TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Просветниот инспектор Илиевски настрада затоа што објавувал записници и имиња на функционери во медиумите

Телма - 12.07.2019

Просветниот инспектор за високо образование, Ѓорѓи Илиевски, кој откри дека министерот за образование и наука Арбер Адеми незаконски е избран во наставно-научно звање доцент на Правниот факултет на Државниот универзитет во Тетово во 2017 година, ...

Наместо со пофалби,инспекторот Илиевски се соочува со дисциплинска постапка

Канал5 - 12.07.2019

Инспекторот Ѓорѓи Илиевски кој ги откри унапредувањата на министрите на Тетовскиот Универзитет, доби дисциплинска постапка на барање на неговите претпоставени од инспекторатот. Според Илиевски, на овој начин се прикриваат незаконски стекнати звања и ...

Инспектор Илиевски: сакаат да ме замолчат за случаите на Адеми и Нухиу

24 Вести - 12.07.2019

Со образложение дека се прекршени законските овластувања и злоупотребена службената положба – Државниот просветен инспекторат покрена дисциплинска постапка против просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски.

Таравари за инспекторот Илиевски: Наместо да го охрабрат и поддржат, тие го казнуваат

Фокус - 12.07.2019

Градоначалникот на Општина Гостивар, Арбен Таравари, ја коментира одлуката на Државниот просветен инспекторат да покрене дисциплинска постапка против просветниот инспектор, Ѓорѓи Илиевски, кој го обелодени скандалот со незаконско унапредување во ...

Против инспекторот Илиевски, откако открил неправилности во тетовскиот универзитет, покрената е дисциплинска постапка

МКД - 12.07.2019

На 19 јули ќе се одржи состанок на дисциплинската комисија на Државниот просветен инспекторат, за покренатата дисциплинска постапка против просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски. На ова претходеа решенијата на инспекторот Илиевски з а незаконско ...

Покрената дисциплинска постапка против просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски

24 Вести - 12.07.2019

Покрената е дисциплинска постапка против просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски, кој откри во јавноста дека владините функционери Арбер Адеми, Агим Нухиу и Сафет Емрули се стекнале непрописно со повисоки стручни звања на Tетовскиот државен универзитет ...

(ВИДЕО) Илиевски: Министерот Адеми ме замоли да го забошотам неговото незаконско унапредување

А1 On - 12.07.2019

Следниот петок на 18 јули, просветниот инспектор, Ѓорѓи Илиевски, треба да се појави пред дисциплинска комисија во Државниот просветен инспекторат откако во јавноста обелодени сомнение за незаконско унапредување на јавни функционери во ...

Дисциплинска постапка против инспекторот Ѓорѓи Илиевски

Радио МОФ - 12.07.2019

Покрената е дисциплинска постапка против инспекторот Ѓорѓи Илиевски, кој јавно откри дека тројца високи функционери иако биле на функција незаконски се стекнале со повисоки стручни звања на Tетовскиот државен универзитет.

Дисциплинска постапка за инспекторот кој откри неправилности на Tетовскиот Универзитет

Алфа - 12.07.2019

Инспекторот Ѓорѓи Илиевски кој го обзнани скандалот со дипломите за повисоко стручно звање од Тетовскиот Универзитет на министрите Арбр Адеми и Агим Нухиу, и директорот на Државниот завод за индустриска сопственост Сафет Емрули треба да одговара ...

Дисциплинска за инспекторот кој отвори постапки за Адеми и Нухиу – Илиевски: „Сакаат да ме замолчат“

ТВ21 - 12.07.2019

Дисциплинска постапка за Вишиот просветен инспектор Ѓорѓи Илиевски, кој пред неколку месеци, по извршената контрола во Тетовскиот универзитет откри нерегуларности со унапредувањата на звањата на тројца функционери министерот за образование Арбр ...

Дисциплинска за инспекторот кој ги откри незаконските напредувањата на Адеми и Нухиу

Нетпрес - 12.07.2019

Тој на 19 јули треба да се појави пред дисциплинска комисија во Државниот просветен инспекторат, а постапката е покрената од Африм Саљиу, раководител на секторот за високо образование, а истата е одобрена од директорот на ДПИ, Томе Спировски.

Покрената дисциплинска постапка против Ѓорѓи Илиевски

ТВ21 - 12.07.2019

Државниот просветен инспекторат поднесе дисциплинска постапка против инспекторот Ѓорѓи Илиевски. Тој на 19 јули треба да се појави пред дисциплинска комисија. Илиевски откри сомнение за незаконско унапредување на јавни фунцкионери во научно-наставни ...

Инспекторот Илиевски бара заштита од институциите, откако е покрената дисциплинска постапка против него

Слободен Печат - 12.07.2019

Илиевски објаснува дека веќе бил кај Народен правобранител, од каде што побарал нивен претставник да биде присутен за време на разгледувањето на неговиот случај на 19 јули. Просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски на 19 јули треба да се појави пред ...

Единствена Македонија: Постапката против инспекторот Илиевски е уште една потврда оти законите важат само за ...

Скопје1 - 12.07.2019

Единствена Македонија и македонскиот народ со неверување ја слушаат одлуката на Државниот просветен инспоекторат да покрене постапка за одговорност против просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски само за тоа што го обелодени скандалот дека функционери ...

Дисциплинска за инспекторот кој укажа на неправилности на Тетовскиот универзитет

Expres - 12.07.2019

Просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски на 19 јули треба да се појави пред дисциплинска комисија во Државниот просветен инспекторат (ДПИ). Дисциплинската постапка е закажана откако тој објави дека се сомнева дека јавни функционери добиле научни звања ...

Таравари: Место да се охрабрат и да се поддржат луѓето кои што пријавуваат нерегуларности и незаконитости, кај нас тие ...

Курир - 12.07.2019

Градоначалникот на Гостивар и екс министер во владата на Зоран Заев, Арбен Таравари се огласи по покренатата дисциплинска постапка против инспекторот Ѓорѓи Илиевски. -Место да се охрабрат и да се подржат луѓето кои што пријавуваат нерегуларности и ...

Покрената дисциплинска постапка против просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски!

Магазин - 12.07.2019

Со образложение дека се прекршени законските овластувања и злоупотребена службената положба – Државниот просветен инспекторат покрена дисциплинска постапка против просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски.

Таравари за дисциплинската против Илиевски: Наместо да го охрабрат и поддржат го казнуваат

Press24 - 12.07.2019

Градоначалникот на Општина Гостивар, Арбен Таравари, ја коментира одлуката на Државниот просветен инспекторат да покрене дисциплинска постапка против просветниот инспектор, Ѓорѓи Илиевски на Фејсбук.

Дисциплинска против инспекторот Илиевски откако открил неправилности во тетовскиот универзитет

Press24 - 12.07.2019

На 19 јули ќе се одржи состанок на дисциплинската комисија на Државниот просветен инспекторат, за покренатата дисциплинска постапка против просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски, по решенијата на инспекторот Илиевски за незаконско напредување во ...

(Видео) Илијевски: Министерот за образование Адеми ме молеше да го скријам случајот

Макфакс - 12.07.2019

Следниот петок на 18 јули, просветниот инспектор, Ѓорѓи Илијевски, треба да се појави пред дисциплинска комисија во Државниот просветен инспекторат откако во јавноста обелодени сомнение за незаконско унапредување на јавни функционери во ...

Дисциплинска постапка за инспекторот кој откри неправилности на Tетовскиот Универзитет

Скопје1 - 12.07.2019

Покрената е дисциплинска постапка против инспекторот Ѓорѓи Илиевски, кој јавно откри дека тројца високи функционери иако биле на функција незаконски се стекнале со повисоки стручни звања на Tетовскиот државен универзитет.

Дисциплинска за инспекторот Илиевски кој отвори постапки за Адеми и Нухиу

24Инфо - 12.07.2019

Вишиот просветен инспекторат покрена дисциплинска постапка за инспекторот Ѓорѓи Илиевски, кој пред неколку месеци, по извршената контрола во Тетовскиот универзитет откри нерегуларности со унапредувањата на звањата на тројца функционери министерот за ...

ЕМ: Постапката против Илиевски е уште една потврда оти законите важат само за Македонците

MakPress - 12.07.2019

Единствена Македонија и македонскиот народ со неверување ја слушаат одлуката на Државниот просветен инспоекторат да покрене постапка за одговорност против просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски само за тоа што го обелодени скандалот дека функционери ...

Покрената дисциплинска постапка против инспекторот Илиевски

Фокус - 12.07.2019

Просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски на 19 јули треба да се појави пред дисциплинска комисија во Државниот просветен инспекторат (ДПИ), во врска со скандалот кој го обелодени дека јавни функционери незаконски напредувале во наставно-научни звања на ...

Таравари: Кај нас се казнуваат луѓето кои што пријавуваат

Република - 12.07.2019

Градоначалникот на Гостивар и поранешен министер во владата на Зоран Заев, Арбен Таравари, остро реагираше на веста за покренатата дисциплинска постапка против Ѓорѓи Илиевски, инспекторот кој обзнани сомнение за незаконско унапредување на јавни ...

Таравари бара правда за инспекторот што откри дубари кај функционери

+инфо - 12.07.2019

Место да се охрабрат и да се поддржат луѓето кои што пријавуваат нерегуларности и незаконитости, кај нас тие се казнуваат. Оваа е една од главните причини зошто младите бегаат од државата, пишува градоначалникот Арбен Таравари по одлуката на ...

Илијевски: Министерот за образование Адеми ме молеше да го скријам случајот

Точка - 12.07.2019

Следниот петок на 18 јули, просветниот инспектор, Ѓорѓи Илијевски, треба да се појави пред дисциплинска комисија во Државниот просветен инспекторат откако во јавноста обелодени сомнение за незаконско унапредување на јавни функционери во ...

Инспекторот Илиевски откри неправилности, а сега се соочува со дисциплинска постапка

PressingTV - 12.07.2019

Инспекторот Ѓорѓи Илиевски кој го откри скандалот со дипломите за повисоко стручно звање од Тетовскиот Универзитет на министрите Арбр Адеми и Агим Нухиу, и директорот на Државниот завод за индустриска сопственост Сафет Емрули треба да одговара пред ...

Само Таравари застана во одбрана на инспекторот Илиевски на кој му „спакуваа“ дисциплинска

Expres - 12.07.2019

По информацијата дека против инспекторот Ѓорѓи Илиевски – кој се одважи да реагира на неправилностите при доделувања на научни звања на владини функционери од редовите на ДУИ – е покрената дисциплинска постапка , досега реагираше само ...

Таравари за инспекторот Илиевски: Наместо да го охрабрат и поддржат, тие го казнуваат

1tv - 12.07.2019

Градоначалникот на Општина Гостивар, Арбен Таравари, ја коментира одлуката на Државниот просветен инспекторат да покрене дисциплинска постапка против просветниот инспектор, Ѓорѓи Илиевски, кој го обелодени скандалот со незаконско унапредување во ...

Taравари: Ги казнуваат луѓето што пријавуваат нерегуларности

МКД - 12.07.2019

Наместо да се охрабрат и да се поддржат луѓето кои пријавуваат нерегуларности и незаконитости, кај нас тие се казнуваат. Ова е реакцијата на Арбен Таравари, градоначалникот на Гостивар и член на Алијансата за Албанците по информацијата дека против ...

Таравари за инспекторот Илиевски: Наместо да го охрабрат и поддржат, тие го казнуваат

Либертас - 12.07.2019

Градоначалникот на Општина Гостивар, Арбен Таравари, ја коментира одлуката на Државниот просветен инспекторат да покрене дисциплинска постапка против просветниот инспектор, Ѓорѓи Илиевски, кој го обелодени скандалот со незаконско унапредување во ...