TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Франција може да биде мотор на проширувањето на ЕУ со Западен Балкан“

Фокус - 10.06.2021

Премиерот Заев денеска од Парис порача дека е инспириран што добиваме толкава силна поддршка од Франција за евроинтеграциите на Македонија. „Силно верувам дека Франција може да биде мотор на проширувањето на ЕУ со Западниот Балкан.

Лидерите од Балканот се собраа во Тирана, бараат ЕУ да ја признае зелената дигитална карта за патувања – Вархеи: Напорно работиме за Северна Македонија

ТВ21

Вархеји: Јуни е критичен месец за Западен Балкан

24 Вести

Палмер за американската визија за Западен Балкан

Либертас

Вархеји: Јуни е критичен месец за Западен Балкан

Телма

Вархеји оптимист во врска со отворањето на преговорите со Албанија и Македонија овој месец

Алсат-М

Брегу: Расте поддршката на граѓаните на Западен Балкан за интеграцијата во ЕУ

Либертас

Zoom Курир Нетпрес 24 Вести 360 степени Р.С.Европа Zoom Канал5

Албанија домаќин на Самитот за Западен Балкан -премиерите на средба со комесарот на ЕУ, Вархеји

Канал5 - 10.06.2021

Во Тирана, Самит за Западен Балкан поврзан со економскиот и инвестициски план на Европската Унија. Близу 30 милијарди евра издвојува Европската унија за шест земји од регионот меѓу кои и Македонија Економскиот и инвестициски план на ЕУ за Западен ...

Заев од Тирана: Економскиот и инвестициски план на ЕУ за Западен Балкан го поддржува долгорочното економско закрепнување на регионот

Кумановски м.

Заев од Тирана: Економскиот и инвестициски план на ЕУ го поддржува економското закрепнување на регионот

ТВ21

Заев:Економскиот и инвестициски план на ЕУ за Западен Балкан го поддржува долгорочното економско закрепнување на регионот

Press24

Заев: Реализацијата на проектите со поддршка на ЕУ за Западен Балкан обезбедува соработка

Канал5

Заев во Тирана: Проектите на Економско-инвестицискиот план на ЕУ за Западен Балкан обезбедува соработка и долгорочно економско закрепнување и ги забрзува интеграциските процеси

24Инфо

Заев во Тирана: Економскиот и инвестициски план на ЕУ ја поддржува регионалната интеграција

Република

Н.Македонија еМагазин Локално Мета Точка iPortal Слободен Печат Нетпрес

Бајден ќе разговара со лидерите на ЕУ и за Западен Балкан

360 степени - 10.06.2021

САД очекуваат ЕУ да го преземе водството на Балканот, кога станува збор за дијалогот меѓу Белград и Приштина, но и целокупната политика на проширување, со активна поддршка на Вашингтон, јавува РТС Западен Балкан ќе биде една од темите на средбата на ...

И преговорите на ЕУ со Македонија и со Албанија на агендата на европската турнеја на Бајден?

+инфо

РТС: Бајден со лидерите на ЕУ ќе разговара и за интеграциите на Македонија и Албанија

Press24

На агендата на Бајден во Брисел и преговорите на Македонија и Албанија со ЕУ

МКД

Бајден со лидерите на ЕУ ќе разговара и за интеграциите на Македонија и Албанија

24Инфо

РТС: Бајден со лидерите на ЕУ ќе разговара и за интеграциите на Македонија и Албанија

Точка

РТС: Бајден со лидерите на ЕУ ќе разговара и за интеграциите на Македонија и Албанија

MTM

Слободен Печат Либертас Нетпрес Expres