TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ванковска: Ќе беше најдобро Кацарска да си молчи

Скопје1 - 20.03.2019

Билјана Ванковска се огласи на својот Фејсбук профил по изјавата на судијката Добрила Кацарска дека пресудата за Игор Дурловски и била најтешко донесена ослободителна пресуда во кариерата.

Ќе донесела пресуда во ноември за Транспортер, ако го немала предметот за 27 април

Тера - 20.03.2019

Судијата од Кривичниот суд во Скопје Добрила Кацарска во синоќешното интервју за телевизијата 1ТВ, прашана за предметот Транспортер, рече дека тој предмет го работела паралелно со предметите „Тенк“ и „Триста“.

Кацарска: Немам ниту трошка сомнеж за вината на осудените за „27 април“

Алсат-М - 20.03.2019

Судијката Добрила Кацарска, која ја донесе пресудата за настаните од 27 април, нема ниту трошка сомнеж за вината на лицата на кои во петокот им изрече вкупна казна од 211 години затвор. Во синоќешното гостувањето на 1 ТВ, одредена резерва покажа ...

Кацарска: Јас „комуњарката" да ургирам Заев да заврши во притвор?

Press24 - 20.03.2019

Судијката Добрила Кацарска, која ја досуди највисоката затворска казна од 211 години за осудените во „27 април“, негира дека во јули 2011 годинина, кога беше уапсен тогашниот лидер на опозицијата, денес премиер, Зоран Заев, за случајот „Глобал“, од ...

Нелогично е јас „комуњарката“ да ургирам господинот Заев да заврши во притивор

Република - 20.03.2019

Судијката Кацарска не го образложи својот одговор повикувајќи се на етички и законски принципи, туку го оправда со етикетата што ѝ ја прилепила новинарката. Па штом е комуњарка, нелогично било да му наштети на Заев.

Кацарска: Камчев ми е пријател, ќерка ми работи кај него 10 години

Press24 - 20.03.2019

Судијката Добрила Кацарска синоќа гостуваше на 1Тв каде рече дека Мицкоски може да спие мирно зошто кај неа немало нарачани пресуди, дека одлуката за Дурловски и е најтешка ослободителна пресуда донесена некогаш, и дека и честитаат по улица за ...

Кои клучеви ги дал Алими, а што не објасни Кацарска?

CivilMedia - 20.03.2019

Судијката Кацарска во својот најнов јавен настап кажа дека Фета Алими се гледа на снимка како ги дава клучевите. Но не објаснува до крај. Какви клучеви дал Алими и што предизвикал со тие клучеви? На снимките што ѝ се познати на јавноста, се гледа ...

Кацарска: Мицкоски нека спие мирно, кај мене нема нарачани пресуди

CivilMedia - 20.03.2019

Судијката Добрила Кацарска синоќа гостуваше во емисијата „Правда и неправда“ на 1Тв , каде рече дека Мицкоски може мирно да спие бидејќи кај неа немало нарачани пресуди. Таа додаде дека одлуката за Игор Дурловски и е најтешка ослободителна пресуда ...

Кацарска : „Од мојата работа како судија купив само еден стан од 80 квадрати„

Магазин - 20.03.2019

Во синоќешната емисија „Правда и Неправда„ на 1ТВ гостинка беше судијката Добрила Кацарска, која ги осуди казна затвор од вкупно 211 години, осомничените од 27 април. Таа рече дека не поседува многу имот на нејзино име.

Колкав имот поседува Добрила Кацарска

Фактор - 20.03.2019

Стан од 80 метри квадратни на нејзино име е се она во што вложила Добрила Кацарска. Ова го тврди судијката во случаите „Тенк“ и „27 Април“ во емисијата „Правда и неправда“ на 1ТВ. Вели дека нејзините родители имале стан од 50 метри квадратни, а таа ...

Кацарска: „Камчев ми е куќен пријател, мојата ќерка работи кај него 10 години„

Магазин - 20.03.2019

На вечерашното гостување во 1ТВ, судијката Добрила Кацарска се надоврза и на предметот на СЈО под името „Империја“, каде што во притвор заврши Орце Камчев. Судијката Добрила Кацарска вечерва во гостувањето во 1ТВ, рече дека и покрај пријателството ...

„Мицкоски да спие мирно, кај Кацарска нарачани пресуди нема“, одговори судијката

Либертас - 20.03.2019

„Првиот пат кога го слушнав Мицкоски како рече Кацарска судство слатко се насмеав, но со целата одговорност тврдам дека во безмалку 33 години колку сум судија никој од мене ниту побарал нити влијаел какви пресуди да донесам“, рече судијката Добрила ...

Семејствата на осудените за „27 април“ поднесоа преставка до Народниот правобранител

Фокус - 19.03.2019

Семејствата на дел од притворените за настаните за „27 април“ кои минатата недела беа осудени на казни затвор над 10 години, поднесоа преставка до Народниот правобранител против решението на судијката Добрила Кацарска за одредениот притвор.

Роднините на осудените од крвавиот четврток кај народниот правобранител

Телма - 19.03.2019

Родинините на дел од притворените од процесот за крвавиот четврток се жалат кај народниот правобранител. Во преставката која ја доставија денеска се жалат бидејки кривичниот суд донесе две различни решенија, и за притвор и за гаранција со имот дека ...

Кацарска: Многу луѓе ми приоѓаат и ми честитаат за донесената пресуда

Фокус - 19.03.2019

Судијката Добрила Кацарска во вечерашното интервју на 1ТВ рече дека немала ниту трошка сомнеж дека обвинетите за предметот за 27 април се виновни за делото за кое се товареа. -Но, бидете сигурни дека не е лесно да се одреди казна затвор, без разлика ...

Кацарска: Пресудата за Дурловски ми е најтешко донесена ослободителна пресуда во кариерата

Фокус - 19.03.2019

Судијката Добрила Кацарска во вечерашното интервју на 1ТВ рече дека пресудата за Игор Дурловски и била најтешко донесена ослободителна пресуда во кариерата. -Во мојата кариера имам донесено повеќе ослободителни пресуди, но ова ми е најтешко донесена ...

Кацарска: Мицкоски нека спие мирно, кај мене нема нарачани пресуди

Фокус - 19.03.2019

Судијката Добрила Кацарска во вечерашното интервју на 1ТВ го коментираше тоа што претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го користи изразот „Кацарска судство“ кое суди по нарачки на Заев.

Четворица роднини на обвинетите во „27 април“ бараат правда кај омбудсманот

+инфо - 19.03.2019

Мемети вели дека ќе ја разгледа правната регулатива и ќе изнесе свое мислење за конкретниот случај кое ќе биде доставено до засегнатите страни. Четворица роднини на обвинетите за настаните од 27 април 2017 година, кои во петокот беа осудени со ...

Кацарска во „Правда и неправда“: Кај мене нема нарачани пресуди, немам сомнеж за изречените казни

1tv - 19.03.2019

Судијката Добрила Кацарска, која ја изрече пресудата од 211 години затвор за обвинетите во случајот „27 април“, а позната и по првата пресуда против екс премиерот Никола Груевски за случајот „Тенк“ и за случајот „Триста“, беше гостинка во емисијата ...

Кацарска: Поради нашето семејно пријателство веднаш би барала изземање од случај поврзан со Камчев

ТВ21 - 19.03.2019

На вечерашното гостување во 1ТВ, судијката Добрила Кацарска се осврна и на предметот на СЈО под името „Империја“, каде што во притвор заврши Орце Камчев. Кацарска нагласи и дека доколку и биде предаден случајот „Империја“ ќе побара иземање од ...

Судијката која пресуди 211 години затвор за 16 обвинети: Цврсто сум убедена дека секоја пресуда што сум ја донела била ...

+инфо - 19.03.2019

Немав ни трошка сомнеж дека обвинетите се виновни токму за она дело за кое што се обвинуваа. Но, бидете сигурни дека не е лесно да се изрече казна затвор без оглед колкава е висината на казната, изјави ...

Немам никаков сомнеж во изречените казни за „27 април“ – Кацарска во „Правда и неправда“

1tv - 19.03.2019

Судијката Добрила Кацарска, која е гостин во емисијата „Правда и неправда“ на Гордана Дувњак, четири дена по пресудите за 27 април, вели дека не само за оваа, туку за секоја пресуда што ја донела е уверена дека била вистинска.

Кацарска: Цврсто сум убедена дека секоја пресуда што сум ја донела била исправна

24Инфо - 19.03.2019

Судијката Добрила Кацарска, која го водеше судскиот процес за случувањата во Собранието на 27 април 2017 година и пресуди вкупно 211 години затвор за 16 обвинети, вели дека не само за оваа, туку за секоја пресуда што ја донела е уверена дека била ...

Кацарска: Поради нашето семејно пријателство веднаш би барала изземање од случај поврзан со Камчев

1tv - 19.03.2019

Судијката Добрила Кацарска во „Правда и неправда“ се осврна на шпекулациите дека интервенирала околу притворот на Орце Камчев. -Фамилијата Камчеви не се само мои пријатели, тоа се наши фамилијарни пријатели.

Кацарска: Пресудите за „Тенк“ се соодветни, не можеше да не ѝ се суди на Јанкуловска само дека е мајка

1tv - 19.03.2019

Судијката Добрила Кацарска ја изрече првата пресуда за поранешниот премиер Никола Груевски во случајот „Тенк“, во траење од две години. Во издвоена постапка изрече и шест години за поранешната министерка за внатрешни Гордана Јанкуловска и шест ипол ...

Кацарска: Мицкоски нека спие мирно, кај мене нарачани пресуди нема

1tv - 19.03.2019

Судијката Добрила Кацарска вели дека замената на гаранциите на обвинетите за „27 април“ со притворска мерка не е преседан во македонското судство. -Гаранциите биле во фаза кога се судеше предметот.

Кацарска во „Правда и неправда“: Со донесувањето на Законот за амнестија правдата не беше задоволена

1tv - 19.03.2019

Судијката Добрила Кацарска која гостуваше во авторската емисија на Гордана Дувњак „Правда и неправда“ зборуваше за пресудите од случајот „27 април“ со фокус на Законот за амнестија. Кацарска нагласи дека во однос на тој закон правдата не е до крај ...

Кацарскa: Мицкоски нека спие мирно, мене никој не ми нарачува пресуди

Фактор - 19.03.2019

Mногу луѓе ми приоѓаат и ми честитаат за донесената пресуда, изјави вечерва судијката Добрила Кацарска, во интервју за 1ТВ, за пресудите за „крвавиот четврток“. Таа вели дека кај неа нема нарачани пресуди, и дека не може некој да каже дека се високи ...

Кацарска: Во оваа фаза Иванов нема право да прогласи амнестија

1tv - 19.03.2019

Откако Јавното обвинителство за гонење организиран криминал ја прошири листата на обвинети со организаторите, судијата Кацарска вели дека не знае дали правдата ќе биде задоволена затоа што уште не е запознаена со доказите на обвинителството.

Семејствата на притворените за 27 април со гаранции се жалат кај народниот правобранител

Точка - 19.03.2019

Семејствата на осудените и притворени со гаранција ќе поднесат претставка до Народниот бранител затоа што при активна гаранција им бил определен притвор, а биле 4 часа заклучени во судот пред да бидат донесени решенијата за притвор, потврдија за ...

Кацарска: Факт е дека Алими го спасил Села, но видовме како ги дава клучевите од вратата

ТВ21 - 19.03.2019

На вечерашното гостување на 1ТВ, судијката Добрила Кацарска говореше за пресудите за 27-ми април, односно упадот во Собранието. Таа рече дека Абдуљфета Алими го бранел Зијадин Села, но на снимките се гледа дека исто така сторил и кривично дело.

Кацарска: Не може само затоа што Јанкулоска е мајка, постапката да не се води

Фактор - 19.03.2019

Судијката Добрила Кацарска, во интервју за 1ТВ вечерва изјави дека за екс министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска била максимално толерантна додека течеше судењето за „Тенк“. „Не може само затоа што Јанкулоска е мајка, постапката да не ...

Кацарска: Иако Камчев ми е куќен пријател, не можам да донесам одлука во негова корист

Скопје1 - 20.03.2019

Судијката Добрила Кацарска синоќа гостуваше на 1Тв каде рече дека Мицкоски може да спие мирно зошто кај неа немало нарачани пресуди, дека одлуката за Дурловски и е најтешка ослободителна пресуда донесена некогаш, и дека и честитаат по улица за ...

„Ја штедев мојата плата" - Кацарска откри каков имот поседува

Press24 - 20.03.2019

Стан од 80 метри квадратни на нејзино име е се она во што вложила Добрила Кацарска. Ова го тврди судијката во случаите „Тенк“ и „27 Април“ во емисијата „Правда и неправда“ на 1ТВ. - Потекнувам од едно ситуирано семејство и сум единица, односно немам ...

Семејствата на осудените за 27 април поднесоа претставка до Народниот правобранител

Вечер - 19.03.2019

Семејствата на дел од притворените за настаните за 27 април, кои минатата недела беа осудени на, според нив, драконски казни, денес поднесоа претставка до Народниот правобранител против решението на судијката Добрила Кацарска.

Кацарска: Многу луѓе ми честитаат за пресудата за 27. април

Press24 - 19.03.2019

Судијката Добрила Кацарска во вечерашното интервју на 1ТВ рече дека немала ниту трошка сомнеж дека обвинетите за предметот за 27 април се виновни за делото за кое се товареа. -Но, бидете сигурни дека не е лесно да се одреди казна затвор, без разлика ...

Кацарска: Пресудата за Дурловски ми е најтешко донесена ослободителна пресуда во кариерата

Вечер - 19.03.2019

Во вечерашното интервју на 1ТВ, судијаката Добрила Кацарска рече дека пресудата за Игор Дурловски и била најтешко донесена ослободителна пресуда во кариерата. -Во мојата кариера имам донесено повеќе ослободителни пресуди, но ова ми е најтешко ...

Кацарска: Никој не се осмелил да ми се јави и да ми каже како да судам

24Инфо - 19.03.2019

Кацарска: Никој не се осмелил да ми се јави и да ми каже како да судам Судијката Добрила Кацарска во вечерашното интервју на 1ТВ го коментираше тоа што претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го користи изразот „Кацарска судство“ кое суди по ...

Кацарска вели дека кај неа нема нарачани пресуди

еМагазин - 20.03.2019

Судијката Добрила Кацарска, која ја изрече пресудата од 211 години затвор за обвинетите во случајот „27 април“, а позната и по првата пресуда против екс премиерот Никола Груевски за случајот „Тенк“ и за случајот „Триста“ во емисијата „Правда и ...

Камчев ми е куќен пријател, ама не можев да донесам одлука во негова корист, рече Кацарска

4NEWS - 19.03.2019

На вечерашното гостување во 1ТВ, судијката Добрила Кацарска се осврна и на предметот на СЈО под името „Империја“, каде што во притвор заврши Орце Камчев. Таа напомена дека и покрај пријателството со Камчев, не можела да донесе одлука во негова ...

Кацарска: Најтешка ослободителна пресуда во кариерата ми е оваа за Дурловски

Република - 19.03.2019

Судијката Добрила Кацарска, која е гостин во емисијата „Правда и неправда“ изјави дека верува дека ја донела вистинската пресуда да сучајот 27 април. За ослободителната пресуда за оперскиот пејач Игор Дурловски, објаснува дека како судија нема како ...

Кацарска: Цврсто сум убедена дека секоја пресуда што сум ја донела била исправна

Вечер - 19.03.2019

Судијката Добрила Кацарска, која го водеше судскиот процес за случувањата во Собранието на 27 април 2017 година и пресуди вкупно 211 години затвор за 16 обвинети, вели дека не само за оваа, туку за секоја пресуда што ја донела е уверена дека била ...

Кацарска: Камчев ми е куќен пријател- веднаш би барала изземање од случајот „Империја“

Независен - 19.03.2019

На вечерашното гостување во 1ТВ , судијката Добрила Кацарска се осврна и на предметот на СЈО под името „Империја“, каде што во притвор заврши Орце Камчев. -Фамилијата Камчеви не се само мои пријатели, тоа се наши фамилијарни пријатели.

Кацарска: Пресудите за „Тенк“ се соодветни, не можеше да не ѝ се суди на Јанкуловска само поради тоа што е мајка

Либертас - 20.03.2019

Судијката Добрила Кацарска ја изрече првата пресуда за поранешниот премиер Никола Груевски во случајот „Тенк“, во траење од две години. Во издвоена постапка изрече и шест години за поранешната министерка за внатрешни Гордана Јанкуловска и шест ипол ...

Кацарска: Мицкоски нека спие мирно, кај мене нарачани пресуди нема

Нова ТВ - 19.03.2019

Судијката Добрила Кацарска при вечерашаното гостување во емисија на „1ТВ“ вели дека замената на гаранциите на обвинетите за „27 април“ со притворска мерка не е преседан во македонското судство. -Гаранциите биле во фаза кога се судеше предметот.

Кацарска: Во оваа фаза Иванов нема право да прогласи амнестија

Либертас - 20.03.2019

Откако Јавното обвинителство за гонење организиран криминал ја прошири листата на обвинети со организаторите, судијата Кацарска вели дека не знае дали правдата ќе биде задоволена затоа што уште не е запознаена со доказите на обвинителството.

Семејствата на притворените за 27 април со гаранции се жалат кај народниот правобранител

А1 On - 19.03.2019

Семејствата на осудените и притворени со гаранција ќе поднесат претставка до Народниот бранител затоа што при активна гаранција им бил определен притвор, а биле 4 часа заклучени во судот пред да бидат донесени решенијата за притвор, потврдија за ...

Кацарска: Факт е дека Алими го спасил Села, но видовме како ги дава клучевите од вратата

4NEWS - 20.03.2019

На вечерашното гостување на 1ТВ, судијката Добрила Кацарска говореше за пресудите за 27-ми април, односно упадот во Собранието. Таа рече дека Абдуљфета Алими го бранел Зијадин Села, но на снимките се гледа дека исто така сторил и кривично дело.

Кацарска: Камчев ми е пријател, ќерка ми работи кај него 10 години

Centar - 20.03.2019

Судијката Добрила Кацарска синоќа гостуваше на 1Тв каде рече дека Мицкоски може да спие мирно зошто кај неа немало нарачани пресуди, дека одлуката за Дурловски и е најтешка ослободителна пресуда донесена некогаш, и дека и честитаат по улица за ...

Поднесени преставки до Народниот правобранител од семејствата на осудените за „27 април“

24Инфо - 19.03.2019

Поднесени преставки до Народниот правобранител од семејствата на осудените за „27 април“ Семејствата на дел од притворените за настаните за 27 април, кои минатата недела беа осудени на, според нив, драконски казни, денес поднесоа претставка до ...