TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Меј: Ја имате целосната поддршка да го решите спорот за името

Р.С.Европа - 17.05.2018

Обединетото Кралство ја поддржува Македонија во нејзините напори да го реши спорот за името , а решението ќе донесе придобивки и за двете земји, порача британската премиерка Тереза Меј на прес конференцијата по средбата со македонскиот премиер Зоран ...

Меј: Здружено да се спротивставиме на надворешните влијанија на Русија

+инфо - 17.05.2018

Важно е здружено да се спротивставиме на надворешни влијанија на Русија во сите овие земји, порача премиерката на Велика Британија Тереза Меј за влијанието на Русија во регионот и додаде дека тоа им е познато, спомнувајќи го и случајот во Солзбери.

Британската премиерка Меј на средба со претседателот на Собранието Џафери

Канал5 - 17.05.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери, приреди прием во чест на премиерката на Обединето Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Тереза Меј. Како што информира прес службата на Собранието, во своето обраќање Џафери подвлече: „ Чест ми е и ...

Никогаш не сме биле поблиску како пријатели, рече Меј по средбата со Заев

Сакам да кажам - 17.05.2018

„Сакаме да ја видиме Македонија на патот кон Европската Унија и НАТО. Иако не сте членка на ЕУ, нашето пријателство ќе расте, никогаш не сме биле поблиску како пријатели“, рече британската премиерка Тереза Меј после средбата во Владата со премиерот ...

(Видео) Кој ја пречека Тереза Меј на скопскиот аеродром

еМагазин - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј за прв пат пристигна во посета на Македонија. На аеродромот во Скопје беше пречекана од македонската министерка за одбрана, Радмила Шекеринска и британскиот амбасадор Чарлс Гарет.

Тереза Меј: Македонија е неделив дел од Европа

Нова ТВ - 17.05.2018

Ако не се реши спорот со името сега, тоа не значи дека ќе има дестабилизација во Македонија, ниту на Балканот – изјави премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање што доколку името не се реши, а во контекст на предупредувањата дека во ...

Меј: Решението за името ќе донесе придобивки за двете земји

Канал5 - 17.05.2018

Целосна поддршка во решавањето на спорот за името, денеска даде премиерката на Обединетото Кралство Тереза Меј која е во официјална посета на Република Македонија. На заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев, британската премиерка ...

Меј: Решението за името ќе донесе чисти придобивки и за двете земји

Алсат-М - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека е горда што ја има можноста да биде првиот премиер кој ја посетил Македонија во последните 25 години. Меј се осврна на предизвиците со кои се соочува регионот и изрази надеж дека земјите од Западен Балкан ...

Тереза Меј е горда што во последните 25 години е првиот премиер од Велика Британија што ја посетил Македонија

Фокус - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј на денешната прес-конференција во владата заедно со премиерот Зоран Заев истакна дека е горда што е прв премиер од Велика Британија што во последните 25 години ја посетил Македонија.

Заев до Тереза Меј: Овозможете ни ја европската иднина, jа заслужуваме

Фокус - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев на денешната заедничка прес-конференција со британската премиерка Тереза Меј уште еднаш се заблагодари на поддршката што доаѓа од Велика Британија. „Со вашето присуство премиерке потврдивте дека Велика Британија останува ...

(ВИДЕО) Меј: Треба да се здружиме сите заедно против Русија

А1 On - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј по денешната средба со премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, изјави дека Русија се обидува да влијае, како на европските земји, така и на земјите од Западен Балкан, преку сајбер напади и пропаганди.

Во живо: Заедничка прес-конференција на Тереза Меј и Зоран Заев

Фокус - 17.05.2018

Следете ја во живо заедничката прес-конференција на британската премиерка Тереза Меј и премиерот Зоран Заев. ФОТО: ...

Прес-конференција на премиерите Зоран Заев и Тереза Меј

Канал5 - 17.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговата британска колешка Тереза Меј, во моментов имаат прес-конференција во Медиа центарот на Владата на РМ. Британската премиерка е во прва официјална посета на Македонија, каде дојде по денешниот самит ...

ВИДЕО Британската премиерка Тереза Меј пречекана во владата

Фокус - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј пристигна во владата каде што беше пречекана од премиерот Зоран Заев со кој треба да одржат тет а тет ...

Меј во Мерцедесот, а Груевски во суд заради тоа што е набавен

Курир - 17.05.2018

Денес за превоз на британската премиерка Тереза Меј, беше искористен блендираниот мерцедес за кој има процес на суд, во кој е обвинет поранешниот премиер на државата Никола Груевски, и поранешната министерка Гордана Јанкуловска, објави порталот ...

Британската премиерка Тереза Меј пречекана во Владата

Алсат-М - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј денеска пристигна во Скопје каде беше срдечно пречекана пред платото на Владата на Република Македонија. Таа ќе оствари средба со премиерот Зоран Заев, по што ќе одржат заедничка прес-конференција во 17:00 часот.

Пречек на премиерката на Велика Британија, Тереза Меј

Шеталиште - 17.05.2018

Пречек на скопскиот аеродром на премиерката на Велика Британија, Тереза Меј од страна на вицепремиерката ...

ВИДЕО: Прес-конференција на британската премиерка Тереза Меј и Заев

А1 On - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј и македонскиот премиер Зоран Заев по нивната средба во Владата на Република Македонија, одржуваат заедничка ...

Британската премиерка Тереза Меј во Скопје на средба со Заев

Р.С.Европа - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј допатува во посета на Македонија по учеството на самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија. Таа пред Владата беше пречекана со сите почести од премиерот Зоран Заев со кого ќе оствари средба.

Заев до Меј: Овозможете ни ја евроатланската интеграција, ја заслужуваме!

Поглед - 17.05.2018

Денешнава ваша посета, прва после долго време и во таков карактер е круна на долгогодишното пријателство и партнерство. Сакам да порачам дека ќе продолжиме да даваме причини низ демократските и реформски процеси за клучни прашања како што е ...

ВИДЕО: Тереза Меј пречекана во Владата на РМ

А1 On - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев и изрази срдечно добредојде на британската премиерка Тереза Меј во Владата на Република Македонија каде двајцата високи функционери ќе одржат тет-а-тет средба. Меј заедно со делегација на Владата на Обединетото Кралство на ...

ВО ЖИВО Заедничка прес конференција на Зоран Заев и Тереза Меј

+инфо - 17.05.2018

Проследете ја заедничката прес конференција на премиерот Зоран Заев и премиерката на Велика Британија Тереза ...

Меј: Владата пружа рака кон своите соседи, посветени сте за името

Фактор - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев се заблагодари на поддршката што Велика Британија ја дава на Македонија. Тој вели дека посетата на премерката Тереза Меј е круна на пријателството меѓу двете земји. Заев вети дека ќе придонесеме за светскиот мир и нагласи дека ...

Македонските политичари да не се прават Англичани пред Тереза Меј

А1 On - 17.05.2018

На 27 март оваа година, еден ден по ужасот настанат од пожарот во трговскиот центар во рускиот град Кемерово, во кој изгореа над 60 луѓе, меѓу кои и триесет деца од едно оддеделение, според налагањето на дипломатскиот бон-тон, човечноста, па, ако ...

(Во живо) Дочек на британската премиерка Тереза Меј во Владата на РМ

Макфакс - 17.05.2018

Во продолжение следува дочекот на британската премиерка Тереза Меј во Владата на Република ...

Британска поддршка за Македонија, Тереза Меј во Скопје

Канал5 - 17.05.2018

Македонија е просперитетна и стабилна земја, и е добра не само за себе си, туку и за целиот Западен Балкан и Европа, вели британската премиерка Тереза Меј во своја колумна, пред посетата на Скопје.

Меј: Ќе разгледаме како можеме да работиме заедно за просперитет на Западен Балкан

Телма - 17.05.2018

Ќе разгледаме како можеме да работиме заедно во соработка во Европа, за да обезбедиме поголема стабилност и просперитет за Западен Балкан, изјави британската премиерка Тереза Меј, пред почетокот на денешната средба на врвот ЕУ-Западен Балкан.

Тереза Меј во Скопје со британска поддршка за Македонија

Р.С.Европа - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј ќе допатува во Скопје, по учеството на самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија. Дипломатската фела посетата ја толкува како историска, особено поради фактот дека последен пат тоа го направил премиерот Тони Блер во ...

Британската премиерка денеска во посета на Македонија

Алсат-М - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј денеска треба да пристигне во Скопје. Ова е прва посета на британски премиер во Македонија по 19 години, откако во 1999 година, во Скопје беше тогашниот британски премиер, Тони Блер.

Британската премиерка Тереза Меј во посета на Македонија

Фокус - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Церемонијата за добредојде на британската делегација, како ...

Тереза Меј во посета на Македонија

Р.С.Европа - 17.05.2018

„Оваа година кога одбележуваме 25-години од дипломатските односи меѓу Македонија и Велика Британија, врските меѓу нашите земји се посилни од кога и да е“. Ова се наведува во соопштението на кабинетот на британската премиерка Тереза Меј која по ...

Британската премиерка Тереза Меј денеска во Скопје

Мета - 17.05.2018

Премиерката на Обединетото Кралство, Тереза Меј, попладнево е во официјална посета на Македонија, заедно со владина делегација. Таа првин ќе биде пречекана во Владата, по што ќе се одржи прес-конференција на гостинката и премиерот Зоран Заев, а ...

Британската премиерка Тереза Меј денеска е во работна посета на Македонија

AKO - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј денеска треба да пристигне во Скопје .Ова е прва посета на британски премиер во Македонија по 19 години. Во 1999 за време на косовската криза во Скопје беше тогашниот премиер на Велика Британија, Тони Блер.

(ВИДЕО) Македонија британски премиер последен пат ја посетил во 1999 година: Како изгледаше посетата на Блер

еМагазин - 17.05.2018

Македонија британски премиер последен пат ја има посетено во далечната 1999 година. Тогашниот премиер Тони Блер, беше во Македонија заради косовската криза. Денеска во Македонија во офицјална посета е актуелната британска премиерка Тереза Меј.

Тереза Меј ексклузивно за САКАМДАКАЖАМ.МК: Британија е решена да поддржи просперитетна иднина на граѓаните на ...

Сакам да кажам - 17.05.2018

Премиерката на Обединето кралство Тереза Меј во колумна што ексклузивно ја објавува САКАМДАКАЖАМ.МК пишува дека се чувствува оптимизмот и еланот да се обезбеди просперитетна иднина за сите граѓани на Македонија, а Велика Британија е решена да нѐ ...

Тереза Меј во официјална посета на Македонија

Нова ТВ - 17.05.2018

Тереза Меј ќе ја предводи високата владина делегација на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска која денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Церемонијата за добредојде на британската делегација, ќе се ...

Тереза Меј доаѓа во Македонија за прва посета на британски премиер на Западен Балкан од 1999 година

Сакам да кажам - 16.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј ќе ја нагласи безусловната поддршка на Обединетото кралство на зачувување на европската безбедност и потврдување на европските вредности за време на утрешната посета на Македонија, соопшти Кабинетот на британскиот ...

Сензација и молк: Тереза Меј доаѓа во Скопје!

Фокус - 16.05.2018

Како да го протолкувам молкот за најавената посета на Тереза Меј, ден по разговорите Заев-Ципрас. Да, Тереза Меј доаѓа во Скопје. Но, најважното прашање е зошто доаѓа ? Пишува: Денко Малески Кога највисоките претставници на големите сили не ...

Меј – Џафери: Собранието посведочи тешки времиња, но кога владее демократијата, придобивките ги чувствуваме сите

+инфо - 17.05.2018

Чест ми е и огромно задоволство што вечер ја имам таа можност и привилегија да Ве поздравам и да бидам Ваш домаќин во Собранието на Република Македонија, рече претдедателот на Собранието Талат Џафери кој приреди прием во чест на британската ...

Сојузникот на Меј предупредува: Може да ја изгубиме Северна Ирска поради брегзит

Макфакс - 16.05.2018

Демијан Грин, поранешен прв државен секретар и сојузник на Тереза Меј, за време на жестоката дебата сношти на „Би-би-си њузнјат“ ја предупреди британската премиерка да организира референдум за повторно обединување на Ирска како одговор на ...

Британската премиерка во Македонија:Тереза Меј доаѓа да го поттурне името?

Вечер - 16.05.2018

Неофицијалните информации говорат дека една од целите на посетата е да се даде дополнителен притисок во решавањето на спорт со името меѓу Скопје и Атина, по средбата која ќе ја имаат Заев и Ципрас претпаднево во Софија.

Меј: Решението за името ќе донесе придобивки за двете земји

Стандард - 17.05.2018

Целосна поддршка во решавањето на спорот за името, денеска даде премиерката на Обединетото Кралство Тереза Меј која е во официјална посета на Република Македонија. На заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев, британската премиерка ...

(ГАЛЕРИЈА) Mej: Горда сум што во последните 25 години сум првиот премиер што ја посетил Македонија

Фактор - 17.05.2018

Британската премиерка, Тереза Меј на денешната прес-конференција во Владата заедно со премиерот, Зоран Заев изјави дека е горда што е прв премиер од Велика Британија што во последните 25 години ја посетил Македонија.

Меј го предупредила Ердоган да не ги занемарува демократските вредности

Стандард - 16.05.2018

Британскиот премиер, Тереза ​​Меј го предупредила вчера турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган да не оди предалеку во преземањето на репресивни мерки против оние, за кои се верува дека стојат зад обидот за државен удар во 2016 година, пренесе ...

Заев: Овозможете ни ја евроатлантската иднина ја заслужуваме ВИДЕО

+инфо - 17.05.2018

Почитувана премиерке Тереза изразувам искрена благодарност до Вас Тереза за принципиелната подршка што Велика Британија и ја дава на Македонија веќе 25 години. Денешната посета, прва по долго време, е круна на долгогодишно партнерство и ...

(Видео) Меј: Важно е да се спречи руското влијание на Балканот

Макфакс - 17.05.2018

Важно е да се спречи влијанието на Русија како во Европа така и во земјите од Западен Балкан, порача британската премиерка Тереза Меј на заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев.

(ВИДЕО) Во живо: Заедничка прес-конференција на Тереза Меј и Зоран Заев

Бриф - 17.05.2018

Проследете ја во живо заедничката прес-конференција на британската премиерка Тереза Меј и премиерот Зоран ...

Прес-конференција на Зоран Заев и Тереза Меј

Република - 17.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговата британска колешка Тереза Меј, во моментов имаат прес-конференција во Медиа центарот на Владата на РМ. Британската премиерка е во прва официјална посета на Македонија, каде дојде по денешниот самит ...

(ГАЛЕРИЈА) Заев ја пречека Тереза Меј

Фактор - 17.05.2018

Британската премиерк, а Тереза Меј денеска пристигна во Скопје каде ја пречека премиерот Зоран Заев. Ова е прва посета на британски премиер во Македонија по 19 години, откако во 1999 година, во Скопје беше тогашниот британски премиер, Тони Блер.

ВО ЖИВО: Прес-конференција на британската премиерка Тереза Меј и Заев

Либертас - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј и македонскиот премиер Зоран Заев по нивната средба во Владата на Република Македонија, одржуваат заедничка прес конференција. Видео – ...