TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

САД ќе останат во Ирак до целосно уништување на заканата од ИД

CivilMedia - 14.02.2018

САД ќе го задржат своето воено присуство во Ирак се додека не биде целосно отстранета заканата од страна на терористите од групата Исламска држава (ИД), изјави американскиот државен секретар Рекс Тилерсон во интервју за арапската телевизија „Ал ...

Тилерсон: Турската операција во Сирија ја ослабна борбата против ИД...

Н.Македонија - 13.02.2018

Тилерсон: Турската операција во Сирија ја ослабна борбата против ИД Турската воена операција во северна Сирија против силите на сириските Курди, ја ослабува борбата против џихадистичката група Исламска држава (ИД), изјави американскиот државен ...

Тилерсон: Турската операција во северна Сирија ја ослабна борбата против ИД

А1 On - 13.02.2018

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави дека турската операција против сириските Курди во северна Сирија ја ослабнува борбата против џихадистичката група Исламска држава. Тилерсон изјави дека меѓународната коалиција ја прекинала борбата ...

Тилерсон: ИД останува сериозна закана

Алсат-М - 13.02.2018

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон ги повика земјите од мултинационалната коалиција која се бори против Исламската држава во Ирак и Сирија да се ангажираат за пораз на милитантите.

Ердоган со закана до Америка: „Не го почувствувале отоманскиот удар“

МКД - 13.02.2018

Одлуката на Вашингтон да продолжи да ги финансира курдските сили ИПГ во Сирија ќе влијае врз турските одлуки, порача претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган пред посетата на американскиот државен секретар Рекс Тилерсон неделава.

Лавров: Дејствувањето на САД во Сирија е опасно

А1 On - 13.02.2018

САД дејствуваат во Сирија унилатерално и на опасен начин, со што го поткопуваат територијалниот интегритет на земјата, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Изјавата на Лавров следи по минатонеделниот напад на ...

Лавров: Дејствувањето на САД во Сирија е опасно

+инфо - 13.02.2018

Тој, исто така, нагласи дека Русија останува отворена за учество на сириските Курди во мировниот процес во Сирија и покрај противењето на Турција. САД дејствуваат во Сирија унилатерално и на опасен начин, со што го поткопуваат територијалниот ...

Тилерсон порача дека ИД допрва треба да биде трајно поразена

Нетпрес - 13.02.2018

Крајот на воените операции против Исламската држава не значи дека САД и сојузниците трајно ја поразиле оваа милитантна групација, изјави американскиот државен секретар Рекс Тилерсон во вторникот.

Ердоган со закана до САД: Не ја почувствувале моќта на отоманскиот удар

Макфакс - 13.02.2018

Одлуката на САД да продолжат со финансирањето на силите на курдската милиција YPG во Сирија ќе влијае врз одлуките на Турција, рече претседателот Реџеп Таип Ердоган пред посетата на американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон, во текот на неделава.

Тилерсон: Завршувањето на воената операција против Исламска држава не значи дека постигнавме трајна победа

МКД - 13.02.2018

Завршувањето на големите воени операции против исламската држава не значи дека САД и нејзините сојузници постигнале трајна победа над екстремистите, изјави денес американскиот државен секретар Рекс Тилерсон во Кувајт.

Ердоган со закана до Американците: Не ја искусиле силата на Отоманците

Канал5 - 13.02.2018

Одлуката САД да продолжи да ги финансира силите на курдските единици YPG во Сирија ќе има влијание врз турската одлука, порача претседателот Таип Ердоган во пресрет на посетата на американскиот државен секретар Рекс Тилерсон оваа недела.

Тилерсон: коалицијата да се посвети кон целосен пораз на ИД

Р.С.Европа - 13.02.2018

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон ги повикаа земјите на коалицијата предводена од САД против групата на Исламската држава (ИД) во Ирак и Сирија да се посветат на целосен пораз на милитантите.

Тилерсон: Крајот на операцијата не значи и трајна победа над исламистите

Алфа - 13.02.2018

Завршувањето на големата воена операција против Исламска држава не значи дека САД и нејзините сојузници постигнале трајна победа над екстремистите, изјави денеска американскиот државен секретар Рекс Тилерсон.

Тилерсон: Крајот на операцијата не значи и трајна победа над исламистите

Макфакс - 13.02.2018

Завршувањето на големата воена операција против Исламската држава не значи дека САД и неговите сојузници постигнале трајна победа над екстремистите, изјави американскиот државен секретар Рекс Тилерсон во Кувајт.

Тилерсон: САД ќе останат во Ирак до целосно уништување на заканата од ИД

А1 On - 14.02.2018

САД ќе го задржат своето воено присуство во Ирак се додека не биде целосно отстранета заканата од страна на терористите од групата Исламска држава (ИД), изјави американскиот државен секретар Рекс Тилерсон во интервју за арапската телевизија „Ал ...

„Турско-американските односи на критична точка“

Deutsche Welle - 12.02.2018

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу смета дека односите со САД се на загрижувачко ниво. Главна спорна тема меѓу двете земји е односот кон сириските Курди. „Нашите односи или ќе бидат поправени или комплетно уништени“, изјави ...

Тилерсон: САД го поддржуваат Египет во борбата против тероризмот

+инфо - 12.02.2018

Годишната воена помош на САД за Египет е 1,3 милијарди долари. Само во последните 30 години, Вашингтон на Каиро му доставил 80 милијарди долари. Државниот секретар на САД Рекс Тилерсон изјави денеска дека Вашингтон го поддржува Египет во борбата ...

Чавушоглу: Односите на Турција со САД се во критична фаза

Сител - 12.02.2018

Односите на Турција со САД ќе бидат подобрени или во целост ќе бидат нарушени, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу. Весникот „Хуриет дејли њуз“ соопштува дека Чавушоглу изјавата ја дал на отворањето на ...

Чавушоглу: Односите меѓу САД и Турција во критична фаза, очекуваме конкретни дела

А1 On - 12.02.2018

Според турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу, односите помеѓу Турција и САД ќе бидат подобрени или во целост нарушени. Тој ова го изјави на отворањето на министерската конференција за соработка меѓу Труција и Африка, неколку дена ...

Тилерсон во посета на арапските земји поради Ерусалим

МРТ - 12.02.2018

Во Каиро стигна ден откако изралеското военовоздухолповство изврши напад во Сирија како одговор на дронот кој влезе во воздушниот простор на Израел и соборувањето на авионот Ф-16. Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон е во посета на Египет на ...

ЕРДОГАН СЕ ЗАКАНИ: Никогаш не го почувствувале отоманскиот удар

Фактор - 13.02.2018

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган им се закани на Американците. „Одлуката на Вашингтон да продолжи да ги финансира курдските сили ИПГ во Сирија ќе влијае врз турските одлуки“- рече Ердоган пред посетата на американскиот државен секретар, Рекс ...

Лавров: Дејствувањето на САД во Сирија е опасно...

Н.Македонија - 13.02.2018

Лавров: Дејствувањето на САД во Сирија е опасно САД дејствуваат во Сирија унилатерално и на опасен начин, со што го поткопуваат територијалниот интегритет на земјата, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Тилерсон порача дека ИД допрва треба да биде трајно поразена

Точка - 13.02.2018

Крајот на воените операции против Исламската држава не значи дека САД и сојузниците трајно ја поразиле оваа милитантна групација, изјави американскиот државен секретар Рекс Тилерсон во вторникот.

Ердоган со закана до САД: Не ја почувствувале моќта на отоманскиот удар

Вечер - 13.02.2018

Одлуката на САД да продолжат со финансирањето на силите на курдската милиција YPG во Сирија ќе влијае врз одлуките на Турција, рече претседателот Реџеп Таип Ердоган пред посетата на американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон, во текот на неделава.

Тилерсон: Коалицијата да се посвети кон целосен пораз на ИД

Канал5 - 13.02.2018

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон ги повикаа земјите на коалицијата предводена од сад против групата на исламската држава во Ирак и Сирија да се посветат на целосен пораз на милитантите.

Тилерсон: Крајот на воената операција не значи и трајна победа над исламистите

Телма - 13.02.2018

Завршувањето на големата воена операција против Исламска држава не значи дека САД и нејзините сојузници постигнале трајна победа над екстремистите, изјави денеска американскиот државен секретар Рекс Тилерсон.

Тилерсон: Крај на операцијата не значи и трајна победа над исламистите

Вечер - 13.02.2018

Завршување на големата воена операција против Илсмаска држава не значи дека САД и нејзините сојузници постигнале трајна победа над екстремистите, изјави американскиот државен секретар Рекс Тилерсон во Кувајт.

Тилерсон: САД ќе останат во Ирак до целосно уништување на заканата од ИД

24 Вести - 14.02.2018

САД ќе го задржат своето воено присуство во Ирак се додека не биде целосно отстранета заканата од страна на терористите од групата Исламска држава, изјави американскиот државен секретар Рекс Тилерсон.

Тилерсон: САД ќе останат во Ирак до целосно уништување на заканата од ИД

+инфо - 14.02.2018

Според него, влијанието на Иран во Сирија не е позитивно, туку негативно, затоа што Иранците предизвикуваат нестабилност и носат насилство. САД ќе го задржат своето воено присуство во Ирак се додека не биде целосно отстранета заканата од страна на ...

Тилерсон: САД го поддржуваат Египет во борбата против тероризмот

Алфа - 12.02.2018

Државниот секретар на САД Рекс Тилерсон изјави денеска дека Вашингтон го поддржува Египет во борбата против терористичката група Исламска држава. Државниот секретар на САД Рекс Тилерсон изјави денеска дека Вашингтон го поддржува Египет во борбата ...

Чавушоглу: Односите на Турција со САД се во критична фаза

Алфа - 12.02.2018

Односите на Турција со САД ќе бидат подобрени или во целост ќе бидат нарушени, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу. Односите на Турција со САД ќе бидат подобрени или во целост ќе бидат нарушени, изјави денеска ...

Лавров: Дејствувањето на САД во Сирија е опасно

Телма - 13.02.2018

САД дејствуваат во Сирија унилатерално и на опасен начин, со што го поткопуваат територијалниот интегритет на земјата, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Изјавата на Лавров следи по минатонеделниот напад на ...

Ердоган со закана до САД: Не ја почувствувале моќта на отоманскиот удар

Алфа - 13.02.2018

Одлуката на САД да продолжат со финансирањето на силите на курдската милиција ЈПГ во Сирија ќе влијае врз одлуките на Турција, рече претседателот Реџеп Таип Ердоган пред посетата на американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон, во текот на неделава.

Тилерсон: Крајот на операцијата не значи и трајна победа над исламистите

А1 On - 13.02.2018

Завршувањето на големата воена операција против Исламска држава не значи дека САД и нејзините сојузници постигнале трајна победа над екстремистите, изјави денеска американскиот државен секретар Рекс Тилерсон.

Тилерсон: Крајот на операцијата не значи и трајна победа над исламистите

Република - 13.02.2018

Завршувањето на големата воена операција против Исламска држава не значи дека САД и нејзините сојузници постигнале трајна победа над екстремистите, изјави денеска американскиот државен секретар Рекс Тилерсон.

Тилерсон: Крај на операцијата не значи и трајна победа над исламистите

Точка - 13.02.2018

Завршување на големата воена операција против Илсмаска држава не значи дека САД и нејзините сојузници постигнале трајна победа над екстремистите, изјави американскиот државен секретар Рекс Тилерсон во Кувајт.

Тилерсон: САД ќе останат во Ирак до целосно уништување на заканата од ИД

Слободен Печат - 14.02.2018

САД ќе го задржат своето воено присуство во Ирак се додека не биде целосно отстранета заканата од страна на терористите од групата Исламска држава (ИД), изјави американскиот државен секретар Рекс Тилерсон во интервју за арапската телевизија „Ал ...

Тилерсон: САД го поддржуваат Египет во борбата против тероризмот...

Н.Македонија - 12.02.2018

Тилерсон: САД го поддржуваат Египет во борбата против тероризмот Државниот секретар на САД Рекс Тилерсон изјави денеска дека Вашингтон го поддржува Египет во борбата против терористичката група Исламска држава.

Чавушоглу: Односите на Турција со САД се во критична фаза

CivilMedia - 12.02.2018

Односите на Турција со САД ќе бидат подобрени или во целост ќе бидат нарушени, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу. Весникот „Хуриет дејли њуз“ соопштува дека Чавушоглу изјавата ја дал на отворањето на ...

Лавров: Дејствувањето на САД во Сирија е опасно

Локално - 13.02.2018

САД дејствуваат во Сирија унилатерално и на опасен начин, со што го поткопуваат територијалниот интегритет на земјата, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Изјавата на Лавров следи по минатонеделниот напад на ...

Ердоган со закана до САД: Не ја почувствувале моќта на отоманскиот удар

Sky - 13.02.2018

Одлуката на САД да продолжат со финансирањето на силите на курдската милиција ЈПГ во Сирија ќе влијае врз одлуките на Турција, рече претседателот Реџеп Таип Ердоган пред посетата на американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон, во текот на неделава.

Тилерсон: Крајот на операцијата не значи и трајна победа над исламистите

Sky - 13.02.2018

Завршувањето на големата воена операција против Исламската држава не значи дека САД и неговите сојузници постигнале трајна победа над екстремистите, изјави американскиот државен секретар Рекс Тилерсон во Кувајт.

Тилерсон: САД ќе останат во Ирак до целосно уништување на заканата од ИД

Либертас - 14.02.2018

Тилерсон, кој е на турнеја низ неколку земји од Блискиот Исток, додаде дека главната цел на САД во Сирија е целосно уништување на ИД, но Вашингтон исто така не сака да дозволи конфликт меѓу другите сили на територијата на земјата.

Тилерсон: САД ќе продолжи со поддршката за Египет во борбата против тероризмот

А1 On - 12.02.2018

Вашингтон го поддржува Египет во борбата против Исламска држава, изјави денеска државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон. Тој потенцираше дека му доставиле на Египет милијарди долари за борбата против тероризмот и најави продолжување на соработката ...

Лавров: Дејствувањето на САД во Сирија е опасно

Сител - 13.02.2018

САД дејствуваат во Сирија унилатерално и на опасен начин, со што го поткопуваат територијалниот интегритет на земјата, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Изјавата на Лавров следи по минатонеделниот напад на ...

Ердоган: Тие што се закануваат, никогаш не ја почувствувале османлиската шлаканица

А1 On - 13.02.2018

Одлуката на САД да продолжат со финансирањето на силите на курдската милиција ЈПГ во Сирија ќе влијае врз одлуките на Турција, рече претседателот Реџеп Таип Ердоган пред посетата на американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон, во текот на неделава.

Тилерсон: САД ќе останат во Ирак до целосно уништување на заканата од ИД...

Н.Македонија - 14.02.2018

Тилерсон: САД ќе останат во Ирак до целосно уништување на заканата од ИД САД ќе го задржат своето воено присуство во Ирак се додека не биде целосно отстранета заканата од страна на терористите од групата Исламска држава (ИД), изјави американскиот ...

Лавров: Дејствувањето на САД во Сирија е опасно

Алфа - 13.02.2018

САД дејствуваат во Сирија унилатерално и на опасен начин, со што го поткопуваат територијалниот интегритет на земјата, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. САД дејствуваат во Сирија унилатерално и на опасен начин, со ...

Тилерсон: САД ќе останат во Ирак до целосно уништување на заканата од ИД

Алфа - 14.02.2018

Тој оцени дека политичкиот процес во Сирија ќе предизвика ослабување на влијанието на Иран во земјата, бидејќи самата сириска држава ќе стане повеќе независна преку тој мирен политички процес.

Лавров: Дејствувањето на САД во Сирија унилатерално и “опасно“

Канал5 - 13.02.2018

САД дејствуваат во Сирија унилатерално и на опасен начин, со што го поткопуваат територијалниот интегритет на земјата, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Изјавата на Лавров следи по минатонеделниот напад на ...