TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Костадиновска-Стојчевска: Драмски со РУТА е уште еден мост за поврзување на регионот

Макфакс - 04.10.2023

Со домашна премиера, претстава на скопскиот Драмски театар, започна второто издание на регионалниот театарски фестивал „РУТА“ во земјава. „Фирма“, по текст на реномираниот германски автор Роланд Шимелфенинг и во режија на Нела Витошевиќ, со одбрана ...

На половина од фестивалот „Денови на комедијата“ претставите ги гледале над 3.000 гледачи

МКД - 04.10.2023

Над три илјади посетители ги проследиле претставите на фестивалот „Денови на комедија“ во Куманово, информираа денеска од Националната установа Центар за култура „Трајко Прокопиев“. Надлежните се задоволни од посетеноста.

Над 3.000 посетители досега на „Денови на комедија“ (ФОТО)

Кумановски м. - 04.10.2023

Над 3.000 посетители забележа досега Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“ кој 26та година по ред се одржува во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово. Со вчерашната претстава „Илуминати“ на Театар Комедија од Скопје ...

Шест балкански претстави на фестивалот РУТА во скопски Драмски театар

Сакам да кажам - 03.10.2023

Со премиерата на претставата „Фирма“ во режија на Нела Витошевиќ, вечерва во 20 часот во Драмски театар се отвора 16. издание на фестивалот РУТА, кој ќе трае до 8 октомври. Станува збор за фестивал на Регионалната унија на театри РУТА Група Триглав, ...

Драмски со премиера ја отвора РУТА, „Фирма“ – претстава за тоа како капитализмот ги отуѓува луѓето

Вечер Прес - 03.10.2023

„Во претставата ‘Фирма’, работена според текст на реномираниот германски автор Роланд Шимелфенинг, преку конфликтни релации на шест ликови зборуваме за бескрупулозноста и суровоста во капиталистичкото општество.

Вечерва, со премиерата на претставата „Фирма“, се отвора фестивалот РУТА

Макфакс - 03.10.2023

Министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска вечерва во Драмски театар Скопје го отвора регионалниот театарски фетивал РУТА. Драмски со премиера на претставата „Фирма“ во режија на Нела Витошевиќ на текст на авторот Роланд Шимелфенинг ја ...

Со премиера на „Фирма“, претстава која говори за претворањето на луѓето во машини се отвора Фестивалот РУТА во Драмски ...

Република - 03.10.2023

Со премиера на преставата „Фирма“ во режија на Нела Витошевиќ, а по текст на Роланд Шимелфениг, вечерва во 20 часот во Драмски театар Скопје се отвора второто издание на Регионалниот театарски фестивал РУТА кој ќе трае до 8 октомври.

Со премиера на претставата „Фирма“ почнува фестивалот РУТА

Независен - 03.10.2023

Во Драмски театар вечер, со премиера на претставата „Фирма“, почнува регионалниот театарски фестивал РУТА. Фестивалот ќе трае до 8 октомври, а македонската публика ќе може да ги види „Декамерон“ на Градско позориште Подгорица, „Нора“ на Местно ...

Во Велес почнува јубилејното издание на ИФАД „Стоби“

Слободен Печат - 02.10.2023

Јубилејното дваесетто издание на Интернационалниот фестивал на античка драма „Стоби“, под мотото „Нови манифести“ ќе се одржи во периодот од 2 до 12 октомври во Велес. Фестивалот обединува вкупно девет претстави во официјалната и придружната ...

Премиерата на претставата „Фирма“ ќе го отвори фестивалот РУТА во Драмски театар Скопје

Слободен Печат - 02.10.2023

Со премиерната изведба на претставата „Фирма“ во режија на Нела Витошевиќ, поставена на текст на Роланд Шимелфенинг, на 3 октомври ќе биде отворен фестивалот на Регионалната унија на театри (РУТА) во Драмски театар Скопје.

Со премиера на претставата „Фирма“ почнува фестивалот РУТА

Frontline - 03.10.2023

Во Драмски театар вечер, со премиера на претставата „Фирма“, почнува регионалниот театарски фестивал РУТА. Фестивалот ќе трае до 8 октомври, а македонската публика ќе може да ги види „Декамерон“ на Градско позориште Подгорица, „Нора“ на Местно ...

Со премиера на претставата „Фирма“ почнува фестивалот РУТА

Канал5 - 03.10.2023

Во Драмски театар вечер, со премиера на претставата „Фирма“, почнува регионалниот театарски фестивал РУТА. Фестивалот ќе трае до 8 октомври, а македонската публика ќе може да ги види „Декамерон“ на Градско позориште Подгорица, „Нора“ на Местно ...

Со премиера на претставата „Фирма” почнува фестивалот „РУТА”

Окно - 03.10.2023

Вечерва (3 октомври), со премиера на претставата „Фирма”, во драмски театар почнува регионалниот театарски фестивал „РУТА”. Фестивалот ќе трае до 8 октомври, а македонската публика ќе може да ги види „Декамерон” на Градско позориште Подгорица, ...

Вечерва со премиерата на претставата „Фирма“ се отвора фестивалот РУТА

Опсервер - 03.10.2023

Министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска вечерва во Драмски театар Скопје го отвора регионалниот театарски фетивал РУТА. Драмски со премиера на претставата „Фирма“ во режија на Нела Витошевиќ на текст на авторот Роланд Шимелфенинг ја ...

Со премиера на претставата „Фирма“ почнува фестивалот Рута

МКД - 03.10.2023

Во Драмски театар вечер, со премиера на претставата „Фирма“, почнува регионалниот театарски фестивал Рута. Фестивалот ќе трае до 8 октомври, а македонската публика ќе може да ги види „Декамерон“ на Градско позориште Подгорица, „Нора“ на Местно ...

Вечерва во Драмскиот театар започнува фестивалот РУТА

24 Вести - 03.10.2023

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, вечерва, во Драмскиот театар - Скопје го отвора регионалниот театарски фестивал РУТА. Драмски со премиера на претставата „Фирма“, во режија на Нела Витошевиќ, на текст на авторот Роланд ...

Со премиера на претставата „Фирма“ почнува фестивалот РУТА

MakPress - 03.10.2023

Во Драмски театар вечер, со премиера на претставата „Фирма“, почнува регионалниот театарски фестивал РУТА. Фестивалот ќе трае до 8 октомври, а македонската публика ќе може да ги види „Декамерон“ на Градско позориште Подгорица, „Нора“ на Местно ...

Костадиновска-Стојчевска: Драмски со „РУТА“ е уште еден мост за поврзување на регионот

Опсервер - 04.10.2023

Со домашна премиера, претстава на скопскиот Драмски театар, започна второто издание на регионалниот театарски фестивал „РУТА“ во земјава. „Фирма“, по текст на реномираниот германски автор Роланд Шимелфенинг и во режија на Нела Витошевиќ, со одбрана ...

Костадиновска-Стојчевска: Драмски со „РУТА“ е уште еден мост за поврзување на регионот

Скопје инфо - 04.10.2023

Со домашна премиера, претстава на скопскиот Драмски театар, започна второто издание на регионалниот театарски фестивал „РУТА“ во земјава. „Фирма“, по текст на реномираниот германски автор Роланд Шимелфенинг и во режија на Нела Витошевиќ, со одбрана ...

Костадиновска-Стојчевска: Драмски со „РУТА“ е уште еден мост за поврзување на регионот

Frontline - 04.10.2023

Со домашна премиера, претстава на скопскиот Драмски театар, започна второто издание на регионалниот театарски фестивал „РУТА“ во земјава. „Фирма“, по текст на реномираниот германски автор Роланд Шимелфенинг и во режија на Нела Витошевиќ, со одбрана ...

Костадиновска-Стојчевска: Драмски со фестивалот „Рута“ е уште еден мост за поврзување на регионот

Бизнис Вести - 04.10.2023

Со домашна премиера, претстава на скопскиот Драмски театар, почна второто издание на регионалниот Театарски фестивал „Рута“ во земјава. „Фирма“ по текст на реномираниот германски автор Роланд Шимелфенинг и во режија на Нела Витошевиќ, е првата ...

Костадиновска-Стојчевска: Драмски со фестивалот „Рута“ е уште еден мост за поврзување на регионот

Независен - 04.10.2023

Со домашна премиера, претстава на скопскиот Драмски театар, синоќа, почна второто издание на регионалниот Театарски фестивал „Рута“ во земјава. „Фирма“ по текст на реномираниот германски автор Роланд Шимелфенинг и во режија на Нела Витошевиќ, е ...

Костадиновска-Стојчевска: Драмски со фестивалот „Рута“ е уште еден мост за поврзување на регионот

CivilMedia - 04.10.2023

Со домашна премиера, претстава на скопскиот Драмски театар, почна второто издание на регионалниот Театарски фестивал „Рута“ во земјава. „Фирма“ по текст на реномираниот германски автор Роланд Шимелфенинг и во режија на Нела Витошевиќ, е првата ...

Костадиновска-Стојчевска: Драмски со фестивалот „Рута“ е мост за поврзување на регионот

Канал5 - 04.10.2023

Со домашна премиера, претстава на скопскиот Драмски театар, почна второто издание на регионалниот Театарски фестивал „Рута“ во земјава. „Фирма“ по текст на реномираниот германски автор Роланд Шимелфенинг и во режија на Нела Витошевиќ, е првата ...

Костадиновска-Стојчевска: Драмски со „РУТА” е уште еден мост за поврзување на регионот

24Инфо - 04.10.2023

Со домашна премиера, претстава на скопскиот Драмски театар, започна второто издание на регионалниот театарски фестивал „РУТА” во земјава. „Фирма”, по текст на реномираниот германски автор Роланд Шимелфенинг и во режија на Нела Витошевиќ, со одбрана ...

Костадиновска-Стојчевска: Драмски со РУТА е уште еден мост за поврзување на регионот

Press24 - 04.10.2023

Со домашна премиера, претстава на скопскиот Драмски театар, почна второто издание на регионалниот театарски фестивал РУТА во земјата. „Фирма“, по текст на реномираниот германски автор Роланд Шимелфенинг и во режија на Нела Витошевиќ, со избрана ...

Костадиновска-Стојчевска: Драмски со „РУТА“ е уште еден мост за поврзување на регионот

Република - 04.10.2023

Со домашна премиера, претстава на скопскиот Драмски театар, започна второто издание на регионалниот театарски фестивал „РУТА“ во земјава. „Фирма“, по текст на реномираниот германски автор Роланд Шимелфенинг и во режија на Нела Витошевиќ, со одбрана ...

Со домашната претстава „Фирма“ започна регионалниот театарски фестивал „Рута“

МКД - 04.10.2023

Со домашна премиера, претстава на скопскиот Драмски театар, почна второто издание на регионалниот Театарски фестивал „Рута“. „Фирма“ по текст на реномираниот германски автор Роланд Шимелфенинг и во режија на Нела Витошевиќ, е првата претстава на ...

Костадиновска-Стојчевска: Фестивалот „РУТА“ во Драмски театар е уште еден мост за поврзување на регионот

Рацин - 04.10.2023

Со домашна премиера, претстава „Фирма“ на скопскиот Драмски театар, започна второто издание на регионалниот театарски фестивал „РУТА“ во земјава. „Фирма“ по текст на реномираниот германски автор Роланд Шимелфенинг и во режија на Нела Витошевиќ, со ...