TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Дрисла“ се враќа под јурисдикција на градот Скопје-Директорот Ангелов утре ќе биде разрешен

Канал5 - 20.01.2020

По неколкугодишни перипетии градските власти ја вратија депонијата „Дрисла“ во свое владение. По многубројните административни препреки, Град Скопје конечно ја доби битката за Дрисла, а актуелниот директор на депонијата Горан Ангелов утре ќе биде ...

„Дрисла“ од денеска под град Скопје, Шилегов не знае дали се горел опасен отпад

24 Вести - 20.01.2020

Директорот на „Дрисла“ Горан Ангелов, утре ќе биде сменет, откако депонијата по девет години стана повторно сопственост на Градот Скопје. Градоначалникот Шилегов ги повика институциите да го испитаат целокупното работење на депонијата, посебно ...

Шилегов го разреши директорот на Дрисла – за отпадот не сакал да шпекулира

Алфа - 20.01.2020

Скандалот со нелегалниот увоз на отпад во Бугарија, во кој се вмешани и двајца раководители од Дрисла, ги размрда македонските власти. Два дена по аферата, градскиот татко Петре Шилегов објави дека директорот на Дрисла Горан Ангелов ќе биде ...

Што се гори во „Дрисла“ ќе кажат Бугарите ?!

Вечер Прес - 20.01.2020

Скандалот со нерегулиран увоз на отпад во Бугарија од Италија, од фирма чии сопственици се Македонци, од кои едниот е актуелен директор на „Дрисла“, го тресе Балканот. И додека бугарските надлежни органи ја започнаа истрагата што точно содржат 25 ...

Бугарското обвинителство: Отпадот не е ниту опасен ниту токсичен

Макфакс - 20.01.2020

Јавното Oбвинителство на Бургас соопштија дека по извршените контролни анализи на предметниот отпад, во врска со информациите за увоз на отпад од Италија во Бугарија, категорично тврди дека не се работи ниту за опасен ниту за токсичен отпад.

Шилегов утре ќе го разреши директорот на Дрисла

Слободен Печат - 20.01.2020

Актуелниот директор на Дрисла, како што јавија бугарските медиуми, бил содружник во компанијата „Блацион“ ООД во Бугарија и заедно со уште еден македонски државјанин Блаже Игнатов, извршиле нерегулиран увоз на 25 контејнери со отпад од Италија.

Шилегов нема сознанија дали на „Дрисла“ се носел опасен отпад

360 степени - 20.01.2020

– Немам информации за увоз на опасен отпад во Дрисла, но, тоа ќе го провериме по нејзиното официјално преземање, рече градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, кој со добиеното решение од Централниот регистар, ја врати депонијата во владение на ...

Бугарија со меѓународна потерница ќе ги бара двајцата Македонци за увозот на опасниот отпад од Италија

ТВ21 - 20.01.2020

Бугарија со меѓународна потерница ќе ги бара Блаже Игњатовски и Горан Ангелов, кои што се поврзуваат со бугарската фирма „Блацион ДОО“ со седиште во Софија. Преку оваа фирма е увезен опасен отпад од Италија, кој пристигнал на пристаништетот во ...

Гори во Софија, чади во Скопје

Deutsche Welle - 20.01.2020

Бугарскиот премиер побарал истрагата да земе на анализа примероци од пепел, за да се утврди дали е согоруван опасен отпад. Дали тајните на ТЕЦ „Бобов дол“ водат и до Скопје? Бугарската истрага за увоз на токсичен отпад во земјата, може да открие ...

БУГАРСКО ОБВИНИТЕЛСТВО - отпадот не бил опасен, но имало железо, хартија и текстил

Фактор - 20.01.2020

Нема радиоактивен или токсичен отпад во откриените 20 контејнери на бугарското пристаниште кои носат отпад од Италија. Ова како што јавува бугарскиот медиум 24 часа денеска било соопштено на брифинг од окружниот обвинител на Бургас, Георги Чинев.

Ангелов и Игнатов за тв 24 тврдат дека не увезувале опасен отпад

24 Вести - 19.01.2020

Директорот на депонијата Дрисла бил непријатно изненаден од истрагата во Бугарија со која се испитува дали фирмата „Блацион“ увезувала сомнителен отпад. Горан Ангелов за ТВ24 одговори дека нема простор за паника во земјава, затоа што тука не бил ...

Бугарското обвинителство отвори истрага за фирмата од Македонија за сомнителен увоз на италијански отпад во Бугарија

Канал5 - 19.01.2020

Фирма на двајца Македонци нелегално увезувала сомнителен отпад од Италија во Бугарија. Како што јавуваат бугарските медиуми, обвинителството истражува пратка од 25 контејнери со италијански отпад кој бил откриен во градот Луковит.

Бугарските власти го истражуваат токсичниот отпад, македонските напишаа соопштение

Алфа - 19.01.2020

Кој гарантира дека токсичен отпад од Италија каков што беше откриен во северна Бугарија не завршил и во Македонија? Невладините активисти со сомнеж за поврзаност на увозот на отровен отпад во Бурагија, за што фирмата Блацион, чиј сопственик е ...

Директорот на „Дрисла“ Горан Ангелов увезувал опасен отпад во Бугарија од Италија

Сакам да кажам - 19.01.2020

Директорот на депонијата „Дрисла“ Горан Ангелов преку негова фирма во Бугарија „Блацион“ ООД извршил увоз на 25 контејнери опасен отпад од Италија, пишуваат бугарските медиуми. Ангелов е директор на депонијата „Дрисла“ назначен од италијанската ...

Содружникот на ,,Дрисла“ Блаже Игњатовски е на чело на фирмата која увезла опасен отпад во Бугарија

AKO - 19.01.2020

Блаже Игњатовски, претставник во Собирот на содружници во депонијата ,,Дрисла“ е на чело на бугарската компанија ,,Блацион“, во која тој е раководител со уште двајца Италијанци, а преку која е увезен опасен токсичен отпад за согорување во ТЕЦ ...

Фирма на Македонец во Бугарија внесувала сомнителен отпад од Италија

Centar - 19.01.2020

Фирма „Блацион”, стационирана во Софија, чиј управител е македонскиот државјанин Блаже Игнатовски увезла отпад од Италија кој пристигнал во бугарското пристаниште Варна, објави бугарската БТВ Новините .

Бугарското Обвинителство: Содржината на отпадот се разликувала од она што е декларирано на царинскиот документ

Либертас - 18.01.2020

Бугарските медиуми денеска објавија дека компанијата „Блацион“ ООД, во сопственост на Блаже Игнатов и Горан Ангелов, извршила нерегулиран увоз на 25 контејнери со отпад. Како што јавија бугарските медиуми, Обвинителството започнало истрага за ...

Во фирмата која во Бугарија увезла нерегулиран отпад од Италија косоптвеник и директорот на Дрисла, Ангелов

Либертас - 18.01.2020

Бугарските медиуми објавија дека фирмата „Блацион”, стационирана во Софија, а чиј управител е македонскиот државјанин Блаже Игнатовски, увезла сомнителен отпад од Италија кој пристигнал во бугарското пристаниште Варна.

Фирма на Македонци во Бугарија внесувала сомнителен отпад од Италија

365 - 18.01.2020

Компанијата „Блацион“ регистрирана во Буграија, фирмата припаѓа на двајца македонски државјани се најде под истрага на бугарските власти поради увоз на сомнителен отпад од Италија. Испраќач на товарот е фирмата „Дентиче Пантелоне” од италијанскиот ...

Отворена истрага за нерегулиран увоз на отпад во Бугарија , македонските сопственици ги демантираат наводите

Вечер Прес - 18.01.2020

Како што јавија бугарските медиуми, Обвинителството започнало истрага за нерегулиран увоз на 25 контејнери со италијански отпад на пристаништето во Бургас. Отпадот е транспортиран со брод на 5 септември минатата година и му е определен режим на ...

Македонските сопственици ги демантираат наводите за отпадот во Бугарија

ТВ21 - 18.01.2020

Бугарските медиуми денеска објавија дека компанијата „Блацион“ ООД, во сопственост на Блаже Игнатов и Горан Ангелов, извршила нерегулиран увоз на 25 контејнери со отпад. Како што јавија бугарските медиуми, Обвинителството започнало истрага за ...

Истрага за нерегулиран увоз на отпад во Бугарија, македонските сопственици демантираат

+инфо - 18.01.2020

Игнатов посочи дека отпадот од пристаништето во Бургас требало да биде пренесен во Термоцентралата „Бобов дол“, но откако пристигнал отпадот, на бугарската ТЕЦ и истекла лиценцата за горење на отпад.

ВИДЕО: Отворена истрага за нерегулиран увоз на отпад во Бугарија

Локално - 18.01.2020

Бугарските медиуми денеска објавија дека компанијата „Блацион“ ООД, во сопственост на Блаже Игнатов и Горан Ангелов, извршила нерегулиран увоз на 25 контејнери со отпад. Како што јавија бугарските медиуми, Обвинителството започнало истрага за ...

Бугарското обвинителство отвори истрага за директорот на „Дрисла“ – увезувал сомнителен италијански отпад во Бугарија

Република - 18.01.2020

Бугарските медиуми денеска објавија дека компанијата „Блацион“ ООД, во сопственост на , извршила нерегулиран увоз на 25 контејнери со отпад. Како што јавија бугарските медиуми, Обвинителството започнало истрага за нерегулиран увоз на 25 контејнери ...

Отворена истрага за нерегулиран увоз на отпад во Бугарија, македонските сопственици ги демантираат наводите

Канал5 - 18.01.2020

Бугарските медиуми денеска објавија дека компанијата „Блацион" ООД, во сопственост на Блаже Игнатов и Горан Ангелов, извршила нерегулиран увоз на 25 контејнери со отпад. Како што јавија бугарските медиуми, Обвинителството започнало истрага за ...

Бугарски медиуми: Фирма на Македоци нерегуларно увезувала отпад во Бугарија, еден од нив и директорот на Дрисла – тие ...

360 степени - 18.01.2020

Во Бугарија отворена е истрага за увоз на сомнителен отпад од Италија од страна на компанијата „Блацион“ ООД, во чија сопственичка структура се двајца македонски државјани Блаже Игнатов и Горан Ангелов.

Отворена истрага за нерегулиран увоз на отпад во Бугарија, македонските сопственици ги демантираат наводите

24Инфо - 18.01.2020

Бугарските медиуми денеска објавија дека компанијата „Блацион” ООД, во сопственост на Блаже Игнатов и Горан Ангелов, извршила нерегулиран увоз на 25 контејнери со отпад. Како што јавија бугарските медиуми, Обвинителството започнало истрага за ...

360 степени: (Бугарски медиуми) Фирма на Македоци нерегуларно увезувала отпад во Бугарија

Скопје1 - 18.01.2020

Во Бугарија отворена е истрага за увоз на сомнителен отпад од Италија од страна на компанијата „Блацион“ ООД, во чија сопственичка структура се двајца македонски државјани Блаже Игнатов и Горан Ангелов.

Отворена истрага за нерегулиран увоз на отпад во Бугарија, македонските сопственици ги демантираат наводите

Сител - 18.01.2020

Бугарските медиуми денеска објавија дека компанијата „Блацион“ ООД, во сопственост на Блаже Игнатов и Горан Ангелов, извршила нерегулиран увоз на 25 контејнери со отпад. Како што јавија бугарските медиуми, Обвинителството започнало истрага за ...

Македонци носеле нерегулиран отпад во Бугарија – сопствениците на компанијатa негираат

Слободен Печат - 18.01.2020

Бугарското Обвинителство соопшти дека содржината на отпадот се разликува од она што е декларирано на царинскиот документ. Бугарските медиуми денеска објавија дека компанијата „Блацион” ООД, во сопственост на Блаже Игнатов и Горан Ангелов, извршила ...

Македонските сопственици ги демантираат наводите за отпадот во Бугарија

4NEWS - 18.01.2020

Бугарските медиуми денеска објавија дека компанијата „Блацион“ ООД, во сопственост на Блаже Игнатов и Горан Ангелов, извршила нерегулиран увоз на 25 контејнери со отпад. Како што јавија бугарските медиуми, Обвинителството започнало истрага за ...

Отворена истрага за нерегулиран увоз на отпад во Бугарија, македонските сопственици ги демантираат наводите

Frontline - 18.01.2020

МИА стапи во контат со управителот на „Блацион“ ООД, Блаже Игнатов и содружникот Горан Ангелов, кој поседува 15 проценти од компанијата, како и Италијанците Винченцо Трасари и Ецио Боче. Игнатов посочи дека отпадот од пристаништето во Бургас требало ...

Бугарски медиуми: Отворена истрага за нерегулиран увоз на отпад од македонски стопанственици

MakPress - 18.01.2020

Бугарските медиуми денеска објавија дека компанијата „Блацион“ ООД, во сопственост на Блаже Игнатов и Горан Ангелов, извршила нерегулиран увоз на 25 контејнери со отпад. Како што јавија бугарските медиуми, Обвинителството започнало истрага за ...

Директорот на Дрисла нема коментар за сомнителниот италијански отпад во Бугарија

Република - 18.01.2020

Откако во бугарските медиуми денеска беше објавено дека фирмата „Блацион”, чиј управител е македонскиот државјанин Блаже Игнатовски, увезла сомнителен отпад од Италија каде содружниците во фирмата е споменат и директорот на скопската депонија ...

Отворена истрага за нерегулиран увоз на отпад во Бугарија, македонските сопственици ги демантираат наводите

МКД - 18.01.2020

Бугарските медиуми денеска објавија дека компанијата „Блацион" ООД, во сопственост на Блаже Игнатов и Горан Ангелов, извршила нерегулиран увоз на 25 контејнери со отпад. Како што јавија бугарските медиуми, Обвинителството започнало истрага за ...

Фирма на Македонец во Бугарија внесувала сомнителен отпад од Италија

Press24 - 18.01.2020

Бугарските медиуми денеска објавија дека компанијата „Блацион“ ООД, во сопственост на Б.И и Г.А, извршила нерегулиран увоз на 25 контејнери со отпад. Како што јавија бугарските медиуми, Обвинителството започнало истрага за нерегулиран увоз на 25 ...

Отворена истрага за нерегулиран увоз на отпад во Бугарија, македонските сопственици ги демантираат наводите

Опсервер - 19.01.2020

– Бугарските медиуми денеска објавија дека компанијата „Блацион“ ООД, во сопственост на Блаже Игнатов и Горан Ангелов, извршила нерегулиран увоз на 25 контејнери со отпад. Како што јавија бугарските медиуми, Обвинителството започнало истрага за ...

Директорот на „Дрисла“, Ангелов под истрага во Бугарија за увоз на опасен отпад

Нова ТВ - 19.01.2020

Софиска фирма на двајца Македонци, Блаже Игнатовски, кој се води како управител и Горан Ангелов, кој е содружник во фирмата и директор на депонијата „Дрисла“, се најде под истрага на бугарските власти поради увоз на сомнителен отпад од Италија.

Директор на скопска „Дризла“ увезувал италијанско ѓубре во Бугарија

Expres - 19.01.2020

Горан Ангелов, директорот на депонијата „Дрисла“ преку негова фирма во Бугарија „Блацион“ ООД, извршил увоз на 25 контејнери опасен отпад од Италија, пишува, повикуваќи се на извори од бугарски медиуми, порталот СакамДаКажам .

СИТЕЛ: Софиска фирма на двајца Македонци под истрага во Бугарија заради увоз на сомнителен отпад

Денешен - 19.01.2020

Софиска фирма на двајца Македонци Блаже Игнатовски и Горан Ангелов се најде под истрага на бугарските власти поради увоз на сомнителен отпад од Италија, објави ТВ Сител . Се работи за компанијата Блацион регистрирана во Буграија, во која содружници ...

Гори во Софија, чади во Скопје

Либертас - 20.01.2020

Бугарскиот премиер побарал истрагата да земе на анализа примероци од пепел, за да се утврди дали е согоруван опасен отпад. Дали тајните на ТЕЦ „Бобов дол“ водат и до Скопје? Бугарската истрага за увоз на токсичен отпад во земјата, може да открие ...

Бугарско обвинителство: Отпадот не бил опасен, имало железо, хартија и текстил

24Инфо - 20.01.2020

Нема радиоактивен или токсичен отпад во откриените 20 контејнери на бугарското пристаниште кои носат отпад од Италија, изјавил окружниот обвинител на Бургас, Георги Чинев, објави „24часа.бг “, пренесе Фактор .

Шилегов: Легално во земјава не е внесен опасен отпад, но треба да се провери

А1 On - 20.01.2020

Според информациите со кои располагаме опасен отпад во земјава и во „Дрисла“ не е внесен, вели градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, но сепак додава дека тоа треба да се провери и ги повикува и надлежните инстиутции и граѓанските ...

Шилегов: Легално во земјава не е внесен опасен отпад, но треба да се провери

Либертас - 20.01.2020

Според информациите со кои располагаме опасен отпад во земјава и во „Дрисла“ не е внесен, вели градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, но сепак додава дека тоа треба да се провери и ги повикува и надлежните инстиутции и граѓанските ...

Шилегов: Легално во земјава не е внесен опасен отпад, но треба да се провери

Локално - 20.01.2020

Според информациите со кои располагаме опасен отпад во земјава и во „Дрисла“ не е внесен, вели градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, но сепак додава дека тоа треба да се провери и ги повикува и надлежните инстиутции и граѓанските ...

Шилегов се огласи за штетниот отпад во Дрисла – вршиме проверки!

Магазин - 20.01.2020

Според информациите со кои располагаме опасен отпад во земјава и во „Дрисла“ не е внесен, вели градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, но сепак додава дека тоа треба да се провери и ги повикува и надлежните инстиутции и граѓанските ...

Шилегов: Легално во земјава не е внесен опасен отпад, но треба да се провери

Сител - 20.01.2020

Според информациите со кои располагаме опасен отпад во земјава и во „Дрисла“ не е внесен, вели градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, но сепак додава дека тоа треба да се провери и ги повикува и надлежните инстиутции и граѓанските ...

Шилегов: Легално во земјава не е внесен опасен отпад, но треба да се провери

еМагазин - 20.01.2020

Според информациите со кои располагаме опасен отпад во земјава и во „Дрисла“ не е внесен, вели градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, но сепак додава дека тоа треба да се провери и ги повикува и надлежните инстиутции и граѓанските ...

Шилегов: Легално во земјава не е внесен опасен отпад, но треба да се провери

Frontline - 20.01.2020

– Градот Скопје не е орган кој на каков било начин е поврзан со увоз на отпад. И прашањето е за Царинската управа. Она што јас го имам како информација е дека легално не е внесен отпад во „Дрисла“, рече Шилегов на прес-конференцијата на која соопшти ...

Шилегов: Легално во земјава не е внесен опасен отпад, но треба да се провери

Слободен Печат - 20.01.2020

Градот Скопје не е орган кој на каков било начин е поврзан со увоз на отпад. И прашањето е за Царинската управа. Она што јас го имам како информација е дека легално не е внесен отпад во „Дрисла”, рече Шилегов на прес-конференцијата на која соопшти ...