TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вмро-дпмне: пуштањето на Јанева театар на власта

24 Вести - 20.11.2019

Одлука на Апелација екс шефицата на СЈО Катица Јанева од затворската ќелија во Шутка да замине дома – за опозицијата е исцениран театар – власта конкретно не ја коемнтира, но премиерот повторува дека принципиелно е против притворот како казна.

И Катица дома, дали Боки 13 е следен за куќен притвор!?

Нетпрес - 20.11.2019

Од синоќа поранешната специјална обвинителка и второобвинета во предметот „Рекет“, Катица Јанева со одлука на Апелациониот суд е во домашен притвор. Јанева помина повеќе од три месеци во ќелија во истражниот затвор во Шуто Оризари.

Кој и ја даде полициската кабаница на Јанева за да се сокрие од медиумите?

А1 On - 20.11.2019

Катица Јанева во затворот во Шутка не ја носела кабаницата со која синоќа се маскираше пред камерите при нејзиното пренесување од затворот до станот на нејзиниот син каде што ќе биде во домашен притвор.

Чија е полициската кабаница што ја носеше Катица Јанева?

Слободен Печат - 20.11.2019

Директорот на КПУ Затвор Скопје, Есад Рахиќ, изјавил дека такви јакни и дуксери со капи не се дозволени во затворот. Полициската кабаница на Катица Јанева, која ја забележаа многумина, при излегувањето од полициското комбе, при спроводот во ...

Партиски реакции за куќниот притвор на Јанева

Алсат-М - 20.11.2019

Од исцениран театар, до без коментар. Ден по одлуката на апелацините судии ексшефицата на СЈО Катица Јанева притворот да го продолжи дома, премиерот Зоран Заев не сака да ја коментира, повикувајќи се на извештајот на Прибе, политичарите да ...

Лавина од реакции на политичките партии за домашниот притвор на Јанева

Канал5 - 20.11.2019

Политичките партии низ различна призма ја гледаат одлуката за куќен притвор на Катица Јанева. Премиерот Заев не сака да коментира за најавената истрага од Русковска врз судиите кои ја донеле одлуката.

Сите ја видоа јакната со качулка, но никој не го виде ликот на Јанева

Алфа - 20.11.2019

Зошто немаше женско униформирано лице при транспортот на Катица Јанева од Шутка во станот на син и Лазар како што е праксата досега? Прекршена ли е процедурата? Зошто за прв пат во историјата на спектакуларните апсења и трансфери од овој тип толку ...

Ова е новиот затвор за Катица Јанева (ФОТО)

Слободен Печат - 20.11.2019

Репортерската екипа на „Слободен печат“ денеска во разговор со новите соседи на Јанева дозна дека таа барем засега не се појавила ниту на терасата од станот да ја фати воздух. Стан во сопственост на Лазар Јанев во вториот влез од зградата со број 43 ...

Алијанса за Албанците: Ова е „правдата“ ја пуштија Јанева во куќен притвор, а неправедно го држи Фета Алими

+инфо - 20.11.2019

Алијансата за Албанците остро реагира на одлуката на Апелацискиот суд, кој ја прифати жалбата на поранешната обвинителка Катица Јанева, дозволувајќи да биде во куќен притвор. Нагласуваме дека имало десетици случаи на албански затвореници во ...

(ФОТО) Новата „адреса“ на Катица Јанева

Фактор - 20.11.2019

Во зграда на улица Миторполит Теодосиј Гологанов во центарот на Скопје спроти студентскиот дом Кузман Јосифовски - Питу е новата адреса на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева.

Милошоски: Подобро Катица дома, отколку Заев во Аргентина

Слободен Печат - 20.11.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ се огласи на Фејсбук. Пратеникот Антонио Милошоски на својот Фејсбук профил напиша дека вчерашната, според него, нарачана судска одлука за пуштање на бившата шефица на СЈО Катица Јанева во домашен притвор, за него покажало ...

Целосно покриената Катица ги подгреа сомнежите дали навистина беше таа

AKO - 20.11.2019

Целосно покриена од глава до коленици, со качулка на главата низ која не можеше да се види ниту милиметар од лицето, значително ослабена. Вака вчера изгледаше поранешната Специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, која беше пренесена од истражниот ...

Фуркан ја праша Катица дали јакната е доволна да ѝ го сокрие срамот (ВИДЕО)

Expres - 20.11.2019

Новинарот Фуркан Салиу, кој синоќа беше на „пречекот“ на екс-обвинителката на СЈО која беше спроведена од Шутка во домашен притвор имаше само едно прашање за Катица Јанева. „Госпоѓо Јанева, дали таа јакна може да ви го сокрие ...

(ВИДЕО) Каде Катица Јанева ќе биде во домашен притвор

еМагазин - 20.11.2019

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева покриена со качулка на главата, синоќа од затворот Скопје во Шуто Оризари беше донесена во станот на нејзниот син Лазар во Скопје. Таа не одговори на прашањата на новинарите за нејзината здравствена ...

„Рекет“: Шах-мат, како по книга!

CivilMedia - 20.11.2019

пишува: Уште во раните најави на скандалот „Рекет“ беше јасно – за оние кои сакаа тоа да го сфатат – дека целта на планирањето и внимателната изведба на целата афера е двојна: дискредитирање и уривање на СЈО; а потоа и пад на Зоран Заев од власт.

Катица Јанева ја напушти „Шутка“ и замина во куќен притвор

Сител - 19.11.2019

Со сокриено лице и марама на рацете поранешната шефица на Специјалното јавно обвинителство беше спроведена во ќуќен притвор. Околу 17.30 минути со полициско комбе од истражниот затвор во Шутка Јанева ја донесоа во станот на нејзиниот син во центарот ...

Куќен притвор за Катица Јанева

Академик - 19.11.2019

По претходно поднесена жалба, Апелациониот суд Скопје одлучи Катица Јанева да оди во куќен притвор. Притворот на Јанева ѝ беше определен кон крајот на месец август. Изминатиот период таа неколку пати бараше притворот да ѝ биде заменет со куќен ...

По три месеци во Шутка, Катица Јанева доби куќен притвор

Алсат-М - 19.11.2019

Затворските полицајци во Шутка ја изнесоа Катица Јанева од ќелијата каде беше во притвор. Таа од вечерва заминува во куќен притвор. Апелациските судии и ја уважија жалбата и одлучија поранешната шефица на СЈО стартот на судењето за „Рекет“ да го ...

Заев: Притворот за мене е казна!

Фокус - 19.11.2019

Премиерот на Македонија, Зоран Заев вечерва гостува во МРТ заедно со министерката за финансии, Нина Ангеловска и одговараа на прашања на новинари и уредници на медиуми од земјава. Според Заев, притворот е еден тип на казна, без разлика на тоа за ...

Апелација одлучи: куќен притвор за катица Јанева

24 Вести - 19.11.2019

Апелација денеска ја прифати нејзината жалба во која има медицински документи за сериозни проблеми со срцето од клиниката Жан Митрев. Одреден и е домашен притвор и алтернативни мерки. Иако пред еден месец истиот суд одлучи таа да остане во притвор ...

Катица во куќен притвор, Вилма ќе покрене истрага против судиите кои ја пратија дома

Алфа - 19.11.2019

Катица Јанева од дома ќе го чека почетокот на судењето за случајот”Рекет”, а Русковска ќе покрене финансиска истрага за судиите од апелација кои ја пратија специјалната обвинителка во куќен притвор.

Заев: Притворот не треба да биде казна

+инфо - 19.11.2019

До ден денеска се прашувам како тоа Груевски е ставен по тој член за да делото брзо застаре, а другите не, кога сите ги слушавме бомбите кој тоа го организира. Јас не знам дали тука е судот или обвинителството и затоа зборувам за правосудството, ...

Катица Јанева во куќен притвор – со капа и покриено лице спроведена во станот на синот

ТВ21 - 19.11.2019

Со качулка на главата и марама на рацете на кои имаше лисици Катица Јанева по одлуката на Апелација беше спроведена во куќен пртивор. Не одговори на ниту едно од многу поставени новинарски прашања за тоа каква е нејзината здравствена состојба, дали ...

Димовски: Пуштањето на Јанева дома значи дека ќе има одолговлекување во судската постапка против неа

Локално - 19.11.2019

Новинарот Саше Димовски на дебатна емисија Топ Тема изјави дека очекувал апелацискиот суд порано да ја пушти Катица Јанева, со оглед на тоа како до сега функцинирал второстепениот суд во Македонија.

Заев: Верувам во ефикасни судски процеси

Локално - 19.11.2019

Не ја знам основата за одлуката на судот, но останувам конзистентен на политиките на оваа влада и моите политики. Се борев за притворот да не биде казна, рече премиерот Зоран Заев на новинарско прашање во врска со судовите, а по носењето на екс ...

„Држете ме со двете раце“, Катица Јанева излезе од Шутка – со капа и покриено лице спроведена во домашен притвор

ТВ21 - 19.11.2019

Апелациониот суд Скопје попладнево ја прифати жалбата на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева и мерката притвор ѝ ја замени со мерка куќен притвор. Преиначено е првостепеното решение и одредена е мерка куќен притвор, заедно со ...

Катица Јанева однесена во куќен притвор

Р.С.Европа - 19.11.2019

Поранешната специјална обвинителка, а сега осомничена во случајот „Рекет“, Катица Јанева, доцна попладне, беше пренесена од затворот „Скопје“ во домашен притвор. Таа, со целосно покриено лице, не одговараше на новинарските орашања.

Фуркан пак ја пречека Катица: Дали таа јакна може да ви го сокрие срамот?

Република - 19.11.2019

Новинарот Фуркан Салиу и овојпат заедно со голем број на колеги денеска го следеа патот на Катица Јанева од истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари до станот на нејзиниот син Лазар, каде пораншната специјална обвинителка ќе го отслужува куќниот ...

Катица Јанева пред камери и со сокриено лице беше спроведена во домашен притвор

IRL - 19.11.2019

Со длабока качулка и покриена од глава до пети поранешната Специјална обвинителка Катица Јанева вечерва беше спроведена во домашен притвор со полициско комбе. Пред зградата каде што живее нејзиниот син, а каде што таа ќе го мине куќниот притвор, ...

Јанева видно ослабена, да не прозбореше ќе имаше сомнеж дека не е таа

ММС - 19.11.2019

„Фатете ме за двете раце“, им рече на полицајците поранешната специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која пред неполн час од притворот во Шутка, беше спроведена во домашен притвор, објави ТВ 21.

Заев за Јанева: Не ја знам основата за одлуката на судот

Фактор - 19.11.2019

Премиерот Зоран Заев вечерва во интервју за МТВ изјави дека не ја знае основата за одлуката на судот за пуштањето во домашен притвор на екс јавната обвинителка, Катица Јанева. Заев рече дека верува во ефикасни судски процеси.

По сомнежот на јавноста ова е доказ дали Јанева се криеше зад „маската“: Фатиме за двете раце (ВИДЕО)

Курир - 19.11.2019

По одлуката на апелациониот суд, поранешната специјална обвинителка Катица Јанева од затворот во Шутка беше спроведена во станот на нејзиниот син во Скопје каде што и ќе ја издржува мерката куќен притвор.

На 40-тиот ден се исполни пророштвото на пророкот Зоран: Лажги со опашки, ама Катица вистина излезе од Шутка

Република - 19.11.2019

На четириесеттиот ден од прорекувањето на пророкот Зоран дека Катица Јанева ќе замине од Шутка, правосудството ѝ удри многу четки и замачка многу очи на јавноста. Маскарадата што ни ја приреди овој ден почнува со заминувањето на Јанева од протворот ...

Многу поминавме, малку остана: Правда ќе има и таа ќе важи за сите!

Република - 19.11.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски постави неколку отворени дилеми за правосудството кои произлегуваат од денешната одлука на Апелација да ѝ дозволи куќен притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, обвинета во случајот ...

МИЛЕНКО: ТОА НЕ Е КАТИЦА-ЛАЖАТ таа е пренесена е со хеликоптер од Јасен во Грција во куќа на еден наш богаташ-политичар

Магазин - 19.11.2019

Екс обвинителката Катица Јанева оди во куќен притвор. Вака денеска одлучи скопскиот апелационен суд, по жалбата на екс специјалната обвинителка. Јанева претходно понуди гаранција од три станови но кривичниот суд не ја прифати.

Катица Јанева од Шутка заминува во домашен притвор

Канал5 - 19.11.2019

По речиси три месеци поминати зад решетки екс специјалната обвинителка Катица Јанева, сега со статус обвинета во случајот Рекет, оди во домашен притвор. Апелациониот суд ја прифати жалбата на нејзиниот адвокатски тим.

Со главата под капа, покриено лице и молба „Фатете ме за двете раце“, Јанева излезе од притвор

+инфо - 19.11.2019

„Фатете ме за двете раце“, им рече на полицајците поранешната специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која пред неполн час од притворот во Шутка, беше спроведена во домашен притвор, објави ТВ 21, Со покриено лице и со капа на главата, таа ги ...

(видео) Катица Јанева спроведена во домашен притвор, во станот на синот во цетарот на Скопје

Телма - 19.11.2019

Поранешната шефица на Специјалното јавно обвинителство, а сега второобвинета во случајот „Рекет“, Катица Јанева, доцна попладнево беше спроведена во домашен притвор, поточно во станот на нејзиниот син Лазар, во центарот на Скопје.

Панчевски за куќниот притвор на Јанева кај син ѝ: Држава ли е ова, институции ли се?

Expres - 19.11.2019

Поранешниот претседател на Основен суд Скопје 1, Владимир Панчевски, реагира на одредениот домашен притвор за бившата шефица на Специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева. „ЕКСКЛУЗИВНО: Катица Јанева во истиот куќен притвор со Лазар Јанев, ...

Премиерот Заев уште во септември најави дека Јанева ќе биде пуштена во куќен притвор

Магазин - 19.11.2019

Се потврдија информациите на пратеникот Антонио Милошоски кажани на лидерската средба во септември дека Зоран Заев најавил дека специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ќе биде пуштена во домашен притвор.

Димовски: Одлуката Јанева да оди во домашен притвор е скандалозна, судењето за „Рекет“ ќе се одолговлекува

Курир - 19.11.2019

Новинарот кој е познат по своите репортажи од правocyдството, Саше Димовски одлуката на Апелациониот суд за замена на мерката ефективен притвор со домашен притвор ја гледа како скандалозна.

Со покриен лик, Јанева пренесена во домашен притвор

Локално - 19.11.2019

Со прекриен лик со капа и јакна, поранешната Специјална јавна обвинителка Катица Јанева доцна попладнево беше спроведена од притворското одделение во затворот Шутка во домашен притвор, во еден од становите кои ги даде како гаранција.

Јанева спроведена во домашен притвор

360 степени - 19.11.2019

Од полициско комбе, со качулка на глава, поранешната обвинителка Катица Јанева попладнево од Шутка е спроведена во домашен притвор, објави А1Он . Мерката ќе ја издржува во станот на нејзиниот син во Скопје.

ВИДЕО: Со качулка и покриено лице - Катица Јанева излезе од затвор

Press24 - 19.11.2019

Прикриена и со качулка на главата, поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева, денеска беше изнесена од затвор за да оди во куќен притвор. Јанева молчеше пред новинарските прашања, дали се чувствува виновна и каква и е здравствената состојба.

(ВИДЕО) Јанева со капа и покриено лице спроведена во домашен притвор

Фокус - 19.11.2019

Поранешната специјалната јавна обвинителка Катица Јанева пред само неколку минути од притворот во Шутка, беше спроведена во домашен притвор, објави ТВ 21 . Катица Јанева излезе од "Шутка", ќе биде во куќен притвор Катица Јанева излезе од "Шутка", ќе ...

Спроводот на Катица одблизу: Невидлива како нинџа и во Шутка и надвор од неа

Република - 19.11.2019

Апелациониот суд во Скопје ја прифати жалбата на поранешната специјална обвинителка за нејзино префрлување во куќен притвор и таа попладнево беше префрлена во станот на нејзиниот син Лазар Јанев.

Јанева забарикадирана излезе од Шутка (ВИДЕО)

Слободен Печат - 19.11.2019

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева дваесетина минути пред 18 часот вечерва со полициско комбе беше пренесена во станот на нејзиниот син, каде ќе го чека почетокот на судскиот процес за предметот „Рекет“, во кое таа е една од ...

Судот на Јанева и одреди и мерки за претпазливост

Фокус - 19.11.2019

Апелацискиот суд освен куќен притвор на поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева и определи и мерки за претпазливост, односно забрана да комуницира со лицата опфатени во случајот „Рекет“, таа не смее да ја напушти земјава ниту со ...

Јанева ја напушти Шутка (ВИДЕО)

Expres - 19.11.2019

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, од затворот во Шуто Оризари беше спроведена во домашен притвор во станот на нејзиниот син Лазар откако Апелациониот суд денеска го прифати нејзиното барање.

Катица Јанева во куќен притвор во станот на синот во Скопје

Телма - 19.11.2019

Телма дознава дека Катица Јанева ќе оди во куќен притвор во станот на синот во Скопје. Апелациониот суд за да ја донесе ваквата одлука пред себе го имал имотниот лист од овој стан, но и ја ценел здравствена состојба на екс специјалната обвинителка, ...