TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Земјотресите во Албанија не прекинуваат

Пулс24 - 23.09.2019

Уште еден земјотрес е почувствуван синоќа 7 минути по 22 часот со епицентар во Албанија. Земјотресот е со јачина од 4.4 степени по Рихтер, на длабочина од 40 км. Епицентарот на земјотресот е на 20 км од Тирана и 5 км од Валона.

Како лажна вест за земјотрес ја крена Албанија на нозе

Факултети - 23.09.2019

Лажна вест за можен земјотрес ги извади жителите на Албанија од нивните домови и создаде метеж по улиците, по серијата земјотреси што деновиве ја тресат Албанија. И покрај повиците на властите луѓето да си се вратат дома и објаснувањата на ...

Нов земјотрес ја стресе Албанија вечерва

Фокус - 22.09.2019

Нов силен потрес вечерва во 22:07 минути ја стресе Албанија, а интензитетот се проценува на 4.5 степени по Рихтер. Епизентарот на земјотресот е на 20km од Тирана, и 5km од Валона, а на длабочина од 10km.

Могерини изрази солидарност до албанскиот премиер и понуди помош

Кумановски м. - 23.09.2019

Високата претставничка на ЕУ, Федерика Могерини, изрази солидарност со албанскиот премиер Еди Рама за серијата катастрофални земјотреси што ја погодија Албанија кога десетици луѓе беа повредени, а нанесена е огромна штета на зградите и ...

По силниот земјотрес во Албанија уште 340 потреси (ВИДЕО)

Кумановски м. - 23.09.2019

Многу луѓе во албанската престолнина, Тирана и Драч, не смееја да се вратат во своите домови заради многуте последователни земјотреси што уследија по силниот земјотрес во кој се повредени 105 лица, а стотици згради беа оштетени.

По силниот земјотрес во Драч, во Албанија се регистрирани 340 земјотреси како афтершокови

MakPress - 23.09.2019

Поголемиот број на граѓани на Тирана и Драч ниту денес не се вратија во своите домови поради страв од можни нови земјотреси. Албанскиот институт за геолошки науки, енергија, вода и околина истакна дека се регистрирани повеќе од 340 земјотреси после ...

Се бројат штетите од земјотресот во Албанија, над 130 повредени

Телма - 22.09.2019

Се бројат штетите по силниот земјотрес кој вчера ја потресе соседна Албанија. Екипите на терен пријавиле сериозни оштетувања на 569 објекти, како и на 53 куќи во Тирана и во Драч. Првичната бројка од 105 повредени се зголеми на 136, откако во текот ...

МОН донесе одлука – следните денови нема настава во Драч, Тирана и Елбасан

ТВ21 - 23.09.2019

Министерот за образование донесе одлука дека следните денови ќе бидат неработни за сите ученици и студенти во Драч, Тирана и Елбасан поради серијата ...

Погледнете го моментот кога почна пеколниот земјотрес во Албанија: Водителката во живо читаше вести кога почна се да се ...

Сител - 22.09.2019

Најмалку 108 лица се повредени во силниот земјотрес кој вчера ја погоди Албанија, а моментот кога започна силниот потрес го забележаа камерите на албанската телевизија Ора Њуз Лајме, која во тој момент емитуваше вести.

Вечерва нов посилен земјотрес во Албанија, тлото не мирува

Вечер - 22.09.2019

По вчерашниот земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала, тлото во Албанија не престанува да се тресе. Вечерва во 22.08 часот е регистриран нов посилен потрес со јачина од 4,4 степени по Рихтеровата скала.

ВИДЕО: Паника во Албанија поради земјотресите - жителите на Тирана и Драч уште не смеат да се вратат во домовите

Press24 - 22.09.2019

Многу жители на Тирана и Драч уште не се вратиле во своите домови после серијата земјотреси во кои 105 лица се повредени, а стотина куќи се оштетени. После првиот потрес следувале повеќе од 100 наредни потреси, оштетени се околу 600 куќи, а без вода ...

НОВ СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ја потресе Албанија, овој пат со епицентар до Валона

Слободен Печат - 22.09.2019

Земјотресот е регистриран вечерва пет минути после 22 часот. Нов силен земјотрес бил почувствуван во Албанија со јачина 4.5 степени според Рихтер. Земјотресот е регистриран вечерва пет минути после 22 часот.

Нов силен земјотрес во Албанија вечерва

Centar - 22.09.2019

Нов силен потрес вечерва 22 часот и 7 минути се случи во Албанија. Земјотресот бил со јачина од 4.4 степени по Рихтер, на длабочина од 10km. Епизентарот на земјотресот е на 20km од Тирана, и 5km од Валона.

Вечерва нов земјотрес почувствуван во Гостивар – Епицентар повторно во Албанија

Gostivarpress.mk - 22.09.2019

Тлото во Албанија не престанува да се тресе по силниот земјотрес што беше регистриран вчера со јачина од 5,8 степени според Рихтер. Вечерва нов земјотрес ги вознемири гостиварци. Земјотресот е регистриран во 22:05 часот, со јачина од 4 степени по ...

Нов земјотрес вечерва во Албанија – жителите остануваат во шаторите од армијата

ТВ21 - 22.09.2019

Нов земјотрес вечерва 7 минути по 22 часот со епицентар во Албанија. Земјотресот е со јачина од 4.0 степени по Рихтер, на длабочина од 40km. Епизентарот на земјотресот е на 20km од Тирана, и 5km од ...

„Напуштете ги куќите ќе има земјотрес“ е лажна вест во Албанија за земјотресот

4NEWS - 22.09.2019

Информацијата која беше објавена е лажна вест, а на неа „наседнаа“ голем број на сериозни медиуми од Албанија. По оваа вест реагираше и Еди Рама кој на социјалната мрежа Фејсбук напиша дека се работи за лажна ...

Најмалку 105 повредени во земјотресот во Албанија, тлото уште се тресе (ВИДЕО)

МКД - 22.09.2019

Најмалку 105 луѓе се повредени во силниот земјотрес кој ја погоди вчера Албанија. Тоа го покажуваат прелиминарните податоци соопштени на вонредната седница на владата одржана на полноќ. Во земјотресот се оштетени околу 300 куќи, а на 20 станбени ...

Тлото во Албанија не мирува, итна седница на владата

24 Вести - 22.09.2019

Тлото во Албанија не престанува да се тресе по силниот земјотрес што беше регистриран вчера со јачина од 5,8 степени според Рихтер на 30 километри северно од Драч, во Јадранското море. Во текот на ноќта и утрово се регистрирани серија од најмалку 25 ...

Повредени над 100 лица, оштетени над 500 објекти, најсилен земјотрес во Албанија во изминатите 30 години

ТВ21 - 22.09.2019

Жителите на Албанија ја проценуваат штетата по земјотресот со јачина од 5,8 степени според Рихтер кој во саботата попладне најмногу беше почуствуван во Тирана и Драч. Според Министерството за одбрана, тоа е најсилнот земјотрес кој ја погодил ...

Тлото во Албанија не мирува, повеќе од сто повредени во вчерашниот земјотрес

Телма - 22.09.2019

Тлото во Албанија и денеска не мирува. Земјотрес во 9 часот изутринава е регистриран со јачина од 3,5 рихтерови степени. Тирана и Драч ги расчистуваат улиците од урнатините, и деловите од фасадите кои паднаа по вчреашниот силнен земјотрес.

Вонредна седница на Владата на Албанија, Рама го откажа учеството на Генералното собрание на ОН

ТВ21 - 22.09.2019

Премиерот на Албанија Еди Рама по посетата на ургентниот центар во Тирана рече дека граѓаните треба да останат мирени и дека најкритичното поминало. Како што изјави тој, благодарејќи на Господ, нема жртви.

24 ЧАСА ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ, погледнете што се случува во Албанија (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен Печат - 22.09.2019

Досега се регистрирани 320 земјотреси, а од нив само денеска 103. Албанија 24 часа по страшниот земјотрес со магнитуда од 5,8 степени според Рихтер и интензитет од 7,5 степени, продолжува да се тресе.

Во 22,08 часот нов силен земјотрес во Албанија

Денешен - 22.09.2019

Земјотресот е на 22 км северозападно од Тирана, а е со јалина од 4,4 степени според ...

Дали по последниот земјотрес тлото на Балканот ќе се стабилизира?

Канал5 - 22.09.2019

Уште колку долго Балканот ќе се тресе по вчерашниот силен земјотрес во Албанија чиј епицентар беше во Јадранското море. На оваа тема Славица Дуљанова разговараше со Драгана Черних од Сеизмолошката опсерваторија при Природно математичкиот факултет.

По земјотресите во Албанија, многумина сѐ уште стравуваат да се вратат во своите домови

Макфакс - 22.09.2019

Голем број жители на Тирана и Драч сѐ уште не се враќаат во своите домови по земјотресот со јачина од 5,8 степени во кој се повредени 105 лица, а оштетени се стотици куќи. По првиот земјотрес следеа над 100 потреси, оштетени се околу 600 куќи, а без ...

Албанците на нозе, надвор од своите домови: Земјотресите немаат милост

Курир - 22.09.2019

Нов земјотрес вечерва 7 минути по 22 часот со епицентар во Албанија. Земјотресот е со јачина од 4.4 степени по Рихтер, на длабочина од 40 km. Епицентарот на земјотресот е на 20 km од Тирана и 5 km од Валона.

(ВИДЕО) Вознемирувачки снимки од моментите на земјотресите во Албанија

еМагазин - 22.09.2019

Двата силни земјотреси во Албанија вчера предизвикаа материјална штета, најмногу во Тирана и Драч, а за среќа нема жртви. Дел од граѓаните се уште се плашат да се вратат во своите домови, а потресите со послаб интензитет продолжија и денеска.

ВИДЕО: Моментот кога започна земјотресот во Албанија - водителка читала вести во живо, нејзиниот поглед кажува сѐ

Press24 - 22.09.2019

Најмалку 108 лица се повредени во силниот земјотрес кој вчера ја погоди Албанија, а моментот кога потресот започнал го забележале и камерите на албанската телевизија Ora News Lajme, која во тој момент во живо емитувала вести.

Презентерка читаше вести во живо кога здрма земјотресот во Албанија (ВИДЕО)

+инфо - 22.09.2019

Презентерка на една албанска телевизија вчера читаше вести во живо кога здрма земјотресот во Албанија, а кој се почувствува и во Македонија. Водителката остана прибрана додека десетина секунди се тресеше и телевизиското студио.

ФОТО: Армијата во Драч постави шатори за граѓаните

ТВ21 - 22.09.2019

Сите жители кои не остануваат во нивните домови поради страв од нови земјотреси во Албанија, по наредба на министерството за одбрана, Армијата утрово постави шатори во близина на стадионот во Драч.

ВИДЕО: Моментот кога се случи земјотресот во Албанија – водителка презентира вести во живо

Либертас - 22.09.2019

Најмалку 108 лица се повредени во силниот земјотрес кој вчера ја погоди Албанија, а моментот кога потресот започнал го забележале и камерите на албанската телевизија Ora News Lajme, која во тој момент во живо емитувала вести.

Во земјотресите во Албанија повредени повеќе од 100 луѓе

Пулс24 - 22.09.2019

Албанија синоќа беше погодена од два земјотреса со јачина од 5,6 степени и 5,3 степени според Рихтер. Епицантарот на земјотресите бил во Јадранското Море на длабочина од 10 километри. Во силниот земјотрес кој синоќа ја погоди Албанија повредени се ...

Земјотресот во Албанија срамни половина рид (ВИДЕО)

+инфо - 22.09.2019

За страшниот земјотрес кој вчера ја погоди Албанија, а се почувствува и во Македонија, сведочат голем број на фотографии и видео снимки, а една нив ја објави Репорт ТВ. Станува збор за видео направено кај приморскиот град Каваја, од кое се гледа ...

Нов биланс од земјотресот во Албанија, само во Тирана и Драч оштетени околу 500 објекти

Независен - 22.09.2019

На средбата во Министерството за одбрана со првите луѓе на најпогодените градови, Тирана и Драч, изнесени се последните податоци за последиците од земјотресот што ја погоди Албанија. Министерката Олта Џачка, посочи дека главно регистрирана е само ...

Најмалку 105 повредени во земјотресот во Албанија, 60-тина потреси во Црна Гора

Р.С.Европа - 22.09.2019

Најмалку 105 лица се повредени во земјотресот што вчера ја погоди територијата на Албанија. Ова го потврдуваат првичните податоци објавени на вонредната владина седница одржана на полноќ. Земјотресот оштетил повеќе од 290 домови , а пукнатини се ...

Балканот се тресе: По силниот земјотрес во Албанија, повеќе од 60 помали потреси во Црна Гора

Независен - 22.09.2019

Институтот за сеизмологија на Црна Гора забележа над 60 земјотреси со помал интензитет. По двата големи земјотреси кои ја погодија Албанија вчера по 16 часот, а се почувствуваа многу силно и во Црна Гора, Институтот за сеизмологија на Црна Гора ...

Албанија и ноќеска се тресеше, нема посериозно повредени во серија земјотреси

Сакам да кажам - 22.09.2019

Министерството за здравство на Албанија објави дека нема посериозно повредени во серија силни земјотреси кои вчера и ноќеска го погодија Драч, а силно биле почувствувани и во Тирана, како и во Грција и Македонија.

Над 60 земјотреси синоќа во Црна Гора

А1 On - 22.09.2019

Заводот за сеизмологија на Црна Гора регистрираше над 60 земјотреси со помала магнитуда, во текот на изминатата ноќ. По двата силни земјотреси во Албанија, кои се почувствуваа во Црна Гора, Заводот за сеизмологија регистрирал над 60 земјотреси.

Погледнете го моментот кога започна пеколниот земјотрес во Албанија: Водителката во ЖИВО читаше вести, студиото се ...

Магазин - 22.09.2019

Најмалку 108 лица се повредени во силниот земјотрес кој вчера ја погоди Албанија, а моментот кога започнал потресот било забележано и од безбедносните камери на албанската телевизија Ора Њуз Лајме, која во тој момент емитувала вести во живо.

Тлото во Албанија не мирува, регистрирана серија од најмалку 25 земјотреси, Владата на итна седница

+инфо - 22.09.2019

Тлото во Албанија не мирува. Од првиот силен земјотрес што беше регистрира вчера во 16.04 часот со магнитуда од 5,8 степени според Рихтер и интензитет од 7,5 степени, на 30 километри северно од Драч, во Јадранско Море се регистрирани серија од ...

КОШМАРОТ НЕ ЗАВРШУВА: Албанија се тресе цело време, луѓето на улица (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен Печат - 22.09.2019

Вкупно 297 земјотреси се регистрирани од вечера, тлото продолжува да се тресе. После вчерашниот земјотрес кој беше со магнитуда од 5,8 степени според Рихтер и интензитет од 7,5 степени, албанското тло никако да се смирува.

Тлото во Албанија не престанува да се тресе, ноќеска и утринава серија на земјотреси

ТВ21 - 22.09.2019

Серија на земјотреси, но со помал интензитет, ноќеска и утринава имаше во околината на албанскиот град Драч. Последниот беше регистриран во 7 часот и 9 минути со јачина од 3.4 степени според Рихтеровата скала, а само пет минути порано бил ...

(Видео) Најмалку 105 повредени лица во земјотресите во Албанија

Макфакс - 22.09.2019

Најмалку 105 лица се повредени во земјотресите што ја погодија вчера Албанија, информираа властите синоќа околу полноќ. Во потресот, оштетени се 290 куќи, а на 20 станбени згради се појавиле пукнатини, пренесе агенцијата „АТА“.

Најмалку 105 лица се повредени во силниот земјотрес што ја погоди Албанија

А1 On - 22.09.2019

Најмалку 105 лица се повредени во силниот земјотрес кој вчера ја погоди Албанија, покажуваат прелиминарните податоци изнесени на вонредната седница која Владата ја оддржа на полноќ. При потресот оштетени се повеќе од 290 куќи, а 20 станбени згради ...

Карпата во Каваја повторно се ниша (ФОТО)

PressingTV - 22.09.2019

Огромната карпа во близина на приморскиот градот Каваја, позната под името „карпата кај Каваја“ повторно се ниша по новите потреси во близина на Драч, јавуваат албанските медиуми. Затоа на жителите и на туриститите им е забрането да поминуваат во ...

Ден по страшниот земјотрес во Драч: Се сруши таванот, не можев да стигнам до децата

Фактор - 22.09.2019

По вчерашниот земјотрес во Драч, Албанија денес ништо не е исто. Граѓаните се уште се надвор и се плашат да влезат во своите домови. Најсилиот потрес се случи вчера во 16 часот, со јачина од 5,8 степени според Рихтер, 13 километри северно од Драч, а ...

Земјотресот во Албанија го раздели станбениот блок на една зграда во Драч

Бизнис Вести - 22.09.2019

Станбена зграда се подели во приморскиот град Драч, откако Албанија беше погодена од два големи земјотреси рано во саботата попладне, еден со јачина од 5,8 степени според Рихтер. По првичниот земјотрес, беше пријавен уште еден земјотрес од околу 5 ...

Билансот од земјотресот во Албанија: Оштетени 209 домови, 20 станбени згради и повредени 105 лица!

Магазин - 22.09.2019

Како што соопшти Заводот за сеизмологија на Албанија, вчера во 16:04 часот беше регистриран силен земјотрес со јачина од 5,8 степени по Рихтеровата скала, со епицентар во Албанија, во морето меѓу градовите Синѓин и Драч.

Првичен биланс од земјотресот во Албанија: оштетени 109 куќи, седум станбени згради, повредени 68 лица

Локално - 22.09.2019

Министерката за одбрана Олта Џачка во изјава за медиумите доцна синоќа го презентираше првичниот извештај за последиците од двата силни земјотреса што вчера попладне ја погодија Албанија. – Според првичните официјални информации, иако овие ...

Силен земјотрес и во Босна, тресењето ги вознемирило граѓаните

Курир - 22.09.2019

Земјотрес со јачина од 2,9 степени според Рихтер ноќеска ја погоди и БиХ, поточно во околината на Тузла. Според Европскиот медитерански сезмолошки центар (ЕМСЦ), епицентарот на земјотресот со јачина од 2,9 степени според Рихтер е регистриран во ...