TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Реакции за Договорот за името

Телма - 12.06.2018

Веднаш по објавувањето на Договорот за решавање на споропт со името во Скопје и во Атина, реакции и честитки за двајцата премиери Заев и Ципрас, но и со ветувања дека патот за Македонија кон ЕУ и НАТО сега е осигуран.

Хан и Могерини: Ципрас и Заев покажаа лидерство за историски договор

Нова ТВ - 12.06.2018

-Сесрдно им честитаме на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев за нивната определба и лидерство во постигнувањето на овој историски договор меѓу нивните земји, што придонесува за трансформација на целиот регион на Југоисточна Европа.

Могерини и Хан очекуваат Македонија да добие датум за преговори и им честитаа на Заев и Ципрас за договорот

Сакам да кажам - 12.06.2018

Високата преставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан го поздравија постогнувањето на договор помеѓу Македонија и Грција и изјавија дека очекуваат препорака за почеток на ...

Туск на „Твитер“ им честиташе на Заев и Ципрас за решението: Ви благодарам што невозможното го направвите возможно

Фокус - 12.06.2018

Претседателот на Европскиот совет Доланд Туск им честиташе на „Твитер“ на премиерите на Македонија и на Грција за постигнатиот договор. – Ви благодарам што невозможното го направвите возможно, напиша Туск на „Твитер“.

Хан и Могерини им честитаат на Заев и на Ципрас за договорот

Р.С.Европа - 12.06.2018

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан во заедничка изјава им честитаа на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас за постигнувањето договор за спорот за ...

Могерини: ЕУ да отвори преговори со Македонија

Стандард - 12.06.2018

Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини ги поздрави двајцата премиери на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас,за нивната одлучност и лидерство во постигнувањето на историскиoт договор.

Могерини: Договорот со Северна Кореа е доказ дека дијалогот е решение

Стандард - 12.06.2018

Самитот во Сингапур меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е „доказ дека дипломатијата и дијалогот се единствениот пат напред и јасен знак дека диплматскиот пат е секогаш исплатлив“, изјави денеска високата ...

Хан и Могерини: Ципрас и Заев покажаа лидерство за историски договор

Локално - 12.06.2018

-Сесрдно им честитаме на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев за нивната определба и лидерство во постигнувањето на овој историски договор меѓу нивните земји, што придонесува за трансформација на целиот регион на Југоисточна Европа.

Туск го поздрави постигнатиот договор за спорот за името

Локално - 12.06.2018

Претседателот на Европскиот совет Доланд Туск им честиташе на „Твитер“ на премиерите на Македонија и на Грција за постигнатиот договор. – Ви благодарам што невозможното го направвите возможно, напиша Туск на „Твитер“.

Хан и Могерини им честитаат на Заев и на Ципрас за договорот

Алсат-М - 12.06.2018

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан во заедничка изјава им честитаа на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас за постигнувањето договор за спорот за ...

Могерини ќе дојде на потпишувањето на договорот за името

А1 On - 12.06.2018

Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ Федерика Могерини го поздрави договорот постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас и најави дека ќе допатува во регионот за потпишување на договорот.

Могерини: Договорот со Северна Кореа е доказ дека дијалогот е решение

+инфо - 12.06.2018

Самитот во Сингапур меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е „доказ дека дипломатијата и дијалогот се единствениот пат напред и јасен знак дека диплматскиот пат е секогаш исплатлив“, изјави денеска високата ...

Хан и Могерини: Ципрас и Заев покажаа лидерство за историски договор

24Инфо - 12.06.2018

Хан и Могерини: Ципрас и Заев покажаа лидерство за историски договор Сесрдно им честитаме на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев за нивната определба и лидерство во постигнувањето на овој историски договор меѓу нивните земји, што придонесува за ...

Туск го поздрави постигнатиот договор за спорот за името

Стандард - 12.06.2018

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск им честиташе на „Твитер“ на премиерите на Македонија и на Грција за постигнатиот договор. – Ви благодарам што невозможното го направивте возможно, напиша Туск на „Твитер“.

Туск: Ви благодарам што невозможното го направивте возможно

Алсат-М - 12.06.2018

Претседателот на Европскиот совет Доланд Туск им честиташе на „Твитер“ на премиерите на Македонија и на Грција за постигнатиот договор. “Искрени честитки до премиерите Ципрас и Заев. Ви држам среќа.

Честитки од Хан и Могерини за договорот за името

+инфо - 12.06.2018

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан во заедничка изјава им честитаа на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас за постигнувањето договор за спорот за ...

Могерини: ЕУ да отвори преговори со Македонија

Бриф - 12.06.2018

Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ ги поздрави двајцата премиери за нивната одлучност и лидерство во постигнувањето на историскиoт договор. – Овој успех им припаѓа на лидерите на двете земји и нивните екипи, но пред сѐ на граѓаните ...

Могерини: Договорот со Северна Кореја е доказ дека дијалогот е решение

А1 On - 12.06.2018

Самитот во Сингапур меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е „доказ дека дипломатијата и дијалогот се единствениот пат напред и јасен знак дека диплматскиот пат е секогаш исплатлив“, изјави денеска високата ...

Туск го поздрави постигнатиот договор за спорот за името

Либертас - 12.06.2018

Претседателот на Европскиот совет Доланд Туск им честиташе на „Твитер“ на премиерите на Македонија и на Грција за постигнатиот договор. – Ви благодарам што невозможното го направвите возможно, напиша Туск на ...

Честитки од Хан и Могерини за договорот

Слободен Печат - 12.06.2018

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан во заедничка изјава им честитаа на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас за постигнувањето договор за спорот за ...

ЕУ го поздрави договорот помеѓу Македонија и Грција, Могерини ќе дојде на потпишувањето на договорот

еМагазин - 12.06.2018

Претседателот на Европскиот совет Доланд Туск им честиташе на „Твитер“ на премиерите на Македонија и на Грција за постигнатиот договор. - Ви благодарам што невозможното го направвите возможно, напиша Туск на „Твитер“.

Могерини: Договорот со Северна Кореја е доказ дека дијалогот е решение

Независен - 12.06.2018

Самитот во Сингапур меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е „доказ дека дипломатијата и дијалогот се единствениот пат напред и јасен знак дека диплматскиот пат е секогаш исплатлив“, изјави денеска високата ...

Туск го поздрави постигнатиот договор за спорот за името

+инфо - 12.06.2018

Претседателот на Европскиот совет Доланд Туск им честиташе на „Твитер“ на премиерите на Македонија и на Грција за постигнатиот договор. – Ви благодарам што невозможното го направвите возможно, напиша Туск на ...

Хан и Могерини со честитики за Заев и Ципрас

Press24 - 12.06.2018

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан во заедничка изјава им честитаа на премиерите на Македонија и на Грција за договорот.

Могерини: ЕУ да отвори преговори со Македонија

Канал5 - 12.06.2018

Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ ги поздрави двајцата премиери за нивната одлучност и лидерство во постигнувањето на историскиoт договор. - Овој успех им припаѓа на лидерите на двете земји и нивните екипи, но пред сѐ на граѓаните ...

Туск го поздрави постигнатиот договор за спорот за името

А1 On - 12.06.2018

Претседателот на Европскиот совет Доланд Туск им честиташе на „Твитер“ на премиерите на Македонија и на Грција за постигнатиот договор. – Ви благодарам што невозможното го направвите возможно, напиша Туск на ...

Хан и Могерини им честитаа на Заев и на Ципрас за договорот

Макфакс - 12.06.2018

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан во заедничка изјава им честитаа на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас за постигнувањето договор за спорот за ...

Могерини: ЕУ да отвори преговори со Македонија

Независен - 12.06.2018

Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ ги поздрави двајцата премиери за нивната одлучност и лидерство во постигнувањето на историскиoт договор. - Овој успех им припаѓа на лидерите на двете земји и нивните екипи, но пред сѐ на граѓаните ...

Туск го поздрави постигнатиот договор за спорот за името

Независен - 12.06.2018

Претседателот на Европскиот совет Доланд Туск им честиташе на „Твитер“ на премиерите на Македонија и на Грција за постигнатиот договор. - Ви благодарам што невозможното го направвите возможно, напиша Туск на ...

Хан и Могерини: Договорот е во интерес на двете земји, регионот и нашата Унија во целина

Фактор - 12.06.2018

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини и еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан во заедничка изјава им честитаа на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас за постигнувањето договор за спорот ...

Могерини ќе дојде на потпишувањето на договорот за името

Вечер - 12.06.2018

Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ Федерика Могерини го поздрави договорот постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас и најави дека ќе допатува во регионот за потпишување на договорот.

Туск до Заев и Ципрас: Ви благодарам што невозможното го направивте возможно

Слободен Печат - 12.06.2018

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск им честиташе на „Твитер“ на премиерите на Македонија и на Грција за постигнатиот договор. – Ви благодарам што невозможното го направивте возможно, напиша Туск на ...

Честитки од Хан и Могерини за договорот за името

Шеталиште - 12.06.2018

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан во заедничка изјава им честитаа на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас за постигнувањето договор за спорот за ...

Могерини ќе присуствува на потпишувањето на договорот за решението за името

Фокус - 12.06.2018

Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ Федерика Могерини го поздрави договорот постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас и најави дека ќе допатува во регионот за потпишување на договорот.

Туск им честиташе на „Твитер“ на Заев и Ципрас

Макфакс - 12.06.2018

Претседателот на Европскиот совет Доланд Туск им честиташе на „Твитер“ на премиерите на Македонија и на Грција за постигнатиот договор. „Ви благодарам што невозможното го направивте возможно“, напиша Туск на ...

Хан и Могерини им честитаа на Заев и на Ципрас за договорот

Sky - 13.06.2018

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан во заедничка изјава им честитаа на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас за постигнувањето договор за спорот за ...

Могерини ќе дојде на потпишувањето на договорот за името

Либертас - 12.06.2018

Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ Федерика Могерини го поздрави договорот постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас и најави дека ќе допатува во регионот за потпишување на договорот.

Туск го поздрави постигнатиот договор за спорот за името

Р.С.Европа - 12.06.2018

Претседателот на Европскиот совет Доланд Туск им честиташе на „Твитер“ на премиерите на Македонија и на Грција за постигнувањето договор за името. „Ви благодарам што невозможното го направвите возможно“, напиша Туск на ...

Могерини: Овој успех им припаѓа на лидерите, но пред сѐ на граѓаните на двете земји и на Европаи:

Локално - 12.06.2018

Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ ги поздрави двајцата премиери за нивната одлучност и лидерство во постигнувањето на историскиoт договор. – Овој успех им припаѓа на лидерите на двете земји и нивните екипи, но пред сѐ на граѓаните ...

Туск: Невозможното го направивте возможно

МКД - 12.06.2018

Претседателот на Европскиот совет Доланд Туск им честиташе на Твитер на премиерите на Македонија и на Грција за постигнатиот договор. „Ви благодарам што невозможното го направивте возможно, напиша Туск на Твитер.

Могерини: ЕУ да отвори преговори со Македонија

Кајгана - 12.06.2018

Брисел, 12 јуни 2018 (МИА) - Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ ги поздрави двајцата премиери за нивната одлучност и лидерство во постигнувањето на историскиoт договор. - Овој успех им припаѓа на лидерите на двете земји и нивните ...

Туск го поздрави постигнатиот договор за спорот за името

Канал5 - 12.06.2018

Претседателот на Европскиот совет Доланд Туск им честиташе на „Твитер“ на премиерите на Македонија и на Грција за постигнатиот договор. - Ви благодарам што невозможното го направвите возможно, напиша Туск на ...

Могерини: ЕУ да отвори преговори со Македонија

Слободен Печат - 12.06.2018

Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ Федерика Могерини го поздрави договорот постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас и најави дека ќе допатува во регионот за потпишување на договорот.

Могерини ќе дојде на потпишувањето на договорот, повика ЕУ да отвори преговори со Македонија

МКД - 12.06.2018

Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ Федерика Могерини го поздрави договорот постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас и најави дека ќе допатува во регионот за потпишување на договорот.

Могерини ќе дојде на потпишувањето на договорот за името

+инфо - 12.06.2018

Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ Федерика Могерини го поздрави договорот постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас и најави дека ќе допатува во регионот за потпишување на договорот.

Могерини ќе дојде за потпишувањето на договорот за името

Press24 - 12.06.2018

Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ Федерика Могерини го поздрави договорот постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас и најави дека ќе допатува во регионот за потпишување на договорот.

Могерини: ЕУ да отвори преговори со Македонија

Н.Македонија - 12.06.2018

Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини ги поздрави двајцата премиери за нивната одлучност и лидерство во постигнувањето на историскиoт договор. – Овој успех им припаѓа на лидерите на двете земји и нивните екипи, но ...

Могерини: ЕУ да отвори преговори со Македонија

24 Вести - 12.06.2018

Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ ги поздрави двајцата премиери за нивната одлучност и лидерство во постигнувањето на историскиoт договор. - Овој успех им припаѓа на лидерите на двете земји и нивните екипи, но пред сѐ на граѓаните ...

Могерини: ЕУ да отвори преговори со Македонија

Република - 12.06.2018

Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини, ги поздрави двајцата премиери за нивната одлучност и лидерство во постигнувањето на историскиoт договор. – Овој успех им припаѓа на лидерите на двете земји и нивните екипи, но ...