TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вучиќ: Нема збор за признавање на т.н. Косово. Точка.

Канал5 - 21.03.2023

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, упати порака до граѓаните и подвлече дека за Србија не станува збор за признавање на Косово. Вучиќ, упати порака до граѓаните и подвлече дека за Србија не станува збор за признавање на Косово, како и ...

Курти побара од ЕУ да ја казни Србија за непотпишување на договорот

Алсат-М

Курти повика на осуда на Србија бидејќи не го потпишува договорот

Р.С.Европа

“СРБИЈА Е ДЕЛ ОД РУСКИОТ СВЕТ!“ – Ниту во српските медиуми не можете да ги прочитате текстовите што Русите ги пишуваат за Вучиќ: “Тој треба да добие црн појас за неговата политика!“

Во Центар

Маките на Вучиќ и Курти

Deutsche Welle

Србија и Косово се на добар пат за нормализација, што и да значи тоа

CivilMedia

Сервер за новиот анекс договор Белград - Приштина

24 Вести

Deutsche Welle Р.С.Европа Глас на Америка Канал5 Телма Сител Либертас 360 степени

Лидерите на членките на ЕУ неделава ќе го поздрават договорот меѓу Србија и Косово постогнат во Охрид

Либертас - 21.03.2023

Шефовите на држави или влади на Европската унија на претстојниот самит ќе го поздрават договорот што на 18 март во Охрид го постигнаа претседателот на Србија Александар Вучиќ и премиерот на Косово Албин Курти „Европскиот совет го поздравува ...

Колку гласно треба да бијат камбаните за да ги слушне опозицијата?

Frontline

Борел: Договорот во Охрид не е потпишан од правни причини, но е правно обврзувачки

МКД

Борел: Во анексот јасно е напишана обврската на Приштина веднаш да создаде ЗСО

А1 On

Борел: Во Охрид, Договорот не беше потпишан од правни причини, но е правно обврзувачки

Во Центар

Ескобар: Договорот од Охрид иако не е потпишан, е правнообврзувачки за Србија и Косово

360 степени

Хил: Србија во Охрид ја прифати својата европска иднина и планот да стигне таму

MTM

Опсервер 365 Канал5 еМагазин Либертас Нетпрес Слободен Печат Вечер Прес

Лајчак: Имавме поголеми амбиции, но договорот од Охрид е обврзувачки

Р.С.Европа - 21.03.2023

Специјалниот претставник на Европската унија (ЕУ) за дијалогот меѓу Србија и Косово, Мирослав Лајчак, смета дека договорот меѓу претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Албин Курти претставува пресвртница во процесот на ...

Лајчак: Нормализацијата на односите вклучува и Србија да не се противи на членството на Косово во меѓународни организации

Локално

Лајчак: Србија нема да се противи на членство на Косово во меѓународни организации

Канал5

Лајчак: Србија според договорот нема да се противи на членството на Косово во меѓународните организации

Опсервер

Србија сепак ќе мора да прифати членство на Косово во меѓународни организации, открива Лајчак

Либертас

Лајчак: Србија според договорот нема да се противи на членството на Косово во меѓународните организации

Во Центар

Лајчак со детали од договорот: „Србија нема да се спротивстави на членството на Косово во ниту една меѓународна организација“

Слободен Печат

Либертас Н.Македонија 4NEWS Денешен Курир Lider Нетпрес MakPress

Вучиќ најави пресметка со политичките противници: „Јас сум за нормализација, но не потпишав ништо“

Макфакс - 21.03.2023

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави дека Србија „никогаш не користела никакви трикови“ и дека Србија ќе исполни, како што вели, сè од планот за имплементација за Косово, освен делот поврзан со Обединетите нации.

Вучиќ: Србија никогаш не користела трикови, ќе го спроведе тоа што го кажа

Вести плус

Вучиќ: Се што кажав ќе спроведеме, а за признавање и членство во ОН или телата на ОН нема ни говор

MakPress

Вучиќ најави пресметка со политичките противници: „Јас сум за нормализација, но не потпишав ништо“

MTM

Јас сум за нормализација, но не потпишав ништо, рече Вучиќ и најави пресметка со политичките противници

Н.Македонија

Вучиќ ќе се пресметува со политичките противници: Јас сум за нормализација, но не потпишав ништо

Република

Вучиќ најави пресметка со политичките противници: „Јас сум за нормализација, но не потпишав ништо“

Точка

Курир Слободен Печат Опсервер Независен Фокус Lider OhridNews Либертас

Вучиќ: Нема членство во ОН и нема признавање за Косово

МКД - 21.03.2023

Претседателот на Србија Александар Вучиќ, зборувајќи за војната во Украина, изјави дека се плаши дека мир сè уште нема да има. Тој, по состанокот со италијанскиот министер за надворешни работи, им се обрати на новинарите, кажувајќи дека војната во ...

Вучиќ ги повтори црвените линии за Косово: Нема признавање и членство во ОН

Република

Дачиќ: Србија ќе го спроведе Охридскиот договор до своите црвени линии

Во Центар

Дачиќ: Србија во Охрид успеа да ги заштити своите национални интереси

Независен

Дачиќ: Србија во Охрид успеа да ги заштити своите национални интереси

Либертас

Дачиќ: Србија во Охрид успеа да ги заштити своите национални интереси

OhridNews

Дачиќ: Србија во Охрид успеа да ги заштити своите национални интереси

Опсервер

Курир Слободен Печат MakPress +инфо Република Канал5 ТВ21 Вечер Прес

Курти очекува меѓународните фактори да ја осудат Србија за неспроведување на договорот од Охрид

MakPress - 21.03.2023

Косовскиот премиер Албин Курти денеска изјави дека очекува меѓународните фактори да го осудат однесувањето на Србија за неприменување на договорот од Охрид. Курти, пренесува Бета, во обраќањето пред новинарите по конференцијата за социјална работа ...

Курти: За членството во Советот на Европа, Косово веќе го има потребниот број гласови

Фактор

Курти: Бевме конструктивни во Охрид, другата страна отфрли креативни предлози

А1 On

Курти нападнат од Албанците: „Нè предаде!“

Макфакс

Курти нападнат од Албанците: „Нè предаде!“

MTM

Курти нападнат од Албанците: „Нè предаде!“

Точка

Бевме конструктивни во Охрид, другата страна отфрли креативни предлози, вели Курти

Нетпрес

Либертас Канал5 Frontline OhridNews ТВ21 4NEWS Опсервер 365

Борел ги информира министрите на ЕУ за исходот од средбата во Охрид

Р.С.Европа - 20.03.2023

Високиот претставник на Европската унија (ЕУ) за заедничка надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, ќе ги информира министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ за исходот од средбата во Охрид на која Србија и Косово се договорија ...

Борел: Договорот во Охрид ќе биде дел од европскиот пат меѓу Србија и Косово

Фокус

Борел: Договорот од Охрид ќе биде составен дел на европскиот пат меѓу Србија и Косово

Макфакс

Борел: Договорот од Охрид ќе биде интегрален дел од европскиот пат на Србија и Косово

Локално

Борел: Договорот од Охрид ќе биде составен дел на европскиот пат меѓу Србија и Косово

Точка

Договорот од Охрид ќе биде составен дел на европскиот пат меѓу Србија и Косово, истакна Борел

Н.Македонија

Борел ги информира министрите на ЕУ за исходот од средбата во Охрид

Алсат-М

Бизнис Вести MakPress Канал5 Lider Опсервер Frontline Нова ТВ Либертас

Ескобар: Договорот меѓу Србија и Косово е правно обврзувачки, иако не е потпишан

Канал5 - 20.03.2023

Договорот од Охрид е правно обврзувачки, иако не е потпишан – вака специјалниот претставник на Стејт Департментот за Западен Балкан, Габриел Ескобар го коментира договореното на релација Белград – Приштина.

Ескобар: Иако не е потпишан, договорот од Охрид е правно обврзувачки и за Косово и за Србија

Телма

Ескобар: Договорот од Охрид е правно обврзувачки, иако не е потпишан

Опсервер

Ескобар: Договорот од Охрид е правно обврзувачки, иако не е потпишан

MakPress

Ескобар: Договорот од Охрид е правно обврзувачки, иако не е потпишан

Нова ТВ

Ескобар: Договорот од Охрид е правно обврзувачки, иако не е потпишан

Независен

Ескобар: Иако не е потпишан, договорот во Охрид е правно обврзувачки

Локално

CivilMedia Канал5 ТВ21 Фокус Н.Македонија 4NEWS OhridNews Либертас

Брифинг на специјалниот претставник на САД за Балканот, Ескобар

24 Вести - 20.03.2023

Србија и Косово да се угледааат на односот меѓу Грција и Македонија, има голем симболизам што средбата Вучиќ - Курти се оддржа во Охрид. Ваква порака испрати Габриел Ескобар, заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за ...

Ескобар: Договорот во Охрид е за регионално помирување и забрзан влез на Западен Балкан во ЕУ

А1 On

Ескобар: Договорот во Охрид е за регионално помирување и забрзан влез на Западен Балкан во ЕУ

Република

Ескобар: “Договорот во Охрид е за регионално помирување и забрзан влез на Западен Балкан во ЕУ“

Во Центар

Ескобар: Договорот во Охрид е за регионално помирување и забрзан влез на Западен Балкан во ЕУ

Lider

Ескобар: Србија и Косово да се угледаат на Грција и Северна Македонија, Преспанскиот договор е најуспешниот модел за меѓуетничка хармонија во регионот

365

Ескобар: Договорот во Охрид е за регионално помирување и забрзан влез на Западен Балкан во ЕУ

Опсервер

Вечер Прес MakPress

САД го поздравија договорот во Охрид што го постигнаа Косово и Србија со посредство на ЕУ

Курир - 20.03.2023

САД го поздравуваат договорот што Косово и Србија го постигнаа во Охрид со посредство на ЕУ за имплементација на Договорот за патот кон нормализација на односите, соопшти Стејт департментот.

САД го поздравија договорот во Охрид што го постигнаа Косово и Србија со посредство на ЕУ

Бизнис Вести

САД го поздравија договорот меѓу Косово и Србија

Република

Вашингтон го поздрави договорот од Охрид

Слободен Печат

САД го поздравија договорот во Охрид што го постигнаа Косово и Србија со посредство на ЕУ

Опсервер

САД го поздравија договорот меѓу Србија и Косово во Охрид – Вучиќ и Курти покажаа лидерство

Телма

САД го поздравија договорот во Охрид што го постигнаа Косово и Србија со посредство на ЕУ

Сител

Либертас Канал5 +инфо 24 Вести CivilMedia Во Центар еМагазин MakPress

За српската опозиција договорот од Охрид е предавсто и измама на граѓаните

Опсервер - 20.03.2023

Спред реакциите на српската опозиција на догорот меѓу Србија и Косово во Охрид, тој преставува предавство, доведување во заблуда на граѓаните, отварање на пат кон Голема Албанија, а десно ориентираните и проруски партии најавија протест закажан за ...

За српската опозиција договорот од Охрид е предавсто и измама на граѓаните

MakPress

За српската опозиција договорот од Охрид е предавсто, измама на граѓаните и отварање на патот кон Голема Албанија

еМагазин

За српската опозиција договорот од Охрид е предавсто и измама на граѓаните

Канал5

За српската опозиција договорот од Охрид е предавсто и измама на граѓаните

Курир

Српската опозиција го прогласи договорот од Охрид за предавство

Пулс24

Српската опозиција го оцени договорот од Охрид како предавство и измама на граѓаните

Нетпрес

365 ТВ21 4NEWS

ОБСЕ го поздрави напредокот во дијалогот меѓу Белград и Приштина

Бизнис Вести - 20.03.2023

По средбата на високо ниво во рамките на дијалогот Белград-Приштина одржана викендов меѓу претседателот на Србија Александар Вучиќ и премиерот на Косово Албин Курти во Охрид, потпретседателот на Парламентарното собрание на ОБСЕ, Мајкл Георг Линк ги ...

ОБСЕ го поздрави напредокот во дијалогот меѓу Белград и Приштина

Опсервер

ОБСЕ го поздрави напредокот во дијалогот меѓу Белград и Приштина

Курир

ОБСЕ го поздрави напредокот во дијалогот меѓу Белград и Приштина

MakPress

ОБСЕ го поздрави напредокот во дијалогот меѓу Белград и Приштина

CivilMedia