TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јовески: Нема траги од експлозив на автобусот

Фокус - 25.11.2021

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 изјави дека страшната несреќа на македонскиот автобус во Бугарија не може да е терористички акт. -Слушнавте од обвинителот дека се исклучува можноста да станува збор ...

Јовески: Во автобусот имало пластични канти, но тие биле празни

ТВ21

Имало ли осми патник кој се спасил? Објаснува Јовески во Click Plus

ТВ21

Јовески: Има сознанија дека автобусот бил трет во конвојот од четири автобуси

ТВ21

Јовески: Не може да е терористички акт, ќе имаше траги од експлозијата

ТВ21

Јовески: Кога слушнав дека автобусот е македонски, знаев дека ќе треба помош и веднаш се упатив кон Бугарија

ТВ21

„Беса транс“ немаа списоци во писмена форма, тврди Јовески

Локално

Независен Нетпрес Фокус Слободен Печат 24Инфо Нова ТВ Вечер Прес

Јовески: Делот на моторот на автобусот не е зафатен од пожарот

ТВ21 - 25.11.2021

Кога бев на местото на настанот имаше четири пластични туби кои што беа празни и воопшто не беа оштетени. Тубите беа позади автобусот, но истражителите ме известија дека тие биле во просторот кај моторот, каде што е сместен акумулаторот и врз него ...

Јовески: Делот кај моторот не е зафатен од пожарот

Фокус

Јовески: Тубите до моторот не се опфатени со пожарот

Нова ТВ

Јовески на Сител: Делот околу моторот на автобусот не бил зафатен од пожарот - таму биле тубите

Press24

(Видео) Јовески: Тубите кои се наоѓале до моторот во автобусот воопшто не биле оштетени од пожарот

Точка

Јовески: Патниците често ги менувале седиштата од еден во друг автобус, тубите не се причина за пожарот

Локално

Јовески: Делот околу моторот на автобусот не бил зафатен од пожарот, таму биле тубите!

Курир

Фактор Сител Lider Слободен Печат Нетпрес Zoom 24Инфо Слободен Печат

Јовески за БТВ: Се земаат ДНК-материјали од роднините за да може да се идентификуваат загинатите

360 степени - 25.11.2021

Македонското обвинителство ќе се активира откако случајот ќе биде истражен од бугарските обвинител, рече Јовески Во моментов македонските власти земаат биолошки материјали од роднините на загинатите за потребните ДНК анализи, а тезата за тубите е ...

ЈОВЕСКИ ВИДЕЛ ПЛАСТИЧНИ ЦЕВКИ НА МЕСТОТО НА НЕСРЕЌАТА: Потврди дека зема ДНК од роднините

Фактор

Јовески: Тезата за тубите е шпекулација, се зема биолошки материјал за ДНК-анализи

Н.Македонија

Јовески: Тезата за тубите е шпекулација, бугарските обвинители работат на истрагата

Frontline

Јовески: Тезата за тубите е шпекулација, бугарските обвинители работат на истрагата

Слободен Печат

Јовески: Се земаат билошки материјали од роднините за ДНК анализи, тезата за тубите е шпекулација

Курир

Jовески тврди дека немало туби во автобусот

PressingTV

Алсат-М Сител ТВ21 +инфо Независен Lider Опсервер Канал5

Јовевски за ТВ 24: Дадовме налози да се заплени документацијата од фирмата, компјутерите и се она што е во врска со ова ...

24 Вести - 24.11.2021

Љубомир Јовевски јавениот обвинител на РСМ во емисијата 24 анализа рече дека се во постојана комуникација со обвинителството на Бугарија, но овој момент не можат да соопштат детали за истрагата, зошто бугарското обвинтелство ја води истрагата.

Јовевски: Немаме нови информации за несреќата

Курир

Јовевски за Телма: Немаме нови информации за несреќата

Телма

Јовески: Немаме нови информации за несреќата, целосно соработуваме со бугарските обвинители

МКД

Јовески: Не се договоривме бугарските обвинители да ни ги доставуваат сите информации, убедени сме во нивната професионалност

ТВ21

Обвинителството нема нови информации за несреќата

Независен

Јовески: Треба да се преземат сите мерки за нема вакви несреќи

Нова ТВ

Zoom Вечер Прес Press24 Опсервер Frontline Lider CivilMedia Република