TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владино мнозинство под ризик - едни да влезат, други да излезат

Deutsche Welle - 31.01.2023

Дали разговорите за влез на Алијанса за Албанците во Владата ќе завршат со зголемување на мнозинството или со осипување на некој од актуелните владини партнери? Власта планира окрупнување на мнозинството заради интеграциските процеси и уставните ...

АА подготвила програма со 5 точки – утре ќе се сретнат Ковачевски и Таравари

ТВ21

Утре средба Ковачевски – Таравари посветена на влез на АА во Владата

Бизнис Вести

Утре средба Ковачевски – Таравари посветена на влез на АА во Владата

Алсат-М

Утре средба Ковачевски – Таравари посветена на влез на АА во Владата

Бриф

Утре средба Ковачевски- Таравари за влез на АА во Владата

24Инфо

Утре средба Ковачевски – Таравари посветена на влез на АА во Владата

Опсервер

Курир Zoom Локално Денешен CivilMedia Lider Сител Канал5

„Договореното“ меѓу Ковачевски и Таравари, вечерва оди на Извршен на СДСМ

Слободен Печат - 31.01.2023

Програмските определби на Алијанса за Албанците за влез во Владата како и поделбата на ресорите, вчерва претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски ќе ги презентира пред Извршниот одбор (ИО) на партијата, брифира за „Слободен печат“ висок функционер од ...

Нов коалиционен партнер: Утре средба Таравари - Ковачевски

24 Вести

Утре средба Ковачевски – Таравари, до петок ќе си подадат рака за партнерство

Слободен Печат

Таравари со пакет барања оди на утрешната средба со Ковачевски

Сител

Таравари утре пак „на кафе“ кај премиерот

Телма

Утре средба Ковачевски – Таравари посветена на влез на АА во владата

Канал5

Ковачевски: Шансите за полноправно членство во ЕУ, до 2030 се реални

Алсат-М

Вечер Прес Алфа ТВ21 360 степени Press24 4NEWS Телма еМагазин

Таравари: Подготвивме програма од пет точки, ако се прифатливи за Владата ќе преговараме за кадровските решенија

Телма - 30.01.2023

Претседателот на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари во изјава за медиуми ја потврди утрешната средба во Владата со премиерот Димитар Ковачевски, на која ќе се разговара за можен влез на партијата во владината коалиција и истакна дека тие веќе ...

Таравари: Подготвивме програма од пет точки, ако се прифатливи за Владата ќе преговараме за кадровските решенија

Бизнис Вести

Таравари: Подготвивме програма од пет точки, ако се прифатливи за Владата ќе преговараме за кадровските решенија

24Инфо

Таравари: Подготвивме програма од пет точки, ако се прифатливи за Владата ќе преговараме за кадровските решенија

24 Вести

Подготвивме програма од пет точки, ќе преговараме за кадровските решенија ако се прифатливи за Владата, порача Таравари

Н.Македонија

Таравари: Подготвивме програма од пет точки, ако се прифатливи за Владата ќе преговараме за кадровските решенија

Press24

Таравари: Подготвивме програма од пет точки, ако се прифатливи за Владата ќе преговараме за кадровските решенија

Скопје инфо

Република 365 Сител Слободен Печат Zoom Фокус 360 степени Либертас

Ковачевски: Етничкиот баланс во Владата ќе остане ист

365 - 30.01.2023

Премиерот и лидер на СДСМ – Димитар Ковачевски, кој во изјава за медиумите ја потврди утрешната средба со претседателот на Арбен Таравари за влез на Алијанса за Албанците во владината коалиција, уверува дека евентуалните кадровски преговори и ...

Ковачевски и Таравари ќе разговараат за можен влез на АА во Владата

Канал5

Ковачевски и Таравари ќе разговараат за можен влез на АА во Владата, премиерот вели дека балансот ќе остане ист

Опсервер

Ковачевски и Таравари уште се договараат дали Алијанса ќе влезат во Владата

Република

Ковачевски и Таравари ќе разговараат за можен влез на АА во Владата, премиерот вели дека балансот ќе остане ист

Телма

Балансот во Владата ќе остане ист, тврди Ковачевски пред разговорот со Таравари

Н.Македонија

БАЛАНСОТ НЕМА ДА ГО ЧЕПКАМЕ Ковачевски и Таравари ќе разговараат за проширување на мнозинството

+инфо

Бриф МКД Во Центар MakPress PressingTV

Стоилковски: Таравари е смешен

Сител - 30.01.2023

На денешната прес конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски беше прашан од медиумите за тоа што Алијанса вели дека ВМРО-ДПМНЕ е нереформирана и дека Алијанса е за европски начин за однесување.

Стоилковски: Таравари е смешен како се обидува да се оправда себе си, но и желбата за гола власт и функции

Макфакс

Стоилковски: Таравари е смешен како се обидува да се оправда себе си и желбата за гола власт и функции

24Инфо

Стоилковски: Таравари е смешен како се обидува да се оправда себе си и желбата за гола власт и функции, а влегува во владата во чие време се отселени пет пати повеќе луѓе отколку последните 20 години

Курир

ВМРО-ДПМНЕ: Таравари е смешен и влегува во Влада во чие време се отселени 5 пати повеќе луѓе од последните 20 години

ТВ21

Стоилковски: Таравари е смешен како се обидува да се оправда себе си и желбата за гола власт и функции

MTM

Стоилковски: Таравари е смешен како се обидува да се оправда себе си и желбата за гола власт и функции

Нетпрес

А1 On Точка ТВ21 Centar 4NEWS MakPress