TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Барањата за венчавки во Вухан се зголемени за 300 отсто

Макфакс - 09.04.2020

Жителите на Вухан, кинескиот град кој беше во изолација цели 76 дена и каде што за прв пат беше регистриран новиот коронавирус, полека почнуваат да се враќаат во нормала, а паровите чии врски го преживеаја карантинот тоа го прославуваат на совршен ...

За дури 300 отсто се зголемил бројот на барања за венчавки во Вухан

360 степени - 09.04.2020

Кинескиот град Вухан, главен град на провинцијата Хубеи и местото каде се појави коронавирусот, се враќа во нормала. Откако во петокот повторо се отвори службата за венчавки, а вчера градот повторно беше отворен по 76-дневна блокада, барањата за ...

Порака од Вухан: Учете од нашите грешки (ВИДЕО)

Frontline - 09.04.2020

Речиси 11 милиони луѓе во градот беа во карантин скоро 3 месеци. Жариштето на пандемијата од корона вирус, градот Вухан во областа Хубеј во Кина, полека се врати во нормала и минатиот викенд со церемонија на „игра со светла“ беше прославено ...

Паровите во Вухан прават свадба после изолација - барањата за венчавки се зголемиле за 300 отсто

Press24 - 09.04.2020

Жителите на Вухан, кинескиот град кој беше епицентарот на коронавирусот и кој беше затворен 76 дена, полека почнуваат да се враќаат во нормала, а паровите чија врска опстанала на совршен начин тоа и го прославуваат - со свадба, пишува Си-Ен-Ен.

Животот во Вухан се враќа во нормала: Барањата за венчавки зголемени за 300 отсто

Слободен Печат - 09.04.2020

Животот полека почнува да се враќа во нормала за жителите на Вухан, кинескиот град каде првпат беше регистриран новиот коронавирусот и кој беше затворен 76 дена, а паровите чија врска опстана за време на карантинот, тоа го прославуваат на совршен ...

Барањата за венчавки во Вухан зголемени за 300 отсто

Курир - 09.04.2020

Жителите на Вухан, кинескиот град откаде што почна ширењето на новиот коронавирус, полека се враќаат во нормала… А, паровите чиишто врски го преживеаја сѐ ова, сѐ почесто решаваат да прослават со – брак.

Барањата за венчавки во Вухан зголемени за 300 отсто

Локално - 09.04.2020

Жителите на Вухан, кинескиот град каде што за прв пат беше регистриран новиот коронавирус и кој беше затворен 76 дена, животот полека почнува да се враќа во нормала, а паровите чии врски преживеаја на совршен начин тоа го слават – со брак, пренесува ...

Американското разузнавање предупредувало за коронавирусот во Вухан уште во ноември

Нетпрес - 09.04.2020

Агентите на американското разузнавање уште кон крајот на ноември 2019 година го предупредувале Вашинтон за појавата на новиот тип коронавирус во кинескиот град Вухан и неговите потенцијално погубни последици како по здравјето на луѓето така и за ...

По 76 дена , во Вухан е укината блокадата

Канал5 - 08.04.2020

По 76 дена, кинеската влада ја укина блокадата на Вухан, градот каде што за прв пат се појави коронавирусот кон средината на ноември. Градот со 11 милиони жители ги затвори сите влезови и излегувања уште на 23 јануари и денеска конечно ги отвори, ...

Вухан „оживеа“ по карантинот од 76 дена

Кајгана - 08.04.2020

Луѓето конечно имаат дозвола да излезат од Вухан, кинескиот град кој важи за епицентар на пандемијата со COVID-19. По карантин од 76 дена градот е конечно отворен, луѓето кои со месеци се немаат видено сега се повторно заедно, оживеа градскиот ...

Американски разузнавачи уште во ноември предупредиле за опасна болест во Вухан

Бриф - 08.04.2020

Американските служби уште во ноември минатата година предупредиле дека во кинескиот град Вухан се шири инфекција, која влијае на животните навики на луѓето и работата на бизнисите и претставува опасност за населението, јави денеска Еј Би Си њуз.

Вухан слави победа над коронавирусот по 11 недели поминати во изолација

Скопје инфо - 08.04.2020

Градот Вухан беше почетна точка на коронавирусот, според податоците на Светската здравствена организација. Жителите на овој град поминаа околу 76 дена во карантин. Строгиот карантин во овој град задржи дома околу 11 милиони жители цели 11 недели, а ...

Моќни пораки од жителите на Вухан на денот кога градот е повторно отворен: Учете од нашите грешки

Точка - 08.04.2020

Жителите на градот кој бил жариште на епидемијата велат дека ситуацијата во остатокот од светот потсетува на онаа во Вухан кон крајот на јануари, но дале практични совети како да ја преживееме блокадата.

Вухан ги отвори портите, илјадници луѓе отпатуваа

Deutsche Welle - 08.04.2020

По повеќенеделен карантин поради коронавирусот, граѓаните од денеска можат да го напуштат кинескиот град Вухан. Илјадници поитаа кон железничките станици и аеродромот. Но, Вухан уште не е вратен во нормалноста.

Жителите на Вухан го победија коронавирусот: Вака славеа откако излегоа од изолација по 76 дена! (ВИДЕО)

Убавина и Здравје - 08.04.2020

Местото од каде дојде вирусот, ја прослави пробедата над короната. Градот Вухан беше почетната точка на коронавирусот, според Светската здравствена организација, а жителите поминале 76 дена во изолација.

(ВИДЕО) Со неверојатно светлосно шоу отворен Вухан, од каде се почна

еМагазин - 08.04.2020

Со светлосно шоу во чест на сите кои беа во првите „борбени редови“ во битката со корнавирусот, по 76 дена, 11-милионскиот град Вухан, од каде почна епидемијата со коронавирусот и официјално е отворен.

По укинување на изолацијата 65.000 луѓе го напуштиле Вухан

Денар - 08.04.2020

Утрово, по два и пол месеци е укината изолацијата во Вухан, од каде се прошири пандемијата од коронавирус по целиот свет. Градот го напуштиле околу 65.000 луѓе користејќи возови и авиони. За сообраќај се отворени и патиштата, мостовите и тунелите, ...

Жителите на Вухан на спектакуларен начин ја прославија слободата ВИДЕО

+инфо - 08.04.2020

По цели 76 дена целосна изолација, кинескиот град Вухан од каде што и потекнува коронавирусот, конечно прогласи „слобода“, односно победа над болеста. Строгиот карантин во овој 11-милионски град траеше полни 11 недели, а кинеските власти сега ...

Како да се издржи карантинот: ВИДЕО ПОРАКИ ОД ГРАЃАНИТЕ НА ВУХАН

Фактор - 08.04.2020

Жителите на градот од каде започна се, велат дека ситуацијата во остатокот на светот потсетува на онаа во Вухан кон крајот на јануари, и несебично делат совети како да се преживее блокадата.

По два месеца во карантин – животот во Вухан почнува да се враќа во нормала

360 степени - 08.04.2020

По повеќе од два месеца целосна блокада, кинескиот град Вухан, кој беше прво главно жариште на коронавирусот, денеска повторно е отворен. Кинеските власти ги отворија патишта што излегуваат од градот и дозволија влез и излез од градот.

Кинескиот град Вухан излезе од изолација по 76 дена

Р.С.Европа - 08.04.2020

По 76 дена, или помалку од 11 недели, кинескиот град Вухан, градот каде што се појави новиот коронавирус, излезе од изолација. Невидената блокада на Вухан стана модел за земјите кои се обидуваат да го спречат ширењето на пандемијата.

Толпи луѓе со маски и куфери - Како изгледа Вухан по 76 дена целосен карантин? (фото)

Црнобело - 08.04.2020

По 76 дена целосен карантин, Вухан е ослободен од строгите мерки, а луѓето облечени во заштитни одела и маски, повторно ги преполнија улиците и возовите, но уште се далеку од нормален живот...

По 78 дена изолација повеќе од 55.000 луѓе го напуштаат Вухан

Бриф - 08.04.2020

Жителите на кинескиот град Вухан од денес ќе можат да го напуштат гадот прв пат по 78 дена откако беше воспоставена блокадата за да се спречи ширењето на коронавирусот и покрај стравувањата од втор бран на заболувања.

Вухан од денеска повторно отворен

Опсервер - 08.04.2020

Пекинг, 8 април 2020 () – Главниот град на кинеската провинција Хубеи, каде за првпат се појави новиот коронавирус, од денеска повторно е отворен по 76-дневна блокада. Градот со над 11 милиони жители, кој беше најтешко погоден од коронавирусот во ...

Во Вухан спектакуларно го прославија излегувањето од карантин

Кајгана - 08.04.2020

Како што беше најавено, кинескиот град Вухан во кој за првпат се појави новиот коронавирус, од денеска не е под карантин. Вухан беше епицентар на коронавирусот кој потоа се прошири низ целиот свет.

И вака Вухан го прослави крајот на карантинот

ММС - 08.04.2020

Изолацијата на 11-те милиони жители на кинескиот град Вухан заврши. По 76 дена градот од кој тргна короната прогласи „слобода“, односно победа над болеста. Прославата за крајот на карантинот опфати и светлосни ефекти на солитерите покрај реката ...

По 76 дена, Вухан излезе од изолација! (ВИДЕО+ ГАЛЕРИЈА)

Expres - 08.04.2020

По речиси 11 недели, кинескиот град Вухан, градот каде започна пандемијата на коронавирус, излезе од изолација. Вухан стана модел за справување со коронавирусот за земјите што сега се борат со пандемијата.

ВУХАН ОДБЛОКИРАН ПОСЛЕ 76 ДЕНА: На луѓето им е дозволено да го напуштат градот!

Магазин - 08.04.2020

Кинеските власти го одблокираа излезот од Вухан, кој беше во фокусот на епидемијата на коронавирус, кој беше изолиран од надворешниот свет цели 76 дена. Ноќта на 8 април, властите отворија патишта што излегуваат од градот и им дозволија на луѓето да ...

(Видео) Вухан излезе од изолација, луѓето ја пееја химната на мостовите

Макфакс - 07.04.2020

По речиси 11 недели или точно 76 дена, кинескиот град Вухан, каде почна пандемијата на коронавирусот, излезе од изолација. Кинеските власти ја укинаа блокадата на Вухан и ги одблокираа сите излези од градот кој беше отсечен од светот.

Вухан е отворен по 76 дена изолација

Press24 - 07.04.2020

Кинеските власти ги одблокираа сите излези од Вухан, градот кој беше жариште на епидемијата од коонавирус и 76 дена беше отсечен од надворешниот свет. Властите ги отворија патиштата кои водат од градот и им дозволија на граѓаните да го напуштат ...

Крај на блокадата на Вухан, стотици луѓе чекаа да го напуштат градот (ВИДЕО)

МКД - 07.04.2020

Повеќе стотици патници го напуштаат кинески Вухан со воз, јавува Франс прес од лице место. На железничката стница патниците го чекале полноќ по локално време, (16:00 по средноевропско) за да заминат.

Крај на блокадата на Вухан

Р.С.Европа - 07.04.2020

Кинеските власи ја укинаа целосната блока на Вухан, градот со 11 милиони жители во кој почна пандемијата со Ковид-19. Стотици патници на железничката станица во Вухан чекаа да дојде полноќ (16 часот по средноевропско време) за да го напуштат градот ...

Во Вухан отстранети последните ограничувања, градот се враќа во нормала

Нетпрес - 07.04.2020

Кинескиот град Вухан, каде што почна пандемијата на коронавирус, оваа недела ги отстрани последните ограничувања по повеќе од два и пол месеца строг карантин, јави ДПА. Од полноќ по локално време (04:00 по полноќ), сообраќајот во Вухан ќе се врати ...

Вухан одблокиран после 76 денови! На луѓето конечно им е дозволено да го напуштат градот, еве како изгледало тоа!

Точка - 07.04.2020

Кинеските власти го одблокирале излезот од Вухан кој беше жариште на епидемијата на коронавирусот и 76 денови беше отсечен од надворешниот свет. Вечерва властите ги отвораат патиштаат кои водат од градот и им дозволиле на луѓето да го напуштат ...

Вухан е отворен по 76 дена изолација

Курир - 07.04.2020

Кинеските власти ги одблокираа сите излези од Вухан, градот кој беше жариште на епидемијата од коонавирус и 76 дена беше отсечен од надворешниот свет. Властите ги отворија патиштата кои водат од градот и им дозволија на граѓаните да го напуштат ...

ВИДЕО: Вухан одблокиран после 76 дена - на луѓето конечно им е дозволено да го напуштат градот

Press24 - 08.04.2020

Кинеските власти го одблокирале излезот од Вухан кој беше жариште на епидемијата на коронавирусот и 76 денови беше отсечен од надворешниот свет. Вечерва властите ги отвораат патиштаат кои водат од градот и им дозволиле на луѓето да го напуштат ...

Кинескиот град Вухан излезе од изолација по 76 дена

Алсат-М - 08.04.2020

По 76 дена, или помалку од 11 недели, кинескиот град Вухан, градот каде што се појави новиот коронавирус, излезе од изолација. Невидената блокада на Вухан стана модел за земјите кои се обидуваат да го спречат ширењето на пандемијата.

(Видео) Вухан излезе од изолација, луѓето ја пееја химната на мостовите

24Инфо - 08.04.2020

По речиси 11 недели или точно 76 дена, кинескиот град Вухан, каде почна пандемијата на коронавирусот, излезе од изолација. Кинеските власти ја укинаа блокадата на Вухан и ги одблокираа сите излези од градот кој беше отсечен од светот.

Ова е вистинското лице на градот Вухан: Спектакуларна прослава за излегувањето од карантинот (ВИДЕО)

Курир - 08.04.2020

Како што беше најавено, кинескиот град Вухан во кој за првпат се појави новиот коронавирус, од денеска не е под карантин. Вухан беше епицентар на коронавирусот кој потоа се прошири низ целиот свет.

Вухан слави за излегувањето од карантин

Сител - 08.04.2020

Како што беше најавено, кинескиот град Вухан во кој за првпат се појави новиот коронавирус, од денеска не е под карантин. Вухан беше епицентар на коронавирусот кој потоа се прошири низ целиот свет.

Вухан од денеска повторно отворен

Либертас - 08.04.2020

– Главниот град на кинеската провинција Хубеи, каде за првпат се појави новиот коронавирус, од денеска повторно е отворен по 76-дневна блокада. Градот со над 11 милиони жители, кој беше најтешко погоден од коронавирусот во Кина, го прослави своето ...

Вухан од денеска повторно отворен

ТВ21 - 08.04.2020

Вухан, главниот град на кинеската провинција Хубеи, каде за првпат се појави новиот коронавирус, од денеска повторно е отворен по 76-дневна блокада. Градот со над 11 милиони жители, кој беше најтешко погоден од коронавирусот во Кина, го прослави ...

Вухан од денеска повторно отворен

А1 On - 08.04.2020

Главниот град на кинеската провинција Хубеи, каде за првпат се појави новиот коронавирус, од денеска повторно е отворен по 76-дневна блокада. Градот со над 11 милиони жители, кој беше најтешко погоден од коронавирусот во Кина, го прослави своето ...

Кинескиот град Вухан излезе од изолација по 76 дена

Тера - 08.04.2020

По 76 дена, или помалку од 11 недели, кинескиот град Вухан, градот каде што се појави новиот коронавирус, излезе од изолација. Невидената блокада на Вухан стана модел за земјите кои се обидуваат да го спречат ширењето на пандемијата.

Вухан одблокиран по 76 дена: На луѓето конечно им е дозволено да го напуштат градот (ВИДЕО)

Локално - 08.04.2020

Главниот град на кинеската провинција Хубеи, каде за првпат се појави новиот коронавирус, од денеска повторно е отворен по 76-дневна блокада. Градот со над 11 милиони жители, кој беше најтешко погоден од коронавирусот во Кина, го прослави своето ...

Вухан излезе од карантин: Како изгледа првото жариште на коронавирусот после два месеци изолација (ВИДЕО)

Слободен Печат - 08.04.2020

Главниот град на кинеската провинција Хубеи, каде за првпат се појави новиот коронавирус, од денеска повторно е отворен по 76-дневна блокада. Градот со над 11 милиони жители, кој беше најтешко погоден од коронавирусот во Кина, го прослави своето ...

По 76-дневна блокада Вухан, жариштето на Ковид-19, повторно отворен

Фокус - 08.04.2020

Главниот град на кинеската провинција Хубеи, Вухан, каде за првпат се појави новиот корона вирус, од денеска повторно е отворен по 76-дневна блокада. Градот со над 11 милиони жители, кој беше најтешко погоден од корона вирусот во Кина, го прослави ...

Вухан од денеска повторно отворен

Нетпрес - 08.04.2020

Главниот град на кинеската провинција Хубеи, каде за првпат се појави новиот коронавирус, од денеска повторно е отворен по 76-дневна блокада. Градот со над 11 милиони жители, кој беше најтешко погоден од коронавирусот во Кина, го прослави своето ...

Градот Вухан се отвори по 76 дена карантин

+инфо - 08.04.2020

Главниот град на кинеската провинција Хубеи, каде за првпат се појави новиот коронавирус, од денеска повторно е отворен по 76-дневна блокада. Градот со над 11 милиони жители, кој беше најтешко погоден од коронавирусот во Кина, го прослави своето ...

Вухан повторно отворен со полноќна игра на светла

Frontline - 08.04.2020

Градот со над 11 милиони жители, кој беше најтешко погоден од корона вирусот во Кина, го прослави своето повторно отворање со полноќна игра на светлата. Главниот град на кинеската провинција Хубеи, каде за првпат се појави новиот коронавирус, од ...