TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО ДПМНЕ ги напушти преговорите за медиумите

Р.С.Европа - 01.12.2015

СДСМ соопшти денеска дека претставниците на ВМРО ДПМНЕ денеска ги напуштиле разговорите за медиумите во Клубот на пратеници. Според СДСМ, ВМРО ДПМНЕ продолжува со стратегијата на одолговлекување и непочитување на обврските превземени со Договорот од ...

ВМРО-ДПМНЕ ги напушти преговорите за реформа на медиумите

Телма - 01.12.2015

ВМРО- ДПМНЕ ги напушти попладнево меѓупартиските преговори за реформа на медиумите, потврди за Телма, медијаторот Питер Ван Хауте. Како причина за напуштањето на преговорите, владеачката партија го навела незадоволството од реакциите на нивните ...

ВМРО-ДПМНЕ ги напушти преговорите

24 Вести - 01.12.2015

Според последните инфромации од Клубот на пратеници, ВМРО-ДПМНЕ ги напушти преговорите. Неофицијално, ова се случило поради несогласувања со Ванхауте. Претходно, од СДСМ соопштија дека се согласуваат со дел од ...

Сител, Канал 5 и Алфа повикаа ВМРО-ДПМНЕ да не преговара се додека е ова раководство на СДСМ

А1 On - 01.12.2015

Уредниците на телевизиите кои ја поддржуваат владината политика, Канал 5, Сител и Алфа како и на дневниот весник „Дневник“ со писмено обраќање побарале ВМРО-ДПМНЕ да ги напушти преговорите за медиумите.

Ван Хауте потврди дека ВМРО-ДПМНЕ ги напуштила преговорите за медиумите

+инфо - 01.12.2015

Посредникот во преговорите меѓу политички партии за имплементација на договорот од Пржино, Питер Ван Хауте, за Плусинфо потврди дека ВМРО-ДПМНЕ ги напуштила преговорите за медиумите. - Не можам да ја коментирам оваа постапка.

ВМРО-ДПМНЕ ги напушти преговорите за медиумите, Ванхауте ги чека да се вратат

Локално - 01.12.2015

Набрзо по започнувањето, ВМРО-ДПМНЕ денеска ги напуштиле преговорите за регулација на работата на медиумите. Од информации блиски до преговарачките групи дознаваме дека партијата на власт ги напуштила преговорите, затоа што некои од работите кои ги ...

Уредниците на провладините телевизии побарале ВМРО-ДПМНЕ да ги напушти преговорите

+инфо - 01.12.2015

Уредниците на провладините телевизии Канал 5, Сител и Алфа и на дневниот весник „Дневник“ со писмено обраќање побарале ВМРО-ДПМНЕ да ги напушти преговорите за медиумите. Ево го тоа ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ги напушти преговорите за медиумите

А1 On - 01.12.2015

„Набрзо по започнувањето, ВМРО-ДПМНЕ денеска ги напушти преговорите за регулација на работата на медиумите, коишто се одвиваат со меѓународно посредништво. ВМРО-ДПМНЕ продолжува со стратегијата на одолговлекување и непочитување на обврските ...

Медиумите реагираат: Предлогот на Ван Хауте не постои во ниту една европска земја

Press24 - 01.12.2015

Неколку прифатливи елементи но и многу неприфатливи детали содржи новиот предлог за измена на Законот за медиумите на белгискиот посредник Питер Ван Хауте, сметаат најголемите телевизии во Македонија. Сител, Канал5, Алфа и Алсат.

Македонскиот менталитет не бил како европскиот

Дневник - 30.11.2015

Kатерина Нешкова Kое е, всушност, можното сценарио со предлогот на СДСМ за медиумите, кој ВМРО-ДПМНЕ го квалификува како фашистички? СДСМ предлага крајно нелогични и строго партиски решенија за Агенцијата за медиумите и за МРТ.

Ван Хауте: Копја се кршат околу Агенцијата

+инфо - 30.11.2015

Советот на Агенција за медиуми да има седум членови, со претседател, кои ќе се избираат на конкурс, а нејзиниот директор, пак, да има само извршна функција, без право да казнува, туку само да ги спроведува одлуките на Советот.

ВМРО-ДПМНЕ контра предлозите на СДСМ за целосна партизација на медиумите

Сител - 30.11.2015

Со дијаметрално спротивставени ставови партиите преговараат за регулирање на медиумската сфера. СДСМ потврди дека останува на своите предлози со кои се воведува целосна партизација и тоталитаризам во медиумите.

СДСМ:Преставници на медиумите да бидат вклучени во преговорите

Локално - 30.11.2015

Преговарачкиот тим СДСМ ќе предложи претставници на медиумите и новинарските организации и здруженија да бидат дел од преговорите кои се однесуваат на прашања за медиумската сфера произлезени од договорот во Пржино.

Казни, затворања, цензура – што им подготвува СДСМ на новинарите?

Алфа - 30.11.2015

Астрономски казни, затворање медиуми, партиска цензура - СДСМ индиректно призна што им подготвува на новинарите. Наспроти скандалозните предлози на СДСМ за казнување и затворање на медиуми, ВМРО-ДПМНЕ инсистира на либерализација, стандардизација и ...

Сител, Канал 5 и Алфа повикаа ВМРО-ДПМНЕ да не преговара се додека е ова раководство на СДСМ

Репортер - 01.12.2015

Уредниците на телевизиите кои ја поддржуваат владината политика, Канал 5, Сител и Алфа како и на дневниот весник „Дневник“ со писмено обраќање побарале ВМРО-ДПМНЕ да ги напушти преговорите за медиумите.

ВМРО-ДПМНЕ ги напушти преговорите откако тоа го побараа уредниците на МРТ, Сител и Канал 5

Фокус - 01.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ предмалку ги напушти преговорите кои се однесуваа на Законот за медиуми, како и за други прашања поврзани со медиумските слободи. ВМРО-ДПМНЕ предмалку ги напушти преговорите кои се однесуваа на Законот за медиуми, како и за други прашања ...

ВМРО-ДПМНЕ ги напушти преговорите за медиумите

+инфо - 01.12.2015

Набрзо по започнувањето, ВМРО-ДПМНЕ денеска ги напушти преговорите за регулација на работата на медиумите, коишто се одвиваат со меѓународно посредништво, соопшти СДСМ. „ВМРО-ДПМНЕ продолжува со стратегијата на одолговлекување и непочитување на ...

Медиумите реагираат: Предлогот на Ван Хауте не постои во ниту една европска земја

Курир - 01.12.2015

Неколку прифатливи елементи но и многу неприфатливи детали содржи новиот предлог за измена на Законот за медиумите на белгискиот посредник Питер Ван Хауте, сметаат најголемите телевизии во Македонија. Сител, Канал5, Алфа и Алсат.

СДСМ бара новинарскиот еснаф да се вклучи во преговорите

Нова ТВ - 30.11.2015

Продолжуваат партиските препукувања за тоа кој повеќе се залага за демократизација и објективно известување на медиумите. Додека течат преговорите на работната група околу Законот за медиуми, СДСМ вели дека ќе побара новинарскиот еснаф директно, да ...

СДСМ ќе бара новинарските здруженија да учествуваат во партиските преговори за медиумите (ВИДЕО)

+инфо - 30.11.2015

СДСМ ќе побара медиумите и невладините организации да се вклучат во процесот на преговори што ги води работната група, а во моментот таа работи токму на реформи во медиумите. Како што рече претставникот на СДСМ во преговорите, Роберт Поповски, овој ...

(ВИДЕО) ВМРО ДПМНЕ без конкретен одговор дали ќе прифати новинарите да присуствуваат на преговорите за медиумите

А1 On - 30.11.2015

Илија Димовски, претставникот на ВМРО-ДПМНЕ во преговорите во Клубот на пратеници, без конкретен одговор дали неговата партија ќе го прифати предлогот на СДСМ, новинарите, невладините и новинарските здруженија да бидат дел од преговорите и го обвини ...

РАБОТНИ ГРУПИ: Партиите ги кажаа своите позиции за медиумите

Телеграф - 30.11.2015

Партиите ги кажаа своите ставови поврзани со предлозите кои се однесуваат на прашањата од медиумската сфера. Попладнево на брифинг со новинарите и европскиот претставник Питер Ванхауте треба да презентира до каде е усогласувањето на ставовите во ...

(ВИДЕО) СДСМ ќе бара новинарите и невладините да присуствуваат на преговорите за да се види која партија за што се ...

А1 On - 30.11.2015

СДСМ ќе побара новинарите и невладините организации да можат да присуствуваат на преговорите за реформите во медиумската сфера. Целта е, како што велат, јавноста да се увери која партија за што се залага по шпекулациите кои веќе се шират во одредени ...

Само ДПА за предлогот на СДСМ, ДУИ воздржани, ВМРО-ДПМНЕ го чека Ван Хауте

+инфо - 30.11.2015

За денешниот предлог на СДСМ, медиумите и невладините организации да се вклучат во процесот на преговори што ги води работната група, а во моментот работат токму на реформи во медиумите, засега позитивен одговор децидно дала само ДПА, додека ДУИ не ...

Само ДПА за предлогот на СДСМ, ДУИ воздржани, ВМРО-ДПМНЕ за сегашниот формат

+инфо - 30.11.2015

За денешниот предлог на СДСМ, медиумите и невладините организации да се вклучат во процесот на преговори што ги води работната група, а во моментот работат токму на реформи во медиумите, засега позитивен одговор децидно дала само ДПА, додека ДУИ не ...

СДСМ предложи, а ВМРО-ДПМНЕ нема против медиумите да учествуваат во преговорите

Локално - 30.11.2015

СДСМ предложи, а ВМРО-ДПМНЕ нема ништо против претставници на медиумите и на новинарските здруженија да учествуваат во преговорите на работните групи, кои разговараат за проблемите во медиумите.

Ќе има ли договор за медиумите?

Вечер Прес - 30.11.2015

Од владејачката партија со став дека треба да се зголеми бројот на членови во советите на Агенцијата за медиуми и во МРТВ. При тоа, ЗНМ и МАН наместо по еден да предлагаат по два члена во овие тела, а во креирањето на составот на советите, со по ...

РАЗГОВОРИТЕ ПРОДОЛЖУВААТ: Разликите големи, договорот за медиуми далеку

Телеграф - 30.11.2015

Иако партиите јавно не сакаат да зборуваат што понудиле на преговарачка маса, но од она што се дознава е дека СДСМ излегол со крајно неприфатлив предлог за останатите присутни Работните групи на партиите денеска се очекува да ги продолжат ...

Националните телевизии шокирани- предлозите на СДСМ вовед во диктатура и медиумска цензура

Алфа - 29.11.2015

Скандалозните предлози на СДСМ во преговорите околу законските измени во областа на медиумите кои вчера беа обелоденети во јавноста предизвикуваат шокираност и кај медиумите. Скандалозните предлози на СДСМ во преговорите околу законските измени во ...

Најголемите телевизии згрозени од предлозите на СДСМ за законот за медиуми

Курир - 29.11.2015

Предлогот за измени во законската регулатива за медиуми е срамен и не треба да се земе во предвид се додека на маса не се најде нормален предлог кој ќе води кон либерализација на медиумскиот простор, кој ке води кон либерализација на медиумскиот ...

Црна позадина за предлозите на СДСМ кои значат целосна партизација на медиумите

Курир - 29.11.2015

Најголемите телевизии во земјава, со црна позадина изразуваат протест против скандалозните предлози на СДСМ за регулација на работата на медиумите. Предлозите на СДСМ за регулација на работата на медиумите се скандалозни и ќе доведат до целосна ...

Остра осуда од ВМРО-ДПМНЕ на предлозите за законот за медиуми на СДСМ

Канал5 - 29.11.2015

Вечерва остра осуда за предлозите на СДСМ за законот за медиуми упатија и од трибината на ВМРО-ДПМНЕ во Струга. Пратеникот Илија Димовски рече дека е вон разумот еден единствен човек, избран од СДСМ, по сопствена жекба и впечаток да исклучува медиум ...

СДСМ ќе побара преставници на медиумите да бидат вклучени во преговорите

Телма - 30.11.2015

Преговарачкиот тим СДСМ ќе предложи претставници на медиумите и новинарските организации и здруженија да бидат дел од преговорите кои се однесуваат на прашања за медиумската сфера произлезени од договорот во Пржино.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ги напушти преговорите за медиумите

Локално - 01.12.2015

„Набрзо по започнувањето, ВМРО-ДПМНЕ денеска ги напушти преговорите за регулација на работата на медиумите, коишто се одвиваат со меѓународно посредништво. ВМРО-ДПМНЕ продолжува со стратегијата на одолговлекување и непочитување на обврските ...

Медиумите реагираат: Законот предложен од Ванхауте не постои ниту во една европска земја

Нетпрес - 01.12.2015

Неколку прифатливи елементи, но и многу неприфатливи детали содржи новиот предлог за измена на Законот за медиумите на белгискиот посредник Питер Ван Хауте, сметаат најголемите телевизии во Македонија. Сител, Канал5, Алфа и Алсат, пишува Прес24.

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се согласија новинарите да бидат дел од разговорите, Ванхојт со свои предлози за медиумите

МКД - 30.11.2015

По минатонеделните несогласувања, од денеска и ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ наеднаш се согласија околу тоа дека и новинарските здруженија и синдикати треба учествуваат во разговрите за измените во Законот за медиуми.

(ВИДЕО) ВМРО- ДПМНЕ без одговор дали новинарите ќе бидат дел од преговорите

Репортер - 30.11.2015

Илија Димовски, претставникот на ВМРО-ДПМНЕ во преговорите во Клубот на пратеници, без конкретен одговор дали неговата партија ќе го прифати предлогот на СДСМ, новинарите, невладините и новинарските здруженија да бидат дел од преговорите и го обвини ...

СДСМ: Новинарите да присуствуваат на преговорите

Репортер - 30.11.2015

СДСМ ќе побара новинарите и невладините организации да можат да присуствуваат на преговорите за реформи во медиумската сфера. Целта е, како што велат од таму, јавноста да се увери која партија за што се залага по шпекулациите кои веќе се шират во ...

Алфа се приклучи кон протестот: Предлозите на СДСМ вовед во диктатура и медиумска цензура

Курир - 29.11.2015

Скандалозните предлози на СДСМ во преговорите околу законските измени во областа на медиумите кои вчера беа обелоденети во јавноста предизвикуваат шокираност и кај медиумите. 4 те телевизии со национална концесија Алфа, Канал 5, Сител и Алсат преку ...

Најголемите телевизии против предлогот на СДСМ за контрола на медиумите

Press24 - 29.11.2015

Предлогот за измени во законската регулатива за медиуми е срамен и не треба да се земе во предвид се додека на маса не се најде нормален предлог кој ќе води кон либерализација на медиумскиот простор, реагираат 4-те национални телевизии во земјава - ...

Црна позадина за предлозите на СДСМ кои значат целосна партизација на медиумите

Пулс24 - 29.11.2015

Најголемите телевизии во земјава, со црна позадина изразуваат протест против скандалозните предлози на СДСМ за регулација на работата на медиумите. Предлозите на СДСМ за регулација на работата на медиумите се скандалозни и ќе доведат до целосна ...

СДСМ ќе бара преставници на медиумите да бидат вклучени во преговорите

Телеграф - 30.11.2015

Новинарите, медиумите, невладините организации и јавноста треба да се дел од преговарачкиот процес и таму да се види кој за што се залага, изјави Роберт Поповски, дел од преговарачкиот тим на СДСМ Преговарачкиот тим СДСМ ќе предложи претставници на ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ги напушти преговорите за медиумите

Репортер - 01.12.2015

„Набрзо по започнувањето, ВМРО-ДПМНЕ денеска ги напушти преговорите за регулација на работата на медиумите, коишто се одвиваат со меѓународно посредништво. ВМРО-ДПМНЕ продолжува со стратегијата на одолговлекување и непочитување на обврските ...

Медиумите реагираат: Предлогот на Ван Хауте не постои во ниту една европска земја

Пулс24 - 01.12.2015

Неколку прифатливи елементи но и многу неприфатливи детали содржи новиот предлог за измена на Законот за медиумите на белгискиот посредник Питер Ван Хауте, сметаат најголемите телевизии во Македонија. Сител, Канал5, Алфа и Алсат.

СДСМ бара новинарите да се вклучат во преговорите, ДПМНЕ сака да остане истиот формат

Фокус - 30.11.2015

За овој предлог, претставникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, не кажа точно дали тие би поддржале вклучување на новинарите во преговорите или не, но обвини дека СДСМ е дволична и едно зборува на затворените средби, а друго пред јавноста.

Алфа се приклучи кон протестот: Предлозите на СДСМ вовед во диктатура и медиумска цензура

Пулс24 - 29.11.2015

Скандалозните предлози на СДСМ во преговорите околу законските измени во областа на медиумите кои вчера беа обелоденети во јавноста предизвикуваат шокираност и кај медиумите. 4 те телевизии со национална концесија Алфа, Канал 5, Сител и Алсат преку ...

ВИДЕО: Телевизиите со црн екран – во протестот против предлозите на СДСМ за медиуми

МК News - 29.11.2015

Предлогот за измени во законската регулатива за медиуми е срамен и не треба да се земе во предвид се додека на маса не се најде нормален предлог кој ќе води кон либерализација на медиумскиот простор, кој ке води кон либерализација на медиумскиот ...

Црна позадина за предлозите на СДСМ кои значат целосна партизација на медиумите

Lider - 30.11.2015

Најголемите телевизии во земјава, со црна позадина изразуваат протест против скандалозните предлози на СДСМ за регулација на работата на медиумите. Предлозите на СДСМ за регулација на работата на медиумите се скандалозни и ќе доведат до целосна ...

Медиумите реагираат: Предлогот на Ван Хауте не постои во ниту една европска земја

Денешен - 01.12.2015

Неколку прифатливи елементи но и многу неприфатливи детали содржи новиот предлог за измена на Законот за медиумите на белгискиот посредник Питер Ван Хауте, сметаат најголемите телевизии во Македонија. Сител, Канал5, Алфа и Алсат.

Поповски: Резултатот ќе покаже кој бил за демократија

Репортер - 30.11.2015

Во еден ваков момент кога сме мета на напади, ние ќе бидеме коректни и нема да издаваме за тоа што се преговара во работните групи. Резултатот ќе покаже кој бил во право и кој е за демократија, а кој не, изјави за „Мета“, Роберт Поповски, ...