TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Прва седница за пратенички прашања

Алфа - 24.11.2017

Законот за јазиците е легитимен оти предлагачите се повикале на Европската конвенција за употреба на јазиците, одговори Заев денеска на соочувањето со пратениците на редовната седница за пратенички прашања.

Заев и министрите одговараа на пратеничките прашања

Алсат-М - 24.11.2017

Премиерот Зоран Заев и неговиот владин кабинет за првпат се појавија денеска во Собранието за да одговараат на пратенички прашања. Фокусот главно беше врз предлог-законот за употреба на јазиците, економски прашања, случаите Монструм и Сопот, како и ...

Заев и министрите прв пат одговараа на пратенички прашања

Канал5 - 24.11.2017

Случајот Смилковско езеро е меѓу тие што треба во целост да се расчистат за Македонија да биде нормална држава, рече Заев одговорајќи на првите пратенички прашања за неговата Влада. Тој најави и нов министер за здравство во следните денови.

Прво соочување на Заев со опозицијата во Собранието

Р.С.Европа - 24.11.2017

Законот за употреба на јазиците, економските прашања, но и кадровските решенија на новата влада беа во фокусот на пратеничките прашања упатени кон новата Влада. По процедуралните забелешки за наводно прекршување на Деловникот, пратеникот Илија ...

Димовски прашува, Заев одговара – Законот за јазиците во фокусот

Нова ТВ - 24.11.2017

Премиерот Зоран Заев и членовите на Владата на денешната седница во Собранието, за прв пат се соочуваат со прашања од новиот парламентарен состав. Прв кој ги постави прашањата до новиот претседател на Владата, беше координаторот на една од ...

Први пратенички прашања за кабинетот на Заев

МРТ - 24.11.2017

Во Собранието седница за пратенички прашања, прва од изборот на новата Влада. Премиерот и министрите реферираа пред народните избраници. Во фокусот- Законот за употреба на јазиците, опозицијата обвини оти предлогот е за одржување на владината ...

Собранието прашува – Владата одговара: Дебата помеѓу Зоран Заев и Илија Димовски

ТВ21 - 24.11.2017

На првата седница за пратенички прашања упатени кон новата Влада, пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, постави низа од прашања до претседателот на Владата, Зоран Заев. Димовски го интересираа одлуката на Владата за ставањето на ...

Заев: Правата на граѓаните се европска вредност, затоа законот за јазиците ќе биде со европско знаменце

А1 On - 24.11.2017

Еден од координаторите на 10-те пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, на денешната 23-та седница на Собранието, посветена на пратенички прашања, упати три прашања до премиерот Заев и тоа за одлуката на Владата законот за јазиците да биде ...

Заев: Европското знаменце на законот за јазици според Европската конвенција ...

Н.Македонија - 24.11.2017

Заев: Европското знаменце на законот за јазици според Европската конвенција Со прашањето зошто е поставено европско знаменце на Предлог-законот за употреба на јазиците што го упати пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ до премиерот Зоран Заев ...

Владата дала европско знаменце на Законот за јазици потпирајќи се на европска конвенција

+инфо - 24.11.2017

Димовски посочи дека Законот е нецелосен и дека претседателот на Собранието Талат Џафери требало да ѝ го врати на Владата. Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ денеска на прават седница на пратенички прашања во Собранието го праша премиерот Зоран Заев зошто ...

Димовски: Законот за јазиците има многу мани, надвор е од уставот и дискриминаторен кон помалите етнички заедници

Курир - 24.11.2017

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски од собраниската говорница го запраша премиерот Зоран Заев ,,Зошто владата го постави европското знаменце на законот со јазиците?’’. Димовски потенцираше дека и еврокомесарот Хан вели дека овој ...

Заев до Димовски: Да одиме напред со растоварување од предрасудите

Локално - 24.11.2017

Илија Димовски, еден од десетте координатори на пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, на денешната седница го праша премиерот Зоран Заев од каде доаѓа одлуката за европско знаме на Законот за јазиците, кога и еврокомесарот Хан кажа дека не е еден од ...

Заев: Европското знаменце на законот за јазици според Европската конвенција

Слободен Печат - 24.11.2017

Со прашањето зошто е поставен значнот европско знаменце на Предлог-законот за употреба на јазиците што го упати пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ до премиерот Зоран Заев почна денешната седница во Собранието на која првпат новиот владин ...

Димовски: Зошто владата постави европско знаменце на законот со јазиците?

Нетпрес - 24.11.2017

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски од собраниската говорница го запраша премиерот Зоран Заев ,,Зошто владата го постави европското знаменце на законот со јазиците?’’. Димовски потенцираше дека и еврокомесарот Хан вели дека овој ...

Заев: Европското знаменце на законот за јазици според Европската конвенција

Канал5 - 24.11.2017

Со прашањето зошто е поставен знакнот европско знаменце на Предлог-законот за употреба на јазиците што го упати пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ до премиерот Зоран Заев почна денешната седница во Собранието на која првпат новиот владин ...

Димовски: Зошто владата постави европско знаменце на законот со јазиците?

Точка - 24.11.2017

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски од собраниската говорница го запраша премиерот Зоран Заев ,,Зошто владата го постави европското знаменце на законот со јазиците?’’. Димовски потенцираше дека и еврокомесарот Хан вели дека овој ...

Заев: Европското знаменце на законот за јазици според Европската конвенција

Сител - 24.11.2017

о прашањето зошто е поставен знакот европско знаменце на Предлог-законот за употреба на јазиците што го упати пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ до премиерот Зоран Заев почна денешната седница во Собранието на која првпат новиот владин кабинет ...

Заев: Европското знаменце на законот за јазици според Европската конвенција

Кумановски м. - 24.11.2017

loading... Со прашањето зошто е поставен значнот европско знаменце на Предлог-законот за употреба на јазиците што го упати пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ до премиерот Зоран Заев почна денешната седница во Собранието на која првпат новиот ...

Заев: Европското знаменце на законот за јазици е според Европската конвенција

Нетпрес - 24.11.2017

Со прашањето зошто е поставен знакнот европско знаменце на Предлог-законот за употреба на јазиците што го упати пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ до премиерот Зоран Заев почна денешната седница во Собранието на која првпат новиот владин ...

Заев: Европското знаменце на законот за јазици е според Европската конвенција

Република - 24.11.2017

Со прашањето зошто е поставен знакнот европско знаменце на Предлог-законот за употреба на јазиците што го упати пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ до премиерот Зоран Заев почна денешната седница во Собранието на која првпат новиот владин ...

Заев: Европското знаменце на законот за јазици е според Европската конвенција

Вечер Прес - 24.11.2017

Со прашањето зошто е поставен знакнот европско знаменце на Предлог-законот за употреба на јазиците што го упати пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ до премиерот Зоран Заев почна денешната седница во Собранието на која првпат новиот владин ...