TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Акцискиот план кој го донесе главниот штаб за управување со кризи содржи 17 точки

24 Вести - 21.11.2020

По речиси четиричасовно заседавање заврши втората седница на главниот штаб на центарот за управување со кризи. Донесен е акцискиот план за борба против епидемијата кој што содржи 17 точки, вели за ТВ 24 првиот човек на ЦУК Стојанче Ангелов.

Главниот штаб за управување со кризи при ЦУК го донесе Акцискиот план

OhridNews - 21.11.2020

Главниот штаб за управување со кризи при ЦУК, што го раководи в.д. директорот на Центарот, Стојанче Ангелов, на седницата одржана вечерва, го донесе Акцискиот план кој треба да ги координира надлежните чинители во борбата со Ковид 19.

Главниот штаб за управување со кризи го донесе Акцискиот план

360 степени - 21.11.2020

Раководителот на Штабот, Стојанче Ангелов најави дека меѓу мерките е и јакнење на јавната свест за опасноста од болеста, со вклучување и на невладините организации Главниот штаб за управување со кризи при ЦУК на денешната втора седница од ...

Повеќе од 3 часа седница на главниот штаб за кризи - Нови одлуки нема, но е изготвен акциски план

Сител - 21.11.2020

Главниот штаб за управување со кризи ја утврди потребата од зголемено ангажирање на армијата во справување со пандемијата од Ковид-19. Засега нема точни бројки кои здравстевни установи имаат потреба да бидат обезбедувани од војниците.

Нови мерки на Главниот штаб: Армијата да обезбедува болници, магацини и витални објекти

Телма - 21.11.2020

Армијата да се вклучи во заштита и обезбедување на болнички капацитети каде има потреба, како и да помага на полицијата за заштита на витални објекти. Главниот штаб по дваиполчасеовен состанок одлучи ова да биде главниот дел на акциониот план ...

Седница на Главниот штаб за управување со кризи, донесен Акциски план

А1 On - 21.11.2020

Согласно одлуката на Владата за прогласување кризна состојба на цела територија на државата во траење од 30 дена, денеска се одржа втората седница на Главниот штаб за управување со кризи при ЦУК, што го раководи директорот на Центарот, в.д.

Ангелов: Ја разгледавме потребата од учество на Армијата за обезбедување на болниците

Канал5 - 21.11.2020

Вчера ја одржавме првата седница и денеска го разгледавме предлог Акциониот план, рече Стојанче Ангелов ,раководител Главниот Штаб за управување со кризната состојба. Главниот кризен штаб, со кој што раководи директорот на Центарот со управување со ...

Ангелов: Ја разгледавме потребата од учество на Армијата за обезбедување на болниците

Макфакс - 21.11.2020

На денешниот состанок на Кризниот штаб била разгледана потребата од учество на Армијата во обезбедување на здравствените објекти, за што дополнително ќе бидат утврдени бројките за здравствените објекти што ќе треба да бидат обезбедени.

Главниот кризен штаб го изготви акцискиот план

Сител - 21.11.2020

Заврши состанокот на главниот кризен штаб во ЦУК. По вчерашната одлука на Владата за прогласување на кризна состојба на целата територија на државата во траење од 30 дена итно беше свикан главниот штаб од страна на директорот на ЦУК Стојанче Ангелов.

Ангелов по тричасовниот состанок на Главниот штаб: Ништо нема драстично да се смени

+инфо - 21.11.2020

Главниот штаб за управување со кризи по тричасовно заседавање го изработи првиот нацрт на Акцискиот план за превенција. На состанокот била разгледана потребата од учество на Армијата, а дополнително ќе бидат утврдени здравствените објекти што ќе ...

Ангелов: Ќе побараме претставник во штабот и од невладиниот сектор

Канал5 - 21.11.2020

Вчера ја одржавме првата седница и денеска го разгледавме предлог Акциониот план, рече Стојанче Ангелов ,раководител Главниот Штаб за управување со кризната состојба. Ќе побараме од Советот на невладини организации да се приклучи и нивен член , рече ...

30-дневна кризна состојба во цела држава – Ангелов: Заврши времето кога кршев ќерамиди со глава

ТВ21 - 21.11.2020

„Заврши времето кога безмалку безгрижно си кршев ќерамиди со глава“. Со ваква порака директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов го започна своето обраќање на Фејсбук, известувајќи дека раководи со кризната состојба во земјава ...

Ангелов: Ќе побараме претставник во штабот и од невладиниот сектор

Нетпрес - 21.11.2020

Вчера ја одржавме првата седница и денеска го разгледавме предлог Акциониот план, рече Стојанче Ангелов, раководител Главниот штаб за управување со кризната ...

Се уште се работи на првиот акциски план за кризната состојба

Телма - 21.11.2020

Голема дискусија, многу точки на дневен ред и разгледување и конечно фирмирање на првиот акциски план за кризната состојба. Нацрт планот бил подготвен во 16 часот кога е почната расправата на Главниот штаб предводен од директорот на ЦУК Стојанче ...

Ангелов: Армијата ќе и асистира на полицијата во обезбедувањето

Локално - 21.11.2020

Раководителот на Главниот Штаб за управување со кризната состојба Стојанче Ангелов, изјави дека на состанокот била разгледана потребата од учество на Армијата, за што дополнително ќе бидат утврдени здравствените објекти, што ќе треба да бидат ...

Ангелов: Ќе се утврдува кои здравствени објекти би биле обезбедувани од војниците, но нема да се шетаат луѓе со оружје ...

Фактор - 21.11.2020

Главниот штаб за управување со кризи, по тричасовно заседавање, ја изработи првата нацрт верзија на Акцискиот план за превенција кој содржи 17 точки. Акцискиот план е усвоен. „Граѓаните треба да знаат дека ништо нема драстично да се смени во ...

Се уште трае состанокот на Главниот штаб, се подготвува акцискиот план за кризната состојба

Фокус - 21.11.2020

Се уште трае состанокот на Главниот штаб, предводен од директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов, а на кој треба да се подготви акцискиот план за кризната состојба. Една од опциите која се разгледува е дали поранешната болница ...

Главниот кризен штаб одлучува по барањата на здравствените власти

Телма - 21.11.2020

Поранешната болница Мала Богородица- Систина сега хотел Ибис стајлс е понудата која приватните болници му ја доставиле на министерот Филипче како медицински капацитет за државни потреби во прогласената кризна состојба.

Ангелов: Заврши времето кога безгрижно си кршев ќерамиди со глава

Макфакс - 21.11.2020

Стојанче Ангелов кој од синоќа раководи со Главниот Штаб за управување со кризната состојба во земјата, на социјалните мрежи напиша дека завршило времето кога безгрижно си кршел керамиди со глава.

Стојанче Ангелов: „Заврши времето кога безгрижно си кршев ќерамиди со глава“

Вечер Прес - 21.11.2020

По вчерашното прогласување на кризна состојба на целата територија на Македонија, Стојанче Ангелов инаку в.д. директор на Центарот за управување со кризи, се огласи и на својот Фејсбук профил.

Директорот на ЦУК со овој пост ги насмеа сите: Заврши времето кога безмалку безгрижно си кршев ќерамиди со глава!

Слободен Печат - 21.11.2020

Популарниот политичар и поранешен генерал Стојанче Ангелов од вчера е на нова функција – директор на Центарот за управување со кризи кој ќе има своја важна улога откако синоќа владата прогласи кризна состојба на целата територија на државата.

Ангелов: Заврши времето кога безгрижно си кршев ќерамиди со глава, од синоќа раководам со Главниот штаб за управување ...

Република - 21.11.2020

Утрово директорот Ангелов преку Фејсбук побара помош, сугестии, идеи и совети од граѓаните за успешно справување со корона кризата Стојанче Ангелов, кој од неодамна е назначен за нов директор на Центарот за управување со кризи, на фејсбук порача ...

АНГЕЛОВ: Заврши времето кога безгрижно си кршев ќерамиди со глава, од синоќа раководам со Главниот штаб за кризната ...

Денешен - 21.11.2020

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, кој пред десетина дена беше избран на оваа функција, преку Фејсбук порача дека добродојдени се сите конструктивни идеи за подобро справување со корона кризата.

Ангелов: Заврши времето кога безгрижно си кршев ќерамиди со глава

+инфо - 21.11.2020

Стојанче Ангелов, директор на Центарот за управување со кризи, ги повика граѓаните да даваат конструктивни предлози за справување со кризата предизвикана од ...

Нови мерки во Србија: сѐ ќе работи до 17 часот!?

Во Центар - 21.11.2020

Имунологот Срѓа Јанковиќ рече дека медицинскиот дел од Кризниот штаб и предложил на Владата сите установи – освен продавниците за храна, аптеките и бензинските пумпи – да работат до 17 часот.

Стојанче Ангелов: Помина времето на кршење ќерамиди со глава, имам кризна состојба за управување

365 - 21.11.2020

„Почитувани ФБ пријатели! Заврши времето кога безмалку безгрижно си кршев ќерамиди со глава. Од синоќа раководам со Главниот Штаб за управување со кризната состојба предизвикана од Ковид 19“, се обрати до граѓаните Стојанче Ангелов, кого неодамна ...

Главниот штаб за управување со кризи попладне ќе одржи седница

Макфакс - 21.11.2020

Согласно одлуката за кризна состојба, доцна синоќа во Центарот за управување со кризи, се одржа седница на Главниот штаб за управување со кризи при ЦУК. Штабот е оперативно стручно тело коешто раководи со активностите за превенција и справување со ...

Стојанче Ангелов: Заврши времето кога кршев ќерамиди од глава

Локално - 21.11.2020

Откако од вчера е програсена кризна состојба на целата територија на С.Македонија, а Стојанче Ангелов беше поставен за в.д. директор на Центарот за управување со кризи, тој се огласи и на својот фејсбук профил.

Стојанче Ангелов: Заврши времето кога безгрижно кршев ќерамиди со глава, од синоќа раководам со Главниот штав за ...

Поглед - 21.11.2020

Почитувани ФБ пријатели! Заврши времето кога безмалку безгрижно си кршев ќерамиди со глава. Од синоќа раководам со Главниот Штаб за управување со кризната состојба предизвикана од Ковид 19.

Строги мерки во Србија: Речиси се’ се затвора во 17 часот

ММС - 21.11.2020

Кризниот штаб за борба против коронавирусот и’ предложи на српската Влада на сите продажни објекти да им се ограничи работно време до 17 часот, освен на прехранбени продавници, на аптеките и на бензинските пумпи.

Драматично предупредување од Кон: „Ќе има повеќе од 50 мртви дневно“

Локално - 21.11.2020

Не би сакал да предвидувам, но многу сум склон на верувањето дека ќе имаме до 50 мртви на ден, па дури е можно и бројот да биде уште поголем, предупреди утрово епидемиологот и член на кризниот штаб на Србија, Предраг Кон.

Попладнево нова седница на Центарот за управување со кризи

Локално - 21.11.2020

Генералниот штаб за управување со кризи попладнево во часот ќе оддржи нова седница. Како што е најавено на неа, треба да се разгледа Нацрт-акцискиот план за борба против пандемијата што инаку го изготвува Центарот за управување со кризи.

Одржана првата седница на Главниот штаб за управување со кризи при ЦУК

МКД - 21.11.2020

На синоќешната седница на Главниот штаб за управување со кризи при Центарот за управување со кризи утврдена е рамката на активности на институциите во контекст за усвојување на акциски план, согласно одлуката за кризна состојба.

ОСВЕН МАРКЕТИ ЗА ХРАНА, АПТЕКИ И ПУМПИ, СЕ ДРУГО ЌЕ РАБОТИ САМО ДО 17 ЧАСОТ - еве што предложи српскиот кризен штаб

Фактор - 21.11.2020

Имунологот и член на кризниот штаб Срѓа Јанковиќ изјави денес дека медицинскиот дел од Кризниот штаб и предложил на Владата сите установи, освен продавниците за храна, аптеките и пумпите, да работат до 17 часот.

Командантот против Ковид19 побара совети од Твитерџиите, некои нема да спроведе

Expres - 21.11.2020

Побарај остака од Премиерот, Министерот за здравство како и МВР бидејки не превзеле чекори и конкретни мерки кои ќе дадат резултат за да не дојде до кризна состојба, под итно одложете изборите у Штип, сугерира Горан Трајчев, твитерџија, на објавата ...

Попладне седница на Главниот штаб за управување со кризи

Опсервер - 21.11.2020

– Главниот штаб за управување со кризи денеска во 16 часот ќе одржи седница на која, како што е најавено, треба да се разгледа Нацрт-акцискиот план за борба против пандемијата што го изготвува Центарот за управување со кризи (ЦУК).

Србија: По 17 часот само продавници за храна, аптеки и бензински!?

Expres - 21.11.2020

Владата на Србија се очекува во текот на денот да воведе нови рестриктивни мерки за справување со пандемијата на коронавирус Кризниот штаб на владата ѝ предложил да се скрати работното време до 17 часот, со забрана за собирање и задолжително носење ...

Заседаваше Главниот штаб за управување со кризи

360 степени - 21.11.2020

ЦУК се мобилизира по владината одлука за прогласување кризна состојба на целата територија на државата во траење од 30 дена Откако Владата ја донесе одлуката за прогласување кризна состојба на целата територија на државата во траење од 30 дена, ...

Србија утре ќе добие поригорозни мерки во борбата со коронавирусот

24Инфо - 20.11.2020

Членот на кризниот штаб на српската влада, епидемиологот Предраг Кон изјави дека медицинскиот дел на штабот доставил до премиерката Ана Брнабиќ, нови построги мерки во борбата со пандемијата која ја наметна коронавирусот.

Итна седница на Кризниот штаб во Србија поради Ковид-19

PressingTV - 20.11.2020

Нова седница на српскиот Кризен штаб ќе се одржи утрово поради моменталната неповолна епидемиолошка состојба, за која главниот епидемиолог д-р Предраг Кон нагласи дека е „катастрофална“. Во Србија вчера беше регистриран најголем број на заразени ...

Итна седница на Кризнипт штаб во Србија поради Ковид-19, ситуацијата е „катастрофална“

Кумановски м. - 20.11.2020

Нова седница на српскиот Кризен штаб ќе се одржи утрово поради моменталната неповолна епидемиолошка состојба, за која главниот епидемиолог д-р Предраг Кон нагласи дека е „катастрофална“. Во Србија вчера беше регистриран најголем број на заразени ...

Македонија од вечерва во кризна состојба – Владата донесе одлука

4NEWS - 20.11.2020

Македонија влезе во кризна состојба која ќе трае 30 дена поради корона вирусот. Владата вечерва го прифати предлогот на Управувачкиот комитет по препорака на Советот за безбедност. Ова значи дека наредниот месец државата ќе менаџира и со јавниот и ...

Што ќе значи кризната состојба во пракса?

4NEWS - 21.11.2020

Главниот штаб ќе биде телото кое ќе ја координира целата борба против пандемијата со коронавирусот во кризната состојба. Ќе ги координира 80-тината локални кризни штабови во општините, кои ќе носат одлуки какви ресурси се потребни и од државниот и ...

Попладне седница на Главниот штаб за управување со кризи

Сител - 21.11.2020

Главниот штаб за управување со кризи денеска во 16 часот ќе одржи седница на која, како што е најавено, треба да се разгледа Нацрт-акцискиот план за борба против пандемијата што го изготвува Центарот за управување со кризи (ЦУК).

Седница попладево на Главниот штаб за управување со кризи

Слободен Печат - 21.11.2020

Главниот штаб за управување со кризи денеска во 16 часот ќе одржи седница на која, како што е најавено, треба да се разгледа Нацрт-акцискиот план за борба против пандемијата што го изготвува Центарот за управување со кризи (ЦУК).

Попладне седница на Главниот штаб за управување со кризи

Независен - 21.11.2020

Главниот штаб за управување со кризи денеска во 16 часот ќе одржи седница на која, како што е најавено, треба да се разгледа Нацрт-акцискиот план за борба против пандемијата што го изготвува Центарот за управување со кризи (ЦУК).

Во 16 часот закажана седница на Главниот штаб за управување со кризи

Фокус - 21.11.2020

Главниот штаб за управување со кризи денеска во 16 часот ќе одржи седница на која, како што е најавено, треба да се разгледа Нацрт-акцискиот план за борба против пандемијата што го изготвува Центарот за управување со кризи (ЦУК).

Попладнево ќе се одржи седница на Главниот штаб за управување со кризи

Канал5 - 21.11.2020

Главниот штаб за управување со кризи денеска во 16 часот ќе одржи седница на која, како што е најавено, треба да се разгледа Нацрт-акцискиот план за борба против пандемијата што го изготвува Центарот за управување со кризи (ЦУК).

Попладне седница на Главниот штаб за управување со кризи

24Инфо - 21.11.2020

Главниот штаб за управување со кризи денеска во 16 часот ќе одржи седница на која, како што е најавено, треба да се разгледа Нацрт-акцискиот план за борба против пандемијата што го изготвува Центарот за управување со кризи (ЦУК).

Македонија влезе во кризна состојба која ќе трае 30 дена поради корона вирусот

Скопје инфо - 21.11.2020

Македонија влезе во кризна состојба која ќе трае 30 дена поради корона вирусот. Владата вчера го прифати предлогот на Управувачкиот комитет по препорака на Советот за безбедност. Ова значи дека наредниот месец државата ќе менаџира и со јавниот и со ...