TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Чернобил 35 години подоцна: Закана од нова експлозија?

Локално - 12.05.2021

Научниците кои ја следат ситуацијата во напуштената нуклеарна централа во Чернобил откриле физиолошки реакции во комора, до која не може да се пристапи. Тие изразија загриженост дека може да се случи нов инцидент, пренесуваат светските медиуми.

Уништениот реактор во Чернобил е повторно активен, научници објаснија што се случува

МКД - 12.05.2021

Научници во уништениот нуклеарен реактор во украинската нуклеарна централа во Чернобил, откако во 2017 беше поставен бетонско-челичен покрив, забележале нуклеарна активност која веднаш се стабилизирала и не ги надминува безбедносните стандарди, ...

Забележана нуклеарна активност во Чернобил, научниците ја утврдуваат состојбата

Точка - 12.05.2021

Реакторот број 4 на нуклеарната електрана Чернобил на северот на Украина експлодирал за време на безбедносна проверка нешто пред 1:30 часот наутро на 26-ти април 1989-та година. Научниците во уништениот нуклеарен реактор во украинската атомска ...

Чернобилскиот реактор повторно е активен. Ситуацијата е неизвесна

Факултети - 12.05.2021

По триесет и пет години од најлошата нуклеарна несреќа во историјата во Чернобил, Украина, фисиската реакција повторно тлее во ураниумското гориво закопано длабоко на местото каде што се наоѓа реакторот.