TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Видео упатство: Како ученикот да се најави на Платформата за далечинско учење

Gostivarpress.mk - 27.09.2020

Националната платформа за учење на далечина, од саботата е достапна за учениците и нивните родители со цел да се запознаат со нејзините функционалности пред стартот на учебната година. Но, според насоките на наставниците учениците веќе мора да се ...

Ученици џабе добиле лозинки за настава, немаат компјутери за да се „логираат“

Алсат-М - 27.09.2020

Учениците од основно и средно образование веќе почнаа да ги добиваат лозинките преку кои ќе може да влезат во Националната платформа за учење од далечина. Класните раководители кои имаат задача да ги распределат лозинките велат дека се соочуваат со ...

Учење без бариери и размена на добри практики во кривопаланечката гимназија преку Еразмус проекти

Вечер Прес - 27.09.2020

Идентификација на учениците со специјални образовни потреби и инвалидитет, подобрување на педагошко-дидактичките компетенции и дополнување на наставата со нови креативни и иновативни наставни методи, се само дел од активнстите што ќе се спроведат во ...

Националната платформа за „онлајн“ учење достапна за учениците и родителите

Канал5 - 27.09.2020

Од полноќ достапна е платформата преку која учениците ќе се образуваат од први октомври. Дел од родителите веќе ја посетиле и делумно се запознати со нејзината функционалност. Тие велат дека децата би требало бргу да се адаптираат, иако на помалите ...

Советот ќе ги разгледува барањата на училиштата за организирање настава со физичко присуство

Kumanovo News - 27.09.2020

Советот на Општина Куманово утре ќе одржи редовна седница на која треба да го разгледа и да даде согласност на барањето на општинските основни и средни училишта за организирање на настава со физичко присуство.

„Нов почеток" – Кампања на Општина Карпош по социјалните мрежи за воспитно-образовниот процес

Канал5 - 27.09.2020

Општина Карпош, од утре ќе почне со информативна кампња по социјалните мрежи, пред самиот почеток на новата учебна година. Од општинската прес-служба информираат дека станува збор за кратки разговори со лица кои се директно вклучени во воспитно – ...

Владата ќе ја одржи шестата седница

ТВ21 - 27.09.2020

Владата на Република Северна Македонија денеска ќе ја одржи својата редовна, 6-та седница, со повеќе точки на дневен ред од својата програма за работа и од интерес на граѓаните. На денешната седница Владата ќе ја разгледа Информацијата за четвртиот ...

Националната платформа достапна за учениците и родителите

OhridNews - 27.09.2020

Веб страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од викендов веќе е достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk, со цел со неа да можат да се запопзнаат учениците и родителите, пред стартот на новата учебна година.

Онлајн-платформата не е тешка за користење, ќе набави ли државата ИТ-уреди за учениците, успесите на наши научници, ...

Факултети - 27.09.2020

Како ќе работи националната дигитална платформа, ќе помогнат ли општините да се обезбеди компјутер и интернет за секое дете, кои училишта добија согласност од Владата да реализираат настава со физичко присуство, за науката и успесите на наши ...

Воспитувачите од градинка и наставниците сакаат родителите да го знаат ова…

Деца - 27.09.2020

Секоја година воспитувачите од градинките и наставниците се зафатени со анксиозните родители кои имаат многу прашања – а вообичаено тие прашања имаат одговор. Сепак, оваа година е неизвесна на многу начини, но тоа не значи дека нема некои вредни ...

Нова уредба за наставата во училиштата денеска на Влада

Фактор - 27.09.2020

Денеска Владата ќе ја одржи шестата седница, а освен четвртиот пакет антикризни мерки ќе се носат и некои одлуки за образовниот процес. Имено на предлог на Министерството за образование, денеска ќе биде разгледана Предлог - уредба за начинот на ...

Националната платформа достапна за учениците и родителите

МКД - 26.09.2020

Веб страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk. Со цел да се запознаат со нејзините функционалности пред стартот на учебната година, Министерството за ...

Платформата за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за учениците и родителите

MakPress - 26.09.2020

Веб страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk. Со цел да се запознаат со нејзините функционалности пред стартот на учебната година, Министерството за ...

МОН: Националната платформа достапна за учениците и родителите

MTM - 26.09.2020

Веб-страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата http://www.schools.mk . Со цел да се запознаат со нејзините функционалности пред стартот на учебната година, МОН ги повикува ...

МОН: Националната платформа достапна за учениците и родителите

Бриф - 26.09.2020

Веб страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk . Со цел да се запознаат со нејзините функционалности пред стартот на учебната година, Министерството за ...

Националната платформа за учење на далечина достапна за учениците и родителите

Gostivarpress.mk - 26.09.2020

Веб страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk . Со цел да се запознаат со нејзините функционалности пред стартот на учебната година, учениците и родителите ...

МОН: Националната платформа достапна за учениците и родителите

Бизнис Вести - 26.09.2020

Скопје, 26 септември 2020 (МИА) – Веб страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk . Со цел да се запознаат со нејзините функционалности пред стартот на ...

На www.schools.mk е достапна Националната платформа за онлајн учење

AKO - 26.09.2020

Веб страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk . Со цел да се запознаат со нејзините функционалности пред стартот на учебната година, ги повикуваме учениците ...

На пет дена пред стартот платформата за учење на далечина достапна за учениците

Скопје24 - 26.09.2020

На 5 дена пред старотот на учебната година, веб страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk. Министерството за образование ги повикува учениците и родителите да ја ...

Важна вест за родителите чии деца почнуваат на школо – Владата објави веб страница која треба да знаат учениците и ...

Centar - 26.09.2020

Веб страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk. Со цел да се запознаат со нејзините функционалности пред стартот на учебната година, ги повикуваме учениците ...

Од синоќа е достапна националната платформа за онлјан учење www.schools.mk

Република - 26.09.2020

Веб страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk . Со цел да се запознаат со нејзините функционалности пред стартот на учебната година, Министерството за ...

Царовска: Националната платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците

Бриф - 26.09.2020

Фејсбук статус на Мила Царовска, министерка за образование: Веб порталот на единствената Национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk .

Дебарските гимназијалците во Дебар најавуваат бојкот на онлајн наставата

Слободен Печат - 26.09.2020

Учениците од гимназијата „28 Ноември” во Дебар до управата на училиштето најавиле дека ќе го бојкотираат стартот на учебната година, доколку не им се овозможи настава со физичко присуство. -Учениците дојдоа и го кажаа тоа.

Гимназијалците во Дебар најавуваат бојкот доколку не им се овозможи настава со физичко присуство

Курир - 26.09.2020

Учениците од гимназијата „28 Ноември“ во Дебар до управата на училиштето најавиле дека ќе го бојкотираат стартот на учебната година, доколку не им се овозможи настава со физичко присуство. -Учениците дојдоа и го кажаа тоа.

Гимназијалците во Дебар најавуваат бојкот доколку не им се овозможи настава со физичко присуство

Нетпрес - 26.09.2020

Учениците од гимназијата „28 Ноември“ во Дебар до управата на училиштето најавиле дека ќе го бојкотираат стартот на учебната година, доколку не им се овозможи настава со физичко присуство. „Учениците дојдоа и го кажаа тоа.

Гимназијалците во Дебар најавуваат бојкот доколку не им се овозможи настава со физичко присуство

Вечер Прес - 26.09.2020

Учениците од гимназијата „28 Ноември“ во Дебар до управата на училиштето најавиле дека ќе го бојкотираат стартот на учебната година, доколку не им се овозможи настава со физичко присуство. -Учениците дојдоа и го кажаа тоа.

Објавена националната платформа за онлајн учење за учениците и за родителите

USB - 26.09.2020

Веб страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk . Со цел да се запознаат со нејзините функционалности пред стартот на учебната година, Министерството за ...

Дебарски гимназијалци најавија бојкот ако не се организира настава со физичко присуство

Frontline - 26.09.2020

Учениците од гимназијата „28 Ноември“ во Дебар до управата на училиштето најавиле дека ќе го бојкотираат стартот на учебната година, доколку не им се овозможи настава со физичко присуство. -Учениците дојдоа и го кажаа тоа.

Гимназијалците во Дебар најавуваат бојкот доколку не им се овозможи настава со физичко присуство

MakPress - 26.09.2020

Учениците од гимназијата „28 Ноември“ во Дебар до управата на училиштето најавиле дека ќе го бојкотираат стартот на учебната година, доколку не им се овозможи настава со физичко присуство. -Учениците дојдоа и го кажаа тоа.

„Онлајн“ настава на наш начин – во Матејче 4 компјутери за сите 500 ученици!

Курир - 26.09.2020

Со учење од далечина нема да започнат сите училишта и наставници. Поради лошата економска состојба, многу семејства нема да можат да обезбедат компјутер, лаптоп или смарт телефон за своите деца. Наставниците исто така ќе се соочат со проблем.

Во Матејче четири компјутери за сите 500 ученици

Нетпрес - 26.09.2020

Со учење од далечина нема да започнат сите училишта и наставници. Поради лошата економска состојба, многу семејства нема да можат да обезбедат компјутер, лаптоп или смарт телефон за своите деца. Наставниците исто така ќе се соочат со проблем.

Со кликање на „www.schools.mk“, учениците влегуваат во платформата за „онлајн“ настава

PressingTV - 27.09.2020

Пет дена пред почетокот на новата учебна година, Министерството за образование ја активираше Националната платформа за учење од далечина преку веб-страницата www.schools.mk. На неа веќе има видео упатства, прирачници и друга содржина.

Владата денеска ќе ја одржи 6-тата седница

Сител - 27.09.2020

Владата на Република Македонија денеска ќе ја одржи својата редовна, 6-та седница, со повеќе точки на дневен ред од својата програма за работа и од интерес на граѓаните. На денешната седница Владата ќе ја разгледа Информацијата за четвртиот сет ...

Владата ќе ја одржи шестата седница

Локално - 27.09.2020

Владата на Република Северна Македонија денеска ќе ја одржи својата редовна шеста седница, со повеќе точки на дневен ред од својата програма за работа и од интерес на граѓаните. На денешната седница Владата ќе ја разгледа информацијата за четвртиот ...

Владата ќе ја одржи шестата седница

Опсервер - 27.09.2020

– Владата на Република Северна Македонија денеска ќе ја одржи својата редовна шеста седница, со повеќе точки на дневен ред од својата програма за работа и од интерес на граѓаните. На денешната седница Владата ќе ја разгледа информацијата за ...

Владата денес ќе решава за четвртиот пакет со помош за економијата

Независен - 27.09.2020

Владата го задолжи Министерството за финансии, во соработка со Народната банка да испрати писмо за намери до ММФ за реализација на овој аранжман На денешната седница Владата ќе ја разгледа информацијата за четвртиот сет економски мерки за ...

Владата ќе ја одржи шестата седница

Либертас - 27.09.2020

Владата на Република Северна Македонија денеска ќе ја одржи својата редовна шеста седница, со повеќе точки на дневен ред од својата програма за работа и од интерес на граѓаните. На денешната седница Владата ќе ја разгледа информацијата за четвртиот ...

Владата ќе ја одржи шестата седница

Курир - 27.09.2020

Владата на Република Северна Македонија денеска ќе ја одржи својата редовна, 6-та седница, со повеќе точки на дневен ред од својата програма за работа и од интерес на граѓаните. На денешната седница Владата ќе ја разгледа Информацијата за четвртиот ...

Владата ќе ја одржи шестата седница со повеќе точки од својата програма за работа и од интерес на граѓаните.

Вечер Прес - 27.09.2020

Владата на Република Северна Македонија денеска ќе ја одржи својата редовна шеста седница, со повеќе точки на дневен ред од својата програма за работа и од интерес на граѓаните. На денешната седница Владата ќе ја разгледа информацијата за четвртиот ...

Седница на Влада – на дневен ред Уредба за начинот на организирање на наставата и четврт пакет економски мерки

Frontline - 27.09.2020

Владата денеска ќе ја одржи својата редовна шеста седница, со повеќе точки на дневен ред од својата програма за работа и од интерес на граѓаните. На денешната седница Владата ќе ја разгледа информацијата за четвртиот сет економски мерки за ...

Владата ќе ја одржи шестата седница

ММС - 27.09.2020

Владата на Република Северна Македонија денеска ќе ја одржи својата редовна шеста седница, со повеќе точки на дневен ред од својата програма за работа и од интерес на граѓаните. На денешната седница Владата ќе ја разгледа информацијата за четвртиот ...

Шеста седница на Владата, четвртиот пакет мерки на дневен ред

Слободен Печат - 27.09.2020

Владата на Република Северна Македонија денеска ќе ја одржи својата редовна шеста седница, со повеќе точки на дневен ред од својата програма за работа и од интерес на граѓаните. На денешната седница Владата ќе ја разгледа информацијата за четвртиот ...

Владата ќе ја одржи шестата седница

Канал5 - 27.09.2020

Владата на Република Македонија денеска ќе ја одржи својата редовна шеста седница, со повеќе точки на дневен ред од својата програма за работа и од интерес на граѓаните. На денешната седница Владата ќе ја разгледа информацијата за четвртиот сет ...

Економскиот сет мерки и образовно-наставни прашања на денешната владина седница

360 степени - 27.09.2020

Владата на Република Северна Македонија денеска ќе ја одржи својата редовна шеста седница, со повеќе точки на дневен ред од својата програма за работа и од интерес на граѓаните. На денешната седница Владата ќе ја разгледа информацијата за четвртиот ...

Денеска ќе се решава за четвртиот пакет економски мерки

Република - 27.09.2020

На денешната седница Владата треба да ја разгледа информацијата за четвртиот сет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на Ковид-19, соопшти владината прес-служба. На предлог на Министерството за образование денеска ќе бидат ...

Владата ќе ја одржи шестата седница

Press24 - 27.09.2020

Владата денеска ќе ја одржи својата редовна шеста седница, со повеќе точки на дневен ред од својата програма за работа и од интерес на граѓаните. На денешната седница Владата ќе ја разгледа информацијата за четвртиот сет економски мерки за ...

Владата денеска ќе ја одржи 6-тата седница

4NEWS - 27.09.2020

Владата на Република Македонија денеска ќе ја одржи својата редовна, 6-та седница, со повеќе точки на дневен ред од својата програма за работа и од интерес на граѓаните. На денешната седница Владата ќе ја разгледа Информацијата за четвртиот сет ...

Владата денеска ќе одлучува за четвртиот сет мерки

Фокус - 27.09.2020

Владата на Република Северна Македонија денеска ќе ја одржи својата редовна шеста седница, со повеќе точки на дневен ред од својата програма за работа и од интерес на граѓаните. На денешната седница Владата ќе ја разгледа информацијата за четвртиот ...

Владата заседава за четвртиот сет економски мерки

Тера - 27.09.2020

На денешната седница Владата ќе ја разгледа Информацијата за четвртиот сет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на КОВИД-19. На предлог на Министерството за образование, денеска ќе бидат ставени на разгледување и усвојување ...

Владата закажа седница – се носат битни одлуки

Centar - 27.09.2020

Владата на Република Северна Македонија денеска ќе ја одржи својата редовна, 6-та седница, со повеќе точки на дневен ред од својата програма за работа и од интерес на граѓаните. На денешната седница Владата ќе ја разгледа Информацијата за четвртиот ...