TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Блок: Не треба да се отворат преговори за пристапување на Албанија во ЕУ

Независен - 09.10.2019

Холандскиот министер за надворешни работи, Штеф Блок изјави дека холандската Влада смета дека не треба да се отворат преговори за пристапување на Албанија во ЕУ. Тој оваа изјава ја даде во парламентарната комисија за европски прашања на холандскиот ...

Тетова Сот: Италија ќе стави вето, или Албанија и Македонија или ниту една

Курир - 09.10.2019

По дискусијата во холандскиот парламент за започнувањето на преговорите на Албанија и Македонија со ЕУ, нема промена на ставот за започнување на преговори за Албанија. Иако нема ново придвижување, Холанѓаните остануваат на ставот од јуни против ...

Холандија бара Северна Македонија и Албанија да не одат во пакет за почнување преговори со еу

Сакам да кажам - 09.10.2019

Холандија сака Северна Македонија и Албанија да бидат одделно третирани по прашањето дали да се отворат пристапни преговори со Европската унија, одлука која треба да биде донесена на 15 октомври на Советот на министри, а потврдена на состанокот на ...

Холандија кажа „ДА“ за Македонија, категорично „НЕ“ за Албанија

Фактор - 09.10.2019

Македонија направила охрабрувачки напредок, посебно со Преспанскиот договор. Да продолжи со отворените предмети од СЈО и да се усвои закон со кој ќе се гарантира независно обвинителство кое ќе биде надлежно за висока корпуција.

Благодарност од Независната пратеничка група од ВМРО ДПМНЕ до Холандија за позитивниот заклучок за отпочнување на ...

А1 On - 09.10.2019

Независната пратеничка група од ВМРО ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија упати благодарност до пријателска Холандија за вчерашниот позитивен заклучок за отпочнување на преговорите на Република Северна Македонија со ЕУ.

Холандија е за раздвојување на Северна Македонија и Албанија, но нема да става вето

Независен - 09.10.2019

Холандија бара Албанија и Севернa Македонија да бидат третирани одвоено во однос на отворањето на пристапните преговори за членство во Европската унија, за што ќе се расправа на состанокот на Советот на министри во Луксембург на 15 октомври, а ...

Холандија со црвено светло за Албанија а безусловно зелено за Македонија

Магазин - 09.10.2019

Холандскиот парлалемт ѝ даде црвено светло на Албанија за почеток на преговорите со ЕУ, а безусловно зелено на Македонија, пренесе доцна синоќа пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски на ...

Холандија даде зелено светло за Македонија

Курир - 09.10.2019

Холандскиот парлалемт ѝ даде црвено светло на Албанија за почеток на преговорите со ЕУ, а безусловно зелено на Македонија, пренесе доцна синоќа пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски на Твитер.

Холандија дава „зелено светло“ за Македонија, „црвено“ за Албанија за ЕУ

Expres - 09.10.2019

Холандскиот парламент заклучи: црвено светло за Албанија, зелено светло, без дополнителни услови, за Македонија во однос на одлуката за датум за преговори со ЕУ. Разгледувањето на одлука за преговори во пакет и за Албанија и за Македонија не е ...

Датум, Холандија одлучува за судбината на С. Македонија

Алсат-М - 08.10.2019

Комисијата за европски прашања на холандскиот парламент вечерва дебатира за препораката за старт на преговорите на С.Македонија и Албанија со ЕУ. Основа за дебатата е писмото на шефот на холандската дипломатија, Стеф Блок, кој во име на Владата ...

Преговорите со Македонија на дневен ред во Холандскиот Парламент

Алфа - 08.10.2019

Само седум денови пред конечната одлука, датумот за почеток на преговорите со Брисел виси на конец. Холандскиот Парламент вечерва треба да одлучува дали на Македонија ќе и’ даде зелено светло.

Холандскиот парламент денеска одлучува за старт на преговорите со Северна Македонија и Албанија

А1 On - 08.10.2019

Холандскиот парламент денеска треба да расправа за проширувањето на Европската унија и одлуката за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија за пристапување кон Унијата, објави холандската телевизија НОС.

Холандија денеска одлучува за почеток на преговорите на Северна Македонија и Албанија со ЕУ

Макфакс - 08.10.2019

Дали Албанија и Северна Македонија ќе ги почнат преговорите за приклучување во Европската Унија, зависи од Холандија, објави денеска холандската телевизија НОС. Холандскиот парламент попладнево ќе расправа за проширувањето на Унија со приклучувањето ...

(ВИДЕО) Холандската влада без дилеми за С. Македонија и подотворена врата за Албанија

360 степени - 07.10.2019

Во писмото што шефот на холандската дипломатија Блок го прати до пратениците во холандскиот парламент се вели дека владата во Хаг „ја дели оценката на Европската комисија дека Владата на Северна Македонија презеде многу позитивни чекори во ...

Холандија вечерва одлучува за Македонија

Либертас - 07.10.2019

Комисијата за европски прашања на холандскиот парламент се смета за решавачка за насоката во која ќе тргнат финалните преговори меѓу земјите-членки на ЕУ за заклучокот што би го донеле на 15 октомври.

Без дилеми за Македонија и подотворена врата за Албанија – Холандија одлучува за датумот за преговори

Република - 07.10.2019

Во писмото што шефот на холандската дипломатија Стеф Блок го прати до пратениците во холандскиот парламент се вели дека владата во Хаг „ја дели оценката на Европската комисија дека Владата на Северна Македонија презеде многу позитивни чекори во ...

Холандската влада без дилеми за С. Македонија и подотворена врата за Албанија

1tv - 08.10.2019

Во писмото што шефот на холандската дипломатија Блок го прати до пратениците во холандскиот парламент се вели дека владата во Хаг „ја дели оценката на Европската комисија дека Владата на Северна Македонија презеде многу позитивни чекори во ...

Холандија вечерва одлучува за Македонија

Канал5 - 08.10.2019

Холандија вечерва одлучува за Македонија. Комисијата за европски прашања на холандскиот парламент се смета за решавачка за насоката во која ќе тргнат финалните преговори меѓу земјите-членки на ЕУ за заклучокот што би го донеле на 15 октомври.

Холандија вечерва одлучува за Македонија

Република - 08.10.2019

Комисијата за европски прашања на холандскиот парламент се смета за решавачка за насоката во која ќе тргнат финалните преговори меѓу земјите-членки на ЕУ за заклучокот што би го донеле на 15 октомври.

Холандскиот парламент денес носи одлука за старт на преговорите со Македонија

Фактор - 08.10.2019

Холандскиот парламент денеска треба да расправа за проширувањето на Европската унија и одлуката за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија за пристапување кон Унијата, објави холандската телевизија НОС.

Холандскиот парламент денеска одлучува за старт на преговорите со Северна Македонија и Албанија

24 Вести - 08.10.2019

Холандскиот парламент денеска треба да расправа за проширувањето на Европската унија и одлуката за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија за пристапување кон Унијата, објави холандската телевизија НОС.

Холандскиот парламент денеска одлучува за старт на преговорите на ЕУ со Северна Македонија и Албанија

Локално - 08.10.2019

Холандскиот парламент денеска треба да расправа за проширувањето на Европската унија и одлуката за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија за пристапување кон Унијата, објави холандската телевизија НОС.

Холандија денеска одлучува за почеток на преговорите на Северна Македонија и Албанија со ЕУ

24Инфо - 08.10.2019

Дали Албанија и Северна Македонија ќе ги почнат преговорите за приклучување во Европската Унија, зависи од Холандија, објави денеска холандската телевизија НОС. Холандскиот парламент попладнево ќе расправа за проширувањето на Унија со приклучувањето ...

Холандија денеска одлучува за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ

Н.Македонија - 08.10.2019

Дали Македонија и Албанија ќе ги почнат преговорите за приклучување во Европската Унија, зависи од Холандија, објави денеска холандската телевизија НОС. Холандскиот парламент попладнево ќе расправа за проширувањето на Унијата со приклучувањето на ...

Парламентарците во Холандија одлучуваат дали ќе дадат зелено светло за преговори на Македонија и Албанија

Слободен Печат - 08.10.2019

Холандската телевизија наведува дека двете земји повеќе години работат на добивање датум за почеток на преговори со ЕУ, но засега тие се оставени на чекање, додека ставот на Холандија е дека земјите, особено Албанија, се уште не се целосно ...

Холандскиот парламент денеска одлучува за старт на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Телма - 08.10.2019

Холандскиот парламент денеска треба да расправа за проширувањето на Европската унија и одлуката за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија за пристапување кон Унијата, објави холандската телевизија НОС.

Холандскиот парламент денеска одлучува за старт на преговорите со Македонија и Албанија

+инфо - 08.10.2019

Холандскиот парламент денеска треба да расправа за проширувањето на Европската унија и одлуката за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија за пристапување кон Унијата, објави холандската телевизија НОС.

Холандија денеска одлучува за ЕУ датумот за Македонија

Р.С.Европа - 08.10.2019

Холандскиот Парламент денеска треба да расправа за проширувањето на Европската унија и одлуката за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија за пристапување кон Унијата, објави холандската телевизија НОС, пренесе МИА.

НОС: Холандскиот парламент денеска одлучува за евроиднината на С. Македонија и Албанија

Денешен - 08.10.2019

Холандскиот парламент денеска треба да расправа за проширувањето на Европската унија и одлуката за почеток на преговори со С. Македонија и Албанија за пристапување кон Унијата, објави холандската телевизија НОС.

Холандскиот парламент денеска одлучува за старт на преговорите со С. Македонија и Албанија

Алсат-М - 08.10.2019

Холандскиот парламент денеска треба да расправа за проширувањето на Европската унија и одлуката за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија за пристапување кон Унијата, објави холандската телевизија НОС.

Холандија денеска одлучува за почеток на преговорите на Северна Македонија и Албанија со ЕУ

Точка - 08.10.2019

Дали Албанија и Северна Македонија ќе ги почнат преговорите за приклучување во Европската Унија, зависи од Холандија, објави денеска холандската телевизија НОС. Холандскиот парламент попладнево ќе расправа за проширувањето на Унијата со ...

Холандскиот парламент денеска одлучува за старт на преговорите на ЕУ со Северна Македонија и Албанија

iPortal - 08.10.2019

Холандскиот парламент денеска треба да расправа за проширувањето на Европската унија и одлуката за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија за пристапување кон Унијата, објави холандската телевизија НОС.

Холандскиот парламент денеска ќе одлучи за стартот на преговорите со Македонија

Нетпрес - 08.10.2019

Холандскиот парламент денеска треба да расправа за проширувањето на Европската унија и одлуката за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија за пристапување кон Унијата, објави холандската телевизија НОС.

Холандскиот парламент денеска одлучува за старт на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Вечер - 08.10.2019

Холандскиот парламент денеска треба да расправа за проширувањето на Европската унија и одлуката за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија за пристапување кон Унијата, објави холандската телевизија НОС.

Холандскиот парламент денеска одлучува за старт на преговорите со Македонија и Албанија

Канал5 - 08.10.2019

Холандскиот парламент денеска треба да расправа за проширувањето на Европската унија и одлуката за почеток на преговори со Македонија и Албанија за пристапување кон Унијата, објави холандската телевизија НОС.

Холандскиот парламент денеска одлучува за старт на преговорите за Македонија и Албанија

Нова ТВ - 08.10.2019

Холандскиот парламент денеска треба да расправа за проширувањето на Европската унија и одлуката за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија за пристапување кон Унијата, објави холандската телевизија НОС.

Холандскиот парламент денеска одлучува за старт на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Сител - 08.10.2019

Холандскиот парламент денеска треба да расправа за проширувањето на Европската унија и одлуката за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија за пристапување кон Унијата, објави холандската телевизија НОС.

Холандскиот парламент денеска одлучува за старт на преговорите со Северна Македонија и Албанија

CivilMedia - 08.10.2019

Холандскиот парламент денеска треба да расправа за проширувањето на Европската унија и одлуката за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија за пристапување кон Унијата, објави холандската телевизија НОС.

Холандскиот парламент денеска одлучува за старт на преговорите со Македонија и Албанија

Опсервер - 08.10.2019

Холандскиот парламент денеска треба да расправа за проширувањето на Европската унија и одлуката за почеток на преговори со Македонија и Албанија за пристапување кон Унијата, објави холандската телевизија НОС.

Холандскиот парламент денеска одлучува за почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија

ММС - 08.10.2019

Холандскиот парламент денеска треба да расправа за проширувањето на Европската унија и одлуката за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија за пристапување кон Унијата – објави холандската телевизија НОС.

Во Холандскиот парламент се одлучува за старт на преговорите со ЕУ за Македонија и Албанија

MakPress - 08.10.2019

Холандскиот парламент денеска треба да расправа за проширувањето на Европската унија и одлуката за почеток на преговори со Македонија и Албанија за пристапување кон Унијата, објави холандската телевизија НОС.

Холандија денеска одлучува за почеток на преговорите на Северна Македонија и Албанија со ЕУ

Centar - 08.10.2019

Дали Албанија и Северна Македонија ќе ги почнат преговорите за приклучување во Европската Унија, зависи од Холандија, објави денеска холандската телевизија НОС. Холандскиот парламент попладнево ќе расправа за проширувањето на Унијата со ...

Министерот Блок бара датум за С.Македонија од холандскиот парламент

360 степени - 08.10.2019

Комисијата за европски прашања на холандскиот парламент вечерва ќе дебатира за препораката за старт на преговорите на С.Македонија и Албанија со ЕУ. Основа за дебатата ќе биде писмото на шефот на холандската дипломатија, Стеф Блок, кое ексклузивно ...

Евроатлански интеграции: Нема НАТО во декември

24 Вести - 08.10.2019

Македонија нема да биде примена во НАТО оваа година. Членството на Северна Македонија во Алијансата, нема да биде официјализирано на самитот на 3 и 4 декември во Лондон, а причината е поради тоа што Шпанија нема да може да го ратификува Протоколот ...

Холандија даде зелено светло за Македонија, црвено за Албанија

Република - 09.10.2019

Холандскиот парлалемт ѝ даде црвено светло на Албанија за почеток на преговорите со ЕУ, а безусловно зелено на Македонија, пренесе доцна синоќа пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски на Твитер. , додава тој.

Милошоски на Твитер: Холандија даде зелено светло за Македонија, црвено за Албанија за ЕУ

МКД - 09.10.2019

Холандскиот парламент заклучи: црвено светло за Албанија, зелено светло, без дополнителни услови, за Македонија во однос на одлуката за датум за преговори со ЕУ. Разгледувањето на одлука за преговори во пакет и за Албанија и за Македонија не е ...

Холандскиот парламент даде зелено светло за Македонија

Канал5 - 09.10.2019

Холандскиот парламент ѝ даде црвено светло на Албанија за почеток на преговорите со ЕУ, а безусловно зелено на Македонија, пренесе доцна синоќа пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски на Твитер.

Милошоски: Холандскиот парламент заклучи – Зелено светло, без дополнителни услови, за Македонија

Локално - 09.10.2019

Комисијата за европски прашања на холандскиот парламент вчеравечер дебатираше за препораката за старт на преговорите на С.Македонија и Албанија со ЕУ. Основа за дебатата е писмото на шефот на холандската дипломатија, Стеф Блок, кој во име на Владата ...

Холандија даде зелено светло за Македонија

Press24 - 09.10.2019

Холандскиот парлалемт ѝ даде црвено светло на Албанија за почеток на преговорите со ЕУ, а безусловно зелено на Македонија, пренесе доцна синоќа пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски на Твитер.

Милошоски: Холандскиот парламент заклучи – Зелено светло, без дополнителни услови, за Македонија

iPortal - 09.10.2019

Комисијата за европски прашања на холандскиот парламент вчеравечер дебатираше за препораката за старт на преговорите на С.Македонија и Албанија со ЕУ. Основа за дебатата е писмото на шефот на холандската дипломатија, Стеф Блок, кој во име на Владата ...