TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Научниците се збунети, не знаат дали вселената е рамна или е во форма на сфера

Репортер - 09.11.2019

Според најновите истражувања на светските научници, вселената би можела да има сферичен облик. Последните мерења на опсерваторијата Planck покажуваат дека, ако патуваме доволно далеку во вселената, би можеле да завршиме на местото од каде што сме ...

Првиот вселенски хотел би можел да ги отвори своите врати до 2025 година

Факултети - 09.11.2019

Дали планирате патување до орбитирачки вселенски хотел до 2025 година? Доколку одговорот е да, тогаш треба да знаете дека за 6 години околу Земјата може да кружи првиот вселенски хотел, односно најголемата вселенска структура некогаш направена од ...

Првиот вселенски хотел ќе ги отвори своите врати во 2025 година

Иновативност - 08.11.2019

За шест години отсега околу Земјата веројатно ќе кружи првиот вселенски хотел, односно најголемата вселенска структура која ја направиле луѓето. Такви амбициозни планови имаат од компанијата Gateway Foundation, приватна компанија во која веќе ...

Вино испратено во Вселената заради научни истражувања

А1 On - 08.11.2019

Неколку десетици шишиња врвно француско вино во саботата беше испратено на Меѓународната вселенска станица, но тоа нема да биде наменето за астронаутите, туку во научни цели – ќе се проучува како виното созрева во Вселената.

Првиот вселенски хотел би можел да ги отвори своите врати многу порано од очекуваното

Точка - 07.11.2019

Gateway Foundation има големи планови за лансирање на вселенско летало каде што би можеле да престојуваат научници, истражувачи, но и туристи. За околу 6 години околу Земјата би можел да кружи првиот вселенски хотел, односно „најголемата вселенска ...

Првиот вселенски хотел би можел да ги отвори своите врати многу порано од очекуваното

Скопје24 - 07.11.2019

Gateway Foundation има големи планови за лансирање на вселенско летало каде што би можеле да престојуваат научници, истражувачи, но и туристи. За околу 6 години околу Земјата би можел да кружи првиот вселенски хотел, односно „најголемата вселенска ...

Научниците и астрономите збунети: Не знаат дали вселената е рамна или кружна

USB - 09.11.2019

Според најновите истражувања на светските научници, вселената би можела да има сферичен облик. Последните мерења на опсерваторијата Planck покажуваат дека, ако патуваме доволно далеку во вселената, би можеле да завршиме на местото од каде што сме ...