TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВИДЕО: „Охридска рапсодија“ изведена од изолација – хит на социјалните мрежи

Либертас - 09.04.2020

Околу седумдесеттина охриѓани, на иницијатива на музичарот Никола Јосифоски, од „изолација“ направија кавер на култната песна „Bohemian Rhapsody“ на „Queen“, а Пеце Настески ова го склопи во видео спот.

„Охридска рапсодија“, карантин каверот на „Bohemian Rhapsody“ ја освои македонската јавност

OhridNews - 08.04.2020

Креативниот дух на охриѓани секогаш бил силен. Тие тоа го покажуваат и во моментите на големата здравствена криза предизвикана од пандемијата на коронавирусот Ковид 19, поради што земјата е во своевиден карантин со продолжен полициски час.

Од ФБ предизвик до видео со култната „Bohemian Rhapsody“ – седумдесетина лица се вклучија во преработката

Радио МОФ - 08.04.2020

Од обичен предизвик на Фејсбук на клавијатуристот Никола Јосифоски од Охрид се разви иницијатива за целосно да се преработи легендарната песна „Bohemian Rhapsody“ на групата „Queen“, во која учествуваа 75 луѓе, претежно од Охрид.

Охриѓани направија „Карантин Кавер верзија“ на Боемска рапсодија

Република - 07.04.2020

Охриѓани направија „Карантин Кавер верзија“ на Боемска рапсодија. Гуруто на ова дело е Пеце Настевски. Делото е направено за еден викенд, а идејата и инспирацијата е на Никола Јосифоски. Во „Карантин Кавер верзија“ има 74 учесници.

Музички „лек“ за коронакризата – „Охридска рапсодија“ (ВИДЕО)

Expres - 07.04.2020

По урнек на култната „Боемска рапсодија“ на британската група „Квин“, 75 познати охриѓани го вградија сопствениот глас или звук од инструмент во музичкиот одговор на коронакризата во Македонија наречен „Охридска ...