TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Потврдена е поканата за пристапни преговори на Македонија во НАТО

Press24 - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Алијансата, Јенс Столтенберг со свечен дочек на сите земјi од Северно-атланскиот сојуз им посака добредојде на состанокот на самитот во Брисел, a пред почетокот го поздрави Договорот меѓу Македонија и Грција и ја потврди ...

Пендаровски: Наша задача за НАТО е да го имплементираме Договорот за името ВИДЕО

+инфо - 11.07.2018

Националниот координатор за подготовка на Македонија за влез во НАТО, Стево Пендаровски од седиштето на НАТО во Брисел рече дека денеска добиваме покана да ги почнеме пристапните преговори.

Македонија 25 години го оди патот до НАТО

Телма - 11.07.2018

На 23 декември 1993 година македонското Собрание донело одлука за стапување на земјата во членство во НАТО. Со оваа одлука на Собранието започна 25 годишниот пат на Македонија кон НАТО, во кои од земја членка на Партнерството за мир во 1995, преку ...

Граѓаните поделени околу претпристапните преговори за членство во НАТО

Алсат-М - 11.07.2018

Граѓаните со поделени мислења во однос на претпристапните преговори за членство во НАТО. Дел од оние со кои денеска зборувавме ни одговорија дека НАТО требало да ни упати безусловна покана, а други ги поздравуваат заклучоците од Самитот.

Почна Самитот на НАТО во Брисел-Македонија ќе биде поканета да почне преговори за членство

Канал5 - 11.07.2018

Почна дводневниот Самит на НАТО во Брисел на кој Македонија ќе добие покана да и се приклучи на алијансата. Заклучокот за Македонија кој претпоставува покана за старт на преговорите а зачленувањето да се случи по целосно заокружување на обврските од ...

Шекеринска: Македонија ја заслужи поканата

Локално - 11.07.2018

Потпретседателот на макеоднската Влада и министер за одбрана Радмила Шекеринска денеска од седиштето на НАТО во Брисел, пред почетокот на самитот на Алијансата, истакна дека очекува Македонија конечно да ја добие поканата за членство.

Преговорите со НАТО се стандардна процедура и траат кратко

+инфо - 11.07.2018

Преговорите со НАТО се стандардна процедура, поврзана со одлуката земјата кандидат да се покани за членство во Алијансата, објаснува за Плусинфо извор од Владата. – Преговорите се претежно за прашања од техничка природа и траат кратко меѓу два и ...

Шекеринска: Го поправаме пропуштеното во 2008

Deutsche Welle - 11.07.2018

Македонската министерка за одбрана од самитот на НАТО во Брисел порача дека одлуката да ѝ се додели покана за членство на Македонија ќе биде најпозитивната на големиот собир. Поканата за Македонија може да биде еден од ретките позитивни сигнали кои ...

Бачев: Лага е дека добиваме покана за членство во НАТО

Фокус - 11.07.2018

Единствена Македонија ја осудува бесрамната пропаганда и новинарскиот терор врз нацијата од марионетската власт во Скопје во обидот да прикаже дека Републка Македонија на Самитот на НАТО во Брисел добива покана за членство во НАТО, велат од ...

(ВИДЕО) Македонската делегација се подготвува за прослава

Независен - 11.07.2018

На почетокот на НАТО Самитот во Брисел македонската делегација го оцени овој ден како историски за нашата држава. - Овој ден го очекувавме сите. И мојата генерација и генерациите пред мене.

„Единствена Македонија“: Власта лаже, нема покана од НАТО

Р.С.Европа - 11.07.2018

Партија „Единствена Македонија“, која се залага за сојуз со Русија место со НАТО, ја обвини Владата дека „го лаже македонскиот народ и дека Македонија нема да добие покана за членство во Алијансата“.

Не е НАТО сè што сјае

Оff.net - 11.07.2018

Членките не уплаќаат членарина, Турција купува руски С-400 а некои овдешни будалетинки ја убедуваат својата лумпен публика дека ние сме биле главна ѕвезда на самиот на НАТО. Тејк ит изи. Стабилноста во Сирија и Ирак, борбата против тероризмот и ...

Заев со владина делегација на Самитот на шефови на држави и влади на НАТО во Брисел

Стандард - 11.07.2018

Македонска владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев, денеска и утре, ќе учествува во работата на Самитот на шефови на држави и влади на НАТО во Брисел. Во состав на делегацијата се и заменик-претседателката на Владата и министер за ...

Македонија на самитот во Брисел ја очекува поканата за НАТО

Сител - 11.07.2018

Дваесет и деветте лидери од Североатланскиот совет денеска, на првиот ден од Самитот на НАТО во Брисел, ќе постигнат согласност да и испратат на Македонија покана за почеток на преговори за членство.

Започна НАТО самитот во Брисел, Македонија ја очекува поканата за членство во НАТО

Канал5 - 11.07.2018

На самитот на НАТО попладнево во Брисел се очекува Македонија да ја добие долгоочекуваната покана за членство во НАТО. Земјава е кандидатка за членство веќе 19 години, а зад себе има рекордни 17 акциски планови за членство.

Македонија добива покана, а Северна Македонија ќе стане членка на НАТО

Р.С.Европа - 11.07.2018

Под силни безбедносни мерки денеска во Брисел почнува дводневниот самит на НАТО. Иако седиштето на Алијансата каде што се одржува состанокот на шефовите на држави и влади на 29 земји членки е подалеку од центарот на Брисел, засилено полициско ...

Подчасов: членството на Македонија во НАТО е важно за имиџот на НАТО

Р.С.Европа - 11.07.2018

„Македонското евентуално влегување во НАТО не повлекува сериозни одбранбени или воени предности за Алијансата, туку ќе има позитивен импакт врз имиџот на НАТО“, вели Николај Подчасов, од рускиот Институт за стратегиски студии за руската новинска ...

Македонија во очекување на поканата за НАТО, но како ќе не наречат во формулацијата?!

Радар - 11.07.2018

На денешниот самит на НАТО во Брисел се очекува одлуката за поканаа за членство на Македонија во НАТО. Одлуката најверојатно ќе биде донесена во попладневните часови, а утре и формално Генералниот секретар на НАТО ќе му ја соопшти на премиерот Заев.

Македонија на самитот во Брисел ја очекува поканата за НАТО, Трамп е главна ѕвезда

24Инфо - 11.07.2018

Дваесет и деветте лидери од Северноатланскиот совет денеска, на првиот ден од Самитот на НАТО во Брисел, ќе постигнат согласност да и испратат на Македонија покана за почеток на преговори за ...

Македонија денеска добива покана за преговори за членство во НАТО

Сакам да кажам - 11.07.2018

Извесно е дека Македонија на Самитот на НАТО во Брисел денес ќе добие покана за пристапни преговори со Алијансата, во процедура иста како и за приемот на Црна Гора, Хрватска и Албанија. Тоа го најави и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ...

Готемолер за Алсат-М: Македонија, важна улога за зачувување на стабилноста на Балканот

Алсат-М - 10.07.2018

Заменик генералниот секретар на НАТО, Рос Готемолер, во ексклузивно интервју за Алсат М, зборува за придобивките што ќе ги има Македонија откако ќе стане членка на НАТО. Готемолер рече дека членството на Македонија во НАТО ќе помогне во зачувување ...

Часови пред самитот на НАТО, Македонија добива покана за членство

ТВ21 - 10.07.2018

Два дена, политичкиот врв на Република Македонија ќе престојува во Брисел каде треба да ја добие поканата за почеток на преговорите за членство во НАТО. Пред самитот, Генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг изјави дека има согласност ...

Амбасадорката на САД во НАТО за 1ТВ: Само успешен референдум ја дели Македонија од членство во НАТО

1tv - 10.07.2018

Доколку народот на Македонија го прифати името Република Северна Македонија на референдумот, ќе започнеме преговори со Македонија за да стане полноправна, 30-та членка на НАТО Аалијансата, вели амбасадорката на САД во НАТО, Кеј Бејли Хачинсон, во ...

Готемолер: Може да се случи на почетокот на 2019 година да бидете повикани на масата на НАТО

Телма - 10.07.2018

Роуз Готемолер, заменик генерален секретар на НАТО, ја објаснува динамиката која ја очекува Македонија за влез во НАТО Алијансата, откако би добиле покана за старт на преговори. „Веќе се подготвуваат драфт документите за да може да се почнат ...

Самит на НАТО – Покана за старт на преговори утре, членство по финализирање на Договорот

Алсат-М - 10.07.2018

Македонија на самитот од 11 и 12 јули во Брисел ќе добие покана за НАТО. Земјите членки на Северноатланската Алијанса на првиот ден од Самитот во текот на утрешниот ден, ќе препорачаат Македонија да ги почне претпристапните преговори за членство.

НАТО не очекува блокади за поканата за Македонија

А1 On - 10.07.2018

Високи дипломатски извори во НАТО велат дека не се очекуваат никакви блокади за издавањето на поканата за Македонија на утрешниот Самит. Кон крајот на јуни, Њујорк Тајмс објави информација според која Доналд Трамп би можел да ја блокира поканата за ...

Референдумот е тест за способноста на власта

Независен - 10.07.2018

Ѓорѓи Спасов Влaдата и парламентaрното мнозинство се наоѓаат пред една од најтешките задачи во својот мандат. По потпишаниот договор со Грција, слоганот „Зборот е збор“ нив ги обврзува да демонстрираат способност во релативно кус рок да се добие ...

Вратата на НАТО останува отворена - за Скопје

Глас на Америка - 10.07.2018

Прес-конференција пред Самитот на Алијансата во Брисел „По минатомесечниот историски договор за името, се согласивме да го поканиме Скопје да започне со пристапните преговори. Кога договорот ќе биде финализиран и имплементиран, ние ќе можеме да ја ...

Столтенберг: По историскиот договор за името ќе го поканиме Скопје за 30-та членка на НАТО

Канал5 - 10.07.2018

Македонија ќе стане 30-тата членка на НАТО откако ќе биде спроведен договорот со Грција за промена на името, рече генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Тој очекува Македонија да и се придружи на алијансата, но под новото име.

НАТО наскоро со 30 членки

Deutsche Welle - 10.07.2018

Алијансата ќе ја покани Македонија да стане нејзината 30. земја-членка пишува денеска агенцијата Франс Прес. Тоа го овозможи договорот во спорот за името со Грција, кој сепак, треба до крај да се спроведе.

Колумна, Петар Богојески: НАТО

Вечер - 10.07.2018

“На следниот Самит на НАТО, Македонија ќе добие покана за членство во Алијансата, со што ќе започне условена процедура за прием, после успешен референдум…” – јавуваат домашни и странски медиуми.

Франс Прес: Македонија ќе добие покана од НАТО, а ќе стане членка за една до две години

Фокус - 10.07.2018

Алијансата ќе ја покани Македонија да стане нејзината 30. земја-членка пишува денеска агенцијата Франс Прес, пренесе „Дојче веле“. Тоа го овозможи договорот во спорот за името со Грција, кој сепак, треба до крај да се спроведе.

Не е на НАТО да го коментира исходот од референдумот, вели заменичката на Столтенберг

Макфакс - 10.07.2018

“Не е на НАТО да го коментира исходот од референдумот”, рече во краткото интервју за “Макфакс”, заменичката на Јенс Столтенберг, Роуз Готемолер пред почетокот на самитот на НАТО, кој се одржува во Брисел. “Испраќаме порака на охрабрување.

Марјан Ѓуровски: Членството во НАТО ќе го означи крајот на повеќе децениската македонска транзиција

Press24 - 10.07.2018

НАТО е единствениот кохезивен проект кој ги обединува Македонците и Албанците во земјата, воедно тоа е стратешко прашање за кое има општ консензус кај сите релевантни политички партии во државата, вели во интервју за Прес24, универзитетскиот ...

На Самитот сме ФИРОМ, за некои медиуми веќе Република Северна Македонија

Вечер - 10.07.2018

Република Македонија на Самитот на НАТО во Брисел е заведена под референцата Поранешна Југословенска република Македонија (ФИРОМ) , стои на официјалниот сајт на НАТО. Самитот , на кој се очекува земјава да ја добие поканата, е во центарот на ...

Во исчекување на Самитот на НАТО

Алсат-М - 10.07.2018

Утре и задутре се деновите кога во Брисел треба да се одржи Самитот на НАТО на кој Република Македонија очекува да добие покана за членство во Алијансата. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенеберг, кон крајот на јуни изрази очекување земјите ...

Безбедносен тунел за лидерите во НАТО

Независен - 10.07.2018

Засилени безбедносни мерки се преземаат во Брисел во очекување на почетокот на самитот на НАТО, на кој ќе присуствуваат шефови на држави и влади на 29. земји-членки на алијансата. Дводневниот самит ќе се одржува во новиот објект на НАТО, кој е со ...

НАТО: На Србија е да одлучи за евентуален влез во Алијансата

Независен - 10.07.2018

НАТО ги почитува ставовите на секоја земја со која соработува, а Србија е добар партнер на НАТО и на неа да одлучи дали сака да стане членка, изјави денеска во Брисел заменичката на генералниот секретар на Алијансата, Роз Готемолер.

Џорџ Робертсон: Писмо до НАТО и ЕУ за членство на Македонија

Р.С.Европа - 10.07.2018

Претставниците на Охридската група, пријатели и поддржувачи на Македонија, предводени од лордот сер Џорџ Робертсон, денеска изјавија дека напредокот на Македонија „немаше да биде можен ако не беше храброто лидерство и успешната реализација на ...

Заев – Робертсон: Поддршката за ЕУ и НАТО е аргумент за оптимистички очекувања од референдумот

+инфо - 10.07.2018

Премиерот Зоран Заев, на маргините на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, што денеска се одржува во Лондон, имаше средби со претставници на Охридската група, пријатели и поддржувачи на нашата земја, предводени од сер Џорџ Робертсон, соопшти Владата.

Пендаровски: Денеска добиваме покана да ги почнеме пристапните преговори

Н.Македонија - 11.07.2018

Националниот координатор за подготовка на Македонија за влез во НАТО, Стево Пендаровски од седиштето на НАТО во Брисел рече дека д енеска добиваме покана да ги почнеме пристапните преговори.

Хатчинсон: Поканата за Македонија прекрасна вест

Независен - 10.07.2018

Амбасадорката на САД во НАТО, Кејт Бејли Хатчинсон, ја нарече прекрасна очекуваната одлука на НАТО да ја покани Македонија да ги започне пристапните преговори за членство. „На овој самит имаме прекрасно испорачување за Република Северна Македонија, ...

Македонија во исчекување на поканата за НАТО

24 Вести - 10.07.2018

Македонија очекува на самитот на НАТО, кој ќе се одржува утре и задутре во Брисел да ја добие долгоочекуваната покана за членство. Земјава од 1999 година е кандидатка, изработи рекордни 17 акциони планови за членство, најмногу од сите досегашни ...

Иванов без покана од НАТО за присуство на свечената церемонија?

Фактор - 10.07.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов најверојатно не е поканет да присуствува на доделувањето на поканата за членство во НАТО што треба да се одржи неделава во Брисел, објави Независен. Шефот на државата, според најавите, ќе ја пропушти и свечената ...

(ФОТО) НАТО се подготвува за самитот

Независен - 10.07.2018

НАТО се подготвува за утрешниот Самит во Брисел, кадешто Македонија се очекува да добие покана за членство во алијансата. Подготовките за почнување на Самитот се целосно завршени за утрешниот ден.

Шекеринска: Македонија ја заслужи поканата (видео)

Либертас - 11.07.2018

Потпретседателот на макеоднската Влада и министер за одбрана Радмила Шекеринска денеска од седиштето на НАТО во Брисел, пред почетокот на самитот на Алијансата, истакна дека очекува Македонија конечно да ја добие поканата за членство.

Македонија во исчекување на поканата за НАТО

Локално - 10.07.2018

Македонија очекува на Самитот на НАТО, на 11 и 12 јули во Брисел да ја добие долгоочекуваната покана за членство. Земјава од 1999 година е кандидатка, изработи рекордни 17 Акциони планови за членство, најмногу од сите досегашни кандидатки, ...

Единствена Македонија: Марионетската власт лаже дека добива покана за членство во НАТО

Макфакс - 11.07.2018

Партијата Единствена Македонија преку соопштение ја осудуи, како што велат оттамум бесрамната пропаганда и новинарскиот терор врз нацијата од марионетската власт во Скопје во обидот да прикаже дека Републка Македонија на Самитот на НАТО во Брисел ...

Шекеринска: Со поканата за членство завршува 90 отсто од интеграцискиот процес во НАТО

Алсат-М - 09.07.2018

Македонија е во последната фаза на зачленување во НАТО, а сега се зависи од Владата, опозицијата и волјата на граѓаните на референдум“. Вака објаснува министерката за одбрана Радмила Шеќеринска на прагот на Самитот на НАТО кој ќе се одржи неделава ...

Заев со владина делегација на Самитот на шефови на држави и влади на НАТО во Брисел

Бриф - 11.07.2018

Македонска владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев, денеска и утре, ќе учествува во работата на Самитот на шефови на држави и влади на НАТО во Брисел. Во состав на делегацијата се и заменик-претседателката на Владата и министер за ...