TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На Порфириj забранет влез во Косово, Патријархот: Таа врата ќе ја отвори самиот Бог

Макфакс - 13.05.2024

Власта во Приштина им забрани на поглаварот на Српската православна црква (СПЦ), патријархот Порфирије и на седумте владици кои го придружуваат да влезат во Косово, каде за утре е закажан состанок на советот на СПЦ во Пеќската патријаршија.

Косово одбива посета на патријархот на СПЦ, бара реципрочност во спроведувањето на Бриселскиот договор

Локално - 13.05.2024

Министерството за надворешни работи и дијаспора на Косово (МСПДК) соопшти дека го одбило барањето на патријархот на СПЦ, Порфириј денеска да ја посети Пеќската патријаршија. Посетите нема да бидат дозволени, се вели во текстот објавен на Фејсбук, се ...

Добриловиќ: ЕУ да реагира за срамната забрана од Приштина за српскиот патријарх

Пулс24 - 13.05.2024

Одлуката на Приштина да му забрани на патријархот на Српската православна црква, Порфириј да влезе во Косово е срамна, изјави кандидатот на Слободарската партија на Австрија (ФПО) за Европскиот парламент, Константин Добриловиќ и побара силна ...

СПЦ ќе одржи Собор во Белград наместо во Косово поради забраната за влез на патријархот

Р.С.Европа - 13.05.2024

Српската православна црква (СПЦ) ќе одржи Собор во Белград на 14 мај, наместо во Косово на 13 мај, како што беше планирано, по забраната за влез на патријархот на СПЦ Порфирије и седум владици во Косово, соопшти црквата.

Не е точно дека Украина нема црква

Мета - 13.05.2024

Не е точно наведеното во објавата што ја рецензираме дека „Украина нема црква и нормален народ благодарение на ЕУ и НАТО“. Во Украина 72 проценти од населението се декларира како православно.

На Порфириj забранет влез во Косово, Патријархот: Таа врата ќе ја отвори самиот Бог

Опсервер - 13.05.2024

Власта во Приштина им забрани на поглаварот на Српската православна црква (СПЦ), патријархот Порфирије и на седумте владици кои го придружуваат да влезат во Косово, каде за утре е закажан состанок на советот на СПЦ во Пеќската патријаршија.

На Порфириj забранет влез во Косово, Патријархот: Таа врата ќе ја отвори самиот Бог

Press24 - 13.05.2024

Власта во Приштина им забрани на поглаварот на Српската православна црква (СПЦ), патријархот Порфирије и на седумте владици кои го придружуваат да влезат во Косово, каде за утре е закажан состанок на советот на СПЦ во Пеќската патријаршија.

Патријархот Порфириј доби забрана за влез во Косово, остри реакции од Белград

Бизнис Вести - 14.05.2024

Властите во Приштина му забранија на поглаварот на Српската православна црква (СПЦ), патријархот Порфириј и на седумте епископи кои го придружуваат да влезат во Косово, каде што за денеска беше закажан состанок на советот на СПЦ во Пеќката ...

Патријархот Порфириј доби забрана за влез во Косово, остри реакции од Белград

Независен - 14.05.2024

Белград – Властите во Приштина му забранија на поглаварот на Српската православна црква (СПЦ), патријархот Порфириј и на седумте епископи кои го придружуваат да влезат во Косово, каде што за денеска беше закажан состанок на советот на СПЦ во Пеќката ...