TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хамас и Фатах се договорија

Глас на Америка - 12.10.2017

Двете страни направиле влада на единство, а контролата на Газа преминува во рацете на движењето на претседателот Махмуд Абас Палестинската фракција Хамас вели дека постигнала договор со ривалот Фатах во врска со одлуката за политичкото помирување.

Договор за помирување меѓу Хамас и Фатах

Deutsche Welle - 12.10.2017

Палестинските организации Хамас и Фатах се договориле за меѓусебно помирување. Преговорите меѓу ривалските организации се водеа со посредство на Египет. Радикално-исламската палестинска организација Хамас најави одлучувачки пробив во мировните ...

Палестинските ривали Хамас и Фатах потпишаа договор за помирување

Р.С.Европа - 12.10.2017

Хамас и Фатах потпишаа договор за помирување со кој официјалните претставници велат дека завршува спорот меѓу двете ривалски палестински фракции, долг една деценија. Договорот, кој денеска беше потпишан во Каиро, двете страни го нарекоа голем чекор ...

Договор за помирување меѓу Хамас и Фатах

Р.С.Европа - 12.10.2017

Главниот лидер на екстремистичкото исламистичко движење Хамас, Исмаил Ханија, денеска изјави дека на преговорите под посредство на Египет е постигнат договор со ривалската организација Фатах на палестинскиот претседател Махмуд Абаз за условите за ...

Хамас: Постигнат договор со Фатах за контрола на појасот Газа

МКД - 12.10.2017

Главниот лидер на палестинското исламско екстремистичко движење Хамас Исмаил Ханија изјави денеска дека во преговорите, со кои посредувал Египет, со ривалската Фатах на палестинскиот претседател Махмуд Абас е постигнат договор за условите за ...

Хамас и Фатах постигнаа договор за политичко помирување

+инфо - 12.10.2017

Деталите од договорот ќе бидат објавени на прес-конференција во текот на денот во Каиро. Палестинските организации Хамас и Фатах постигнаа договор за политичко помирување, изјави неименуван претставник на Хамас.

Хамас и Фатах постигнаа договор за политичко помирување

Сител - 12.10.2017

Палестинските ривалски организации Хамас и Фатах постигнаа договор за политичко помирување, соопшти денеска лидерот на Хамас, Исмаил Ханија. Деталите од договорот ќе бидат објавени на прес-конференција во текот на денот во Каиро.

Израел: Палестинскиот договор треба да е според условите на Блискоисточниот квартет

А1 On - 12.10.2017

Мировниот договор за Палестина, каков и да е, мора да се придржува кон меѓународните договори и условите утврдени од Блискоисточниот квартет, вклучувајќи го и признавањето на Израел и откажување на Хамас од оружје, изјави официјален претставник на ...

Фатах и Хамас постигнаа договор за примирје

Макфакс - 12.10.2017

Палестинските сопернички фракции Хамас и Фатах постигнаа договор за политичко помирување, соопшти информативниот центар на Хамас. Разговорите за единство меѓу двете сопернички фракции, почнаа во вторникот.

Хамас и Фатах постигнаа договор

Нетпрес - 12.10.2017

Ривалските палестински групи Хамас и Фатах постигнаа договор по два дена разговори водени зад затворени врати во египетската престолнина Каиро, кои требаше да го конкретизираат помирувањето најавено мината седмица, соопшти исламистичкото движење ...

Хамас и Фатах постигнаа договор

Мета - 12.10.2017

Главниот лидер на палестинското исламско движење Хамас изјави дека постигнале договор со претседателот на ривалското движење Фатах за контролата на Појасот Газа. Лидерот на Хамас, Исмаил Хани, најави дека детали од договорот ќе бидат објавени ...

Хамас и Фатах постигнаа договор

Поглед - 12.10.2017

Главниот водач на палестинско исламско екстремистичкото движење Хамас изјави дека е постигнат договор со ривалот Фатах, околу контролата на појасот газа. Водачот на Хамас, Исмаил Хани најави дека деталите од договорот ќе бидат објавени во текот на ...

Хамас и Фатах постигнаа договор за контрола на појасот Газа

Нова ТВ - 12.10.2017

Лидерот на палестинското исламско движење Хамас, Исмаил Ханија изјави дека во преговорите со кои посредувал Египет, постигнале договор со ривалската Фатах на палестинскиот претседател Махмуд Абас, за условите за контрола на појасот Газа.

Хамас и Фатах постигнаа договор за политичко помирување

Вечер - 12.10.2017

Палестинските организации Хамас и Фатах постигнаа договор за политичко помирување, изјави неименуван претставник на Хамас Палестинските организации Хамас и Фатах постигнаа договор за политичко помирување, изјави неименуван претставник на Хамас.

ОБНОВЕНО Хамас и Фатах постигнаа договор за политичко помирување

+инфо - 12.10.2017

Палестинските ривалски организации Хамас и Фатах постигнаа договор за политичко помирување, соопшти денеска лидерот на Хамас, Исмаил Ханија. Палестинските ривалски организации Хамас и Фатах постигнаа договор за политичко помирување, соопшти денеска ...

Фатах и Хамас постигнаа договор за примирје

Точка - 12.10.2017

Палестинските сопернички фракции Хамас и Фатах постигнаа договор за политичко помирување, соопшти информативниот центар на Хамас. Разговорите за единство меѓу двете сопернички фракции, почнаа во вторникот.

Хамас и Фатах постигнаа договор

Слободен Печат - 12.10.2017

Главниот лидер на палестинското исламско движење Хамас изјави дека постигнале договор со претседателот на ривалското движење Фатах за контролата на Појасот Газа. Лидерот на Хамас, Исмаил Хани, најави дека детали од договорот ќе бидат објавени ...

Политичко примирје меѓу Хамас и Фатах

МРТ - 12.10.2017

Деталите од договорот ќе бидат објавени на прес-конференција во текот на денот во Каиро. Палестинските организации Хамас и Фатах постигнаа договор за политичко помирување. Деталите од договорот ќе бидат објавени на прес-конференција во текот на ...

Се помирија палестинските организации „Хамас“ и „Фатах“

Newsroom - 12.10.2017

Палестинските ривалски организации „Хамас“ и „Фатах“ постигнаа договор за политичко помирување, соопшти денеска лидерот на „Хамас“, Исмаил Ханија. Деталите од договорот ќе бидат објавени на прес-конференција во текот на денот во Каиро.

Фатах и Хамас постигнаа договор за примирје

Sky - 12.10.2017

Палестинските сопернички фракции Хамас и Фатах постигнаа договор за политичко помирување, соопшти информативниот центар на Хамас. Разговорите за единство меѓу двете сопернички фракции почнаа во вторникот.

Хамас и Фатах постигнаа договор

Локално - 12.10.2017

Главниот лидер на палестинското исламско движење Хамас изјави дека постигнале договор со претседателот на ривалското движење Фатах за контролата на Појасот Газа. Лидерот на Хамас, Исмаил Хани, најави дека детали од договорот ќе бидат објавени ...

Хамас и Фатах постигнаа договор за политичко помирување

Телевизија Нова - 12.10.2017

Палестинските ривалски организации Хамас и Фатах постигнаа договор за политичко помирување, соопшти денеска лидерот на Хамас, Исмаил Ханија. Деталите од договорот ќе бидат објавени на прес-конференција во текот на денот во Каиро.

Хамас и Фатах се договорија владата да ја преземе oдговорност во Газа

А1 On - 12.10.2017

Преговарачите од ривалските палестински фракции Хамас и Фатах денеска потпишаа договор за помирување на церемонија во Каиро. На потпишувањето им претходеа дводневни преговори во главниот град на Египет околу владеењето со појасот Газа.

Палестинските политички движења Хамас и Фатах постигнаа договор за политичко помирување

Телма - 12.10.2017

Палестинските ривалски организации Хамас и Фатах постигнаа договор за политичко помирување, соопшти денеска лидерот на Хамас, Исмаил Ханија. Деталите од договорот ќе бидат објавени на прес-конференција во текот на денот во Каиро.

Хамас и Фатах постигнаа договор за политичко помирување ...

Н.Македонија - 12.10.2017

Хамас и Фатах постигнаа договор за политичко помирување Палестинските ривалски организации Хамас и Фатах постигнаа договор за политичко помирување, лидерот на Хамас, Исмаил Ханија. Преговорите меѓу Хамас и Фатах почнаа во вторникот во Каиро.

Хамас и Фатах постигнаа договор за политичко помирување

Алфа - 12.10.2017

Палестинските ривалски организации Хамас и Фатах постигнаа договор за политичко помирување, соопшти денеска лидерот на Хамас, Исмаил Ханија. Палестинските ривалски организации Хамас и Фатах постигнаа договор за политичко помирување, соопшти денеска ...

Хамас и Фатах се договорија владата да ја преземе oдговорност во Газа

ТВ21 - 12.10.2017

Преговарачите од ривалските палестински фракции Хамас и Фатах денеска потпишаа договор за помирување на церемонија во Каиро. На потпишувањето им претходеа дводневни преговори во главниот град на Египет околу владеењето со појасот Газа.