TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Џамбаски пак повтори дека Македонија била бугарска, а Радев бара да се стави крај на омразата во ...

Фактор - 24.01.2023

ЏАМБАСКИ МУ ОДГОВОРИ НА ПЕНДАРОВСКИ Европратеникот Ангел Џамбаски провокативно преку социјалните мрежи му возврати на претседателот Стево Пендаровски за предлогот за забрана за влез на бугарскиот политичар во земјава.

По заканите со вето од Софија, македонската влада денеска не решаваше за препораката Џамбаски да се прогласи за непожелна личност

МКД

Џамбаски сам се препозна во повикот на Пендаровски

Алсат-М

Бугарскиот европратеник Џамбаски со нови провокации - Македонија е бугарска

24 Вести

Македонија симната од дневен ред на седницата во бугарското собрание - Милков не се појави

24 Вести

Џамбаски повторно распали: Македонија била и е бугарска, Македонците се дивјаци кои нема да ги пуштиме во ЕУ

Алфа

Џамбаски бара враќање на ветото: Прогласувањето бугарски личности за забранети нема да ја избрише историската вистина

4NEWS

Телма ТВ21 24Инфо Zoom

Владата го задолжи МВР соодветно да го обезбеди претстојното одбележување на раѓањето на Гоце Делчев

Глас на Америка - 24.01.2023

Владата, на денешната седница, го задолжи МВР соодветно да го обезбеди претстојното одбележување на раѓањето на Гоце Делчев како што вчера препорача Советот за безбедност. Од владиното соопштение до крај не е јасно дали тоа значи дека полицијата е ...

Владата ќе ги следи препораките на Пендаровски, но дали ќе забрани влез на бугарски државјани

Канал5

МВР ќе го обезбедува чествувањето на Гоце Делчев, нема информација дали некој ќе биде прогласен за „персона нон грата“

Н.Македонија

Пендаровски бара на Џамбаски и на уште неколкумина бугарски државјани да им се забрани влез во земјата

Deutsche Welle

Пендаровски смета дека треба да им се забрани влез во Македонија на неколку лица од Бугарија

Глас на Америка

ВИДЕО | Пендаровски: Предложив да им се забрани влез во земјава на повеќе лица од Бугарија

Слободен Печат

Пендаровски дал предлог за забрана за влез во Македонија на Џамбаски

4NEWS

Press24 Нетпрес Денешен Република

Дали владата ќе ја прифати препораката на Пендаровски за забрана за влез на лица од Бугарија?

Канал5 - 24.01.2023

Се уште нема одговор од Владата дали ќе го прифати предлогот да му биде забранет влез во земјава на бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски и на неколку други политичари и државјани на Бугарија, кој го даде претседателот на државата Стево Пендаровски.

Претседателот и врти грб на Владата – Остриот тон на Пендаровски кон Бугарите е спротивен од попустливоста на Ковачевски

Алфа

Џамбаски: Македонија била и е бугарска, со забрана за влез нема да ја избришете вистината

А1 On

Џамбаски: Македонија била и е бугарска, забраната за влез нема да ја избрише вистината

360 степени

Џамбаски до Пендаровски: И да ми забранат влез, Македонија останува бугарска

Фактор

Џамбаски: Македонија е бугарска – со забрани за влез нема да ја избришете вистината

Република

Џамбаски: Македонија е бугарска - со забрани за влез нема да ја избришете вистината

Press24

Сител MakPress Либертас Курир Нетпрес ТВ21 Макфакс Алсат-М

Покрај Џамбаски, влез во Македонија им се забранува и на Каракачанов, Ковачев и Врабевски?

Локално - 24.01.2023

Красимир Каракачанов, Ангел Џамбаски, Андреј Ковачев и Милен Врабевски неофицијално се споменуваат во списокот на Република Северна Македонија за забрана за влез, пренесе бугарски „Труд“. „Доколку тоа се случи, се разбира, бидејќи засега се само ...

Провокациите од Џамбаски продолжуваат – Ќе се смираат ли страстите меѓу Скопје и Софија?

Centar

Џамбаски на фб: Македонија бил и ќе биде Бугарска, а Северна е творевина на Тито

MakPress

Џамбаски на фб: Македонија била и ќе биде Бугарска, а Северна е творевина на Тито

Скопје24

Џамбаски: Македонија била и е бугарска, Северна Македонија е заслуга на Тито

Слободен Печат - 24.01.2023

Македонија била и е бугарска. Северна Македонија е нешто друго, тука заслугата е на Тито, пишува на Фејсбук бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски. Одговарајќи му на претседателот Стево Пендаровски, тој вели дека со „забрани за влез во земјата нема ...

ЏАМБАСКИ ДО ПЕНДАРОВСКИ: Со забрани за влез нема да ја избришете вистината – Македонија била и ќе биде бугарска!

Денешен

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Пендаровски бaра неколку лица, меѓу кои и Џамбаски да добијат забрана за влез

Фактор

(ФОТО+ВИДЕО) Совет за безбедност: Пендаровски ѝ предлага на Владата да им забрани влез на европратеник и уште неколкумина бугарски државјани

360 степени

Пендаровски: Забрана за влез на европратеник и други бугарски политичари

24 Вести

ЗАБРАНА ЗА ВЛЕЗ НА ПРАТЕНИК ОД БУГАРИЈА И ДРУГИ ПОЛИТИЧАРИ Пендаровски предложи „Македонија да реагира ако границите бидат пречекорени“

+инфо

Забранет влез за неколку лица меѓу кои и еден бугарски европратеник, предлага Пендаровски до владата

Телма

А1 On ТВ21 Макфакс Скопје1 Точка Фокус Н.Македонија еМагазин

Експерти за предлозите на Османи: Најнапред Османи плановите да ги каже дома

24 Вести - 24.01.2023

Бугарски претставник во министерството за политички систем, посебен обвинител задолжен за говорот на омраза во Македонија и посебна канцеларија за истата намена кај Народниот правобранител.

ОСМАНИ ЗА БТВ: Во Министерството за политички систем, кое го предводи Груби, ќе има претставник и на Бугарите во Македонија

Денешен

Се чека на Османи и на МНР да се изјаснат за барањето на Пендаровски, Џамбаски да биде прогласен за персона „нон грата“

Република - 24.01.2023

Откако вчера претседателот Стево Пендаровски побара пратеник на Европскиот парламент и уште неколкуна да бидат прогласени за персона „нон грата“ сите очи се вперени во Министерството за надворешни работи.Од министерот Бујар Османи зависи дали ...

Се чека Османи да се изјасни за барањето на Пендаровски

PressingTV

Османи и МНР треба да се изјаснат околу идејата Џамбаски да биде прогласен за персона „нон грата“

Lider

Пендаровски: Организаторите на антимакедонската кампања од Бугарија поврзани со Москва

Локално - 24.01.2023

Претседателот Стево Пендаровски вчера изјави дека некои организатори на антимакедонската кампања од Бугарија се поврзани со руската разузнавачка служба и побара од Владата да им забрани на неколку бугарски државјани да влезат во земјата поради ...

Пендаровски: Руската разузнавачка служба стои зад структурите во Бугарија кои вршат антидржавна кампања кон С Македонија

360 степени

Руската разузнавачка служба е надоврзана на структурите од Бугарија кои организираат антимакедонска кампања, вели Пендаровски

Сакам да кажам

Пендаровски по Советот за безбедност: На дел од лицата кои работат на антимакедонските кампањи во Бугарија се надоврзани руските разузнавачи

Телма

Пендаровски тврди дека руската разузнавачка служба е вмешана во антимакедонските кампањи во Бугарија

Фактор

Пендаровски: Руската разузнавачка служба стои зад структурите во Бугарија кои вршат антидржавна кампања кон Македонија

Нетпрес

Богоев: СДСМ е на линија со изјавата на Пендаровски за забрана на влез на Џамбаски во земјава

Бриф - 23.01.2023

„Верувам дека сите се почувствуваа непријатно по настаните и изјавите кои ги даваше Џамбаски со неговата група при одбележувањето на Мара Бунева. Во таа насока логична е реакцијата на претседателот Стево Пендаровски и тоа што го презентираше на ...

Богоев: За првпат темпото на евроинтегративниот процес зависи од нас самите, да ја искористиме приликата

Press24

СДСМ е на линија со изјавата на Пендаровски за забрана на влез на Џамбаски во земјава

Локално

Богоев: СДСМ е на линија со изјавата на Пендаровски за забрана на влез на Џамбаски во земјава

24Инфо

Богоев: СДСМ е на линија со изјавата на Пендаровски за забрана на влез на Џамбаски во земјава

Zoom

Богоев: СДСМ е на линија на ставот на претседателот во однос на Џамбаски, евроинтеграциите зависат од нас самите

Фокус

Богоев: СДСМ е на линија со изјавата на Пендаровски за забрана на влез на Џамбаски во земјава

Centar

Centar Телма Република

Андоновски: Ако сакаат да му забранат влез на Џамбаски требаше да се направи тоа истиот ден кога ги навредуваше ...

Курир - 23.01.2023

Претседателот на државата е познат по неговите тривијални настапи, често задоцнети и за работи кои не се во негова надлежност. Очекував од Советот за безбедност да видам анализа за случајот со Онишченко, однос зошто државата дава пасош на ...

Андоновски: Ако сакаат да му забранат влез на Џамбаски требаше да се направи тоа истиот ден кога ги навредуваше Македонија и Македонците, сега само ја замајуваат јавноста

Нетпрес

Андоновски: Ако сакаат да му забранат влез на Џамбаски требаше да се направи тоа истиот ден кога ги навредуваше Македонците

ТВ21

Андоновски: Ако сакаат да му забранат влез на Џамбаски требаше да се направи тоа истиот ден кога ги навредуваше Македонија и Македонците, сега само ја замајуваат јавноста

4NEWS

Андоновски: Ако сакаат да му забранат влез на Џамбаски требаше да се направи тоа истиот ден кога ги навредуваше Македонија и Македонците, сега само ја замајуваат јавноста

24Инфо

Андоновски: Ако сакаат да му забранат влез на Џамбаски требаше да се направи тоа истиот ден кога ги навредуваше Македонија и Македонците, сега само ја замајуваат јавноста

Lider

Андоновски: Требаше да му забранат влез на Џамбаски истиот ден кога ги навредуваше Македонците

Република

Press24 +инфо Сител Вечер Прес MakPress

Пендаровски: Забрана за влез на европратеник и други бугарски политичари

24Инфо - 23.01.2023

Најновиот развој на настаните во односите со Бугарија бил во фокусот на денешната седница на Советот за безбедност на Република Северна Македонија, изјави по средбата шефот на државата Стево Пендаровски.

Пендаровски: Забрана за влез на европратеник и други бугарски политичари

Бриф

Пендаровски: Забрана за влез на европратеник и други бугарски политичари

Кајгана

Побарана забрана за влез на европратеник и други бугарски политичари, 4 февруари ќе биде настан од висок безбедносен ризик

Пулс24

Пендаровски: Забрана за влез на европратеник и други бугарски политичари

Zoom

Пендаровски: Забрана за влез на европратеник и други бугарски политичари

Курир

Пендаровски: Побарана забрана за влез на европратеник и други бугарски политичари, 4 февруари ќе биде настан од висок безбедносен ризик

365

Нова ТВ МКД CivilMedia ММС Gostivarpress.mk Опсервер MakPress

ВО ЖИВО: Заврши седницата на Советот за безбедност

ТВ21 - 23.01.2023

Во Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија денеска се одржа 18-та седница на Советот за безбедност. На дневен ред на седницата е безбедносната состојба во Република Северна Македонија и евро-атлантскиот ...

ВО ЖИВО: Заврши седницата на Советот за безбедност – се обраќа Пендаровски

4NEWS