TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Црвена аурора бореалис - зошто е реткост и како настанува?

Кајгана - 28.09.2023

Силната сончева бура која за време на викендов удри во магнетното поле на Земјата направи спектакл на небото над нас. Некогаш, луѓето верувале дека небото ишарано со црвена поларна светлина е застрашувачки знак кој предвидува трагедија и ...

ФОТО | Неверојатна глетка: Поларна светлина на небото ги воодушеви жителите на Германија

Слободен Печат - 27.09.2023

Поларната светлина е една од најневеројатните природни појави, која претставува прекрасна глетка за сите кои некогаш ја посведочиле. Во ноќта меѓу неделата и понеделникот, жителите на северна Германија имаа прилика да уживаат во овој нереален ...

Спектакуларна игра на бои на германското небо

Либертас - 27.09.2023

Ваков небесен спектакл ретко се гледа во Германија – поларна светлина синоќа го осветли небото над Шилиг во Фризија (на фотографијата), а беше видлива и во делови од покраините Саксонија Анхалт, Бранденбург , Шлезвиг-Холштајн и Долна Саксонија.

ВИДЕО: Поларната светлина повторно се појави во Германија

Курир - 27.09.2023

Жители на делови од северна Германија имаа можност да уживаат во поларната светлина ноќта во неделата кон понеделник. Ноќното небо, велат очевидци, беше осветлено со различни бои – зелена, виолетова, жолта и црвена, а неколку дена претходно можеа да ...

Жителите на Северна Германија уживаа во необични сцени на небото ( Фото/Видео )

Во Центар - 27.09.2023

Жителите на делови од северна Германија имаа можност да уживаат во спектакуларните сцени на поларната светлина ноќта од недела кон понеделник . Ноќното небо таа вечер беше осветлено со различни бои, како зелена, виолетова, жолта и црвена, а неколку ...

Снимки од последната поларна светлина во северна Германија

Бриф - 27.09.2023

Жители на делови од северна Германија имаа можност да уживаат во поларната светлина ноќта во неделата кон понеделник. Ноќното небо, велат очевидци, беше осветлено со различни бои – зелена, виолетова, жолта и црвена, а неколку дена претходно можеа да ...

Видео: Снимки од последната поларна светлина во северна Германија

Канал5 - 27.09.2023

Жители на делови од северна Германија имаа можност да уживаат во поларната светлина ноќта во неделата кон понеделник. Ноќното небо, велат очевидци, беше осветлено со различни бои - зелена, виолетова, жолта и црвена, а неколку дена претходно можеа да ...

(Видео) Снимки од последната поларна светлина во северна Германија

MakPress - 27.09.2023

Жители на делови од северна Германија имаа можност да уживаат во поларната светлина ноќта во неделата кон понеделник. Ноќното небо, велат очевидци, беше осветлено со различни бои - зелена, виолетова, жолта и црвена, а неколку дена претходно можеа да ...

(Фото/Видео) Жителите на Северна Германија уживаа во необични сцени на небото

Точка - 27.09.2023

Жителите на делови од северна Германија имаа можност да уживаат во спектакуларните глетки на поларната светлина ноќта од недела кон понеделник. Ноќното небо таа вечер беше осветлено со различни бои, како зелена, виолетова, жолта и црвена, а неколку ...