TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ОМ: Поканата од НАТО треба да биде стимул

+инфо - 12.07.2018

Ја поздравуваме одлуката, за отпочнување на преговори за приклучување на Република Македонија, кон алијансата, нагласуваме дека Република Македонија вложи, огромен напор, помина долг пат, но овој успех не смее да биде занемарен, велат од партијата ...

Обединети за Македонија: Поканата од НАТО треба да биде стимул за исполнување на конечните услови

А1 On - 12.07.2018

Обединети за Македонија со писмено соопштение ја поздравија поканата од НАТО за Македонија. „Ја поздравуваме одлуката, за отпочнување на преговори за приклучување на Република Македонија, кон алијансата, нагласуваме дека Република Македонија вложи, ...

Беџети: Забелешки за Договорот за името

Алсат-М - 12.07.2018

За интеграцијата во НАТО коментираа и од Алијансата за Албанците. Оттаму нагласуваат дека со членството во Алијансата граѓаните ќе се чувствуват побезбедно, но од партијата најавувата дека ќе приложат свои забелешки за договорот со Грција.

Македонија кон НАТО; Самитот во 2008-та и денес

Алсат-М - 12.07.2018

Спорот за името беше главната пречка за членството на Македонија во НАТО. Ова беше истакнато на сите самити на Северноатлантската алијанса. Во Букурешт, на 2, 3 и 4 април 2008 година, државните водачи очекуваа да добијат покана за членство, иако ...

Домашните задачи по Самитот на НАТО

Алсат-М - 12.07.2018

По добивањето на поканата за членство во НАТО, Македонија го трасира патот по кој мора да се движи за да стане 30 – тата членка на Северноатлантската алијанса. Првично, како што предвидува и Преспанскиот договор, Македонија треба да оди на ...

Реакции по поканата од НАТО - од историски успех до барање за оставки

Глас на Америка - 12.07.2018

Владеачката СДСМ и опозициската ВМРО-ДПМНЕ, очекувано, со дијаметрално спротивни ставови околу поканата од Алијансата СКОПЈЕ- Одлуката на Самитот на НАТО со која Македонија доби покана за почеток на пристапни преговори со Алијансата наиде на ...

Бугарија ја зголемува поддршката за Македонија по поканата од НАТО

Фактор - 12.07.2018

Ја поздравуваме одлуката од самитот на НАТО за почнување разговори со Република Македонија за приклучување кон Алијансата - решавачкиот чекор кон нејзината евроатлантска припадност, се посочува во соопштение на бугарското МНР, лиферувано од БТА.

НАТО: Руската агресија ја поткопува евроатланската безбедност

Локално - 12.07.2018

Агресивните акции на Русија ја поткопуваат евроатланската безбедност. Ова се вели во декларацијата на НАТО од 23 страници по првиот ден од самитот на Алијансата во Брисел. На самиот почеток, се истакнува дека ” ние ќе продолжиме да стоиме рамо до ...

Потврдена е поканата за пристапни преговори на Македонија во НАТО

Телма - 11.07.2018

Потврдена е поканата за Македонија. Во заклучоците од самитот на Алијансата се објаснува и заклучокот за Македонија. „Го поздравуваме постигнатитот договор за името меѓу Скопје и Атина, и во согласност со политиките на Алијансата, одлучивме да ја ...

Преговорите со НАТО се стандардна процедура и траат кратко

+инфо - 11.07.2018

Преговорите со НАТО се стандардна процедура, поврзана со одлуката земјата кандидат да се покани за членство во Алијансата, објаснува за Плусинфо извор од Владата. – Преговорите се претежно за прашања од техничка природа и траат кратко меѓу два и ...

Алсат дојде до нацрт верзијата на заклучоците од Самитот на НАТО

Алсат-М - 11.07.2018

Алсат-M дојде до нацрт-документот со заклучоците од Самитот на НАТО, кои се очекува да бидат формализирани во текот на овие два дена. Во него се вели: “На нашиот Самит во Будимпешта во 2008 година, решивме дека НАТО ќе даде покана до поранешната ...

Обединети за Македонија: Поканата од НАТО треба да биде стимул за исполнување на условите

Макфакс - 12.07.2018

Партијата Обединети за Македонија го поздрави добивањето на покана за членство во НАТО. „Ја поздравуваме одлуката, за отпочнување на преговори за приклучување на Република Македонија, кон алијансата, нагласуваме дека Република Македонија вложи, ...

Што пишува во заклучокот за Македонија?

Независен - 11.07.2018

Слободанка Јовановска наш известувач од Брисел Поканата за Македонија да почне пристапни преговори за прием во НАТО ќе биде усвоена за два часа овде во НАТО. Сепак, „Независен весник“ дојде до нацрт-документот со заклучокот з Македонија, кој треба ...

Членство на Македонија во НАТО по финализирање на внатрешните процедури

Стандард - 11.07.2018

Нацрт заклучоците на Самитот на НАТО предвидуваат дека Македонија добива денеска покана за старт на преговори за членство во Алијансата и зачленување по заокружување на сите внатрешни проедури.

Пред 10 години ВЕТО, сега покана: Патот кон НАТО- 2008 и 2018

Вечер - 12.07.2018

Спорот за името беше главната пречка за членството на Македонија во НАТО. Ова беше истакнато на сите самити на Северноатлантската алијанса. Во Букурешт, на 2, 3 и 4 април 2008 година. „Во рамките на Обединетите нации, многу актери работеа напорно за ...

Бугарското МНР ја поздрави поканата до Македонија за НАТО

Локално - 12.07.2018

Ја поздравуваме одлуката од самитот на НАТО за почнување разговори со Република Македонија за приклучување кон Алијансата – решавачкиот чекор кон нејзината евроатлантска припадност, се посочува во соопштение на бугарското МНР, лиферувано од БТА.

Потврдена е поканата за пристапни преговори на Македонија во НАТО

Press24 - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Алијансата, Јенс Столтенберг со свечен дочек на сите земјi од Северно-атланскиот сојуз им посака добредојде на состанокот на самитот во Брисел, a пред почетокот го поздрави Договорот меѓу Македонија и Грција и ја потврди ...

ОМ: Македонија во НАТО, рамо до рамо со најголемите и најмоќните

Фокус - 12.07.2018

Партијата на Љубе Бошкоски, Обедините за Македонија ја поздрави одлуката на НАТО да и доделу покана на Македонија за почнување преговори за членство. -Ја поздравуваме одлуката, за отпочнување на преговори за приклучување на Република Македонија, кон ...

Нацрт-заклучокот на НАТО за Македонија содржи покана за членство

Нова ТВ - 11.07.2018

Северно-атлантскиот совет на лидерите на 29 земји членки денес ќе усвојат заклучок со покана за преговори за членство со Македонија. Нацрт-заклучокот што треба да биде усвоен денес предвидува успешен референдум за Договорот со Грција за да може ...

Бугарското МНР ја поздрави поканата до Македонија за НАТО

А1 On - 12.07.2018

Ја поздравуваме одлуката од самитот на НАТО за почнување разговори со Република Македонија за приклучување кон Алијансата – решавачкиот чекор кон нејзината евроатлантска припадност, се посочува во соопштение на бугарското МНР, лиферувано од БТА.

НАТО ја потврди поканата за пристапни преговори на Македонија во Алијансата

Глас на Америка - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, потврди дека Македонија доби покана за почеток на пристапни преговори со Алијансата. Во неговото кусо обраќање, тој соопшти јасно дека сега се е во рацете на Владата и граѓаните.

Членство на Македонија во НАТО по финализирање на внатрешните процедури

Сител - 11.07.2018

– Нацрт заклучоците на Самитот на НАТО предвидуваат дека Македонија добива денеска покана за старт на преговори за членство во Алијансата и зачленување по заокружување на сите внатрешни проедури.

Бугарското МНР ја поздрави поканата до Македонија за НАТО

Press24 - 12.07.2018

Ја поздравуваме одлуката од самитот на НАТО за почнување разговори со Република Македонија за приклучување кон Алијансата - решавачкиот чекор кон нејзината евроатлантска припадност, се посочува во соопштение на бугарското МНР, лиферувано од БТА.

Што пишува во нацрт заклучокот на НАТО за Македонија?

+инфо - 11.07.2018

Нацрт заклучоците на Самитот на НАТО предвидуваат дека Македонија добива денеска покана за старт на преговори за членство во Алијансата и зачленување по заокружување на сите внатрешни проедури.

Бугарското МНР ја поздрави поканата до Македонија за НАТО

Независен - 12.07.2018

Ја поздравуваме одлуката од самитот на НАТО за почнување разговори со Република Македонија за приклучување кон Алијансата - решавачкиот чекор кон нејзината евроатлантска припадност, се посочува во соопштение на бугарското МНР, лиферувано од БТА.

Членство на Македонија во НАТО по финализирање на внатрешните процедури

Локално - 11.07.2018

Нацрт заклучоците на Самитот на НАТО предвидуваат дека Македонија добива денеска покана за старт на преговори за членство во Алијансата и зачленување по заокружување на сите внатрешни процедури.

Бугарското МНР ја поздрави поканата до Македонија за НАТО

Н.Македонија - 12.07.2018

Ја поздравуваме одлуката од самитот на НАТО за почнување разговори со Република Македонија за приклучување кон Алијансата – решавачкиот чекор кон нејзината евроатлантска припадност, се посочува во соопштение на бугарското МНР, лиферувано од БТА.

Нацрт заклучоци: Денеска покана за старт на преговори.Членство во НАТО по финализирање на внатрешните процедури

Либертас - 11.07.2018

Нацрт заклучоците на Самитот на НАТО предвидуваат дека Македонија добива денеска покана за старт на преговори за членство во Алијансата и зачленување по заокружување на сите внатрешни проедури.

Бугарското МНР ја поздрави поканата до Македонија за НАТО

+инфо - 12.07.2018

Ја поздравуваме одлуката од самитот на НАТО за почнување разговори со Република Македонија за приклучување кон Алијансата – решавачкиот чекор кон нејзината евроатлантска припадност, се посочува во соопштение на бугарското МНР, лиферувано од БТА.

Вратата на НАТО отворена, но, за Северна Македонија

Вечер - 11.07.2018

Македонија добива покана за старт на преговори за членство во Алијансата и зачленување по заокружување на сите внатрешни процедури, предвидуваат нацрт-заклучоците на Самитот на НАТО. – Во 2008 одлучивме дека НАТО ќе и додели покана на ПЈРМ за влез ...

Бугарското МНР ја поздрави поканата до Македонија за НАТО

CivilMedia - 12.07.2018

Ја поздравуваме одлуката од самитот на НАТО за почнување разговори со Република Македонија за приклучување кон Алијансата – решавачкиот чекор кон нејзината евроатлантска припадност, се посочува во соопштение на бугарското МНР, лиферувано од БТА.

НАТО ја покани Македонија да стане 30 членка

Deutsche Welle - 11.07.2018

Членството на земјата во Алијансата ќе се ефектуира откако ќе биде целосно завршен процесот на имплементација на договорот за името со Грција, се наведува во нацрт-декларацијата. Земјите-членки на Алијансата се согласни да го испочитуваат ветувањето ...

Членство на Македонија во НАТО по финализирање на внатрешните процедури

Press24 - 11.07.2018

Нацрт заклучоците на Самитот на НАТО предвидуваат дека Македонија добива денеска покана за старт на преговори за членство во Алијансата и зачленување по заокружување на сите внатрешни проедури.

Бугарското МНР ја поздрави поканата до Македонија за НАТО

Стандард - 12.07.2018

Ја поздравуваме одлуката од самитот на НАТО за почнување разговори со Република Македонија за приклучување кон Алијансата – решавачкиот чекор кон нејзината евроатлантска припадност, се посочува во соопштение на бугарското МНР, лиферувано од БТА.

НАТО ја покани Македонија да им се придружи на земјите членки на Алијансата

Таратур - 11.07.2018

Земјите-членки на Алијансата се согласни да го испочитуваат ветувањето од самитот на НАТО во Букурешт во 2008 година и да испратат покана за членство на Македонија. Нацрт-верзијата на заклучокот од самитот во Брисел недвосмислено наведува дека ...

Членство на Македонија во НАТО по финализирање на внатрешните процедури

А1 On - 11.07.2018

Нацрт заклучоците на Самитот на НАТО предвидуваат дека Македонија добива денеска покана за старт на преговори за членство во Алијансата и зачленување по заокружување на сите внатрешни процедури.

Бугарското МНР ја поздрави поканата до Македонија за НАТО

МКД - 12.07.2018

Ја поздравуваме одлуката од Самитот на НАТО за почнување разговори со Република Македонија за приклучување кон Алијансата, решавачкиот чекор кон нејзината евроатлантска припадност, пишува во соопштението на бугарското МНР .

НАТО ја покани Македонија да стане 30 членка

iPortal - 11.07.2018

Членството на земјата во Алијансата ќе се ефектуира откако ќе биде целосно завршен процесот на имплементација на договорот за името со Грција, се наведува во нацрт-декларацијата. Земјите-членки на Алијансата се согласни да го испочитуваат ветувањето ...

Членство во НАТО по конечно спроведување на процедурите

1tv - 11.07.2018

Нацрт заклучоците на Самитот на НАТО предвидуваат дека Македонија добива денеска покана за старт на преговори за членство во Алијансата и зачленување по заокружување на сите внатрешни проедури.

Бугарското МНР ја поздрави поканата до Македонија за НАТО

1tv - 12.07.2018

Ја поздравуваме одлуката од самитот на НАТО за почнување разговори со Република Македонија за приклучување кон Алијансата – решавачкиот чекор кон нејзината евроатлантска припадност, се посочува во соопштение на бугарското МНР, лиферувано од БТА.

Македонија ја очекува поканата за членство во НАТО

24 Вести - 11.07.2018

Македонија добива покана за влез во НАТО Алијансата, пишува во нацрт заклучоците. Членството на земјата во Алијансата ќе се ефектуира откако ќе биде целосно завршен процесот на имплементација на договорот за името со Грција, се наведува во ...

Прво внатрешните процедури, па членство во Алијансата

Р.С.Европа - 11.07.2018

Нацрт-заклучоците на Самитот на НАТО предвидуваат дека Македонија денеска добива покана за старт на преговори за членство во Алијансата и зачленување по заокружување на сите внатрешни проедури, објави МИА.

Бугарското МНР ја поздрави поканата до Македонија за НАТО

Либертас - 12.07.2018

Ја поздравуваме одлуката од самитот на НАТО за почнување разговори со Република Македонија за приклучување кон Алијансата – решавачкиот чекор кон нејзината евроатлантска припадност, се посочува во соопштение на бугарското МНР, лиферувано од БТА.

Чекор напред кон иднината

CivilMedia - 11.07.2018

Во центарот на денешните случувања е Самитот на НАТО според чии нацрт заклучоци на Самитот на НАТО, Македонија денеска добива покана за старт на преговори за членство во Алијансата и зачленување по заокружување на сите внатрешни процедури.

Финализирање на Договорот со Грција, па членство на Македонија во НАТО

Н.Македонија - 11.07.2018

Нацрт заклучоците на Самитот на НАТО предвидуваат дека Македонија добива денеска покана за старт на преговори за членство во Алијансата и зачленување по заокружување на сите внатрешни проедури.

Бугарско МНР: Поканата за Македонија ја потврдува политиката на отворени врати на НАТО

Фокус - 12.07.2018

Бугарското министерство за надворешни работи предводено од Екатерина Захариева ја поздрави одлуката од Самитот на НАТО да отпочне разговори со Република Македонија за приклучување кон Алијансата.

Македонија добива денеска покана за старт на преговори, стои во нацрт заклучоците на Самитот на НАТО

Фокус - 11.07.2018

Нацрт заклучоците на Самитот на НАТО предвидуваат дека Македонија добива денеска покана за старт на преговори за членство во Алијансата и зачленување по заокружување на сите внатрешни проедури.

Бугарското МНР ја поздрави поканата до Македонија за НАТО

еМагазин - 12.07.2018

Ја поздравуваме одлуката од самитот на НАТО за почнување разговори со Република Македонија за приклучување кон Алијансата - решавачкиот чекор кон нејзината евроатлантска припадност, се посочува во соопштение на бугарското МНР, лиферувано од БТА.

Членство на Македонија во НАТО по финализирање на внатрешните процедури

МКД - 11.07.2018

Нацрт заклучоците на Самитот на НАТО предвидуваат дека Македонија добива денеска покана за старт на преговори за членство во Алијансата и зачленување по заокружување на сите внатрешни процедури.

Решивме да ја поканиме Владата во Скопје за преговори со алијансата, се вели во нацрт-заклучокот на НАТО

Макфакс - 11.07.2018

Нацрт-заклучоците на самитот на НАТО предвидуваат дека Македонија денеска ќе добие покана за почеток на преговорите за членство во алијансата и зачленување по заокружување на сите внатрешни процедури.