TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Црна Гора скоро цел месец е без нови случаи на КОРОНА ВИРУСОТ. За нас при патување следи карантин

Пулс24 - 01.06.2020

Оваа држава точно 28 дена нема нов случај на КОРОНА ВИРУС. Од 24 мај пак, во Црна Гора нема ни активен случај на заразен. Првиот регистриран случај на ковид-19 во Црна Гора беше регистриран пред околу 70 дена.

Црна Гора речиси еден месец нема нови случаи на ковид-19

360 степени - 01.06.2020

Црна Гора веќе 28 дена нема официјално регистрирани нови случаи на ковид-19. А од 24 мај во оваа земја нема повеќе активни случаи на новиот коронавирус. За точно 68 дена, од првиот регистриран случај на ковид-19 во Црна Гора, земјата се избори да ...

Црна Гора речиси еден месец без ниту еден заразен

Press24 - 01.06.2020

Заклучно со денеска Црна Гора 28 дена официјално нема регистрирано случаи на заразени со коронавирусот. Како што соопшти тамошниот Институт за јавно здравје, од вчерашниот пресек анализирани се 86 примероци за коронавирусот.

Дали Црна Гора ќе стане првата земја без коронавирус во Европа?

Р.С.Европа - 01.06.2020

Црна Гора повеќе од три недели нема забележено ниту еден нов случај на заболување од коронавирус. Тоа би значело дека ги исполнува критериумите утврдени од Светската здравствена организација за да се изјасни за ослободена од вирусот.

Првите туристи пристигнаа во Црна Гора

Deutsche Welle - 01.06.2020

Од денеска (1 јуни) црногорските граници и туристички одредишта се отворени за државјаните од 131 земја. Македонските граѓани, меѓутоа, во догледно време нема да можат да патуваат во Црна Гора.

Црна Гора им забрани влез во земјата на македонските државјани

Сакам да кажам - 01.06.2020

Црна Гора им забрани влез во земјата на државјаните на Македонија откако во изминатите денови имаше пораст на бројот на заразени со коронавирус. Црна Гора, која веќе нема активни случаи на коронавирус, денеска повторно ги отвори границите за ...

Првите туристи пристигнаа во Црна Гора

ТВ21 - 01.06.2020

Неколку минути после полноќ, првите туристи пристигнаа во Црна Гора. Земјата ги отвори границите за оние кои имаат помалку од 25 активни случаи на 100.000 лица. Меѓу нив не се државјаните на Македонија, со оглед дека вчера Владата донесе одлука за ...

Балканот продолжува со олабавувањето на мерките против коронавирусот

24Инфо - 01.06.2020

На Балканот продолжува олабавувањето на мерките кои беа воведени во битката со пандемијата против коронавирусот. Босна и Херцеговина, Косово, Србија и Црна Гора ги кренаа граничните рампи.

Стигнаа првите туристи во Црна Гора, Македонија симната од листата земји за чии граѓани се отворени границите

ММС - 01.06.2020

Црна Гора од денеска ги отвори границите за 131 земја во кои стапката на активни случаи инфицирани со коронавирус е помала од 25 на 100.000 жители. Од таа листа се симнати Македонија и Ирска, поради прогрес на заразените во последните денови.

Првите туристи пристигнаа во Црна Гора

Слободен Печат - 01.06.2020

Веднаш по стапувањето на сила на мерките кои овозможуваат влез во Црна Гора без карантин и отворањето на граничните премини, првите туристи влегоа во територијата на Црна Гора, информира Службата за односи со јавност на Владата на Црна Гора, а ...

Од денеска во Црна Гора не можат да влегуваат македонски граѓани

Р.С.Европа - 01.06.2020

Црногорскиот Институт за јавно здравје го ажурираше списокот на држави чии граѓани можат да влезат во Црна Гора од денеска, прецизирајќи дека станува збор за 131 земја. На списоците не се повеќе Северна Македонија и Ирска каде што стапката е ...

БиХ ги отвора границите со Србија, Хрватска и Црна Гора

Курир - 01.06.2020

Босна и Херцеговина ги отвори границите со Хрватска, Србија и Црна Гора. Одлуката се однесува само за граѓаните на овие три земји додека државјаните на останатите земји во БиХ може да влезат поради работни обрски (под услов да имаат повик од правно ...

Црна Гора од денеска ги отвора границите и за граѓаните на Северна Македонија

Frontline - 01.06.2020

Црна Гора од 1 јуни ги отвора своите граници за граѓаните од сите држави во кои стапката на активни случаи на инфицирани од коронавирусот е помала од 25 на 100.000 жители. На списокот на држави за чии граѓани границите на Црна Гора ќе бидат отворени ...

Во Црна Гора македонските граѓани веќе не ќе може да влезат без карантин

Независен - 01.06.2020

Македонија веќе не е на листата на Црна Гора за слободен влез во оваа земја без задолжителен карантин. Како што соопшти на Твитер Владата на Црна Гора, поради зголемување на бројот на лица позитивни на ковид-19, од листата се отстранети Македонија и ...

Црна Гора одлучи: Задолжителен карантин за македонските граѓани кои ќе влезат во земјата

ТВ21 - 01.06.2020

Владата на Црна Гора ја отстрани од листата нашата земја од државите кои немаат потреба од државен карантин при влез на црногорско тло. Тоа се должи на зголемувањето на случаите на коронавирус во нашата земја.

Црна Гора ја врати Македонија на црната листа

+инфо - 31.05.2020

Институтот за јавно здравје на Црна Гора го ажурираше списокот на земји со активна стапка на случаи на ковид-19 на помалку од 25 заразени на 100. 000 жители, што значи влез во Црна Гора без карантин.

Црна Гора ја врати Македонија на црната листа

Република - 31.05.2020

Црногорскиот Институт за јавно здравјего ажурираше списокот на земји со активна стапка на случаи на ковид-19 на помалку од 25 заразени на 100.000 жители, под што се подразбира влез во Црна Гора без карантин, соопшти црногорската влада.

Црна Гора ја исфрли Македонија од листата за влез во земјата без карантин!

Expres - 01.06.2020

Непосредно пред отворањето на своите граници за странци, Црна Гора ја врати Македонија на црната листа, па македонските државјани од денеска, 1 јуни, нема да можат да влезат во најмалата ексјугословенска република без карантин.

Македонија повторно на црната листа на Црна Гора

Канал5 - 31.05.2020

Црногорскиот Институт за јавно здравјего го ажурирал списокот на земји со активна стапка на случаи на ковид-19 на помалку од 25 заразени на 100.000 жители. Поради зголемената стапка, Македонија веќе не е на листата на земји чии граѓани може да ...

Нема одење во Црна Гора на одмор-Македонија вратена на црна листа

ММС - 31.05.2020

Црногорскиот Институт за јавно здравје го ажурираше списокот на земји со активна стапка на случаи на ковид-19 на помалку од 25 заразени на 100.000 жители, под што се подразбира влез во Црна Гора без карантин, соопшти црногорската влада.

Црна Гора ја тргна Македонија од листата на земји кои смеат да патуваат кај нив

Телма - 31.05.2020

Институтот за јавно здравје на Црна Гора го ажурираше списокот на земји со активна стапка на случаи на ковид-19 на помалку од 25 заразени на 100. 000 жители, што значи влез во Црна Гора без карантин.

Сите Македонци кои сакаат да влезат во Црна Гора ќе мораaт да одат во карантин 14 дена

Курир - 01.06.2020

Институтот за јавно здравје на Црна Гора го ажурираше списокот на земји со активна стапка на случаи на ковид-19 на помалку од 25 заразени на 100. 000 жители, што значи влез во Црна Гора без карантин.

Црна Гора одлучи: Задолжителен карантин за македонските граѓани кои ќе влезат во земјата

Centar - 01.06.2020

Владата на Црна Гора ја отстрани од листата нашата земја од државите кои немаат потреба од државен карантин при влез на црногорско тло. Тоа се должи на зголемувањето на случаите на коронавирус во нашата земја.

Сите Македонци кои сакаат да влезат во Црна Гора ќе мораaт да одат во карантин 14 дена

Пулс24 - 01.06.2020

Институтот за јавно здравје на Црна Гора го ажурираше списокот на земји со активна стапка на случаи на ковид-19 на помалку од 25 заразени на 100. 000 жители, што значи влез во Црна Гора без карантин.

Црна Гора ги пречека првите туристи од почетокот на епидемијата

Локално - 01.06.2020

Туристичките работници ги пречекале првите европски туристи во понеделникот, откако Црна Гора ги отвори граничните премини на полноќ за жителите на државите каде епидемијата на коронавирус опаѓа, пренесува Хина.

Црна Гора ја врати 14-дневната изолација при влез за македонските граѓани

Нетпрес - 01.06.2020

Владата на Црна Гора ја отстрани Македонија од листата држави чиишто кои немаат потреба од државен карантин при влез на црногорско тло. Тоа се должи на зголемувањето на случаите на коронавирус во нашата земја.

Црна Гора ги затвори границите за Македонија, зголемен е бројот на заразени

МКД - 01.06.2020

Црногорскиот Институт за јавно здравје денеска го ажурираше списокот на држави чии граѓани можат да влезат во Црна Гора, прецизирајќи дека станува збор за 131 земја. На списоците не се повеќе Македонија и Ирска каде што стапката е зголемена на 25 ...

Во Црна Гора не можат да влегуваат македонски граѓани

Нетпрес - 01.06.2020

Црногорскиот Институт за јавно здравје го ажурираше списокот на држави чии граѓани можат да влезат во Црна Гора од денеска, прецизирајќи дека станува збор за 131 земја. На списоците не се повеќе Македонија и Ирска каде што стапката е зголемена на 25 ...

Црна Гора ги отвори границите, но нема да прима македонски државјани

Слободен Печат - 01.06.2020

Црна Гора донесе одлука од денеска да ги отвори сите патни гранични премини кон соседните земји. Цра Гора денеска ги отвори границите за повеќе држави, односно станува збор за 131 земја, чии државјани сега можат да патуваат во оваа туристичка ...

БиХ ги отвора границите со Србија, Хрватска и Црна Гора

Нетпрес - 01.06.2020

Босна и Херцеговина ги отвори границите со Хрватска, Србија и Црна Гора. Одлуката се однесува само за граѓаните на овие три земји додека државјаните на останатите земји во БиХ може да влезат поради работни обрски (под услов да имаат повик од правно ...

Црна Гора ја врати 14-дневната изолација при влез за македонските граѓани

Точка - 01.06.2020

Владата на Црна Гора ја отстрани Македонија од листата држави чиишто кои немаат потреба од државен карантин при влез на црногорско тло. Тоа се должи на зголемувањето на случаите на коронавирус во нашата земја.

Сите Македонци кои сакаат да влезат во Црна Гора ќе мораaт да одат во карантин 14 дена

Press24 - 01.06.2020

Институтот за јавно здравје на Црна Гора го ажурираше списокот на земји со активна стапка на случаи на ковид-19 на помалку од 25 заразени на 100. 000 жители, што значи влез во Црна Гора без карантин.

Црна Гора не прима македонски државјани поради зголемениот број заразени

Макфакс - 01.06.2020

Владата на Црна Гора ја отстрани Македонија од листата држави кои немаат потреба од државен карантин при влез на територијата на оваа земја. Одлуката се должи на зголемувањето на случаите на коронавирус во Македонија.

Црна Гора не прима македонски државјани поради зголемениот број заразени

24Инфо - 01.06.2020

Владата на Црна Гора ја отстрани Македонија од листата држави кои немаат потреба од државен карантин при влез на територијата на оваа земја. Одлуката се должи на зголемувањето на случаите на коронавирус во Македонија.

Црна Гора не прима македонски државјани поради зголемениот број заразени

Н.Македонија - 01.06.2020

Владата на Црна Гора ја отстрани Македонија од листата држави кои немаат потреба од државен карантин при влез на територијата на оваа земја. Одлуката се должи на зголемувањето на случаите на коронавирус во Македонија.

Сите македонци кои сакаат да влезат во Црна Гора ќе мора да одат во карантин 14 дена

Сител - 01.06.2020

Институтот за јавно здравје на Црна Гора го ажурираше списокот на земји со активна стапка на случаи на ковид-19 на помалку од 25 заразени на 100. 000 жители, што значи влез во Црна Гора без карантин.

Црна Гора нема да прима македонски државјани поради зголемениот број заразени

Денар - 01.06.2020

Владата на Црна Гора ја отстрани Македонија од листата држави кои немаат потреба од државен карантин при влез на територијата на оваа земја. Одлуката се должи на зголемувањето на случаите на коронавирус во Македонија.

Црна Гора од денеска отвора граници, но Македонија e извадена од листата

Фактор - 01.06.2020

Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) го ажурираше списокот на држави чии граѓани можат да влезат во Црна Гора од денес, прецизирајќи дека тоа се 131 земја, додавајќи дека Северна Македонија и Ирска веќе не се на списокот, бидејќи имаат зголемена стапка ...

Црна Гора не прима македонски државјани поради зголемениот број заразени

MTM - 01.06.2020

Владата на Црна Гора ја отстрани Македонија од листата држави кои немаат потреба од државен карантин при влез на територијата на оваа земја. Одлуката се должи на зголемувањето на случаите на коронавирус во Македонија.

Македонија од денеска не е на листата на земји чии граѓани може да влезат во Црна Гора

CivilMedia - 01.06.2020

Црногорскиот Институт за јавно здравје го ажурираше списокот на држави чии граѓани можат да влезат во Црна Гора од денеска, прецизирајќи дека станува збор за 131 земја. На списоците не се повеќе Северна Македонија и Ирска каде што стапката е ...

Црна Гора од денеска не дозволува влез на македонски граѓани

Фокус - 01.06.2020

Црногорскиот Институт за јавно здравје го ажурираше списокот на држави чии граѓани можат да влезат во Црна Гора од денеска, прецизирајќи дека станува збор за 131 земја. На списоците не се повеќе Северна Македонија и Ирска каде што стапката е ...

Црна Гора не прима македонски државјани поради зголемениот број заразени

Скопје инфо - 01.06.2020

Владата на Црна Гора ја отстрани Македонија од листата држави кои немаат потреба од државен карантин при влез на територијата на оваа земја. Одлуката се должи на зголемувањето на случаите на коронавирус во Македонија.

Црна Гора одлучи: Задолжителен карантин за македонските граѓани кои ќе влезат во земјата

4NEWS - 01.06.2020

Владата на Црна Гора ја отстрани од листата нашата земја од државите кои немаат потреба од државен карантин при влез на црногорско тло. Тоа се должи на зголемувањето на случаите на коронавирус во нашата земја.

Црна Гора ја отстрани Македонија од листата – нема да примаат наши државјани без карантин

Скопје24 - 01.06.2020

Владата на Црна Гора ја отстрани Македонија од листата држави кои немаат потреба од државен карантин при влез на територијата на оваа земја. Одлуката се должи на зголемувањето на случаите на болеста во Македонија.

Црна Гора по втор пат рече не за влез на македонски државјани

Тера - 01.06.2020

Црногорскиот Институт за јавно здравје го ажурираше списокот на држави чии граѓани можат да влезат во Црна Гора од денеска, прецизирајќи дека станува збор за 131 земја. На списоците не се повеќе Северна Македонија и Ирска каде што стапката е ...

Црна Гора ги затвори границите за македонските граѓани

еМагазин - 01.06.2020

Црногорскиот Институт за јавно здравје ја тргна Македонија од списокот од 131 земја за кои се отворени границите за влез во Црна Гора. Македонија е тргната бидејќи стапката на заболени е зголемена на 25 пациенти на 100.000 жители.

Црна Гора забрани влез во земјата на македонските државјани

Нова ТВ - 01.06.2020

Црна Гора им забрани влез во земјата на државјаните на Македонија од први јуни, откако во изминатите денови имаше пораст на бројот на заразени со коронавирус. Листата на Институтот за јавно здравје на оваа земја постојано се апдејтира.

Црна Гора не прима македонски државјани поради зголемениот број заразени

Вечер Прес - 01.06.2020

Ова значи дека секој македонски државјанин кој ќе сака да влезе во Црна Гора ќе оди во задолжителна 14-дневна изолација. Владата на Црна Гора ја отстрани Македонија од листата држави кои немаат потреба од државен карантин при влез на територијата на ...

Црна Гора ја врати Македонија на црната листа

Алфа - 01.06.2020

Црногорскиот Институт за јавно здравјего ажурираше списокот на земји со активна стапка на случаи на ковид-19 на помалку од 25 заразени на 100.000 жители, под што се подразбира влез во Црна Гора без карантин, соопшти црногорската влада.

Црна Гора нема да прима македонски државјани поради зголемениот број заразени

Иновативност - 01.06.2020

Владата на Црна Гора ја отстрани Македонија од листата држави кои немаат потреба од државен карантин при влез на територијата на оваа земја. Одлуката се должи на зголемувањето на случаите на коронавирус во Македонија.