TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Изолиран случај“… под будното око на МВР

Република - 06.12.2023

Навистина не сакав да пишувам на темава. Се напишаа толку многу текстови кои речиси и не оставаат никаков простор да се каже нешто ново, нешто умно или барем нешто утешително кое што ќе ја намали колективната болка и шок.

ШОКАНТНИ ТВРДЕЊА НА АДВОКАТКАТА ЗОРА ДОБРИЧАНИН ЗА УБИСТВОТО НА ВАЊА (14): „Нема смисла целта да е продажбата на мајката, мислам…“

Во Центар

Смртта на Вања нека ги оживее убиените човечки вредности

Н.Македонија

ГРАЃАНИТЕ СЕ ВОЗНЕМИРЕНИ ОД НЕМИЛИТЕ НАСТАНИ: Велат ние сме морално руинирано општество, ги советуваат децата да внимаваат

Фактор

(Видео) Со избричени глави осомничените за убиството на Вања и Панче

еМагазин

Одреден 30-дневен притвор на осомничените за убиството на Вања и Панче

360 степени

Таткото на Вања и тројцата осомничени за киднапирањето и убиството донесени во Кривичен суд

Курир

Фактор 360 степени Бриф Алфа еМагазин 4NEWS Сител Фактор

КОЛУМНА НА ЈАНЕВСКИ: Шупливата прес конференција на Бубевски и Спасовски за убиствата на Вања и Панче

Денешен - 05.12.2023

Дарко ЈАНЕВСКИ Втор ден по прес конференцијата на обвинителот Гаврил Бубевски и министерот Оливер Спасовски, речиси со сигурност може да се тврди дека јавноста не ја прифати нивната верзија на настаните и не поверува во тоа што го кажуваа.

Бубевски: Денеска ја очекуваме првата кривична пријава, им се закануваат најмалку 10 години затвор

Во Центар

Бубевски: Денеска прва кривична пријава за убиствата, на осомничените им прети казна од 10 години и доживотен затвор

4NEWS

Бубевски: Мајката не била известена за откупот, денес ја очекуваме првата кривична пријава

Локално

10 години до доживотен затвор? Се очекуваат првите кривични пријави за монструозното убиство на Вања и Панче

Вечер Прес

Бубевски: Мајката не била известена за откупот, денес ја очекуваме првата кривична пријава

Република

Денеска се очекуваат првите кривични пријави – Бубевски: Осомничените се соочуваат со казна затвор од 10 години до доживотен затвор

ТВ21

Либертас Макфакс Опсервер Скопје инфо Centar Скопје1 MTM Кајгана

Тренчевска смирува: Децата се безбедни – Ковачки обвинува дека Спасовски лаже

ТВ21 - 05.12.2023

По трагичниот настан со Вања во јавноста се дебатира за прашањето на безбедноста на децата на улица и училишта. Но министерката за труд и социјална политика, Јована Тренчевска смирува велејќи дека децата се безбедни и дека не треба да преовладува ...

Ковачки: До убиство на Вања можеби немало да дојде, ако Спасовски не направил пропусти во истрагата на исчезнувањето на Панче, оставка веднаш!

4NEWS

Ковачки: Мора да има одговорност за пропустите, непрофесионализмот и корумпираноста поради кои се губат човечки живот

Бизнис Вести

Ковачки: До убиство на Вања можеби немало да дојде, ако Спасовски не направил пропусти во истрагата на исчезнувањето на Панче, оставка веднаш!

MakPress

(ВИДЕО) Ковачки: До убиство на Вања можеби немало да дојде, ако Спасовски не направил пропусти во истрагата

А1 On

Ковачки: До убиство на Вања можеби немало да дојде, ако Спасовски не направил пропусти во истрагата на исчезнувањето на Панче, оставка веднаш!

Курир

(Видео) Ковачки: До убиството на Вања можеби немало да дојде, ако Спасовски не направил пропусти во истрагата

Макфакс

Опсервер MTM Скопје инфо Press24 МКД Нетпрес Фокус Zoom

ФОТО: Ова е потврдата дека е уапсен Палевски!

4NEWS - 05.12.2023

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ја потврди информацијата дека во Турција е приведен убиецот на 14-годишната Вања и 74-годишниот Панче. Тој ја објави и потврдата од страна на Интерпол за тоа дека лицето е уапсено! Спасовски додаде ...

Ветување на министерот Спасовски: Монструмот ќе биде изведен пред лицето на правдата!

Н.Македонија

Се чекаат наодите од обдукцијата, распишана меѓународна потерница по првоосомничениот за убиството на Вања и Панче

Бизнис Вести

Таткото на Вања во ПРИТВОР: Тој му дал информации на убиецот за неговата ќерка

Курир

Се чекаат наодите од обдукцијата, распишана меѓународна потерница по првоосомничениот за убиството на Вања и Панче

Сител

Се чекаат наодите од обдукцијата, распишана меѓународна потерница по првоосомничениот Палевски

Канал5

ЗА ДВЕТЕ УБИСТВА: Притвор за таткото на Вања и меѓународна потерница за Љ.П. Палчо, се чекаат резултатите од обдукцијата

Денешен

24Инфо Рацин Бриф Република Н.Македонија PressingTV MakPress MakPress

ЧУДНИ НОВИ НАОДИ Професорката по форензика тврди: Таткото цело време знаел дека Вања е мртва! Фризерот НЕ е убиен ...

Во Центар - 05.12.2023

Постојат теории за тоа како и зошто била убиена Вања Ѓорчевска , а според една теорија таа се задушила при киднапирањето . „Вистинскиот знак за убиството на Вања е бруталноста – пукање во задушено дете кое во договор со „таткото“ требало да биде ...

Ременски за убиената Вања: Таткото прв знаел дека нема да може да се изврши изнудата, Вања била задушена и станала неупотреблив заложник

Макфакс

Ременски за убиената Вања: Таткото прв знаел дека нема да може да се изврши изнудата, Вања била задушена и станала неупотреблив заложник

MTM

Ременски за убиената Вања: Таткото прв знаел дека нема да може да се изврши изнудата, Вања била задушена и станала неупотреблив заложник

Точка

Ременски за убиената Вања: Одговорете си го прашањето кој криел и заради каков „самит” криел?

Скопје инфо

Ременски за убиената Вања: Таткото прв знаел дека нема да може да се изврши изнудата, Вања била задушена и станала неупотреблив заложник

Кајгана

Ременски за убиената Вања: Таткото прв знаел дека нема да може да се изврши изнудата

Press24

Скопје1 Пулс24

За убиството на Вања имало умисла оти осомничените носеле вреќа за спиење, а тоа не се наоѓа на улица, вели Туфегчиќ

МКД - 05.12.2023

Долгогодишниот судија од Основниот кривичен суд Скопје, а сега адвокат Владимир Туфегчиќ вели дека фактот што осомничените со себе носеле вреќа за спиење покажува дека ова кривично дело, односно грабнувањето и убиството на 14-годишната Вања ...

Туфегџиќ: Во убиствата на Вања и Панче имало умисла, за вакви дела се изрекува доживотен затвор

Фокус

Доживотен затвор се изрекува за вакви убиства со умисла како овие на Вања и Панче, вели судијата Тифегџиќ

Либертас