TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Самонаречениот месија Османи

МКД - 27.02.2024

Зоран Дабиќ Од дипломатската торба Уште не можам да се свестам од последното интервју на претседателскиот кандидат на ДУИ, Бујар Османи, кој себе се гледа и пропагира како месија и визионер, што обичните смртници не можеле да го разберат и да ја ...

ДУИ: Бујар Османи е првиот потврден кандидат за Претседател на државата, денот по утрото се познава

Макфакс - 27.02.2024

„Денот по утрото се познава! Демократската Унија за Интеграција е задоволна и благодарна за масовниот одзив на граѓаните во поддршка на кандидатурата на Бујар Османи за Претседател на нашата земја.

Адеми: Ахмети понуди прогресивна идеја

Сител - 27.02.2024

Во ДУИ се задоволни што успеаја да ги соберат потребните 10.000 потписи за Османи и велат дека сега ќе се фокусираат на претставување на партиските идеи пред граѓаните. Клучна ќе биде онаа за избор на Претседател во Собранието, идеја која веднаш ...

🎥 ДАЛИ ВИСОК ФУНКЦИОНЕР НА ВМРО-ДПМНЕ ПРЕДЛОЖИЛ ДА СЕ ВНЕСАТ БУГАРИТЕ ВО УСТАВОТ? Партијата на Мицкоски духовито ...

+инфо - 27.02.2024

Ова е уште еден неуспех на Европскиот фронт на СДСМ и на ДУИ, изјавија од ВМРО-ДПМНЕ за Плусинфо. „Еднаш, еден човек кој важи за близок до Бујар Османи, кажа дека министерот за надворешни работи рекол дека Русија е најголемиот стратешки партнер на ...

ДУИ: Со бирањето на претседател во Собранието, граѓаните ќе се поштедат од избори за протоколарна функција

Локално - 27.02.2024

Демократската унија за интеграција е задоволна и благодарна за, како што велат, масовноста на граѓаните за поддршка на кандидатурата на Бујар Османи за претседател на државата. Од вчера Османи е првиот и засега единствен официјален кандидат за ...

ИЗБОРИ 2024/ ДУИ: Бујар Османи е првиот потврден кандидат за Претседател на државата

Бизнис Вести - 27.02.2024

СООПШТЕНИЕ: Демократската унија за интеграција е задоволна и благодарна за масовниот одзив на граѓаните во поддршка на кандидатурата на др. Бујар Османи за Претседател на нашата земја. . Извор: ...

Убавината на демократијата е во директниот глас на граѓаните

Слободен Печат - 26.02.2024

Барањето за избор на претседател на државата во Собрание, исто како и барањето за албанскиот јазик, е формулација што повеќе служи за провокација и популизам отколку што е суштина во секојдневието на Македонецот и на Албанецот.

Како имот пријавил Бујар Османи, кандидат за претседател на Македонија на ДУИ

еМагазин - 26.02.2024

Министерот за надворешни работи и потпретседател на владејачката ДУИ, е кандидат за претседател на Македонија на партијата. еМагазин го разгледа неговиот анкетен лист кој го доставил до Антикорупциската комисија кога станал министер за надворешни ...

Демократијата ќе оди во рикверц ако претседателот се избира во Собрание

Вечер Прес - 25.02.2024

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ги отфрлија барањата на владејачката албанска партија ДУИ и на опозицискиот албански фронт за укинување на непосредни избори за претседател на државата и консензуално бирање на претседател во Собранието.

Meџити: ДУИ го извади Османи за кандидат за претседател за да ги подели гласовите на Албанците

МКД - 25.02.2024

Став на лидерот на Демократско движење Лидерот на Демократско движење и член на опозициската коалиција Вреди изјави дека одлуката на ДУИ да го кандидира Бујар Османи за кандидат за претседател е со единствена цел за да го подели гласот на Албанците.

🎥 „СЕКОЈ ШТО ЌЕ ГО ПОПРЕЧИ ПАТОТ КОН ЕУ РАБОТИ ЗА РУСКИ ИНТЕРЕСИ“ Ајде на 8 мај на референдум да го прашаме народот ...

+инфо - 25.02.2024

„Ако и на овие претседателски избори се покаже дека етничката припадност кон мнозинската заедница и клучна за изборот на шефот на државата, тоа ќе покаже дека имаме проблем што мора да се реши“, вели претседателскиот кандидат на ДУИ, објаснувајќи го ...

Ниту една македонска политичка партија не ја прифаќа идејата на Таравари и Ахмети за избор на претседател во Собранието

MakPress - 25.02.2024

Предлогот на ДУИ за избор на претседател на државата во Парламентот со двотретинско мнозинство, а кое го истакна и Арбен Таравари од Алијанса за Албанците, е неприфатлив за дел од политичките партии.

ДУИ: Со бирање на претседател на државата во Собрание ќе се заштедат над 20 милиони евра

Фокус - 27.02.2024

Демократската унија за интеграција е задоволна и благодарна за масовноста на граѓаните за поддршка на кандидатурата на Бујар Османи за претседател на државата. Од вчера Османи е првиот и засега единствен официјален кандидат за претседател на ...

ДУИ: Со бирањето на претседател во Собранието, граѓаните ќе се поштедат од избори за протоколарна функција

Курир - 27.02.2024

Демократската унија за интеграција е задоволна и благодарна за, како што велат, масовноста на граѓаните за поддршка на кандидатурата на Бујар Османи за претседател на државата. Од вчера Османи е првиот и засега единствен официјален кандидат за ...

ДУИ: Бујар Османи е првиот потврден кандидат за Претседател на државата, денот по утрото се познава

Press24 - 27.02.2024

„Денот по утрото се познава! Демократската Унија за Интеграција е задоволна и благодарна за масовниот одзив на граѓаните во поддршка на кандидатурата на Бујар Османи за Претседател на нашата земја.

ДУИ: Бујар Османи е првиот потврден кандидат за Претседател на државата, денот по утрото се познава

Точка - 27.02.2024

„Денот по утрото се познава! Демократската Унија за Интеграција е задоволна и благодарна за масовниот одзив на граѓаните во поддршка на кандидатурата на Бујар Османи за Претседател на нашата земја.

ДУИ: Со избор на претседател во Собранието ќе се заштедат 20 милиони евра и ќе се поштедат граѓаните од кампањи

Скопје инфо - 27.02.2024

Од ДУИ не се откажуваат од тоа изборот за претседател на државата да се направи во Собранието. Од таму велат дека ќе се фокусираат на презентирање на нивните идеи пред граѓаните. - “Собирањето потписи се одвиваше според очекуваната динамика на ...

Со бирањето на претседател во Собранието, велат од ДУИ, граѓаните ќе се поштедат од избори за протоколарна функција

Нетпрес - 27.02.2024

Демократската унија за интеграција е задоволна и благодарна за, како што велат, масовноста на граѓаните за поддршка на кандидатурата на Бујар Османи за претседател на државата. Од вчера Османи е првиот и засега единствен официјален кандидат за ...