TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Весели: Ниту промена на граници, ниту размена на територии

Телма - 14.09.2018

Нема да има промена на граници, ниту размена на територии категоричен е претседателот на косовското собрание, Кадри Весели. Во интервју за Дојче веле Весели тврди и дека Приштина нема ниту да дозволи формирање на заедницата на српски општини на ...

Тачи го враќа Косово во 2007 година

Deutsche Welle - 14.09.2018

Опозицијата на Косово се противи на идејата за промена на границите која ја споменува претседателот Хашим Тачи. Со таквиот договор, пренесува австриски „Стандард“, се прави обид да се сочува образот на Вучиќ Косовските опозициски партии во средата ...

Рама: Идејата за корекција на границите е играње со судбината на албанската нација

А1 On - 14.09.2018

Идејата за корекција на границите е многу деликатна и претставува играње со судбината не само на Косово, туку и на албанската нација, изјави албанскиот премиер и лидер на Социјалистичката партија, Еди Рама.

Конгрес на САД: Русија може да го попречи патот на Србија кон ЕУ

Вечер - 14.09.2018

Русија би можела да го попречи патот на Србија кон европските интеграции, се оценува во извештајот на американскиот Конгрес, насловен како „Позадина и односите со САД”. Како што јави дописникот на МИА од Белград, денешен „Блиц“ наведува дека иако ...

Рама за менувањето граници: Албанците мора да разговараат како вистински мажи, оваа шанса нема да се повтори

МКД - 14.09.2018

Албанскиот премиер Еди Рама по повод идејата за менување на границите во дијалогот меѓу Белград и Приштина, рече дека тој е последниот што треба да го коментира тоа. Од друга страна, пак, рече дека во Приштина „мора да се водат соодветни стратегиски ...

Сали Бериша: Идејата за корекција на границите е проект на Белград

Курир - 14.09.2018

Поранешниот албански претседател и премиер Сали Бериша верува дека идејата за размена на територии меѓу Косово и Србија е проект на Белград, јави дописникот на МИА. Гостувајќи во телевизиска емисија, Бериша упати тешки обвинувања на адреса на ...

Тачи незадоволен од ставот на Тирана за Косово

Либертас - 14.09.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи е незадоволен од ставот на официјална Тирана во врска со актуелните состојбни на Косово. Тачи не ги прифати добро барањата на албанските државници за градење на единситвен став на косовоските раководители за ...

Весели за ДВ: Белград треба подобро да ја слуша Меркел

Deutsche Welle - 14.09.2018

Нема да има промена на граници, ниту размена на територии. Ќе има признавање на независна и суверена држава Косово - категоричен е претседателот на Собранието на Косово, Кадри Весели во интервју за ДВ.

Весељи: Нема да има промена на границите на Косово ниту размена на територии

МКД - 14.09.2018

Претседателот на собранието на Косово Кадри Весељи изјави дека нема да има промена на границите на Косово ниту размена на територии во рамки на дијалогот меѓу Белград и Приштина. Тој за Дојче веле изјави дека преговорите меѓу Белград и Приштина ќе ...

НАТО се огласи по повод „трансформацијата“ на косовските безбедносни сили во војска

МКД - 14.09.2018

Северноатлантската алијанса оцени дека трансформацијата на косовските безбедносни сили во оружени сили на Косово е прашање за косовските власти. Но, НАТО оцени и дека секоја промена во структурата, мандатот и мисијата на безбедносните сили на Косово ...

Дијалогот Белград-Приштина продолжува во Њујорк?

МКД - 13.09.2018

Коха диторе објави денес дека дијалогот меѓу претседателот на Србија Александар Вучиќ и косовскиот претседател Хашим Тачи би можел да продолжи во Њујорк. На прашањето за ова, косовскиот претседател Тачи кажа дека во рамки на Генералното собрание на ...

Косово го усвои пакетот закони за регулација на Безбедносните сили

Алсат-М - 13.09.2018

Косовската Влада го усвои пакетот закони кои ги регулираат улогата, функцијата и службата на Безбедносните Сили. Премиерот Рамуш Харадинај рече дека со овој закон не треба да биде изненаден никој, а претседателот, Хашим Тачи беше против ...

Амбасада на САД: Не бевме консултирани за законите за формирање војска на Косово

А1 On - 13.09.2018

Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Приштина соопшти дека не била консултирана од косовската Влада во врска со одлуката за усвојување пакет закони за трансформација на Безбедносните сили на Косово (ФСК) во војска на Косово.

„Коха“: Србија се плаши дека Косово во Интерпол ќе бара апсење на нејзините воени злосторници

А1 On - 13.09.2018

Причина за категоричното противење на Белград на приемот на Косово во светската полициска организација е стравот дека доколку Приштина успее во нејзината намера ќе уследат обвиненија против голем број српски полицајци и војници кои извршиле воени ...

Косовската опозиција со писмо до Могерини: Не поддржуваме корекција на границите

Макфакс - 13.09.2018

Опозициските партии во косовското собрание упатија до високата претставничка на Европската Унија, Федерика Могерини писмо во кое се противат на корекцијата на границите. Во писмото што го испратија Демократскиот сојуз на Косово, движењето ...

Тачи: Нема договор без реципрочно признавање на Србија и Косово

Макфакс - 13.09.2018

Косовскиот претседател, Хашим Тачи изјави дека нема да потпише договор со Србија, доколку тоа не подразбира реципрочно признавање, но додаде дека е скептичен кога станува збор за можностите да дојде до таков договор.

Нов обид на опозицијата да го спречи Тачи да преговара за размена на територии

А1 On - 13.09.2018

Косовската опозиција денеска повторно ќе се обиде да обезбеди мнозинство во Собранието на Косово за усвојување на резолуција за дијалогот со Србија, со која ќе му се забрани на косовскиот претседател Хашим Тачи да преговара за размена на територии.

Тачи: Гласањето „за“ е најголем патриотизам

Независен - 13.09.2018

Излезете масовно на претстојниот референдум и гласајте „за“, тоа е најголемиот патриотизам што можете да го покажете. Постигнатиот договор со Грција за името е најправичната одлука, затоа што иднината и на Косово, и на Македонија и на целиот регион ...

Косовската опозиција не поддржува корекција на границите

Тера - 13.09.2018

Опозициските партии во косовското собрание упатија до високата претставничка на Европската Унија, Федерика Могерини писмо во кое се противат на корекцијата на границите. Во писмото што го испратија Демократскиот сојуз на Косово, движењето ...

Тачи: Ќе направиме корекција на границата за да обезбедиме признавање од Србија

Стандард - 13.09.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска ги повтори неговите заложби за, како што вели „корекција на границите“, изразувајќи уверување дека со тоа Косово ќе обезебди принавање на независноста од страна на Србија, јави дописникот на МИА од Приштина.

Весели: Нема да има промена на граници, ниту размена на територии

Стандард - 13.09.2018

Претседателот на косовскиот Парламент Кадри Весели изјави дека нема да има промена на границите на Косово или размена на територии во рамки на дијалогот меѓу Белград и Приштина. Во изјава за Дојче Веле тој рече дека преговорите меѓу Белград и ...

Курти: По низата неуспеси, Тачи може да посегне по инциденти, тензии и дестабилизација

Стандард - 13.09.2018

Лидерот на опозициското Движење Самоопределување (ВВ), Албин Курти смета дека, по спротивставувањата од страна на меѓународната заедница на плановите на косовскиот претседател Хашим Тачи за поделба на Косово и по националистичкиот говор на српскиот ...

Усвоен Нацрт-закон за трансформација на ФСК во војска на Косово

Стандард - 13.09.2018

Косовската Влада на денешната седница го усвои Нацрт-законот за трансформација на Безбедносните сили на Косово (ФСК) во Војска на Косово, јави дописникот на МИА од Приштина. На владината седница министерот за ФСК, Рустем Бериша предложи измена на ...

Рама: Идејата за корекција на границите е играње со судбината на албанската нација

Локално - 14.09.2018

Идејата за корекција на границите е многу деликатна и претставува играње со судбината не само на Косово, туку и на албанската нација, изјави албанскиот премиер и лидер на Социјалистичката партија, Еди Рама.

Конгрес на САД: Русија може да го попречи патот на Србија кон ЕУ

1tv - 14.09.2018

Русија би можела да го попречи патот на Србија кон европските интеграции, се оценува во извештајот на американскиот Конгрес, насловен како „Позадина и односите со САД”. Денешен „Блиц“ наведува дека иако извештај треба да е насочен кон односите меѓу ...

Рама за менувањето граници: Оваа шанса нема да се повтори

Канал5 - 14.09.2018

Албанскиот премиер Еди Рама по повод идејата за менување на границите во дијалогот меѓу Белград и Приштина, рече дека тој е последниот што треба да го коментира тоа. Од друга страна, пак, рече дека во Приштина „мора да се водат соодветни стратегиски ...

Бериша: Идејата за корекција на границите е проект на Белград

Стандард - 14.09.2018

Поранешниот албански претседател и премиер Сали Бериша верува дека идејата за размена на територии меѓу Косово и Србија е проект на Белград, јави дописникот на МИА. Гостувајќи во телевизиска емисија, Бериша упати тешки обвинувања на адреса на ...

Весели за ДВ: Белград треба подобро да ја слуша Меркел

Локално - 15.09.2018

Нема да има промена на граници, ниту размена на територии. Ќе има признавање на независна и суверена држава Косово – категоричен е претседателот на Собранието на Косово, Кадри Весели во интервју за ДВ.

„Коха“: Србија се плаши дека Косово во Интерпол ќе бара апсење на нејзините воени злосторници

1tv - 13.09.2018

Причина за категоричното противење на Белград на приемот на Косово во светската полициска организација е стравот дека доколку Приштина успее во нејзината намера ќе уследат обвиненија против голем број српски полицајци и војници кои извршиле воени ...

Косовската опозиција со писмо до Могерини: Не поддржуваме корекција на границите

Точка - 13.09.2018

Опозициските партии во косовското собрание упатија до високата претставничка на Европската Унија, Федерика Могерини писмо во кое се противат на корекцијата на границите. Во писмото што го испратија Демократскиот сојуз на Косово, движењето ...

Тачи: Нема договор без реципрочно признавање на Србија и Косово

Точка - 13.09.2018

Косовскиот претседател, Хашим Тачи изјави дека нема да потпише договор со Србија, доколку тоа не подразбира реципрочно признавање, но додаде дека е скептичен кога станува збор за можностите да дојде до таков договор.

Нов обид на опозицијата да го спречи Тачи да преговара за размена на територии

Курир - 13.09.2018

Косовската опозиција денеска повторно ќе се обиде да обезбеди мнозинство во Собранието на Косово за усвојување на резолуција за дијалогот со Србија, со која ќе му се забрани на косовскиот претседател Хашим Тачи да преговара за размена на територии.

Тачи: Ќе ја коригираме границата за да обезбедиме признавање на Косово од Србија

Денешен - 13.09.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска ги повтори неговите заложби за, како што вели „корекција на границите“, изразувајќи уверување дека со тоа Косово ќе обезебди признавање на независноста од страна на Србија, јави МИА од Приштина.

Весели: Нема да има промена на граници, ниту размена на територии

Независен - 13.09.2018

Претседателот на косовскиот Парламент Кадри Весели изјави дека нема да има промена на границите на Косово или размена на територии во рамки на дијалогот меѓу Белград и Приштина. Во изјава за Дојче Веле тој рече дека преговорите меѓу Белград и ...

Курти: По низата неуспеси, Тачи може да посегне по инциденти, тензии и дестабилизација

Телма - 13.09.2018

Лидерот на опозициското Движење Самоопределување (ВВ), Албин Курти смета дека, по спротивставувањата од страна на меѓународната заедница на плановите на косовскиот претседател Хашим Тачи за поделба на Косово и по националистичкиот говор на српскиот ...

Косовската Влада усвои Нацрт-закон за трансформација на ФСК во војска на Косово

Локално - 13.09.2018

Косовската Влада на денешната седница го усвои Нацрт-законот за трансформација на Безбедносните сили на Косово (ФСК) во Војска на Косово. На владината седница министерот за ФСК, Рустем Бериша предложи измена на три закони, со кои безбедносните сили ...

Рама: Идејата за корекција на границите е играње со судбината на албанската нација

1tv - 14.09.2018

Идејата за корекција на границите е многу деликатна и претставува играње со судбината не само на Косово, туку и на албанската нација, изјави албанскиот премиер и лидер на Социјалистичката партија, Еди Рама.

Конгрес на САД: Русија може да го попречи патот на Србија кон ЕУ

Стандард - 14.09.2018

Русија би можела да го попречи патот на Србија кон европските интеграции, се оценува во извештајот на американскиот Конгрес, насловен како „Позадина и односите со САД”. Како што јави дописникот на МИА од Белград, денешен „Блиц“ наведува дека иако ...

Сали Бериша: Идејата за корекција на границите е проект на Белград

Либертас - 14.09.2018

Поранешниот албански претседател и премиер Сали Бериша верува дека идејата за размена на територии меѓу Косово и Србија е проект на Белград, јави дописникот на МИА. Гостувајќи во телевизиска емисија, Бериша упати тешки обвинувања на адреса на ...

„Коха“: Србија се плаши дека Косово во Интерпол ќе бара апсење на нејзините воени злосторници

Либертас - 13.09.2018

Причина за категоричното противење на Белград на приемот на Косово во светската полициска организација е стравот дека доколку Приштина успее во нејзината намера ќе уследат обвиненија против голем број српски полицајци и војници кои извршиле воени ...

Косовското собрание повторно ќе гласа за спорот со Србија

Press24 - 13.09.2018

Косовската опозиција денеска повторно ќе се обиде да обезбеди мнозинство во Собранието на Косово за усвојување на резолуција за дијалогот со Србија, со која ќе му се забрани на косовскиот претседател Хашим Тачи да преговара за размена на територии.

Тачи: Ќе направиме корекција на границата за да обезбедиме признавање од Србија

Либертас - 13.09.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска ги повтори неговите заложби за, како што вели „корекција на границите“, изразувајќи уверување дека со тоа Косово ќе обезебди принавање на независноста од страна на Србија, јави дописникот на МИА од Приштина.

Весели: Нема да има промена на граници, ниту размена на територии

А1 On - 13.09.2018

Претседателот на косовскиот Парламент Кадри Весели изјави дека нема да има промена на границите на Косово или размена на територии во рамки на дијалогот меѓу Белград и Приштина. Во изјава за Дојче Веле тој рече дека преговорите меѓу Белград и ...

Курти: По низата неуспеси, Тачи може да посегне по инциденти, тензии и дестабилизација

Вечер - 13.09.2018

Лидерот на опозициското Движење Самоопределување (ВВ), Албин Курти смета дека, по спротивставувањата од страна на меѓународната заедница на плановите на косовскиот претседател Хашим Тачи за поделба на Косово и по националистичкиот говор на српскиот ...

Доставен план за формирање војска на Косово

Н.Македонија - 13.09.2018

Косовската влада на вчерашната седница го усвои нацрт-законот за трансформација на Безбедносните сили на Косово (ФСК) во војска на Косово, јави дописникот на МИА од Приштина. На владината седница министерот за ФСК, Рустем Бериша, предложи измена на ...

Рама: Идејата за корекција на границите е играње со судбината на албанската нација

Стандард - 14.09.2018

Идејата за корекција на границите е многу деликатна и претставува играње со судбината не само на Косово, туку и на албанската нација, изјави албанскиот премиер и лидер на Социјалистичката партија, Еди Рама.

Конгрес на САД: Русија може да го попречи патот на Србија кон ЕУ

Либертас - 14.09.2018

Русија би можела да го попречи патот на Србија кон европските интеграции, се оценува во извештајот на американскиот Конгрес, насловен како „Позадина и односите со САД”. Како што јави дописникот на МИА од Белград, денешен „Блиц“ наведува дека иако ...

Сали Бериша: Идејата за корекција на границите е проект на Белград

1tv - 14.09.2018

Поранешниот албански претседател и премиер Сали Бериша верува дека идејата за размена на територии меѓу Косово и Србија е проект на Белград. Гостувајќи во телевизиска емисија, Бериша упати тешки обвинувања на адреса на косовскиот претседател Хашим ...

„Коха“: Србија се плаши дека Косово во Интерпол ќе бара апсење на нејзините воени злосторници

Кајгана - 13.09.2018

Приштина, 13 септември 2018 (МИА) – Причина за категоричното противење на Белград на приемот на Косово во светската полициска организација е стравот дека доколку Приштина успее во нејзината намера ќе уследат обвиненија против голем број српски ...

Нов обид на опозицијата да го спречи Тачи да преговара за размена на територии

Либертас - 13.09.2018

Косовската опозиција денеска повторно ќе се обиде да обезбеди мнозинство во Собранието на Косово за усвојување на резолуција за дијалогот со Србија, со која ќе му се забрани на косовскиот претседател Хашим Тачи да преговара за размена на територии.