TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Невремето целосно ги уништи овошните насади

Тера - 11.07.2019

Невремето што синоќа ја зафати Преспа предизвика поголеми штети на јаболковите насади кои беа погодени од град, уништени беа кровови на куќи и приколки на потегот од Претор до Долно Дупени.Вакво невреме одамна не се памети во овие краишта, велат ...

Силно невреме во Преспа - уништени туристички кампови и земјоделски површини

Сител - 11.07.2019

Апокалиптични слики после вчерашното невреме кое ја зафати Долна Преспа. Невремето проследено со силен ветер, дожд и град за само половина час направи пустош. Најстрашна е состојбата во автокампот „Крани“.

Граѓани сведочат за ужасот што го преживеале во невремето во Преспа

Алсат-М - 11.07.2019

Целосно уништени и смачкани камп приколки, откорнати дрва, преплашени граѓани. Ова денеска е сликата од автокампот Крани на брегот на Преспанското езеро, еден ден по големото невреме кое доцна вчера ја зафати Преспа.

(ФОТО) Невремето направи пустош во Флогида

Фокус - 11.07.2019

Силното невреме што деновиве ја зафати Грција нанесе огромни материјални штети, а ги зеде и првите човечки жртви. Според информациите од Грција, досега загинале седум лица, а има десетици повредени на грчките острови.

Пустош во Преспа по невремето

Телма - 11.07.2019

Огромни штети од невремето и во Преспа. Бурата корнела дрвја и носела покриви, а сосема се уништени камповите крај Преспанското Езеро. Жителите сведочат дека никогаш порано немало толку силно невреме.

Видео: Како ништо да не било – Претор полн со туристи по невремето, туристичката сезона во Преспа продолжува

Centar - 11.07.2019

По силното невреме кое што синоќа пустошеше низ долна Преспа, денес сонцето и убавите плажи покрај Преспанското еџеро полни со туристи. Штетите полека се санираат, а помагаат општинските и државните власти.

(Фото) Нова снимка од страшното невреме во Преспа – Ветерот со 150км/час уништуваше се пред себе

Centar - 11.07.2019

Видео од силното невреме кое синоќа пустошеше во Преспа. Ова видео е направено во Штрбово. Невремето вчера предизвика поголеми штети на јаболковите насади кои беа погодени од град, уништени беа кровови на куќи и приколки на потегот од Претор до ...

Овошните насади уништени, огромни штетите по невремето во Преспа и Охридско

Канал5 - 11.07.2019

Според првичните проценки од терен предизвикана е голема материјална штета, но за среќа нема човечки жртви, ниту повредени. Откорнати дрвја, искршени автомобили и камп приколки, откорнати кровови од куќи и помошни објекти, уништени овоштарници и ...

Министрите Спасовски и Димковски во посета на погодени населени места од невремето во Преспа, активирани се сите ...

24Инфо - 11.07.2019

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, заедно со градоначалникот на општина Ресен Живко Гошаревски, денеска ги посетија населените места во Преспанскиот регион што ...

(Видео) 1ТВ од Преспа – Сведоштва на граѓани за ужасното невреме

1tv - 11.07.2019

Откорнати дрвја, искршени автомобили и камп приколки, откорнати кровови од куќи и помошни објекти, уништени овоштарници и земјоделски насади, искршени електрични столбови, е само дел од сликата во Преспа по синоќешното невреме, во кое за помалку од ...

Ова е елементарна непогода и државата прави сè да помогне, рекоа министрите Спасовски и Димковски во Преспа

Сакам да кажам - 11.07.2019

Факт е дека имавме страшно невреме во Преспанскиот Регион, сите надлежни владини и локални служби се на терен за да се санира состојбата, рече министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски при денешниот увид во Преспа.

Застрашувачки фотографии: Уништени покриви, паднати дрвја во Штрбово

Фокус - 11.07.2019

Синоќешното невреме кое синоќа ја зафати Македонија направи огромни штети низ населените места во земјава. Еден од најпогодените региони е преспанскиот, каде има нанесена голема материјална штета и паднати се многу дрвја.

Невреме во Охрид и Преспа: Паднати дрвја, блокирани патишта, уништени кампови-нема повредени

Нова ТВ - 11.07.2019

Искорнати стебла, превртени или смачкани камп приколки и срамнета инфраструктура е она што зад себе го остави невремето што вчера попладне и вечерта го зафати охридско-преспанскиот регион.

(ВИДЕО) Ден потоа – Невреме со апокалиптични размери го погоди Крани

Алсат-М - 11.07.2019

Од автокампот Крани кај Преспа изутринава доаѓаат ведео материјали коишто наликуваат на кадри од ударните вести за разорни урагани или тајфуни на далечниот исток. Стогодишни искорнати стебла, превртени или смачкани камп приколки и срамнета ...

Исповед на Србин кој се најде среде страшното невреме во Грција: „Изгледаше како да е крај на светот“

Press24 - 11.07.2019

Сило невреме погоди поголем дел од Европа, а синоќа од силно невреме и ветер беше погодена и Грција. Во невремето има и 7 жртви, а повредени се и 100 лица. Небојша И за „Курир.рс“ вели дека се нашол на Халкидики среде страшното невеме, и вели дека ...

Крани како погодено од ураган

Сакам да кажам - 11.07.2019

Страотна вечер поминаа летувалците од автокампот Крани крај Преспанското Езеро. Вчерашното невреме откорнуваше дрвја од корен, тие паднаа камп приколки, а летувалците се жалат дека едвај спасиле жива глава. Дел од паднатите дрвја паднаа и врз возила.

Потресни сведоштва од невремето во преспанско

Либертас - 11.07.2019

Само на филм имам видено такво невреме какво што вчера се случи во преспанскиот крај. Едвај спасивме жива глава. Вака сведочи Славчо Глигоровски за 1ТВ кој е сопственик на камп приколка врз која се урнало дрво и ја срамнило со земја.

И Албанија погодена од невреме, повредени лица, поплави, застој во сообраќај

+инфо - 11.07.2019

Големо невреме, проследено со силен ветер, дожд, град и електрични празнења, ја погоди речиси целата територија на Албанија, предизвикувајќи поплави, материјална штета врз возила и објекти, како и прекин во снабдувањето со електрична енергија.

Невремето направи пустош и во Преспа

Телма - 11.07.2019

Невремето кое синоќа половина час корнеше дрвја, бандери и покриви од куќи во Преспа направи голема штета посебно во селата Наколец, Крани, Долно Дупени Штрбово и Љубојно. Децата кои летуваат во автокампот Крани ќе бидат вратени дома пред време, ...

Се најавува ново невреме - Временската до крајот на јули полна пресврти

Press24 - 11.07.2019

По невремето кое пустошеше во Македонија следи сончев ден, па од утре пак дожд и невреме. Ова е временската за цел месец јули според ...

(Видео + Фото) Во автокампот Крани огромни штети, за среќа нема повредени од вчерашното невреме

Либертас - 11.07.2019

Екипа на 1тв се упати кон погодените подрачја од вчерашното невреме што го зафати југозападниот дел од земјава. Од тоа што може да се види, Крани е погодено како од ураган. Има голем број на жители кои се дојдени да ја проверат состојбата.

Бура носи се пред себе: Најстрашните моменти од невремето во Грција фатени на камера (ВИДЕО)

Press24 - 11.07.2019

Седум лица повредени во невреме во Грција, а во соопштението се наведува дека се повредени стотина лица. Социјалните мрежи се преплавени од фотографии и виде од фотографии и снимки од сташното невреме.

НЕВРЕМЕТО ВО ПРЕСПА направи пустош во автокампот Крани (ВИДЕО)

Слободен Печат - 11.07.2019

По вчерашното невреме автокампот Крани изледа како да минал ураган низ него. Откорнати дрвја, паднати врз камп приколките и возилата, а летувалците велат дека едвај спасиле жива глава и вистинска среќа е што нема повредени.

Откорнати дрвја, искршени приколки и уништени автомобили: Силното невреме направи пустош и во Охридско-Преспанскиот ...

Точка - 11.07.2019

Охридско-Преспанскиот регион вчера беше зафатен од силно невреме, проследено со ветер и дожд. Според фотографиите и видеата од социјалните мрежи, невремето кое вчера траело половина час уништило голем број автомобили и и корнело дрвја, бандери и ...

(Фото галерија) 1ТВ долж погодените подрачја во преспанско

1tv - 11.07.2019

Силното невреме што ја погоди Преспа направи материјална штета во овој дел на Северна Македонија. На фотографиите се забележуваат откорнати дрва, исршени автомобили и превртени ...

(ФОТО) Невремето затвори позната плажа во Преспа, не се знае кога повторно ќе проработи

Фактор - 11.07.2019

Невремето кое го зафати југозападниот дел од земјава вчера ја затвори плажата во Долно Дупени. На својот фејсбук профил тие пишуваат дека големото невреме го разорало Дупени. Следните 4-5 дена нема да работеле затоа што ќе мора да оспособат барем ...

Жителите на Дупени револтирани по вчерашното невреме: Власта заборави дека во Преспа не се наоѓа само Крани (ФОТО)

Курир - 11.07.2019

Делови во повеќе држави од регионот денеска се опоравуваат по страшното невреме кое беснееше вчера вечерта. По страшното невреме од кое најмногу беше погоден грчкиот остров Халкидики, невреме имаше и во Албанија, но и во неколку македонски градови.

По невремето во Преспа: Оштетени кровови и автомобили, паднати дрвја, затворен пат

Либертас - 11.07.2019

Центарот за управување со кризи известуваше за состојбата во преспанскиот регион по синоќешното невреме. „Од невремето оштетени се покриви, автомобил, од паднати дрвја во авто кампот „Крани“ оштетени се камп приколки, паднати дрвја ги препречиле ...

Како изгледаше невремето во Каликратија: Бурата носеше се пред себе (ВИДЕО)

PressingTV - 11.07.2019

Ветрот носеше се пред себе. Вакво невреме не се памети. Плажите се уништени, дрвата откорнати.Вака изгледа денеска место Неа Каликратија по вчерашото невреме кое го зафати речиси целиот полуостров.

(Фото) Се утврдуваат штетите во Преспа: Се расчистуваат патиштата, домаќинствата се враќаат во нормала

еМагазин - 11.07.2019

По вчерашното катастрофално невреме кое зафати дел од Преспа и преспанското крајбрежје, денеска на терен заедно со пожарникарските служби и Дирекцијата за заштита и спасување излезе и администрацијата на општина Ресен.

(ВИДЕО) Албанија погодена од силно невреме

Скопје1 - 11.07.2019

Силен ветер, дожд, град и електрични празнења, вчера ја погоди речиси целата територија на Албанија, предизвикувајќи поплави, материјална штета, како и прекин во снабдувањето со електрична енергија.

Обновено+фото: Невремето што синоќа пустошеше во регионот, предизвика штети и во Охридско

OhridNews - 11.07.2019

Откорнати дрвја, оштетени автомобили и покриви… Ваква е сликата утрово во Св. Наум, по синоќешното големо невреме што го зафати Преспанско-охридскиот регион. Граѓаните штетите од невремето можат да ги пријават во Општинската комисија за проценка на ...

Министрите Оливер Спасовски и Трајан Димковски во Преспа, по катастрофалното невреме

Centar - 11.07.2019

Министрите за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски и за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска ќе ги посетат наеелените места од Преспанакиот регион погодени од невремето, автокампот Крани, село Наколец и сите околни села што ...

Валона под вода, плажите во Орикум и Јале уништени (ВИДЕО+ФОТО)

Слободен Печат - 11.07.2019

Од невремето имало и собраќајна несреќа во Поградец, при што деветмина биле повредени Од силното невреме синоќа беше опфатена и Албанија. Најмногу е погодено албанското крајбрежје. Топ Чанел јавува дека поплавени се неколку населби во Валона, додека ...

Димковски и Спасовски ќе ги посетат погодените села од невремето во Преспанскиот регион

Независен - 11.07.2019

Министрите за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски и за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска ќе ги посетат автокампот Крани, село Наколец и околните села од Преспанскиот регион што беа погодени од синоќешното невреме.

Центарот за управување со кризи со извештај за невремето во преспанскиот регион

ТВ21 - 11.07.2019

Центарот за управување со кризи известуваше за состојбата во преспанскиот регион по синоќешното невреме. „Од невремето оштетени се покриви, автомобил, од паднати дрвја во авто кампот „Крани“ оштетени се камп приколки, паднати дрвја ги препречиле ...

УТРИНСКИ ФОКУС: Балканот го зафати невреме

Фактор - 11.07.2019

* (ВИДЕО) АПОКАЛИПСА НА ХАЛКИДИКИ: Невремето однесе и жртви Шест лица го загубиле животот во невремето коешто го зафати полуостровот Халкидики, во северна Грција. Според Ројтерс станува за лица кои се странци, пренесуваат медиумите од регионот.

Вонредна состојба во Ресен, невремето корнеше бандери и носеше кровови во Преспа

Фокус - 10.07.2019

Градоначалникот на Ресен Живко Гошаревски прогласи вонредна состојба во Општина Ресен, поради големото невреме што го зафати преспанскиот регион. Силниот ветер половина час корнел дрвја, бандери и носел покриви од куќи, што предизвикло материјална ...

Силно невреме ја зафати Долна Преспа

Сител - 10.07.2019

Невреме проследено со силен дожд и ветер, а наместа и град, попладнево го зафати реонот на Долна Преспа, односно селата во близина на Граничниот премин Маркова Нога - Штрбово, Крани, Наколец, Љубојно и Долно Дупени.

Славчо Попоски: Многу штети по страшното невреме кај нас, паднати дрвја и откорнати покриви на куќи

1tv - 11.07.2019

Паднати дрвја, откорнати покриви на куќи ни и штети направи страшното невреме кое ја зафати Македонија во текот на изминатите часови, страшно невреме ја погоди Преспа каде е прогласена вонредна состојба а исто така големо невреме со силен ветер кој ...

Десетина села се без струја по бурата што ја зафати Преспа

Сакам да кажам - 10.07.2019

Десетина села во Преспа се без струја откако попладнево регионот беше погоден од силна бура, потврди градоначалникот Живко Гошаревски. Силно невреме, какво жителите велат дека не паметат со години, ја зафати Преспа попладнево околу 18,30 часот.

Големо невреме во Преспа, десетина села без струја, паѓаа ќерамиди, оџаци, дрвја...

МКД - 10.07.2019

Големо невреме го зафати вечерва Преспанскиот регион. Врнежите од дожд, силниот ветер, повременото паѓање на град, предизвикаа големи материјални штети. Засега нема информации за повредени лица. Десетина села во Преспа се без струја.

Силно невреме во Преспа, откорнати покриви од куќи, дрвја и бандери

Телма - 10.07.2019

Ураганско невреме со силен дожд и ветер ја зафати вечерва Песпа. Силниот ветер половина час корнел дрвја, бандери и носел покриви од куќи, јавува градоначалникот на Ресен, Живко Гошаревски.

(фотогалерија) Катастрофално невреме во ек на летната сезона за еден час направи пустош во Долна Преспа – Летаа ...

Centar - 11.07.2019

Катастрофално невреме денеска околу 18 часот и 30 минути ја погоди Долна Преспа. На потегот од Претор до Долно Дупени невремето проследено од силен ветер, дожд и град причинета е голема материјална штета.

Невремето корнеше дрвја и кровови на куќи во Преспа

24 Вести - 10.07.2019

Силното невреме во државата, предизвика значителни материјални штети. Невремето во Преспа откорнало дрвја и кровови на куќи, а соборени се и повеќе од 60 бандери. Блокирани се патиштата кон некои села од паднатите дрва, а има и прекини во ...

Силно невреме ја погоди Преспа: Дрвја паѓале врз приколки во автокампот „Крани“

Макфакс - 10.07.2019

Силно невреме со силен дожд и ветер го зафати Преспанскиот регион, информираат од Центарот за управување со кризи. Како што додаваат од таму, погодени се селото и автокампот Крани, како и Претор и Наколец.

Силно невреме во Преспа, неколку куќи без покрив, десетина села без струја

ТВ21 - 10.07.2019

Силно невреме владееше попладнево на територијата на целата земја, а најтешко беше погоден преспанскиот крај, при што десетина села во Преспа се без струја. Ова го потврди градоначалникот Живко Гошаревски, а информацијата ја пренесе ...

(ВИДЕО)Силно невреме ја зафати Долна Преспа

ММС - 10.07.2019

Силно невреме проследеено со силен дожд, ветер и град вечерва го зафати регинот на Долна Преспа. Според градоначалникот на општина Ресен, Живко Гошаревски, кој во моментот со службите е на терен, предизвикана е голема материјална штета, отсечени се ...

Невремето корнеше дрвја и кровови на куќи во Преспа

Нова ТВ - 10.07.2019

Силното невреме кое ја зафати територијата на речиси целата држава, предизвика значителни материјални штети. Невремето во Преспа корнело дрвја и кровови на куќи, а соборени се и повеќе од 60 бандери.

Дожд и ветер: Големо невреме ја зафати Преспа, прогласена вонредна состојба (ВИДЕО)

PressingTV - 10.07.2019

Големо невреме вечерва го зафати преспанскиот регион. Дожд и ветер носеше се пред себе, па беше отежнат сообраќајот во тој регион но и снабдувањето со електрична енергија. Режисерот Јане Бојаџи на својот Фејсбук профил објави видео од невремето.