TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(Видео) Костадинов: Хидроцентралите на Мицкоски се предмет за ДКСК

Макфакс - 26.06.2019

Во своето обраќање на денешната седница на Собранието, пратеникот и портпарол на СДСМ, Костадин Костадинов истакна дека иако пратениците на ВМРО-ДПМНЕ зборуваат за Законот за спречување на корупцијата и Државната комисија за спречување на ...

Премиерот Заев му нареди на Зоран да го повлече предлогот за министер за финансии (ВИДЕО)

PressingTV - 26.06.2019

Пристисокот од јавноста, пратениците,експертите, антикорупционерите е главна причина што премиерот Зоран Заев реши да го повлече предлогот истовремено да биде и министер за финансии. Недореченостите во законот му дадоа за право на премиерот да се ...

Заев по дописот од Антикорупциска: министер за финансии ќе бидам додека не се избере некој друг

IRL - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната седница на Собранието го повлече предлогот тој самиот да биде и министер за финансии и рече дека со овој ресор ќе раководи додека не биде избран нов министер.

Заев го повлече предлогот, нема да биде министер за финансии – „Премиерот не може да биде и министер“, велат од ...

ТВ21 - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев го повлече предлогот со кој требаше, освен премиер, да ја извршува и функцијата министер за финансии.Член 44, став 2 од Законот за спречување на корупција, не дозволува спојување на овие две функции.

ДКСК: Заев не треба да биде и министер за финанции

Алсат-М - 26.06.2019

Државната комисија за спречување на корупцијата, во врска со Предлогот за избор на членови на Владата на Република Северна Македонија со бр 08-2072/3 од 23.06.2019 година, доставен до Собранието на Република Северна Македонија, со кој, Претседателот ...

Антикорупциска предупреди дека Заев не може да биде и премиер и министер за финансии

Сакам да кажам - 26.06.2019

Антикорупциската комисија го извести Собранието дека предлогот премиерот Зоран Заев да биде истовремено и министер за финансии е спротивен на Законот за спречување корупција и судир на интереси, бидејќи, согласно законот, двете функции се неспоиви.

Гоцевски: Заев е прв член на Владата, зошто да не може да води ресор?

Фокус - 26.06.2019

Премиерот, Зоран Заев, ќе го прекрши Законот за спречување на корупција, доколку биде изгласан неговиот предлог за реконструкција на Владата, со кој ќе стане и министер за финансии. Експертите велат дека одредбата 44 од Законот е јасна и ...

Антикорупциска со став дека Заев не може да биде министер за финансии

Р.С.Европа - 26.06.2019

Државната комисија за спречување корупција го известила Собранието дека премиерот Зоран Заев не може да ја извршува и функцијата министер за финансии. Од комисијата укажуваат на Законот за спречување на корупцијата и судир на интереси во кој се ...

Ивановска: Заев не може да биде министер, но може да раководи со ресор

Фокус - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев истовремено не може да биде министер за финансии, но може да раководи со ресорот, објаснува за Фокус претседателката на Антикорупциската комисија Билјана Ивановска. -Законот за антикорупција е јасен и јасно предвидува дека ...

Анти-корупциска го разгледуваа предлогот Заев да биде и министер за финансии

Алсат-М - 26.06.2019

Комисијата за спречување на корупцијата отвори дебата за предлогот, премиерот Зоран Заев да мозе да ја врши и функцијата министер за финансии. Засега, Антикорупцијата поради сомневањата за судир на интереси го разгледува предлогот на Владата.

Антикорупционерите до Џафери: Премиерот не може да биде и министер за финансии

Нова ТВ - 26.06.2019

Антикорупциска комисија пред поочеток на денешната седница испратила извесување до престедателот на Собранието, Талат Џафери во кое навела дека изборот на премиерот за министер за финасии е судир на интереси.

Антикорупциска: Ако Заев стане министер за финансии ќе го прекрши законот

Press24 - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев истовремено не може да биде министер за финансии, но може да раководи со ресорот , смета Антикорупциската комисија. Тие во допис до Собранието и Талат Џафери информираат дека доколку Заев истовремено биде минситер за финансии и ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Антикорупциска реагираше, Заев се повлекува од функцијата министер

Фактор - 26.06.2019

Станува збор за голем пропуст кој не требаше да се случи. Законот за спречување на корупцијата е јасен и се чекаше само денот која Комисијата ќе реагира, изјави за Фактор Слаѓана Тасева, поранешна претседателка на Антикорупциската комисија.

Антикорупциска: Заев не може да биде министер за финансии

Фактор - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев не може да биде и министер за финансии. Комисијата за спречување на корупцијата со писмо до претседателот на Собранието Талат Џафери објаснува дека тоа е незаконски. Според некои информации, Заев поради тоа ќе го повлече ...

Заев ќе го повлече предлогот да биде министер за финсии

Република - 26.06.2019

Законот за антикорупција е јасен и јасно предвидува дека премиерот истовремено не може да биде министер и дека овие две функции се непоиви. Меѓутоа, Законот за влада му дозволува да раководи со одреден ресор во одреден период во определни услови, ...

Антикорупциска со став: Заев не може да биде и министер за финасии поради судир на интереси

24Инфо - 26.06.2019

Антикорупциска комисија со писмено соопштение се обратила до Собранието со став дека Премиерот Зоран Заев не може да биде и министер за финасии бидејќи има судир на интереси. Антикорционерите во писмо се повикуваат на Законот за судир на интереси во ...

Антикорупциска ќе проверува дали Заев може да биде и премиер и „чувар на државната каса“

Фактор - 26.06.2019

Државната комисија за спречување на корупција ќе го разгледа предлогот премиерот Зоран Заев да биде и шеф на Владата и истовремено „чувар на државната каса“ како министер за финансии. Овој предлог денеска треба да помине во Собранието, како и ...

Министерот Зоран Заев на „тапет“ на Антикорупцска поради судир на интереси

MakPress - 26.06.2019

Предлогот доставен до Собранието на Република Македонија во кој премиерот Заев е предложен и за министер за финансии денеска ќе биде разгледуван од страна на Државната комисија за спречување на корупција.

Слаѓана Тасева: Предност има законот за антикорупција

PressingTV - 26.06.2019

Во ситуација кога има постар закон, како што е Законот за Влада, и специјален закон, како што е Законот за спречување на корупција и судир на интереси, предност во примената има специјалниот закон или леџ специјалис, вели за Пресинг Тв, Слаѓана ...

(Видео) Костадинов: Хидроцентралите на Мицкоски се предмет за ДКСК

24Инфо - 26.06.2019

Во своето обраќање на денешната седница на Собранието, пратеникот и портпарол на СДСМ, Костадин Костадинов истакна дека иако пратениците на ВМРО-ДПМНЕ зборуваат за Законот за спречување на корупцијата и Државната комисија за спречување на ...

ЗАКОН ЗА СПРЕЧУВАЊЕ КОРУПЦИЈА: Заев не може да биде и претседател на Владата и министер

Денешен - 25.06.2019

Извадок од Законот за спречување корупција и судир на интереси, прогласен со потписи на Иванов и Џафери на 17 јануари 2019 година, а објавен во Службен весник на 19 јануари 2019 година. Глава 5, член 44: „Функцијата претседател на Валдата…, ...

Антикорупциска до Џафери: Премиерот не може да биде и министер за финансии

ТВ21 - 26.06.2019

Антикорупциската комисија денеска испрати писмо со кое го известува претседателот на Собранието дека Премиерот не може да биде и министер за финансии. Известувањето го пренесуваме интеграно: Државната комисија за спречување на корупцијата, во врска ...

Антикорупциска предупреди дека Заев не може да биде и премиер и министер за финансии

Либертас - 26.06.2019

Антикорупциската комисија го извести Собранието дека предлогот премиерот Зоран Заев да биде истовремено и министер за финансии е спротивен на Законот за спречување корупција и судир на интереси, бидејќи, согласно законот, двете функции се неспоиви.

Професорот Гоцевски дециден: Заев е прв член на Владата, зошто да не може да води ресор?

1tv - 26.06.2019

Премиерот, Зоран Заев, ќе го прекрши Законот за спречување на корупција, доколку биде изгласан неговиот предлог за реконструкција на Владата, со кој ќе стане и министер за финансии. Експертите велат дека одредбата 44 од Законот е јасна и ...

Антикорупциска: Заев не може да биде министер за финансии

Република - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев истовремено не може да биде министер за финансии, но може да раководи со ресорот, објаснува за Фокус претседателката на Антикорупциската комисија Билјана Ивановска. -Законот за антикорупција е јасен и јасно предвидува дека ...

Двојната фукционерска улога на Заев пред Антикорупциска

Вечер - 26.06.2019

Антикорупциска комисија отвори дебата за предлогот, премиерот Зоран Заев да мозе да ја врши и функцијата министер за финансии. Засега, Антикорупцијата поради сомневањата за судир на интереси го разгледува предлогот на Владата.

Антикорупциска не дава премиерот да биде и министер

Expres - 26.06.2019

Антикорупциска комисија пред почеток на денешната седница испратила извесување до престедателот на Собранието, Талат Џафери во кое навела дека изборот на премиерот за министер за финасии би претставувал судир на интереси.

Премиерот Заев не може да биде и министер за финансии, одлучи Антикорупциска

МКД - 26.06.2019

Антикорупциска комисија заклучи дека премиерот Зоран Заев не може да биде истовремено и министер за финансии заради судир на интереси. Според неофицијалните информации, Заев веќе го повлекол своето име од листата на предлози за нови министри.

Антикорупциска ќе проверува дали Заев може да биде и премиер и министер

Слободен Печат - 26.06.2019

Антикорупциска отвори расправа дали има судир на интереси во случајот со Заев. Државната комисија за спречување на корупција ќе го разгледа предлогот премиерот Зоран Заев да биде и шеф на Владата и истовремено министер за финансии.

Слаѓана Тасева: Предност има законот за антикорупција

Либертас - 26.06.2019

Во ситуација кога има постар закон, како што е Законот за Влада, и специјален закон, како што е Законот за спречување на корупција и судир на интереси, предност во примената има специјалниот закон или леџ специјалис, вели за Пресинг Тв, Слаѓана ...

(ВИДЕО) Костадинов: Хидроцентралите на Мицкоски се предмет за ДКСК, ВМРО ДПМНЕ да повика на одговорност во своите ...

А1 On - 26.06.2019

Во своето обраќање на денешната седница на Собранието на Република Северна Македонија, пратеникот и портпарол на СДСМ Костадин Костадинов истакна дека иако пратениците на ВМРО-ДПМНЕ цело зборуваат за Законот за спречување на корупцијата и Државната ...

Антикорупциска предупредува дека Заев не може да биде и премиер и министер за финансии

Мета - 26.06.2019

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска преку соопштение реагираше дека е неправилно Зоран Заев во исто време да биде и премиер и министер за финансии. Комисијата соопшти дека ако нејзиното укажување не се земе предвид, ќе ...

Антикорупциска до Собранието: Заев не може да биде министер за финансии (ФОТО)

+инфо - 26.06.2019

Антикорупциската комисија испрати допис до Собранието во кој укажува дека ако премиерот Зоран Заев биде избран и за министер за финансии ќе дојде до судир на интереси, поради што тие ќе мора да реагираат.

Антикорупциска предупреди дека Заев не може да биде и премиер и министер за финансии

Сител - 26.06.2019

Антикорупциската комисија го извести Собранието дека предлогот премиерот Зоран Заев да биде истовремено и министер за финансии е спротивен на Законот за спречување корупција и судир на интереси, бидејќи, согласно законот, двете функции се неспоиви.

Законот за спречување корупција вели дека функциите премиер и министер се неспојливи

ММС - 26.06.2019

Премиерот, Зоран Заев, ќе го прекрши Законот за спречување на корупција, доколку биде изгласан неговиот предлог за реконструкција на Владата, со кој ќе стане и министер за финансии. Експертите велат дека одредбата 44 од Законот е јасна и ...

Антикорупциска комисија: Заев не може да биде министер за финансии

Курир - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев истовремено не може да биде министер за финансии, но може да раководи со ресорот, објаснува за „Фокус“ претседателката на Антикорупциската комисија Билјана Ивановска. -Законот за антикорупција е јасен и јасно предвидува дека ...

Антикорупциска: Премиерот не може да биде и министер за финансии

А1 On - 26.06.2019

Државната комисија за спречување на корупција испрати известување до Претседателот на Собранието, Талат Џафери дека ќе го разгледа предлогот премиерот Зоран Заев во исто време да биде министер за финансии.

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ да повика на одговорност во своите редови

МКД - 26.06.2019

Во своето обраќање на денешната седница во македонското Собрание, пратеникот и портпарол на СДСМ Костадин Костадинов истакна дека иако пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, зборуваат за Законот за спречување на корупцијата и Државната комисија за спречување на ...

Антикорупциска: Ако премиерот стане министер ќе мораме да реагираме

PressingTV - 26.06.2019

Во случај кога Претседателот на Владата на Република Северна Македонија би се избрал за министер за финансии, Антикорупциската комисија ќе биде принудена да преземе конкретни мерки согласно нејзините надлежности утврдени во Законот за спречување на ...

Ивановска: Заев не може да биде министер, но може да раководи со ресор

Press24 - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев истовремено не може да биде министер за финансии, но може да раководи со ресорот, објаснува за „Фокус“ претседателката на Антикорупциската комисија Билјана Ивановска. -Законот за антикорупција е јасен и јасно предвидува дека ...

Антикорупциската ќе проверува дали Заев може да биде и министер за финансии

Макфакс - 26.06.2019

Државната комисија за спречување на корупција испрати известување до претседателот на Собранието, Талат Џафери дека ќе го разгледа предлогот премиерот Зоран Заев во исто време да биде и министер за финансии.

ДКСК: Заев не може да биде премиер и министер за финансии

Локално - 26.06.2019

Државната комисија за спречување на корупцијата ќе преземе конкретни мерки согласно нејзните надлежности утврдени во Законот за спречување на корупцијата и судирот на интереси, доколку премиерот Зоран Заев би бил избран за министер за финансии, се ...

Антикорупциска: Заев не може да биде и премиер и министер за финансии

Нетпрес - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев веројатно денеска ќе го повлече предлогот да биде министер за финансии. Неофицијано, седницата за избор на нови членови на Владата што требаше да започне денеска во 11 часот, сѐ уште не е почната токму поради оваа причина.

Заев се повлече, ќе раководи со секторот финансии до избор на нов министер

Независен - 26.06.2019

Според Уставот е дозволено премиерот на државата да биде и министер, но се повлекувам откако се отвори дебата во јавноста, рече Зоран Заев од собраниската говорница за време на денешната седница за разрешување на старите и именување на новите ...

Ивановска: Заев не може да биде министер, но може да раководи со ресор

Либертас - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев истовремено не може да биде министер за финансии, но може да раководи со ресорот, објаснува за Фокус претседателката на Антикорупциската комисија Билјана Ивановска. -Законот за антикорупција е јасен и јасно предвидува дека ...

Антикорупциска: Заев не може да биде премиер и министер за финансии

еМагазин - 26.06.2019

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) ќе преземе конкретни мерки согласно нејзните надлежности утврдени во Законот за спречување на корупцијата и судирот на интереси, доколку премиерот Зоран Заев би бил избран за министер за ...

Антикорупциска: Кога премиерот би се избрал за министер за финансии, би настанала повреда на законските одредби

Академик - 26.06.2019

Државната комисија за спречување на корупцијата во врска со Предлогот за избор на членови на Владата на Република Северна Македонија со бр. 08-2072/3 од 23.6.2019 година, доставен до Собранието на Република Северна Македонија, со кој претседателот ...

Антикорупциска до Џафери: Премиерот не може да биде и министер за финансии

4NEWS - 26.06.2019

Антикорупциската комисија денеска испрати писмо со кое го известува претседателот на Собранието дека Премиерот не може да биде и министер за финансии. Известувањето го пренесуваме интеграно: Државната комисија за спречување на корупцијата, во врска ...

Антикорупциска: Незаконски е Заев да биде и премиер и министер

Денешен - 26.06.2019

Државната комисија за спречување на корупцијата ќе преземе конкретни мерки согласно нејзните надлежности утврдени во Законот за спречување на корупцијата и судирот на интереси, доколку премиерот Зоран Заев би бил избран за министер за финансии, се ...

ДКСК предупредува за судир на интереси доколку премиерот стане и министер за финансии

CivilMedia - 26.06.2019

Државната комисија за спречување на корупција и судир на интереси се обрати до Собранитето на Република Северна Македонија и Талат Џафери, како претседател, со известување и укажување за можен судир на интереси доколку премиерот истовремено се ...