TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Општина Центар: Споменикот на Ќосето е отстранет бидејќи бил дивоградба!

Фокус - 22.02.2018

Од Општина Центар преку соопштение информираат дека во текот на ноќта од пред Врховниот суд, во центарот на Скопје, е отстранет споменикот на Андон Јанев Ќосето, со појаснување дека станувало збор за дивоградба.

Не стивнуваат реакциите за отстранувањето на споменикот на Ќосето (ФОТО)

Курир - 22.02.2018

Не стивнуваат реакциите по отстранувањето на споменикот на Андон Ќосето во Скопје. Во три часот наутро, на шверцерски начин, споменикот беше отстранет. Граѓаните на социјалните мрежи го коментираат овој чекор на градските власти.

Тодор Петров запали свеќа пред тргнатиот споменик на Ќосето

Локално - 22.02.2018

Споменикот на „чистачот “на ВМРО Андон Јанев-Ќосето е симнат, спакуван во камион и сместен во магацин во хангарите на МЗТ Тито. Во црни темници како што беше поставен така беше и симнат . По медиумите бројни коментари на одобрување и негирање на ...

Отстранет споменикот на Ќосето

МРТ - 22.02.2018

Споменикот беше подигнат пред речиси четири години, како дел од проектот Скопје 2014. Тој беше отстранет во утринските часови, по што е преместен во магацините на скопска фабрика. Отстранет споменикот на Андон Јанев- Ќосето, револуционер, но и ...

Тргната дивоградба, споменикот на Андон Јанев-Ќосето

Порта 3 - 22.02.2018

Споменикот на Андон Јанев-Ќосето утрово е тргнат од тревникот кај крстосницата на Врховниот суд во Скопје. Ова е еден од петте споменици кои Град Скопје ги постави на 7 септември 2014 на различни локации, а кои ги доби како донација од Здружението ...

Шилегов на прес ќе објасни зошто споменикот на Ќосето е отстранет во ноќна акција

А1 On - 22.02.2018

Зошто споменикот на Андон Ќосето се отстрануваше во ноќна акција градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, ќе објасни на посебна прес конференција. Портпаролот на Град Скопје Ваљон Салиху утрово не сакаше да даде никакво објаснување за ноќната ...

Шилегов на прес ќе објасни зошто споменикот на Ќосето е отстранет во ноќна акција

Макфакс - 22.02.2018

Зошто споменикот на Андон Ќосето се отстрануваше во ноќна акција градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, ќе објасни на посебна прес конференција. Портпаролот на Град Скопје Ваљон Салиху утрово не сакаше да даде никакво објаснување за ноќната ...

Ќосето го тргнавме рано утрово за да не се загрози безбедноста во сообраќајот, велат од Град Скопје

Сакам да кажам - 22.02.2018

Споменикот на Ќосето беше тргнат рано утрово околу 5 часот од пред Врховниот суд, за да не се загрози безбедноста во сообраќајот, велат од Град Скопје за САКАМДАКАЖАМ.МК. Од Град Скопје додаваат дека споменикот на Ќосето е отстранет по решение ...

Ќосето „замина“ во магацините на поранешната фабрика МЗТ

Нова ТВ - 22.02.2018

Споменикот на Андон Ќосето ноќеска е отстранет од пред Врховниот суд во центарот на Скопје. Споменикот е однесен во магацините на Металски завод Тито. На социјалните мрежи се појавија видеа од неговото отстранување со најразлични коментари, од ...

Реакции на твитер: А, што правиме со спомениците во Чаир?

Скопје инфо - 22.02.2018

Споменикот на Андон Јанев-Ќосето утрово е тргнат од тревникот кај крстосницата на Врховниот суд во Скопје. Ова е еден од петте споменици кои Град Скопје ги постави на 7 септември 2014 на различни локации, а кои ги доби како донација од Здружението ...

Град Скопје: Ќосето го тргнавме рано наутро за да не се загрози сообраќајот

Press24 - 22.02.2018

Споменикот на Ќосето беше тргнат рано утрово околу 5 часот од пред Врховниот суд, за да не се загрози безбедноста во сообраќајот. Ова го велат од Град Скопје за Сакамдакажам , за споменикот кој беше тргнат доцна синоќа.

Тодор Петров му запали свеќа на Ќосето (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 22.02.2018

Претседателот на Светскиот македонски конгрес (СМК) утрово запали свеќа на местото каде до вчера се наоѓаше споменикот на Андон Ќосето. Споменикот на Ќосето од пред Врховниот суд беше отстранет во текот на изминатата вечер , а утрово на тоа место ...

(Фото) Тодор Петров запали свеќи пред постаментот на Ќосето

Макфакс - 22.02.2018

Утрово, претседателот на Свестскиот македонски конгрес, Тодор Петров, запали свеќи пред постаментот на споменикот на Андон Ќосето, кој ноќеска беше отстранет од пред Врховниот суд во Скопје.

Споменикот на Андон Јанев-Ќосето е отстранет oд пред Врховниот суд

Телма - 22.02.2018

Во текот на ноќта од пред Врховниот суд, во центарот на Скопје, е отстранет споменикот на Андон Јанев – Ќосето. Контроверзна историска личност чие поставување на споменик предизвика низа реакции во јавноста. Ќосето е познат како ликвидаторот на ВМРО.

ИСИС во Сирија и СДСМ во Македонија рушат споменици: Во 3 часот изутрина на шверцерски начин тргнат Ќосето

Курир - 22.02.2018

Ваков начин на отстранување на споменици не е запомнет на овие простори. Истиот наликува само на она што ИСИС го прави во Сирија, па по нивни стапки и СДСМ го прави тоа во Македонија. Споменикот на Андон Ќосето ноќеска во 3 часот по полноќ е ...

Падна првиот споменик, Ќосето веќе не е пред Врховниот суд

МКД - 22.02.2018

Како што беа поставувани спомениците од проектот „Скопје 2014", под закрилата на ноќта, така синоќа беше и отстранет споменикот на Ќосето и однесен во магацините на Металскиот завод Тито. Работниците рекоа дека налогот за оваа операција бил издаден ...

Го нема веќе Ќосето пред судот

Нова ТВ - 22.02.2018

Доцна ноќеска од пред Врховниот суд е отстранет споменикот на Андон Ќосето.На социјалните мрежи објавија видеа од вадењето на споменикот, за кој беа најжестоки барањата да биде тргнат поради неговата контровезност во историјата.

Падна Ќосето (ФОТО)

+инфо - 22.02.2018

Споменикот на Андон Ќосето, кој беше поставен пред Врховниот суд во Скопје, е отстранет. Како што беше поставен преку ноќ, така беше и отстранет во текот на изминатата ноќ. Тој е однесен во магацините на Металски завод Тито.

Отстранет споменикот на Ќосето

iPortal - 22.02.2018

Отстранет е споменикот на Андон Ќосето од пред Врховниот суд во Скопје. На истиот начин како што беше поставен, така и е отстранет, во ноќ! Отстранувањето е извршено од службите на општина Центар откако е утврдено дека немало решение за негово ...

Ноќе беа ставани –ноќе се дислоцираат спомениците од центарот на Скопје

Канал5 - 22.02.2018

Ноќеска од пред Врховниот суд е отстранет споменикот на Андон Ќосето. На социјалните мрежи објавија видеа од вадењето на споменикот, за кој беа најжестоки барањата да биде тргнат поради неговата контровезност во историјата.

Го нема веќе Ќосето пред Врховниот суд (ВИДЕО)

Република - 22.02.2018

Доцна ноќеска од пред Врховниот суд е отстранет споменикот на Андон Ќосето. На социјалните мрежи објавија видеа од вадењето на споменикот. Ова е првиот од спомениците за кој е утврдено дека се незаконски поставени.

ВИДЕО: Отстранет споменикот на Ќосето

Нетпрес - 22.02.2018

Споменикот на Андон Јанев – Ќосето, отстранет е доцна синоќа од локацијата пред Врховниот суд во Скопје. На социјалните мрежи објавени се видеа отстранувањето на споменикот. Ова е првиот од спомениците од преоктот „Скопје 2014“, за кој е утврдено ...

Ќосето падна, Град Скопје го отстрани од пред судска палата

Фокус - 22.02.2018

Споменикот на Андон Јанев Ќосето е во раните утрински часови тргнат од пред судска палата. Отстранувањето го спроведе Град Скопје со екипита на Јавното претпријатие „Улици и патишта“. Од Градот за „Фокус“ велат дека потегот е врз база на извештајот ...

Споменикот на Ќосето отстранет од пред Врховен суд

Мета - 22.02.2018

Споменикот на Андон Лазов Јанев – Ќосето ноќеска е отстранет од пред Врховниот суд во центарот на Скопје. Тој исто така беше поставен ноќе, помеѓу 6 и 7 септември 2014 година, исто така без најава.

Видео од отстранувањето на споменикот на Ќосето пред Врховниот суд

Локално - 22.02.2018

Споменикот на Андон Ќосето ноќеска е отстранет од пред Врховниот суд во центарот на Скопје. Споменикот е спакуван во камион и однесен во магацините на Металски завод Тито. Отстранувањето е направено во ноќните часови исто како и што беше скриено ...

Споменикот на Ќосето тргнат од пред Врховен Суд

Press24 - 22.02.2018

Споменикот на Андон Ќосето ноќеска е отстранет од пред Врховниот суд во центарот на Скопје. Споменикот е однесен во магацините на Металски завод Тито. Налогот за негово отстранување го издал градежниот инспекторат на општина Центар по извршениот ...

Споменикот на Ќосето ноќеска е тргнат од пред судовите

AKO - 22.02.2018

Андон Јанев-Ќосето, како што дојде излеан во бронза пред Комплексот судови во Скопје , на ист начин и си замина. Тој ноќеска беше дислоциран и качен со кревалка во камион. Ова е првиот од спомениците за кој е утврдено дека се незаконски поставени.

Град Скопје го тргна Ќосето од пред судот

Сакам да кажам - 22.02.2018

Oтстранет е споменикот на Ќосето од тревникот на крстосницата кај Врховниот суд во Скопје. Работниците кои утрово го тргаа Ќосето за САКАМДАКАЖАМ.МК рекоа дека добиле налог од властите на Град Скопје.

Ликвидиран споменикот на Ќосето од пред Судот

Фактор - 22.02.2018

Власта го острани првиот споменик од контроверзниот проект Скопје 2014. Како што беше подолго време најавувано од пред Судска палата во центарот на Скопје доцна во ноќта беше остранет споменикот на Андон Лазов Ќосето, еден од најпрочуените ...

Ќосето замина во историјата

CivilMedia - 22.02.2018

Граѓански новинар, до редакцијата на ЦИВИЛ Медиа испрати фотографија од симнувањето на споменикот на Андон Лазов Јанев, познат како Ќосето. Споменикот кој се наоѓаше пред судовите во Скопје е отстранет во раните утрински ...

Отстранет споменикот на Андон Јанев-Ќосето

еМагазин - 22.02.2018

Синоќа од пред Врховниот суд е отстранет споменикот на контраверзниот Андон Јанев-Ќосето. Споменикот на Андон Јанев-Ќосето беше поставен пред Врховниот суд во 2014 година како донација на Здружението за духовно обединување на Сетинци, Попадинци и ...

(ВИДЕО) Започна размонтирањето на спомениците во Скопје?! Доцна ноќва отстранет споменикот на Ќосето

Маркукуле - 22.02.2018

Доцна ноќва е отстрането спомен обележјето на Андон Ќосето, кој се наоѓаше пред зградата на Врховниот суд во Скопје. Дали ова е првиот чекор кон понатамошно отстранување на спомениците од проектот на претходната Влада “Скопје 2014”?! Граѓани на ...

Започна дислоцирањето на споменикот на Ќосето

Антропол - 22.02.2018

Вечерва се забележани кран и работници кај споменикот на Ќосето, кој контроверзно беше поставен пред Врховниот Суд во време на владеењето на претходната власт на ВМРО-ДПМНЕ. Нема ништо спорно дислоцирањето на овој споменик, но начинот на кој тоа се ...

Општина Центар: Спомен обележјето на Ќосето е дивоградба

А1 On - 22.02.2018

„Во текот на ноќта од пред Врховниот суд, во центарот на Скопје, е отстранет споменикот на Андон Јанев Ќосето. По детално испитување на фактичката состојба, надлежните служби во општина Центар донесоа решение дека се работи за дивоградба.

Шилегов на прес ќе објасни зошто споменикот на Ќосето е отстранет во ноќна акција

Вечер - 22.02.2018

Зошто споменикот на Андон Ќосето се отстрануваше во ноќна акција градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, ќе објасни на посебна прес конференција. Портпаролот на Град Скопје Ваљон Салиху утрово не сакаше да даде никакво објаснување за ноќната ...

Ќосето „замина“ во магацините на поранешната фабрика МЗТ

10без10 - 22.02.2018

Споменикот на Андон Ќосето ноќеска е отстранет од пред Врховниот суд во центарот на Скопје. Споменикот е однесен во магацините на Металски завод Тито. На социјалните мрежи се појавија видеа од неговото отстранување со најразлични коментари, од ...

Град Скопје: Ќосето го тргнавме рано наутро за да не се загрози сообраќајот

Скопје инфо - 22.02.2018

Споменикот на Ќосето беше тргнат рано утрово околу 5 часот од пред Врховниот суд, за да не се загрози безбедноста во сообраќајот. Ова го велат од Град Скопје за Сакамдакажам , за споменикот кој беше тргнат доцна синоќа.

Тодор Петров му запали свеќа на Ќосето

Стандард - 22.02.2018

Претседателот на Светскиот македонски конгрес (СМК) утрово запали свеќа на местото каде до вчера се наоѓаше споменикот на Андон Ќосето, пренесе Плус Инфо. Споменикот на Ќосето од пред Врховниот суд беше отстранет во текот на изминатата вечер, а ...

Тодор Петров му запали свеќа на Ќосето

Република - 22.02.2018

Претседателот на Светскиот македонски конгрес (СМК) утрово запали свеќа на местото каде до вчера се наоѓаше споменикот на Андон Ќосето, објави „ Плусинфо“ . Споменикот на Ќосето од пред Врховниот суд беше отстранет доцна синоќа, а утрово на тоа ...

(ФОТО) Запалени свеќи пред постаментот на Ќосето

Вечер - 22.02.2018

Запалени свеќи стојат покрај постаментот на споменикот на Андон Ќосето, кој ноќеска беше отстранет од пред Врховниот суд во Скопје. Споменикот е пренесен во магацините на Металскиот завод Тито. Отстранувањето е извршено по налог на Град Скопје.

Споменикот на Андон Ќосето ноќеска отстранет oд пред Врховниот суд

Макфакс - 22.02.2018

Споменикот на Андон Ќосето ноќеска беше отстранет од пред Врховниот суд, во центарот на Скопје и пренесен во магацините на Металскиот завод Тито. Отстранувањето е извршено по налог на Град Скопје.

Тргнат е првиот споменик на Скопје 2014- Ќосето го спакуваа во камион!

Локално - 22.02.2018

Ноќеска е тргнат првиот споменик од СКОПЈЕ 2014. Како што се криеја кога беа поставувани спомениците од проектот „Скопје 2014″, под закрилата на ноќта, така ноќеска зад превезот на темницата , пред скоките судови , беше отстранет споменикот на ...

„Падна“ Ќосето: Споменикот отстранет од крстосницата кај судска палата

Таратур - 22.02.2018

Синоќа, во раните утрински часови, од пред судската палата во Скопје, од страна на екипи од ЈП „Улици и патишта“ од град Скопје беше отстранет споменито на Андон Јанев Ќосето. Од Градот за „ Фокус “ велат дека потегот е врз база на извештајот на ...

Споменикот на Ќосето ноќеска е тргнат од пред судовите

Тера - 22.02.2018

Андон Јанев-Ќосето, како што дојде излеан во бронза пред Комплексот судови во Скопје , на ист начин и си замина. Тој ноќеска беше дислоциран и качен со кревалка во камион. Ова е првиот од спомениците за кој е утврдено дека се незаконски поставени.

Започна размонтирањето на дел од спомениците во Скопје (Видео)

Бизнис Вести - 22.02.2018

Синоќа властите го отстранија спомен обележјето на Андон Ќосето, кој се наоѓаше пред зградата на Врховниот суд во Скопје. Дали ова е првиот чекор кон понатамошно отстранување на спомениците од проектот на претходната Влада “Скопје ...

Општина Центар: Споменикот на Ќосето беше дивоградба

Макфакс - 22.02.2018

Споменикот на Андон Јанев – Ќосето e отстранет од пред Врховниот суд затоа што беше дивоградба и не беше поставен на одобрената локација од страна на Град Скопје, велат од Општина Центар. Од таму наведуваат дека одлуката за поставување на споменикот ...

Шилегов на прес ќе објасни зошто споменикот на Ќосето е отстранет во ноќна акција

Sky - 22.02.2018

Зошто споменикот на Андон Ќосето се отстрануваше во ноќна акција, градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, ќе објасни на посебна прес-конференција. Портпаролот на Град Скопје, Ваљон Салиху, утрово не сакаше да даде никакво објаснување за ноќната ...

Шилегов на прес-конференција ќе објасни зошто го тргнале Ќосето

Press24 - 22.02.2018

Споменикот на Ќосето беше тргнат рано утрово околу 5 часот од пред Врховниот суд, за да не се загрози безбедноста во сообраќајот. Ова го велат од Град Скопје за Сакамдакажам , за споменикот кој беше тргнат доцна синоќа.

(Фото) Запалени свеќи пред постаментот на Ќосето

Sky - 22.02.2018

Запалени свеќи стојат покрај постаментот на споменикот на Андон Ќосето, кој ноќеска беше отстранет од пред Врховниот суд во Скопје. Споменикот е пренесен во магацините на Металскиот завод Тито. Отстранувањето е извршено по налог на Град Скопје.

Споменикот на Андон Ќосето ноќеска отстранет oд пред Врховниот суд

Вечер - 22.02.2018

Споменикот на Андон Ќосето ноќеска беше отстранет од пред Врховниот суд, во центарот на Скопје и пренесен во магацините на Металскиот завод Тито. Отстранувањето е извршено по налог на Град Скопје.