TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Неверојатниот Норвежанец: Халанд- Барселона 10:9

СуперСпорт - 18.02.2020

Ерлинг Халанд имаше уште една вечер за паметење откако со два гола го потопи тимот на ПСЖ. Со овие два погодоци фантастичниот напаѓач стигна до десет гола оваа сезона во Лигата на шампионите со што се израмни со Роберт Левандовски кој исто така има ...

Халанд е феноменален, но рекордер сепак е Мбапе

Екипа - 18.02.2020

Ерлинг Халанд постигна осум гола за Салцбург во групната фаза од ЛШ, а извонредната серија ја продолжи и во првиот дуел во дресот на Борусија во елитното европско натпреварување. Норвешкиот тинејџер со два погодоци донесе триумф над дрим-тимот на ...

ВИДЕО: Халанд со ЕВРОГОЛ му пресуди на ПСЖ за домашен триумф на Борусија

Gol.mk - 18.02.2020

Екипата на Борусија Дортмунд предводена од одличниот Ерлинг Халанд дојде до победа од 2-1 над ПСЖ , во првиот дуел од осминафиналниот двомеч во Лигата на шампионите. Средбата на „Сигнал Идуна Парк“ понуди допадлив фудбал со доста шанси и кулминација ...

Атлетико и Дортмунд со минималец ќе патуваат на реванш натпреварите во ЛШ (ВИДЕО)

Sport 1 - 18.02.2020

Екипите на Атлетико Мадрид и Борусија од Дортмунд со минимални победи ќе патуваат на реванш натпреварите од осминафиналната фаза во Лигата на шампионите. Атлетико Мадрид пред своите гледачи славеше против актуелниот европски и светски шампион, ...

Шоу на Халанд за победа на Дортмунд, Атлетико Мадрид ја доби првата битка со Ливерпул (ВИДЕО)

24Фудбал - 18.02.2020

Со два гола на Халанд, Борусија Дортмуна го победи ПСЖ со 2-1, Атлетико Мадрид со 1-0 славеше над актуелниот шампион Ливерпул. Борусија Дортмунд со еден гол предност ќе патува на гостувањето во Париз, а затоа е заслужен Халанд.

Халанд не е нормален, два пати го стресе ПСЖ и испиша нова историја во Лигата на шампиони! (ФОТО)

24Фудбал - 18.02.2020

Ерлинг Халанд во моментов е незапирлив, младиот напаѓач два пати го стресе ПСЖ и испиша нова историја во Лигата на шампиони, Норвежанецот стигна до бројката од 10 погодока на само седум меча.

Халанд блескаше и против ПСЖ, Борусија патува со предност на реваншот (Видео)

Дерби - 18.02.2020

Борусија Дортмунд ја доби првата битка во осминафиналната „војна“ со ПСЖ во рамките на Лигата на шампионите, победувајќи пред своите фанови со 2:1. Германците можеби не беа фаворит во овој двомеч, но со играта на првата средба, па и со резултатот ...

Халанд го растури ПСЖ, Атлетико со „сопка“ за Ливерпул

Екипа - 18.02.2020

Ерлинг Халанд беше во главна улога на вечерашните први осминафинални натпревари од Лигата на шампионите, откако норвешкиот ас со два гола му донесе триумф на тимот на Борусија Дортмунд од 2-1 над ПСЖ.

И ПСЖ ја почувствува моќта на Ерлинг Халанд, Борусија со предност патува во Париз (Видео)

СуперСпорт - 18.02.2020

Екипата на Борусија Дортмунд славеше голема победа на првиот осминафинален натпревар од Лигата на шампионите против ПСЖ со 2:1. Творец на победата на „милионерите“ беше феноменалниот Ерлинг Халанд кој ги постигна двата погодоци за домашниот тим.

ЛШ: Шампионот поразен во Мадрид, ПСЖ без одговор за Халанд (видео)

OhridNews - 18.02.2020

Екипите на Атлетико Мадрид и Борусија Дортмунд го искористија домашниот терен и забележаа победи во првите осминафинални натпревари во Лигата на Шампиони. „Јорганџиите“ пред своите гледачи го совладаа англискиот премиерлигаш Ливерпул со 1-0 (1-0), ...

ПСЖ има кошмари од Халанд, Борусија води 2-1

Екипа - 18.02.2020

Ерлинг Халанд уште еднаш покажа зошто важи за најталентиран напаѓач во Европа, блеснувајќи со гол за водство за Борусија Дортмунд од 1-0. Норвежанецот се најде на вистинско место, па по една одбиена топка го покажа голгетерскиот инстинкт, ...

Видео: Халанд го матира ПСЖ, Атлетико со предност ќе патува во Ливерпул

Спортски - 18.02.2020

Домаќините Борусија Дортмунд и Атлетико Мадрид забележаа победи во првите осминафинални дуели во Лигата на шампиони, па со минимална предност ќе патуваат во Париз односно Ливерпул. Исклучително возбудлив меч одиграа Борусија Дортмунд и ПСЖ, а на ...

Гол-шоу во Дортмунд: Две бомби на чудесниот Халанд, Нејмар стрела за ПСЖ! (ВИДЕО)

Sport 1 - 18.02.2020

Норвешкиот фудбалер Ерлинг Халанд продолжува онаму каде што застана со екипата на Санцбург во Лигата на шампионите, откако вечерва погоди за Дортмунд на дуелот против ПСЖ, за вкупно деветти погодок во најквалитетното клупско натпреварување сезонава.

Борусија обезбеди предност: Халанд го „реши“ и моќниот ПСЖ (видео)

SportMedia - 18.02.2020

Борусија Дортмунд со предност ќе патува во Париз на реваншот од осминафиналето на Лигата на шампионите. Вечерва на „Вестфален“ го победи ПСЖ со 2:1 и тоа благодарение на головите на норвешкото чудо од дете Халанд кој ги даде двата гола за домашната ...

(ВИДЕО) ПСЖ без решение за Халанд, Атлетико успеа да го скроти европскиот првак

Спортклуб - 18.02.2020

Со вечерашните натпревари во Мадрид и Дортмунд стартуваше нокаут фазата во Лигата на шампионите, со што најелитното клупско натпреварување се врати по двомесечна пауза. Во Дортмунд, Борусија и ПСЖ одиграа спектакуларен натпревар, како што и се ...

ВИДЕО: Халанд е незапирлив - му даде гол на ПСЖ, па „медитираше“

Gol.mk - 18.02.2020

Борусија Дортмунд долго градеше игра и не му дозволуваше на ПСЖ да разигрува на средината од теренот, а чудото од дете Халанд реализираше за водство во 69. минута од 1-0 во осминафиналниот меч од Лигата на шампионите.

Во Борусија Дортмунд им требаа само 18 дена да решат во целост да го купат Џан

24Фудбал - 18.02.2020

Борусија Дортмунд вечерва соопшти дека ќе ја искористи опцијата во целост да го купи Емре Џан од Јувентус, Германецот ќе биде обврзан кон „милионерите“ до 2024 година. Во последниот ден од зимскиот преоден рок, Емре Џан се пресели во Борусија ...

Халанд не признава „светци“ – два гола против ПСЖ, Атлетико плански до 1:0 против Ливерпул (видео)

TopSport - 18.02.2020

Борусија Дортмунд има предност од 2:1 против Пари Сен-Жермен по домашниот спектакл на „Вестфален“ благодарение на двата гола на „вундеркиндот“ Ерлинг Халанд, во првиот меч од осминафиналето на Лигата на шампионите.

Импозантни кореографии во Дортмунд и Мадрид

Оff.net - 18.02.2020

Навивачите на Борусија Дортмунд на мечот од 1/8 финалето на ЛШ против ПСЖ уште еднаш покажаа зошто се едни од најдобрите во светот. „Жолтиот ѕид“ приреди кореографија за паметење. Преубав амбиент и пред мечот Атлетико Мадрид - ...

Атлетико го најде лекот за Ливерпул, Халанд е вистинско фудбалско чудо

Слободен Печат - 18.02.2020

Во првите осминафинални натпревари во Лигата на шампионите, два неочекувани резултати. Елиминациската фаза во елитното клупско натпреварување започна со два неочекувани резултати, европскиот шампион Ливерпул загуби во првиот осминафинален натпревар ...

Никој не може да го задржи: ПСЖ нова жртва на Халанд (видео)

Спортски - 18.02.2020

Ерлинг Халанд продолжи со голетерската серија и постигна два гола за Борусија Дортмунд против ПСЖ. Младиот Норвежанец ги постигна 9-от и 10-от гол во Лигата на шампиони оваа сезона, а во листата на клубови кои се негови „жртви“ влезе и ПСЖ.

Нестварна кореографија на навивачите на Дортмунд! (ВИДЕО)

Sport 1 - 18.02.2020

Навивачите на Борусија од Дортмунд приредија феноменална кореографија на трибините пред почетокот на натпреварот против францускиот гигант ПСЖ. Во овие моменти Дортмунд и ПСЖ го играат првиот натпревар од осминафиналето во Лигата на шампионите и ...

(ВИДЕО) Лудило во Дортмунд: Нејмар го врати ПСЖ во живот, Халанд експресно до втор гол

Спортклуб - 18.02.2020

Вистински спектакл во Дортмунд. Борусија и ПСЖ играат неверојатен натпревар на „Сигнал Идуна Парк“, а „Милионерите“ водат со 2:1. Само неколку минути по голот за 1:0 на Ерлинг Халанд, Нејмар успеа да ја искористи грешката на младиот стопер на ...

Борусија не чека, веднаш го откупи Џан од Јувентус

Екипа - 18.02.2020

Борусија Дортмунд експресно го откупи договорот на Емре Џан со Јувентус, само дваесетина дена откако го доведе овој фудбалер на позајмица од таборот на „старата дама“. „Милионерите“ се презадоволни од настапите на германскиот репрезентативец, кој е ...

ВИДЕО: Халанд создава кошмари на ПСЖ

Sport M - 18.02.2020

Ерлинг Халанд уште еднаш покажа зошто важи за најталентиран напаѓач во Европа. Борусија Дортмунд долго градеше игра и не му дозволуваше на ПСЖ да разигрува на средината од теренот, а чудото од дете Халанд реализираше за водство во 69.

(ВИДЕО) Само небото е граница за ова момче: Халанд ја носи Борусија во водство

Спортклуб - 18.02.2020

Борусија Дортмунд поведе против ПСЖ во првиот меч од осминафиналето од Лигата на шампионите. „Милионерите“ го играат првиот натпревар пред своите навивачи, а добрата игра во текот на натпреварот беше крунисана во 69.

Навивачите на Борусија Дортмунд направија спектакл (видео)

Спортски - 18.02.2020

Вечерва започна нокаут фазата во Лигата на шампиони и тоа со два фантастични дуели. Борусија Дортмунд на својот стадион го пречекува францускиот шампион ПСЖ, а на самиот старт навивачите на германскиот клуб направија спектакл.

(ФОТО/ВИДЕО) Навивачите на Борусија направија спектакл пред почетокот на мечот со ПСЖ

Спортклуб - 18.02.2020

Лигата на шампионите се врати вечерва, а на програмата се два спектауларни натпревари. Во Мадрид Атлетико на полувреме води против Ливерпул, а многу повеќе се очекуваше од мечот во Дортмунд каде играат Борусија и ПСЖ.

Кога Рајола не бил на преговорите, Халанд му рекол на Солшер дека сака да игра за Манчестер јунајтед

24Фудбал - 18.02.2020

Ерлинг Халанд им рекол на Оле Гунар Солшер и Ед Вудвард дека сака да потпише за Манчестер јунајтед во јануари, но тоа не се случило. Халанд долго време се поврзуваше со Манчестер јунајтед, но стави потпис на договор со Борусија Дортмунд и ги ...

Официјално: Џан дојде на позајмица во Дортмунд, а Борусија експресно го откупи

Спортклуб - 18.02.2020

По првите игри во дресот на Борусија Дортмунд, Емре Џан не само што ги воодушеви навивачите на „Милионерите“ туку ги воодушеви и сите во клубот. Германскиот репрезентативец отсега и официјално е фудбалер само на Борусија Дортмунд и потпиша договор ...

Борусија Дортмунд веднаш го откупи Емре Чан

Спортски - 18.02.2020

Борусија Дортмунд денес потврди дека ја активирала опција за откупување на германскиот репрезентативец Емре Чан. Емре Чан во јануари пристигна од Јувентус на шестмесечна позајмица со право на откуп, но „милионерите“ после само две недели решија да ...

Стартни тимови за ЛШ: „Милионерите“ ослабени, Ливерпул и ПСЖ во офанзива

Екипа - 18.02.2020

Јирген Клоп не отстапува од формацијата 4-3-3 која му носи огромен успех, па Ливерпул ќе настапи со тројца напаѓачи и на денешниот дуел против Атлетико Мадрид. Тимот на Диего Симеоне досега нема загубено ниту еден домашен меч во нокаут фазата од ЛШ, ...

Стартни постави за ЛШ: Клоп офанзивно во Мадрид

Слободен Печат - 18.02.2020

Тренерот на европскиот шампион Ливерпул, Јирген Клоп, вечерва против Атлетико Мадрид во првиот осминафинален натпревар се одлучи да настапи со за него омилената 4-3-3 формација и со Мане, Салх и Фирмињо во нападот.

ПОЧЕТНИ СОСТАВИ: Фавр започнува офанзивно, Нејмар се враќа кај ПСЖ

Gol.mk - 18.02.2020

Борусија Дортмунд го пречекува ПСЖ на првиот натпревар од осминафиналниот двомеч во Лигата на шампионите. Томас Тухел за прв пат по отказот од клубот, гостува на „Сигнал Идуна Парк“ со новата екипа.

Жолтиот ѕид во Дортмунд ќе го поздрави славеникот Пишчек

Спортманија - 18.02.2020

Бекот на Борусија Дортмунд ќе го игра 350. меч за милионерите и јубилејниот 50. во Лигата на шампионите Лукаш Пишчек сигурно ќе биде поздравен со овации од навивачите на Борусија Дортмунд, а вечерва посакува хет-трик на легендарниот „Вестфален“.

Икарди и Кавани на клупа, Борусија со Халанд ќе го напаѓа ПСЖ

Спортманија - 18.02.2020

Лусиен Фавр одлучи да му даде шанса отпочеток на сензационалниот норвешки тинејџер, а кај гостите од Париз, тандем во нападот ќе бидат Мбапе и Нејмар, а на клупа за резерви останаа Икарди и Кавани Лусиен Фавр одлучи да му даде шанса на Бро Ерлинг ...

Клоп го подготви најсилниот состав за Симеоне, Фавр и Тухел се токмат за спектакл во ЛШ

Спортклуб - 18.02.2020

Со вечерашните натпревари меѓу Атлетико Мадрид и Ливерпул, односно Борусија Дортмунд и ПСЖ, започнува осминафиналната фаза од најелитното клупско фудбалско натпреварување. По два и пол месеци пауза, Лигата на шампионите се враќа, а на самиот почеток ...

НЕ ЧЕКАА ДО ЈУНИ: Борусија Дортмунд го откупи Џан

SportMedia - 18.02.2020

Борусија Дортмунд објави дека ја активирале опцијата да го купат Емре Џан од Јувентус. Играчот од средниот ред пред неколку недели дојде во Борусија како позајмен играч со договор до јуни 2020 година и за тоа „милионерите“ платија 1 милион евра и ...

Борусија Дортмунд го откупила договорот на Џан

Дерби - 18.02.2020

Борусија Дортмунд веќе ја активирала опцијата за откупување на договорот на Емре Џан и германскиот репрезентативец и официјално ја заврши соработката со Јувентус. Џан кој не добиваше шанса од Маурицио Сари во јануарскиот преоден рок замина во ...

На два часа пред натпреварот со ПСЖ, Борусија потврди голем трансфер

СуперСпорт - 18.02.2020

Од таборот на Борусија Дортмунд потврдија дека е псотигнат конечен договор со Јувентус за перманентен трансфер на Емере Чан. Играчот од средниот ред пристигна меѓу „милионерите“ во јануари, првично на шестмесечна позајмица, но доволни беа само две ...

Борусија Дортмунд го потврди трансферот на Џан

Слободен Печат - 18.02.2020

Германскиот репрезентативец во зимскиот преоден рок дојде на позајмица од Јувентус. „Милионерите“на неколку часа пред првиот осминафинален натпревар во Лигата на шампионите против ПСЖ, го потврдија трансферот на Емре Џан од Јувентус.

Емре Џан прво пристигна на позајмица, а сега и официјално е член на Борусија

Sport M - 18.02.2020

Емре Џан минатиот месец дојде на позајмица во Борусија Дортмунд, но германскиот клуб веднаш го откупи неговиот договор. -текстот продолжува по рекламата- Џан склучи договор за заем со Борусија до летото 2020 година, но германскиот гигант денеска ...

Борусија Дортмунд експресно го откупи Емре Џан

TopSport - 18.02.2020

Борусија Дортмунд потврдија дека ја активирале опцијата за откупување на договорот на Емре Џан и веќе ја направиле исплатата на Јувентус. Фудбалерот од средниот ред прво замина на позајмица до јуни 2020 за 1 милион евра со опција за купување за 25 ...

Подгответе се за спектакл: ПСЖ и Борусија имаат просек од скоро три гола по натпревар

Gol.mk - 18.02.2020

Доколку бидат оправдани барем дел од очекувањата, двомечот меѓу Борусија Дортмунд и ПСЖ треба да биде еден од најинтересните во нокаут фазата во Лигата на шампионите. Вечерва најефикасните екипи во Европа ќе се судрат на „Сигнал Идуна Парк“, а ...

Фавр: ПСЖ не е само Нејмар, имаат куп виртуози

Кајгана - 18.02.2020

Предводникот на Борусија вечерва е пред тешка задача бидејќи го пречекува тимот на ПСЖ, еден од фаворитите за освојување на пехарот. Лусјан Фавр е швајцарски тренер, но од францускиот дел на земјата.

Тухел: Секогаш е подобро да го имате Нејмар во тимот, тој им влева самодоверба на соиграчите

Gol.mk - 18.02.2020

Младиот германски тренер Томас Тухел за првпат ќе се соочи со своето минато, откако ждрепката сакаше неговиот ПСЖ да се сретне со Борусија Дортмунд во осминафиналето на Лигата на шампионите.

Не се двоумете, играјте на голови на двете најефикасни екипи во Топ 5 лигите

Спортманија - 18.02.2020

Борусија Дортмунд и ПСЖ се екипите кои сезонава постигнаа најмногу погодоци во најсилните лиги. По двомесечна пауза, вечерва продолжуваат возбудувањата во Лигата на шампионите. На ред се нокаут-мечевите, и тоа од осминафиналната рунда.

Тухел: Посебно е да се биде назад на „Вестфален“

Кајгана - 18.02.2020

Тренерот на ПСЖ се враќа на стадионот на кој мина две сезони тренирајќи го тимот на кој ќе му се спротивстави вечерва. Тухел дојде на кормилото на Борусија во август 2015 после пет сезони минати во Мајнц каде го тренираше и нашиот Николче Новески.

Анализа: Спектакл во Дортмунд во кој може да очекуваме „дожд“ од голови!

Спортски - 18.02.2020

Ако сакате да гледате голови, тогаш не го пропуштајте првиот 1/8 финален натпревар помеѓу Борусија Дортмунд и ПСЖ. Двете екипи играат крајно ефикасно во последно време, со одличен напад но со слаба одбрана. Тоа е гаранција за ефикасен натпревар.

НАТПРЕВАР НА ДЕНОТ 2: Фудбал за мерак

SportMedia - 18.02.2020

Каков стил негуваат, како ги развиваат и завршуваат акциите очекуваме фудбал за мерак. Борусија Дортмунд против Пари Сен Жермен во осминафиналето на Лигата на шампионите. Удираат едните, удираат и другите, па природно е да очекуваме огномет од ...