TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бразилската војска е спремна за одбрана на Амазонската прашума

МКД - 23.08.2019

Бразилската војска е спремна да ја брани Амазонската прашума, порача командантот на оружените сили Едсон Леал Пујол среде растечкиот меѓународен притисок и повиците за поцврста акција во борбата против пожарите, додека претседателот Жаир Болсонаро ...

Цела планета е во опасност поради овој човек: Се појавија тајни документи кои откриваат што се крие позади разорните ...

Точка - 23.08.2019

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро се надева дека ќе ги саботира напорите да се сочува Амазонија, откриваат документите кои неодамна се појавија во јавноста. Како што се наведува, бразилската влада планира да гради мостови, автопатишта и ...

Франција поради Бразил се заканува со блокада на трговскиот договор на ЕУ и Јужна Америка

МКД - 23.08.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон оцени дека неговиот бразилски колега Жаир Болсонаро лажел за своите обврски во врска со заштитата на животната средина и кажа дека Франција е против спорниот трговски договор на ЕУ и Меркосур, против кој, како ...

Домородците на Амазонија ветија дека ќе ја заштитат дождовната шума

1tv - 23.08.2019

Членовите на бразилското племе Мура ветија дека ќе ја одбранат својата земја од пожарите што ја зафатија дождовната шума Амазонија. Најголемата дождовна шума во светот, Амазонија е витална за производство на јаглерод што го забавува темпото на ...

Бразилската војска е подготвена да ја одбрани Амазонија

Макфакс - 23.08.2019

Бразилската војска е подготвена да ја одбрани прашумата Амазонија, изјави командантот на вооружените сили на Бразил, Едисон Леал Пужол, додека се зголемува меѓународниот притисок врз земјата и се бара поголема акција акција во борбата против ...

Бразилската војска подготвена да ги брани амазонските шуми

+инфо - 23.08.2019

На тие кои инсистираат на заштита на бразислка Амазонија им порачувам дека војниците секогаш ќе бидат внимателни и подготвени, спремни да се бранат и да ја отстранат секоја закана – рече Пујол.

Франција против трговскиот договор на ЕУ и Меркосур

+инфо - 23.08.2019

Франција денеска соопшти дека е против трговскиот договор на ЕУ со јужноамериканскиот трговски блок Меркосур затоа што бразилскиот претседател Жаир Болсонаро ја минимизираше загриженоста за климатските промени, притоа обвинувајќи го дека го лажел ...

„Белите дробови“ на планетата изгорени од пожари

Телма - 23.08.2019

Најголемата прашума во светот ја голтаат повеќе од 9.000 пожари, а секоја минута огнената стихија уништува површина во големина од едно и пол фудбалско игралиште. Ситуацијата во Амазонија стана толку алармантна што преминува во „меѓунардона криза“, ...

Макрон: Пожарите во Амазонија се меѓународна криза

PressingTV - 23.08.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека рекордниот број пожари во амазонските шуми претставуваат „меѓународна криза“, што треба да биде прва точка на дневниот ред на средбата Г-7 која започнува утре во одморалиштето Биарец, јави Би-Би-Си.

Ирска ќе го блокира договорот за слободна трговија меѓу ЕУ и Меркосур ако Бразил не го заштити Амазон

Макфакс - 23.08.2019

Ирска се закани дека ќе го блокира трговскиот договор за Меркосур меѓу ЕУ и земјите од Јужна Америка ако Бразил не преземе чекори кон заштита на запалената дождовна шума во Амазон, пренесува „Спутник“.

Болсонаро го најде виновикот: Тоа го прават невладините организации

Точка - 23.08.2019

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро се соочува со обвинувања дека се откажал од заштитата на „белите дробови на Земјата“ со дозволување на сеча и палење на прашумата. За пожарите кои што моментално ја пустошат најголемата прашума на светот која ...

Како да им помогнете на дождовните шуми на Амазон: 9 работи што можете да ги направите за време на пожарите и потоа

ММС - 23.08.2019

Катастрофалните ефекти на глобалното затоплување се прикажани како што изгореа Сибир, Алјаска и бразилската амазонска шума. Пожарите во Амазон се особено алармантни бидејќи научниците велат дека дрвјата се првата одбрана на планетата од глобалното ...

Болсонаро не сака од Макрон „колонијалистички совети“ за пожарите

Deutsche Welle - 23.08.2019

Во областа на Амазон беснеат шумски пожари и ги загрозуваат белите дробови на Земјата. Бразилскиот претседател е разлутен што францускиот претседател сака да ја стави темата на претстојниот самит на Г7.

Познатите личности загрижени за пожарите во Амазонија (Фото)

Алфа - 23.08.2019

Поради катастрофалните пожари кои го зафатија бразилскиот дел од Амазон, на социјалните мрежи се појавија голем број на познати личности за да изразат солидарност, но и да им ja покажат на луѓето ширум светот важноста на шумите за нашата планета.

Ирска ќе го блокира договорот за трговија ако Бразил не ги заштити шумите

Денар - 23.08.2019

Ирска ќе се обиде да го блокира договорот за слободна трговија меѓу Европската унија и јужноамериканскиот трговски блок Меркосур. Тоа ќе го стори ако Бразил не преземе мерки за заштита на дождовната шума Амазон, изјави ирскиот премиер Лео Варадкар.

Амазонија во пламен, Болсонаро порачува: „Знам зошто ги испраќате парите, не се мешајте!“

Точка - 23.08.2019

Катастрофалните пожари кои ја зафатија Амазонија се предмет на префрлања на светските политичари. Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјавил дека земјите кои донираат пари за заштита на шумите во Амазонија кои оваа година се зафатени од ...

МАКРОН ПОВИКА ПОЖАРИТЕ ВО АМАЗОНИЈА ДА БИДАТ ГЛАВНА ТЕМА НА САМИТОТ НА Г7, БОЛСОНАРО ВЕЛИ НЕМА СРЕДСТВА ДА СЕ БОРИ СО ...

Сакам да кажам - 23.08.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека рекордниот број пожари во Амазон се меѓународна криза и дека ова треба да биде главна тема на самитот на Г7. „Нашата куќа гори“, кажа Макрон, по што бразилскиот претседател Болсонаро го обвини дека ...

Спортистите кренаа глас за Амазонија, реакција бараат Роналдо, Ѓоковиќ, Хамилтон

Оff.net - 23.08.2019

Од стартот на годинава во шумите на Амазонија се разгореле рекорден број на природни пожари - веќе се констатирани повеќе од 74.000 жаришта, односно 85% повеќе од ...

Без Амазонската прашума би се соочиле со катастрофа од невидени размери

Независен - 23.08.2019

САД – Амазонската прашума погодена е од пожари од толкав размер што чадот се гледа и од вселената, со оглед на тоа што од минатиот четврток евидентирани се 9.500 пожари, а секоја минута огнената стихија уништува површина во големина од едно и пол ...

Не запираат политичките превирања додека горат „белите дробови“ на светот

Н.Македонија - 23.08.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека пожарите во Амазонија се „меѓународна криза“ и повика тие да бидат највисок приоритет на агендата на самитот на Г7, предизвикувајќи бесна реакција од претседателот на Бразил, пренесува „Гардијан“.

Некои од најсподелуваните фотографии од пожарите во амазонските прашуми се стари - и не се од Амазон

Точка - 23.08.2019

Социјалните медиуми помагаат да се покријат пожарите во Амазонија, но исто така придонесуваат и за дезинформирање на јавноста. Нема сомнение во тоа дека голем дел од амазонските прашуми горат, а луѓето во голем дел се одговорни за пожарите.

Додека Амазонија гори, Болсонаро го нападна светот: „Не мешајте се во внатрешни работи“

Макфакс - 23.08.2019

Во екот на зголемена меѓународна критика за пожарите што беснеат низ Амазонија, бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека е можно земјоделците нелегално да подметнуваат шумски пожари, но рече дека странците не треба да се мешаат во ...

Амазонските пожари може да се видат и од вселената

Факултети - 23.08.2019

Амазонската прашума гори . Според податоците на бразилската вселенска агенција, од почетокот на годинава во Амазонија избиле повеќе од 75.000 пожари, што негативно влијае врз биолошката разноликост на подрачјето и на способноста на Јужна Америка да ...

Додека Амазонија гори, Болсонаро на светот му порачува да не се меша

Нетпрес - 23.08.2019

Во екот на сѐ поголемите критиките поради пожарот кој беснее ширум Амазонија, бразилскиот претседател Жаир Болсонаро во четвртокот ноќта призна дека е можно фармерите илегално ги подметнуваат шумските пожари, но рече дека странците не треба да се ...

Тажни фотки и видеа од пожарите во Амазонија, кои траат веќе 17 дена

Црнобело - 23.08.2019

Шумите на Амазон се еден од најважните делови од Земјата и се одговорни за создавање на 20% од целиот кислород во атмосферата на Земјата. Попознати се уште како „белите дробови на Земјата,“ па нивното 17-дневно горење се смета за една од најголемите ...

Што треба да знаете за пожарите коишто во моментов се случуваат во светот?

Кафе пауза - 23.08.2019

Во 2018 година сезоната на шумските пожари во Калифорнија – најдеструктивни во историјата на државата, изгореле 1,89 милиони ари шумска површина. Во последниве неколку дена во светот се случуваат повеќе пожари паралелно, создавајќи рекорден број ...

Шокантни фотографии од пожарот во Амазонија, невидена катастрофа за Земјата

Курир - 23.08.2019

Шумските пожари ја зафатија цела планета, црниот чад се шири од Алјаска до Амазонија, а научниците укажуваат дека тоа не е случајност бидејќи јули бил најтоплиот месец забележан во историјата на Земјата.

Роналдо за пожарот во Амазон: Наша должност е да помогнеме да ја спасиме нашата планета

+инфо - 22.08.2019

Еден од најдобрите светски фудбалери и член на Јувентус, Кристијано Роналдо преку Твитер апелира да се подигне свеста за зачувување на природните богатсва. Неговиот пост е предизвикан од шумски пожар во Амазон.

Незапаметена катастрофа! - Амазонија гори веќе 16 дена, чадот го помрачил Бразил, а загрозена е цела планета

Точка - 22.08.2019

Бразилската вселенска агенција известила дека бројот на пожарите кои ги зафатиле Амазонските прашуми како последица на сечењето на шумите во однос на минатата година пораснал за 83 отсто. За работата да биде уште полоша, пожарите таму се застапени ...

Најголемата прашума во светот не престанува да гори: „Одиме кон катастрофа“ (ВИДЕО)

МКД - 22.08.2019

Горат белите дробови на планетата. Пожарите во Амазонската прашума, најголемата прашума во светот, се најголеми откако бразилскиот Национален институт за вселенски истражувања (ИНПЕ) почна да ги следи со сателит во 2013 година.

Сточари и дрвосечачи поттикнати од бразилскиот претседател ги прават пожарите во Амазонија, тврдат еколозите

Макфакс - 22.08.2019

Пожарите во Амазонија ги предизвикале сточари и дрвосечачи, кои, охрабрени од политиката на бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, сакаат да ја обработуваат земјата на која сега има дрвја, тврдат организации за животна средина и истражувачи.

Претседателот Болсонаро ги обвини критичарите дека подметнуваат пожари

Радио МОФ - 22.08.2019

Сао Паоло, најголемиот град на западната хемисфера, е обвиен од чад, кој предизвика денот да се претвори во ноќ. Виралната кампања #PrayfortheAmazon се провлекува низ социјалните медиуми. Една од владините водечки истражувачки агенции велат дека ...

Гори амазонската прашума – Пожарите се гледаат од вселената (ФОТО)

Канал5 - 22.08.2019

Бразилската вселенска агенција соопшти дека бројот на пожарите што беснеат низ Амазонија се за 83 проценти повеќе од лани. Поради илјадниците пожари , бразилскиот град Сао Паоло вчера среде бел дена беше во мрак и обвиен во чад.

Пожарите во Амазонија разгореа битка со меѓусебни обвинувања во Бразил

Н.Македонија - 22.08.2019

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро ги обвини организациите за заштита на животната средина за предизвикување на пожарите во Амазонија, во обидот за смирување на се поголемиот број на критики од меѓународната јавност поради неговиот неуспех за ...

Домородците на Амазонија ветија дека ќе ја заштитат дождовната шума

Либертас - 23.08.2019

Членовите на бразилското племе Мура ветија дека ќе ја одбранат својата земја од пожарите што ја зафатија дождовната шума Амазонија. Најголемата дождовна шума во светот, Амазонија е витална за производство на јаглерод што го забавува темпото на ...

Болсонаро: Немаме средства за борба против пожарите во Амазонија

Независен - 22.08.2019

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави денеска дека Владата има недостиг од средства за борба против шумските пожари во Амазонија. Болсонаро, обраќајќи се на Фејсбук, рече дека сателитските снимки покажале дека прашумите во бразилскиот дел на ...

Пожарите во Амазонија надвор од контрола (ВИДЕО + ФОТО)

+инфо - 22.08.2019

Големи пожари се ширеле низ Амазонија, а немало знаци дека ќе бидат запрени за брзо време, пренесува „ The Sun “. Поединци го обвинувале претседателот на Бразил, Болсонаро, за овие пожари, велејќи дека тој ги охрабрувал фармерите да ја исчистат ...

Бразилската војка е подготвена да ја одбрани Амазонија

Press24 - 23.08.2019

Бразилската војска е подготвена да ја одбрани прашумата Амазонија, изјави командантот на вооружените сили на Бразил, Едисон Леал Пужол, додека се зголемува меѓународниот притисок врз земјата и се бара поголема акција акција во борбата против ...

Амазонија гори две недели, чадот се гледа од вселената

ТВ21 - 22.08.2019

Бразилската вселенска агенција извести дека бројните пожари кои ја зафатија Амазонија како последица на сечата на шуми, во однос на минатата година пораснал за цели 83%. Од друга страна НАСА објави снимка од вселената каде што може да се забележи ...

Бразилскиот претседател ги обвини невладините организации дека подметнуваат пожари во Амазон

Сакам да кажам - 22.08.2019

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро ги обвини еколошките групи и невладините организации дека подметнуваат пожари во Амазон, обидувајќи се да им контрира на зголемените меѓународни критики дека не успеал да ја заштити најголемата дождовна шума на ...

Амазон гори, светот во опасност

Р.С.Европа - 22.08.2019

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, без да наведе докази, ги обвини невладините организации за наглото зголемување на пожарите во Амазон годинава. Според него, тие сакале да му наштетат на Бразил. Експертите пак.

(Видео) Горат „белите дробови“ на планетава: Во Амазон пожар на територија голема колку Велика Британија

еМагазин - 22.08.2019

До несогледливи последици по населението во светот може да доведат големите шумски пожари што го зафатија Амазон. Сателитските снимки покажуваат дека гори шума на површина колку што е територијата на Велика Британија и се смета дека ова се најголеми ...

Франција против трговскиот договор на ЕУ и Меркосур

А1 On - 23.08.2019

Франција денеска соопшти дека е против трговскиот договор на ЕУ со јужноамериканскиот трговски блок Меркосур затоа што бразилскиот претседател Жаир Болсонаро ја минимизираше загриженоста за климатските промени, притоа обвинувајќи го дека лажел, ...

Амазон не гори, Амазон е запален!

Антропол - 22.08.2019

Амазон не гори, Амазон е *запален*, прашумата која произведува 20% од воздухот кој го дишеме ја сечат и палат за да направат простор за палмино масло, соја и крави. Додека сите стоиме забезекнати по социјалниве мрежи и трубиме што и како, ...

Амазонија гори, чадот се гледа од вселената

Кајгана - 22.08.2019

Бразилската вселенска агенција извести дека бројот на пожари кои ја зафатија Амазонската прашума, како последица од сечењето на шумите, во однос на минатата година е пораснат за 83 проценти.

„Белите дробови“ на планетата изгорени од пожари

Нетпрес - 23.08.2019

Најголемата прашума во светот ја голтаат повеќе од 9.000 пожари, а секоја минута огнената стихија уништува површина во големина од едно и пол фудбалско игралиште. Ситуацијата во Амазонија стана толку алармантна што преминува во „меѓунардона криза“, ...

Леонардо Ди Каприо алармира: Амазон гори а никој не е загрижен

ММС - 22.08.2019

Леонардо Ди Каприо на својот инстаграм алармираше за пожарот на најголемата дождовна шума Амазон, која 16 дена гори а ниту еден медиум нема објавено. По објавата изутрината веста ја споделија BBC, CNN и други светски медиуми.

Огнот ги голта „белите дробови на планетата“, бразилскиот претседател ги обвинува невладините организации (ВИДЕО)

МКД - 22.08.2019

Екстремно десничарскиот претседател на Бразил Жаир Болсонаро навести дека невладините организации можеби ги предизвикале пожарите кои сега беснеат во Амазонија. Тој наведе дека тоа било направено за да се „сврти вниманието“ на укинувањето на ...

Ирска ќе го блокира договорот за слободна трговија меѓу ЕУ и Меркосур ако Бразил не го заштити Амазон

24Инфо - 23.08.2019

Ирска се закани дека ќе го блокира трговскиот договор за Меркосур меѓу ЕУ и земјите од Јужна Америка ако Бразил не преземе чекори кон заштита на запалената дождовна шума во Амазон, пренесува „Спутник“.

Рекорден број на пожари во џунглата на Амазон во Бразил

Локално - 22.08.2019

Рекорден број пожари се регистрирани во џунглата Амазон во Бразил годинава,покажуваат новите податоци од Националниот институт за истражување на вселената (Инпе), пренесува BBC. Институтот соопшти дека неговите сателитски податоци покажуваат пораст ...