TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Предвремени парламентарни избори: Го чека ли и Заев истата судбина како на Ципрас

еМагазин - 20.10.2019

Политичките лидери денеска на средба кај претседателот Стево Пендаровски ќе одлучуваат кога точно ќе има предвремени парламентарни избори, откако истите вчера ги најави премиерот Зоран Заев.

Лидерите на партиите на средба за предвремени парламентарни избори

Локално - 20.10.2019

Организирање предвремени парламентарни избори ќе биде во фокусот на лидерската средба закажана за попладне во 17 часот во претседателската резиденција „Вила Водно“, иницирана од претседателот Стево Пендаровски, откако државава не доби датум за ...

Заев и Мицкоски денес ќе го договараат датумот за предвремени избори со техничка влада

Сакам да кажам - 20.10.2019

Лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешната лидерска средба во претседателската вила Водно, треба да го договорат датумот за одржување на предвремените парламентарни избори.

Дали Заев сака брзи избори со скратена пржинска влада?

PressingTV - 20.10.2019

Откако вчера премиерот ја фрли ракавицата и побара предвремени параламентарни почнаа партиските калкулации за вистинските намери на Заев по дебаклот за добивање на датум за преговори. Според поголем дел од партиите, понудата на Заев е неискрена и ...

Заев и Мицкоски денес очи во очи пред Пендаровски: Ќе се договори ли датумот за предвремени избори со техничка влада?

Магазин - 20.10.2019

Премиерот на Република Македонија Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешната лидерска средба кај претседателот Стево Пендаровски во вила Водно, треба да го договорат датумот за одржување на предвремените парламентарни избори.

Владата на Албанија не чувствува потреба за оставка

Алсат-М - 19.10.2019

Министерот за надворешни работи на Албанија, Гент Цакај, вели дека Владата на Еди Рама не чувствува потреба да поднесе оставка поради недобивањето датум за почеток на преговорите со ЕУ. Коментирајќи го предлогот за предвремени избори во Северна ...

Мицкоски: Очекувам да се постигне договор за предвремени избори

Канал5 - 19.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски очекува на утрешната лидерска средба кај претседателот Стево Пендаровски да се постигне договор за распишување на предвремени парламентарни избори. Тој денеска од Гостивар нагласи дека нема да го прифати ...

Заев: Предлагам брзи предвремени избори, граѓаните да одлучат по кој пат ќе одиме

Канал5 - 19.10.2019

Ден откако Европскиот Совет не донесе одлука за отпочнување на пристапни преговори на Македонија со ЕУ, премиерот Зоран Заев со предлог – да се оди на брзи предвремени избори. Одлуката ја донел како што рече како чин на негова одговорност поради ...

Заев предлага предвремени парламентарни избори

Алсат-М - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев предлага предвремени парламентарни избори што е можно поскоро. Предлогот на премиерот доаѓа еден ден откако земјата не успеа да добие одлука за почеток на преговори за членство во ЕУ.

Груевски: Заев обидувајќи се да ја демонизира опозицијата ќе моли за поддршка во изборите пред меѓународниот фактор

24Инфо - 19.10.2019

Поранешниот премиер Никола Груевски со статус на Фејсбук го коментира потегот на Зоран Заев да побара избори по неуспехот да добие датум за преговори. -Вистинската причина заради која Заев се одлучи на брзи избори по неуспехот со почетокот на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев требаше многу порано да распише предвремени парламентарни избори

Макфакс - 19.10.2019

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека погрешните политики на Зоран Заев ја довеле Република Македонија во погрешна насока. „Многу порано Зоран Заев требаше да распише предвремени парламентарни избори доколку приоритет му беше Македонија и граѓаните, а не личното ...

Владата на Заев нема да го заврши мандатот – премиерот најави брзи предвремени парламентарни избори

ТВ21 - 19.10.2019

Две години, четири месеци и 19 дена од формирањето на Владата на Заев. Денеска тој најави брзи предвремени парламентарни избори. “Сега е потребен вашио став. Немаме време за губење и затоа мојот предлог е организирање на брзи предвремени избори.

Мицкоски: Заев го признава неуспехот

Алсат-М - 19.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека изјавата на премиерот Заев за предвремени избори покажува дека премиерот го признава неуспехот. Мицкоски прифаќа брзи избори, но сака на утрешната лидерска средба директно да го слушне ...

Предлогот на Заев за брзи избори не е изненадување за аналитичарите

24 Вести - 19.10.2019

Одлуката за предвремени парламентарни избори која денеска ја соопшти премиерот Заев не ја изненади експертската јавност во земјата. Црвеното светло кое Франција го даде со што не дозволи датум за старт на преговорите, а Македонија заедно со Албанија ...

„Заев е свесен за грешките и за поразот кој доаѓа“, вели Мицкоски – Ахмети вели дека најдобро решение се изборите

ТВ21 - 19.10.2019

По недобивањето датум за преговори, премиерот Зоран Заев побара што е можно поскоро земјата да оди на предвремени парламентарни избори. Првиот човек на ДУИ, Али Ахмети, вели дека барањето на Заев за избори е морален чин.

Заев бара брзи предвремени избори за граѓаните да одлучат во која насока да се движи државата

24 Вести - 19.10.2019

„И затоа мојот предлог е - организирање брзи предвремени избори, избори најбрзо што може“. Премиерска оставка само како дел од пржинските правa, Заев иако вели размислувал на таа тема, решил дека треба да ги праша граѓаните дали сепак заслужува да ...

Заев бара предвремени избори

Телма - 19.10.2019

Брзи предвремени избори е предлогот што премиерот Заев утре ќе го изнесе на лидерската средба во претседателската резиденција. Ќе се почитува Пржинскиот принцип, терминот ќе го договорат лидерите, а народот треба да одбере по кој пат ќе одиме: кон ...

Груевски: Одлуката на Заев за предвремени избори во неговите очи е последната “сламка за спас

PressingTV - 19.10.2019

Поранешниот премиер Никола Груевски со статус на Фејсбук го коментира потегот на Зоран Заев да побара избори по неуспехот да добие датум за преговори.Според Груевски, Заев е свесен дека ја нема поддршката од народот но се надева на поддршка од ...

Мицкоски: Да почекаме, Заев да не се предомисли за избори

Фокус - 19.10.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека очекува утре на лидерската средба да биде постигнат договор за предвремени парламентарни избори, ако премиерот Зоран Заев не се предомисли.

Мицкоски: Очекувам да се постигне договор за предвремени избори

24 Вести - 19.10.2019

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски очекува на утрешната средба на лидерите на политичките партии кај претседателот на државата да се постигне договор за распишување предвремени парламентарни избори.

ФОКУС НА ДЕНОТ: Заев најави брзи избори, ВМРО-ДПМНЕ прифати

Фактор - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција изјави дека во Брисел ни направија голема неправда, а ЕУ не остана на ветеното. Најави организирање брзи предвремени избори, на кои граѓаните ќе донесат одлука во кој правец ќе се движи Македонија.

Заев ќе бара нов мандат од граѓаните

Р.С.Европа - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев изјави дека е разочаран и лут поради одлуката на ЕУ да не одреди датум за пристапани преговори со С.Македонија. Заев вели дека во ваква ситуација граѓаните на брзи предвремени избори треба да го одредат патот на кој земјата ќе ...

Мицкоски очекува партиите да постигнат договор за предвремени избори

Р.С.Европа - 19.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски изјави дека на утрешната лидерска средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски, очекува да се постигне договор за распишување на предвремени парламентарни избори, нагласувајќи оти нема да ...

Груевски повторно се јави: Изборите се последна „сламка за спас на Заев“

ТВ21 - 19.10.2019

Вистинската причина заради која Заев се одлучи на брзи избори по неуспехот со почетокот на преговорите со ЕУ е неговата намера повторно, обидувајќи се да ја демонизира опозицијата, да моли за поддршка во изборите пред меѓународниот фактор, напиша ...

Заев најави предвремени избори откако Македонија не доби датум за пристапни преговори со ЕУ

Сакам да кажам - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев најави предвремени парламентарни избори, ден откако Македонија не доби датум за почеток на пристапни преговори со Европската Унија. Тој рече дека ова ќе го предложи на утрешната лидерска средба кај претседателот Стево ...

По дебаклот во Брисел, Заев нуди брзи избори – датумот не го кажа

Алфа - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев призна одговорност по фијаското од Брисел но не го откри својот адут, кога ќе се одржат предвремените избори. Оставка денеска не си поднесе, ќе чека терминот да го усогласиле утре со останатите политички чинители на лидерска ...

Мицкоски: Прво да видиме што подразбира Заев под предвремени избори

360 степени - 19.10.2019

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски очекува на утрешната средба на лидерите на политичките партии кај претседателот Пендаровски да се постигне договор за распишување предвремени парламентарни избори.

Мицкоски: Првин техничка влада, после предвремени избори

Алсат-М - 19.10.2019

Да се испочитува законот за технична влада и да има предвремени избори вака лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го искоментира говорот на премиерот Зоран Заев. Сепак според него останува утрешната лидерска средба за да може подетално да го чуе ...

Мицковски: Ако заев не се премисли, очекувам договор за избори на утрешната лидерска средба

Алфа - 19.10.2019

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицковски го прифаќа предлогот на премиерот Зоран Заев за организирање брзи предвремени избори, но само со формирање техничка Влада. Освен ако Заев не се предомисли, Мицковски очекува договор на утрешната ...

СДСМ: Дали Христијан Мицкоски бега од брзи избори?

Centar - 19.10.2019

-Дали Христијан Мицкоски сака да побегне од предлогот за брзо соочување на предвремени парламентарни избори? – реагираат од СДСМ на изјавата на Христијан Мицкоски. „Со месеци Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ бараат итни предвремени парламентарни избори, а ...

Алијанса за Албанците: Предвремените избори се добра вест

Независен - 19.10.2019

За Алијанса за Албанците е добра вест што ќе има предвремени парламентарни избори. Портпаролот на партијата Флакран Беџети на прес-конференција рече дека лидерската средба ќе биде прилика за усогласување меѓу партиите како да се одвива изборниот ...

Цакај: Предвремени избори во Северна Македонија не се заради неуспехот со преговорите

Алсат-М - 19.10.2019

Албанскиот министер за Европа и надворешни работи Гент Цакај оцени дека „предвремените избори во Македонија не се поради неуспехот да се отворат преговори со ЕУ“. Тој нагласи дека „во соседната земја“ од поодамна се дискутирало за предвремени ...

МИЦКОСКИ ГО ПРИФАЌА ПРЕДЛОГОТ ЗА ИЗБОРИ: Го спомена и Преспанскиот договор како неправда која друг ја нанел

Фактор - 19.10.2019

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски, го прифати предлогот на премиерот Зоран Заев за брзи предвремени парламентарни избори, но не е сигурен дали премиерот ќе го одржи дадениот збор. Мицкоски се надева дека на утрешната лидерска средба ќе се ...

Премиерот Заев предложи брзи предвремени избори

OhridNews - 19.10.2019

Претседателот на Владата Зоран Заев, денеска на прес-конференција се обрати по повод заклучоците на Европскиот Совет, посочувајќи дека причина за недобињето датум за преговори со ЕУ се должи исклучиво на внатрешните нерешени проблеми во Унијата.

Заев: Предвремени избори најбргу што може, за да решат граѓаните што понатаму

Мета - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев, рано попладнево на прес-конференција во владата се обрати до јавноста по непостигнувањето одлука на состанокот на Европскиот Совет да се додели датум на Македонија за почеток на преговорите за зачленување во ЕУ.

Мицкоски од Гостивар: Очекувам Заев да се премисли за изборите!

Gostivarpress.mk - 19.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес беше во Гостивар, на средба со граѓаните на кои им порача дека партијата што ја води, ќе ја понесе победата на следните парламентарни избори, а во врска со изјавата на премиерот Зоран Заев за ...

Заев предложи предвремени избори најбрзо што може: Граѓаните да одлучат по кој пат ќе одиме

Нова ТВ - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев предложи предвремени избори најбрзо што може, на кои граѓаните ќе донесат одлука и потврда за патот на кој треба да се оди, „дали да одиме по вистинскиот пат на европски вредности, напред, или по мрачниот пат на поделби и ...

Заев: Одиме на брзи предвремени избори

Deutsche Welle - 19.10.2019

Организирање вонредни парламентарни избори е одлуката на премиерот Зоран Заев по неуспехот да се добие почеток на пристапни преговори со ЕУ. Премиерот тврди дека ќе продолжи по европскиот пат.

Заев: Разочаран сум, избори најбрзо што може

360 степени - 19.10.2019

Прва прес-конференција на Заев откако земјава остана без датум за отпочнување на преговори со ЕУ -Во Брисел ни беше направена неправда, ЕУ не го испорача тоа што го вети, рече премиерот Зоран Заев на прва прес-конференција откако земјава остана без ...

Заев: Јас сум лут и разочаран!

Фокус - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција не го криеше разочарувањето од недобивањето датум за почеток на преговори на Македонија. Тој се заблагодари и на сите европски лидери кои се залагале за нашата држава.

(ВИДЕО) Заев: ЕУ ни нанесе голема неправда, предлагам брзи предвремени избори, најбрзо што може

Либертас - 19.10.2019

„Во Брисел ни беше направена голема неправда. Ние ги завршивме сите наши обврски, но ЕУ не си остана на зборот и не го испорача тоа што го вети. Тоа што ЕУ не успеа да донесе одлука за отворање пристапни преговори е нивна историска грешка и тоа го ...

Заев ќе даде оставка, ќе има пржинска Влада па избори, датум дополнително ќе се договара

Либертас - 19.10.2019

Премиерот Заев во обраќање до јавноста кое е во тек рече дека одговорноста за неуспехот за добивање датум го зема како негова одговорност потсетувајќи дека целата меѓународна заедница го осудува чинот на Македонија да не и се додели датум за почеток ...

Заев е разочаран и повикува на предвремени избори

Канал5 - 19.10.2019

Откако на самитот во Брисел Македонија не доби датум за старт на преговори како што беше очекувано, денес по повод тоа премиерот Заев се обрати до јавноста. Премиерот Зоран Заев е разочаран и повикува на предвремени избори што поскоро.

Избори во март?

Независен - 19.10.2019

Коалициските партнери СДСМ и ДУИ се уште немаат план како ќе тече организацијата на предвремените избори и дали и како ќе се имплементира правилото за Пржинска влада на 100 пред нивното одржување.

Заев предлага брзи предвремени избори

Р.С.Европа - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев предложи во земјава да се оджат брзи предвремни избори кои би се организирале што побрзо. Со овој предлог тој ќе настапи утре на лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски на која тој очекува да договорат кога тоа ...

Законот за Влада според пржинскиот договор не предвидува скратени рокови

MakPress - 19.10.2019

Измените на Законот за Владата на Република Македонија, согласно пржинскиот договор пред оддржувањето на изборите во 2016 година не предвидуваат скратени рокови пред денот на одржување на изборите.

Пржинската Влада не предвидува техничка Влада пред секои избори тука само технички премиер

MakPress - 19.10.2019

Одредбите кои беа договорени во Пржино во текот на 2015 и 2016 година за организација на предвремените избори во 2016-тата година, во најголем дел се однесуваа конкретно на тие избори. Правните експерти велат согласно измените и дополнувањата на ...

Мицкоски за Заев: Видовме уплашен човек соочен со своите неуспеси, бараме избори за обнова на Македонија

Курир - 19.10.2019

Денес претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, беше во Гостивар, каде одговараше на новинарски прашања. Прашање: Господине Мицкоски еве накратко за медиумите, кажавте пред малку горе доле истото, ете вашата реакција на денешниот прес на ...

Законот за Влада и пржинскиот договор се јасни: 100 дена преодна Влада

Република - 19.10.2019

Зоран Заев соочен со неуспехот поврзан македонските евроинтегративни процеси, најави предвремени парламентарни избори. Тој опцијата за времето кога би се одржале изборите ја најави како тема на утрешната лидерска средба.