TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Акција за чистење на Хималаите: Монт Еверест е огромна канта за ѓубре

Канал5 - 01.06.2023

„Планинарите ги претворија Хималаите во огромна канта за ѓубре“, тврдат планинарите кои учествуваат во акцијата за чистење на Хималаите, пишува Тајмс. Лук Боиснард, планинар кој беше дел од експедицијата која расчистила 3,7 тони отпад од Макалу, ...

National Geographic: Секој алпинист создава 8 килограми отпад на Еверест

4NEWS - 31.05.2023

Познатиот американски планински водич кој неодамна го постигна реткиот подвиг да се искачи на Монт Еверест и два блиски врва за помалку од три недели, повика највисоката планина на светот да се „спаси од тони ѓубре“.

Непал прослави 70 години од првото искачување на Монт Еверест, Регионот годишно привлекува 50.000 планинари

Сакам да кажам - 30.05.2023

Синовите на Едмунд Хилари и Тензинг Норгај ги предводеа вчерашните прослави во Непал, со кои беше одбележана 70-годишнината од историското прво искачување на Монт Еверест. Нивното пристигнување на 8.849 метри високиот врв на 29 мај 1953 засекогаш го ...