TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Што е потребно, а што не, кога имате грип или настинка

Вечер Прес - 18.11.2023

Нутриционистката Сандра Крстев Бараќ ги откри најчестите заблуди и грешки во лекувањето на настинки, грип и вируси, пишува Bljesak.info. Настинката, тврди таа, е најчестата вирусна болест во светот која ги зафаќа горните дишни патишта, а грипот е ...

Над 29.000 граѓани вакцинирани против сезонски грип: Бесплатна вакцина сега е достапна за лица со висок ризик

Lider - 17.11.2023

Процесот на вакцинација се одвива непречено, со просечни вакцини дневно од 120 до 160 граѓани. Д-р Светлана Живкова, специјалист епидемиолог во ЈЗУ Центар за јавно здравје – Штип, напомена дека има задоволителен интерес од јавноста.

Тече вакцинацијата против сезонски грип

Сител - 17.11.2023

Над 1600 граѓани во штипскиот Центар за јавно здравје се вакцинирале против сезонски грип. Бесплатната вакцина важи за ризични грипи, за кои во Штип се обезбедени 2.800 вакцини и уште 100 се комерцијални вакцини.

Птичјиот грип брзо се шири, стигна дури до Антарктикот!

Слободен Печат - 17.11.2023

Најновата вест за појава на птичји грип доаѓа од Италија. Светската организација за здравје на животните вчера извести за појава на високопатогена птичји грип Х5Н1 на фарма во североисточниот дел на земјата.

Како лекарите се штитат од настинка

Н.Македонија - 17.11.2023

Започна сезоната на настинки, грипови и вируси. Луѓето остануваат повеќе во затворени простории, што им овозможува на респираторните болести полесно да се шират. Лекарите постојано се во контакт со болни луѓе, а ретко се разболуваат.

Над 1.600 штипјани се вакцинирале против сезонски грип

Нетпрес - 16.11.2023

Над 1.600 граѓани во штипскиот Центар за јавно здравје се вакцинирале против сезонски грип. Епидемиологот од Центарот за јавно здравје, Светлана Живкова информира дека бесплатната вакцина важи за ризични грипи, за кои во Штип се обезбедени 2.800 ...