TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Продолжуваат преговорите за Венецуела

Канал5 - 12.07.2019

Норвешка соопшти дека венецуелската влада и опозициските претставници ќе ги продолжат мировните разговори откако двете страни не постигнаа договор на состанокот на Барбадос. Овие разговори следеа по првиот круг преговори во средината на мај во Осло, ...

СИРИЗА реагира на одлуката на Владата за признавање на Гуаидо за привремен претседател на Венецуела

1tv - 12.07.2019

Одлуката на Владата да го признае Хуан Гуаидо за привремен претседател на Венецуела, не само што не придонесува во мирно решавање на оваа сериозна криза и покажува и непознавање на случувањата во земјата, туку и ја слабее улогата на Грција во ЕУ ...

Грција ќе го признае Гваидо по примерот на Европската унија

Макфакс - 12.07.2019

Грција ќе го следи примерот на Европската унија и ќе го признае лидерот на опозицијата на Венецуела, Хуан Гваидо, објави во петокот грчкото Министерство за надворешни работи, откако новата конзервативна влада ја презеде власта.

Владата и опозицијата во Венецуела се согласија да формираат антикризна комисија

Макфакс - 12.07.2019

Владините и опозициски сили на Венецуела се согласија да формираат комисија во која ќе разговараат за начините за надминување на актуелната политичка криза, информира Министерството за надворешни работи на Норвешка, кое дејствувакако посредник во ...

Новата грчка влада го призна Гуаидо за претседател на Венецуела

Слободен Печат - 12.07.2019

Во истото соопштение се додава дека Атина ги поддржува напорите на ЕУ поврзани со иницијативите како преговорите во Осло за да се постигне мирно политичко решение на кризата во Венецуела. Атина донесе една дипломатска одлука со која веднаш може да ...

Грција го призна Хуан Гуаидо за времен претседател на Венецуела

Независен - 12.07.2019

Владата на Грција, согласно заедничката позиција на ЕУ, одлучи да го признае Хуан Гуаидо за времен претседател на Венецуела кој треба да распише слободни, фер и демократски избори, соопштуваат од грчкото МНР, јави дописничката на МИА од Атина.

На Барбадос заврши нова рунда разговори меѓу венецуелските власти и опозицијата, се најавува продолжение на домашен ...

Локално - 12.07.2019

Синоќа заврши новата рунда разговори меѓу венецуелските власти и опозицијата, со најава дека разговорите ќе продолжат. Како што наведувата британските медиуми, претставници на владеачката Социјалистичка партија на Венецуела неделава се сретнаа со ...

Преговорите за венецуелската криза завршија без договор

Нетпрес - 12.07.2019

Новиот круг од преговорите меѓу венецуеалската влада и опозицијата за надминување на кризата во земјата заврши на Барбадост без постигнување договор, но Норвешка којашто посредува во разговорите во четвртокот објави дека тие ќе бидат продолжени и ...

Руско оружје на воени вежби во Венецуела

Макфакс - 11.07.2019

На 24 јули во Венецуела ќе се одржат воени вежби, на кои ќе биде прикажано оружје произведено во „Русија“, а кое ќе го користи венецуелската армија. Ова го потврди заменик рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Рјабков, кој додаде дека ...

СИРИЗА е против одлуката за признавање на Гуаидо за привремен претседател на Венецуела

Вечер - 12.07.2019

Одлуката на Владата да го признае Хуан Гуаидо за привремен претседател на Венецуела, не само што не придонесува во мирно решавање на оваа сериозна криза и покажува и непознавање на случувањата во земјата, туку и ја слабее улогата на Грција во ЕУ ...

Грција по примерот на ЕУ ќе го признае Гваидо

Слободен Печат - 12.07.2019

Претходната левичарска влада на Грција се воздржа од признавањето на Гваидо, кој во јануари самиот се прогласи за преседател на Венецуела. Грчкото Министерство за надворешни работи денеска објави дека оваа земја по примерот на ЕУ ќе го признае ...

Владата и опозицијата во Венецуела се согласија да формираат антикризна комисија

24Инфо - 12.07.2019

Владините и опозициски сили на Венецуела се согласија да формираат комисија во која ќе разговараат за начините за надминување на актуелната политичка криза, информира Министерството за надворешни работи на Норвешка, кое дејствува како посредник во ...

Грција го призна Хуан Гуаидо за времен претседател на Венецуела

Сител - 12.07.2019

Владата на Грција, согласно заедничката позиција на ЕУ, одлучи да го признае Хуан Гуаидо за времен претседател на Венецуела кој треба да распише слободни, фер и демократски избори, соопштуваат од грчкото МНР, јави дописничката на МИА од Атина.

Преговорите меѓу власта и опозицијата на Венецуела продолжуваат на домашен терен

Слободен Печат - 12.07.2019

Според опозициски извори, владината делегација главно се фокусирала на американските санкции, додека опозицијата барале нови претседателски избори. Синоќа заврши новата рунда разговори меѓу венецуелските власти и опозицијата, со најава дека ...

Руско оружје на воени вежби во Венецуела

24Инфо - 11.07.2019

На 24 јули во Венецуела ќе се одржат воени вежби, на кои ќе биде прикажано оружје произведено во Русија, а кое ќе го користи венецуелската армија. Ова го потврди заменик рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Рјабков, кој додаде дека оружјето ...

СИРИЗА реагира на одлуката на Владата за признавање на Гуаидо за привремен претседател на Венецуела

А1 On - 12.07.2019

Одлуката на Владата да го признае Хуан Гуаидо за привремен претседател на Венецуела, не само што не придонесува во мирно решавање на оваа сериозна криза и покажува и непознавање на случувањата во земјата, туку и ја слабее улогата на Грција во ЕУ ...

Грција по примерот на Европската унија ќе го признае Гваидо

Н.Македонија - 12.07.2019

Грција ќе го следи примерот на Европската унија и ќе го признае лидерот на опозицијата на Венецуела, Хуан Гваидо, објави денеска грчкото Министерство за надворешни работи, откако новата конзервативна влада ја презеде власта.

Владата и опозицијата во Венецуела се согласија да формираат антикризна комисија

Точка - 12.07.2019

Владините и опозициски сили на Венецуела се согласија да формираат комисија во која ќе разговараат за начините за надминување на актуелната политичка криза, информира Министерството за надворешни работи на Норвешка, кое дејствува како посредник во ...

Грција го призна Хуан Гуаидо за времен претседател на Венецуела

24Инфо - 12.07.2019

Владата на Грција, согласно заедничката позиција на ЕУ, одлучи да го признае Хуан Гуаидо за времен претседател на Венецуела кој треба да распише слободни, фер и демократски избори, соопштуваат од грчкото МНР, јави дописничката на МИА од Атина.

На Барбадос заврши нова рунда разговори меѓу венецуелските власти и опозицијата, се најавува продолжение на домашен ...

Опсервер - 12.07.2019

Синоќа заврши новата рунда разговори меѓу венецуелските власти и опозицијата, со најава дека разговорите ќе продолжат. Како што наведувата британските медиуми, претставници на владеачката Социјалистичка партија на Венецуела неделава се сретнаа со ...

СИРИЗА реагира на одлуката на Владата за признавање на Гуаидо за претседател

+инфо - 12.07.2019

Одлуката на Владата да го признае Хуан Гуаидо за привремен претседател на Венецуела, не само што не придонесува во мирно решавање на оваа сериозна криза и покажува и непознавање на случувањата во земјата, туку и ја слабее улогата на Грција во ЕУ ...

Грција ќе го признае Гваидо по примерот на Европската унија

Точка - 12.07.2019

Грција ќе го следи примерот на Европската унија и ќе го признае лидерот на опозицијата на Венецуела, Хуан Гваидо, објави во петокот грчкото Министерство за надворешни работи, откако новата конзервативна влада ја презеде власта.

Грција го призна Хуан Гуаидо за времен претседател на Венецуела

+инфо - 12.07.2019

Владата на Грција, согласно заедничката позиција на ЕУ, одлучи да го признае Хуан Гуаидо за времен претседател на Венецуела кој треба да распише слободни, фер и демократски избори, соопштуваат од грчкото МНР, јави дописничката на МИА од Атина.

Ќе се најде ли решение за политичката криза во Венецуела?

+инфо - 12.07.2019

Синоќа заврши новата рунда разговори меѓу венецуелските власти и опозицијата, со најава дека разговорите ќе продолжат. Како што наведувата британските медиуми, претставници на владеачката Социјалистичка партија на Венецуела неделава се сретнаа со ...

СИРИЗА е против одлуката на владата за признавање на Гуаидо за претседател на Венецуела

PressingTV - 12.07.2019

Одлуката на Владата да го признае Хуан Гуаидо за привремен претседател на Венецуела, не само што не придонесува во мирно решавање на оваа сериозна криза и покажува и непознавање на случувањата во земјата, туку и ја слабее улогата на Грција во ЕУ ...

Грција ќе го признае Гваидо по примерот на Европската унија

24Инфо - 12.07.2019

Грција ќе го следи примерот на Европската унија и ќе го признае лидерот на опозицијата на Венецуела, Хуан Гваидо, објави во петокот грчкото Министерство за надворешни работи, откако новата конзервативна влада ја презеде власта.

Грција го призна Хуан Гуаидо за времен претседател на Венецуела

А1 On - 12.07.2019

Владата на Грција, согласно заедничката позиција на ЕУ, одлучи да го признае Хуан Гуаидо за времен претседател на Венецуела кој треба да распише слободни, фер и демократски избори, соопштуваат од грчкото МНР, јави дописничката на МИА од Атина.

На Барбадос заврши нова рунда разговори меѓу венецуелските власти и опозицијата

А1 On - 12.07.2019

Синоќа заврши новата рунда разговори меѓу венецуелските власти и опозицијата, со најава дека разговорите ќе продолжат. Како што наведувата британските медиуми, претставници на владеачката Социјалистичка партија на Венецуела неделава се сретнаа со ...

СИРИЗА реагира на одлуката на Владата за признавање на Гуаидо за привремен претседател на Венецуела

Либертас - 12.07.2019

Одлуката на Владата да го признае Хуан Гуаидо за привремен претседател на Венецуела, не само што не придонесува во мирно решавање на оваа сериозна криза и покажува и непознавање на случувањата во земјата, туку и ја слабее улогата на Грција во ЕУ ...

Грција го призна Хуан Гуаидо за времен претседател на Венецуела

Локално - 12.07.2019

Владата на Грција, согласно заедничката позиција на ЕУ, одлучи да го признае Хуан Гуаидо за времен претседател на Венецуела кој треба да распише слободни, фер и демократски избори, соопштуваат од грчкото МНР, јави дописничката на МИА од Атина.

Власта и опозицијата на Венецуела преговараат на неутрален терен на Барбадос

PressingTV - 12.07.2019

Синоќа заврши новата рунда разговори меѓу венецуелските власти и опозицијата, со најава дека разговорите ќе продолжат. Како што наведувата британските медиуми, претставници на владеачката Социјалистичка партија на Венецуела неделава се сретнаа со ...

СИРИЗА реагира на одлуката на Владата за признавање на Гуаидо за привремен претседател на Венецуела

24Инфо - 12.07.2019

Одлуката на Владата да го признае Хуан Гуаидо за привремен претседател на Венецуела, не само што не придонесува во мирно решавање на оваа сериозна криза и покажува и непознавање на случувањата во земјата, туку и ја слабее улогата на Грција во ЕУ ...

Грција: Хуан Гуаидо е претседател на Венецуела

Денешен - 12.07.2019

Владата на Грција, согласно заедничката позиција на ЕУ, одлучи да го признае Хуан Гуаидо за времен претседател на Венецуела кој треба да распише слободни, фер и демократски избори, соопштуваат од грчкото МНР, јави МИА од Атина.

На Барбадос заврши нова рунда разговори меѓу венецуелските власти и опозицијата

MakPress - 12.07.2019

Синоќа заврши новата рунда разговори меѓу венецуелските власти и опозицијата, со најава дека разговорите ќе продолжат. Како што наведувата британските медиуми, претставници на владеачката Социјалистичка партија на Венецуела неделава се сретнаа со ...

СИРИЗА реагира на одлуката на Владата за признавање на Гуаидо за привремен претседател на Венецуела

Опсервер - 12.07.2019

Одлуката на Владата да го признае Хуан Гуаидо за привремен претседател на Венецуела, не само што не придонесува во мирно решавање на оваа сериозна криза и покажува и непознавање на случувањата во земјата, туку и ја слабее улогата на Грција во ЕУ ...

Грција го признава Гваидо за претседател на Венецуела

PressingTV - 12.07.2019

Владата на Грција, согласно заедничката позиција на ЕУ, одлучи да го признае Хуан Гуаидо за времен претседател на Венецуела кој треба да распише слободни, фер и демократски избори, соопштуваат од грчкото МНР, јави дописничката на МИА од Атина.

Грција го призна Хуан Гуаидо за времен претседател на Венецуела

1tv - 12.07.2019

Владата на Грција, согласно заедничката позиција на ЕУ, одлучи да го признае Хуан Гуаидо за времен претседател на Венецуела кој треба да распише слободни, фер и демократски избори, соопштуваат од грчкото МНР, јави дописничката на МИА од Атина.

Грција го призна Хуан Гуаидо за времен претседател на Венецуела

Опсервер - 12.07.2019

Владата на Грција, согласно заедничката позиција на ЕУ, одлучи да го признае Хуан Гуаидо за времен претседател на Венецуела кој треба да распише слободни, фер и демократски избори, соопштуваат од грчкото МНР, јави дописничката на МИА од Атина.

Грција го призна Хуан Гуаидо за времен претседател на Венецуела

MakPress - 12.07.2019

Владата на Грција, согласно заедничката позиција на ЕУ, одлучи да го признае Хуан Гуаидо за времен претседател на Венецуела кој треба да распише слободни, фер и демократски избори, соопштуваат од грчкото МНР, јави дописничката на МИА од Атина.