TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Спасовски: Директорот на БЈБ што поскоро да помогне во решавање на спорот околу решенијата во МВР

Алфа - 14.01.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски денеска побара новоименуваниот директорот на Бирото за јавна безбедност да биде медијатор помеѓу техничкиот министер Наќе Чулев и заменската министерка Славјанка Петровска. Тој застана во одбрана на своите кадри.

Спасовски: Институциите мора да функционираат, хаосот во МВР ќе се среди уште денеска

Нова ТВ - 14.01.2020

Политичка одговорност од сите субјекти што учествуваат во владата денеска побара техничкиот премиер Оливер Спасовски на прес конференцијата одржана утрово во Владата. Спасовски посебно внимани обрна на случувањата во МВР откако го предводи предлогот ...

Ниту на Мицкоски, ниту на Чулев им е гајле за безбедноста во државава

Слободен Печат - 14.01.2020

Основата на комуникациската стратегија на ВМРО-ДПМНЕ за мобилизирање на гласачи на овие избори е – „нивната победа е неминовна, а кога со сигурност ќе дојдат на власт, ќе ги избришат сите анти-државни промени кои ги направила расипничката влада на ...

Чулев глуми апсење на Заев

Deutsche Welle - 14.01.2020

Откако ВМРО пак упадна во МВРО, времениот министер Чулев гради имиџ божем е во интензивна потрага по обвинител патриот кој ќе потпише налог за апсење на премиерот во оставка Заев. Плаши мечка со дајре.

Спасовски за состојбата во МВР: Не носи ништо добро што ќе создаде хаос

Фокус - 14.01.2020

Периодов е актуелна ситуацијата во МВР и обезбедувањето на министерот Наќе Чулев и возниот парк на министерството. Запрашан за ова, техничкиот премиер Оливер Спасовски порача дека не носи ништо добро што ќе создаде хаос.

ФОТО: Чулев на средба со шефот на Мисијата на ОБСЕ

Курир - 14.01.2020

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска оствари средба со шефот на Мисијата на ОБСЕ амбасадор Клеменс Која. На средбата, информираат од МВР, амбасадорот Која беше запознат со заложбите на министерството за внатрешни работи за ...

Спасовски за хаосот во МВР: Недоволното познавање на тоа што се потпишува доведе до таква ситуација

А1 On - 14.01.2020

Техиничкиот премиер, Оливер Спасовски на прес-конференција посочи дека очекува уште денес да се реши проблемот кој се создаде во МВР, откако техничкиот министер Наќе Чулев испрати телеграма со која ги укина наредбите на неговиот претходник, па се ...

Спасовски: Треба да се внимава во МВР, создавањето хаос само покажува лични и политички интереси

360 степени - 14.01.2020

Сите политички субјекти кои учествуваат во Владата треба да имаат политички сенс и одговорност и да не излегуваат од рамките на она што им е даде како можност во однос на Законот за Влада, да не се нарушува функционирањето на институциите и да се ...

Спасовски: Чулев да внимава на личните интереси за да не предизвика хаос и нестабилност во државата

Слободен Печат - 14.01.2020

Техничкиот премиер вели дека посебно треба да се внимава во министерството за внатрешни работи, бидејќи е важно да се нема никакви закани по безбедноста за да не се дојде до нестабилност. Техничкиот премиер Оливер Спасовски на денешната ...

Оливер Спасовски: Имам ново обезбедување, но јас го одбирав

Фактор - 14.01.2020

Оливер Спасовски, техничкиот премиер на Македонија, денеска на новинарско прашање рече дека има друг состав на обезбедување кое се грижи за неговата безбедност во однос на претходното кога бил министер за внатрешни работи.

Директорот на БЈБ ќе го решава хаосот на Чулев по укинувањето на наредбите на Спасовски

Локално - 14.01.2020

Директорот на Бирото за јавна безбедност, Сашо Тасевски ќе го решава безредието во Министерството за внатрешни работи по телеграмата на техничкиот министер Наќе Чулев со која известува дека престануваат да важат прераспределбите на неговиот ...

Македонија и традицијата пред се: Потегот на Чулев со лавина позитивни реакции од граѓаните

Курир - 14.01.2020

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев вчера присустуваше на 24-ти Мичурински средби кои традиционално се организираат по повод Православната нова година. -Традицијата е составен и важен дел од животот на секој кој живее во Македонија.

Судир во МВР, Чулев ја изгуби битката за наредбите

Алсат-М - 13.01.2020

Техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев и дополнителната заменичка министерка Петровска се договориле внатрешна контрола да испитува дали има злоупотреба на службените автомобили, а во врска со налозите за суспендирање на ...

Обезбедувачите на Иванов добиле два слободни денови од Пендаровски за да се реши што ќе се прави со нив

А1 On - 13.01.2020

Обезбедувачите на експретседателот на државата, Ѓорге Иванов, кои денеска дојдоа на работа во кабинетот на претседателот Стево Пендаровски, добиле два слободни дена, дознава „А1он“. Кога изутринава тие дошле на работа во претседателската вила на ...

Чулев и Петровска „испеглаа“ дел од недоразбирањата

Канал5 - 13.01.2020

Министерот за внатрешни работи Чулев и дополнителната министерка Петровска расчистија дел од недоразбирањата. Министерот за внатрешни работи и неговата дополнителна заменичка на состанок денеска ги надминале најголем дел од недоразбирањата кои ...

Внатрешна контрола при МВР ќе одлучи за возилата, БЈБ за распределба на вработените

А1 On - 13.01.2020

Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев и неговата заменичка Славјанка Петровска се договорија Одделот за внатрешна контрола да утврди дали несоодветно се користеле возилата кои биле дадени на користење кај обезбедувањето на техничкиот ...

Двајцата министри во МВР се договорија за возилата и систематизацијата

Телма - 13.01.2020

Техничкиот министер Наќе Чулев и дополнителната заменичка Славјанка Петровска во МВР се договорија. Проблемот со користењето на возилата ќе го решава внатрешната контрола, доколку постои сомнение за нивно несоодветно користење.

Што се договорија Чулев и Петровска?

360 степени - 13.01.2020

Техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев и дополнителната заменик-министерка Славјанка Петровска денеска одржале два состаноци на кои разговарале за сите отворени прашања и несогласувања кои настанаа во МВР откако тие ги заземаа функциите ...

Средби на реководството на МВР за да се средат недоразбирањата

24Инфо - 13.01.2020

Денеска во Министерството з а внатрешни работи се одржа работна средба меѓу министерот Наќе Чулев и Славјанка Петровска, дополнителен заменик министер, со цел разрешувања на отворените прашања во функционирањето на министерството.

Повлекување само на нужно неопходните возила за кабинетот и министерот, договорија Чулев и Петровска

Frontline - 13.01.2020

Во МВР денеска работна средба најпрво одржале Чулев и Петровска, а потоа била одржана и работна средба во проширен состав, на која присуствуваа и заменикот министер Агим Нухиу, директорот на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски и заменикот на ...

Петровска: Случувањата кај претседателот се резултат на телеграмата на Чулев

Локално - 13.01.2020

Случувањата со обезбедувањето кај претседателот Стево Пендаровски утрово се резултат на телеграмата која техничкиот министер Наќе Чулев ја испрати за укинување на прераспределбите кои ги имаше направено претходниот министер, актуелен технички ...

Кабинет на Пендаровски: Нема измени во обезбедувањето на шефот на државата

Фокус - 13.01.2020

Не постојат измени во ресурсите и бројноста на професионални лица од Министерството за внатрешни работи кои се ангажирани за обезбедувањето на претседателот Стево Пендаровски, односно го обезбедува истиот тим на лица од почетокот на мандатот, ...

Обезбедувањето на Иванов се пријавило кај Пендаровски, но не почнало со работа

360 степени - 13.01.2020

Претседателот Стево Пендаровски утрово добил побројно обезбедување. Покрај неговото, на работа во Вила Водно се јавиле и неколку лица кои го обезбедувале поранешниот шеф на државата, Ѓорѓе Иванов.

Пендаровски со двојно обезбедување и неговото, и на Иванов

Фокус - 13.01.2020

Откако техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев ги укина наредбите на неговиот претходник и сегашен технички премиер, Оливер Спасовски, денеска претседателот Стево Пендаровски доби двојно обезбедување, потврдува дополнителната заменик ...

Хаос кај Пендаровски: Чулев му го врати обезбедувањето од Иванов

А1 On - 13.01.2020

По укинувањето на наредбите од страна на техничкиот министер Наќе Чулев, утрово во кабинетот на претседателот Стево Пендаровски на работа се вратило обезбедувањето на Ѓорге Иванов, кое беше прераспределено во други одделенија на МВР, дознава „А1он“.

Безредитето на Чулев во МВР продолжува: Обезбедување на Иванов отишло на работа во Вила Водно

Локално - 13.01.2020

Неколку телохранители кои го обезбедувале експретседателот Ѓорге Иванов утрово се појавиле на работа во Вила Водно наместо на местата на кои биле рапсределени откако претседател на државата е Стево Пендаровски, поради безредието кое настана откако ...

А1.он: Хаос кај Пендаровски- Чулев му го врати обезбедувањето од Иванов

Либертас - 13.01.2020

По укинувањето на наредбите од страна на техничкиот министер Наќе Чулев, утрово во кабинетот на претседателот Стево Пендаровски на работа се вратило обезбедувањето на Ѓорге Иванов, кое беше прераспределено во други одделенија на МВР, пренесува „ ...

ДИК НА ПОТЕГ: Ќе го послуша ли Чулев за новиот шеф на СВР – Скопје

Фактор - 13.01.2020

Државната изборна комисија денеска треба да се произнесе по барањето за мислење Ристо Ставревски да биде поставен за шеф на СВР Скопје. Став за ова прашање побара новиот технички министер за внатрешни работи Наќе Чулев откако дополнителната заменик ...

Именувања во полиција, продолжија несогласувањата

Алсат-М - 12.01.2020

Ден пред состанокот на врвот во МВР, не запираат преписките. Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, за Алсат уверува дека ситуацијата со граничните премини е под контрола. Утре на состанокот Чулев ќе провери каде треба да се засили ...

Чулев бара и едно од возилата на Пендаровски, од таму враќаат дека автомобилот е наследен од Иванов

24 Вести - 12.01.2020

Преодна влада, стари навики – меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, предизборно атмосферата врие. Препирки и несогласувања во техничката влада на Спасовски, а најмногу во највисоките структури во МВР, особено околу одлуките кои ги носи новиот технички министер.

СДСМ загрижени за безбедноста, Чулев тврди дека состојбата е редовна

Канал5 - 12.01.2020

Ниту денеска нема решение за несогласувањата во врвот на МВР– главната дилема е дали безбдноста на земјата е доведена во прашања. По обвинувањата од заменик министерката Петровска дека со укинување на прераспределбите на полицајците од поранешниот ...

Кабинетот на Пендаровски информиран дека се бара враќање на едно возило што го користи претседателот

Сител - 12.01.2020

Информирани сме дека постои интерен допис во чии рамки се бара враќање на едно возило кое го користи претседателот. Не знаеме кој е мотивот за ваквиот допис, но напоменуваме дека безбедноста на претседателот е законска обврска на МВР, велат од ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во кавга за тоа кој ја загрозува безбедноста во државата

Телма - 12.01.2020

СДСМ и ВМРО ДПМНЕ ја продолжуваат полемиката, кој ја загрозува безбедноста во државата. Од владеачката партија го обвинија техничкиот министер Наќе Чулев дека, со укинувањето на наредбите за ангажирање на полицајци во други организациони единици, ќе ...

„Врие“ во државните институции – меѓупартиските кошкања се пресликаа во министерствата

Алфа - 12.01.2020

Врие во државните институции – на техничките министри и дополнителни заменици не им иде од рака да најдат заеднички јазик, па меѓупартиските кошкања „технички“ се пресликаа и во министерствата. Најбројни се оние во МВР.

Преписки за одлуките на Чулев: СДСМ: Безбедноста е загрозена – „За 2.5 години ниту едно убиство не е разрешено“, велат ...

ТВ21 - 12.01.2020

Безбедноста на граѓаните е загрозена, а се нарушува и функционирањето на полицијата, обвини СДСМ. Снежана Калевска Ванчева вели дека техничкиот министер на МВР, Наќе Чулев пуштил телеграма со која ги укинал наредбите за вршење на задачите на ...

“За десет дена ни се вратија спомените од десет години кошмар на МВРО”

Centar - 12.01.2020

Утре навршуваат десет дена откако техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев стапи на функција, но сигналите за тоа што нè очекува се насетија уште на денот кога неговата матична партија го најави неговото име, пишува Арбен Зеќири за Цивил.

Возилото кое Чулев го бара од Пендаровски, било наследено од Иванов

Frontline - 12.01.2020

Откако Пендаровски дојде на функцијата, тој не побарал ново или дополнително возило, ниту пак, Министерството за внатрешни работи му доделило на користење нов автомобил. Ако се точни тврдењата на министерот Наќе Чулев и ВМРО-ДПМНЕ, дека службените ...

360 Степени: Телеграмата на министерот Чулев ја оставила еден час без обезбедување куќата на премиерот Спасовски?

Либертас - 12.01.2020

Куќата во Куманово во која живее премиерот на техничката влада, Оливер Спасовски, вчера еден час останала без полицаец во стражарската куќичка, вели извор од полицијата за „ 360 степени“. Случајот, според истиот извор, е последица на телеграмата што ...

За СДСМ Чулев ја загрозува безбедноста, за ВМРО-ДПМНЕ доаѓа време на професионализација

360 степени - 12.01.2020

По двете телеграми од министерот Наќе Чулев, едната за враќање на возила во МВР и другата за неврачување на решенијата за распоредувања потпишани од претходникот на Чулев во министерството, Оливер Спасовски, двете најголеми партии и денеска излегоа ...

„ВМРО-ДПМНЕ заборава дека времето на МВРО одамна заврши“

Centar - 12.01.2020

-Времето на МВРО одамна заврши и не смее и нема да се дозволи контрола на партијата врз министерството за внатрешни работи, како што навикна ВМРО-ДПМНЕ за време на својот 11-годишниот режим, реагираат од СДСМ на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Чулев дал налог итнo да се истражат зaкaнитe од Јакимовски кон Јордановска и Коровешовска

365 - 12.01.2020

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев за ТВ 24 вели дека лично дал инструкции до раководителите на надлежните служби итнo да се процесуираат случаите до ОЈО. Министерот Чулев додава дека тој лично ќе се заложи и сите досегашни случаи на зaкaни ...

Внатрешна контрола во МВР од Твитер доби докази за злоупотреби со службени возила (ФОТО)

Expres - 13.01.2020

Кој од корисниците на 35 службени возила кои ги бара министерот Чулев се користат за службени потреби а кои за приватни ќе истражува секторот за внатрешна контрола на МВР. Во истрагата се очекува да бидат користени и информациите и фотографиите ...

Возилото кое Чулев го бара од Пендаровски, било наследено од Иванов

Либертас - 12.01.2020

Автомобилот кој го користел претседателот Стево Пендаровски, а министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, побара да се врати во МВР, бил во претседателскиот кабинет уште кога Ѓорге Иванов ја извршуваше функцијата, дознава А1он.

За десет дена ни се вратија спомените од десет години кошмар на МВРО

Бриф - 12.01.2020

Утре навршуваат десет дена откако техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев стапи на функција, но сигналите за тоа што нè очекува се насетија уште на денот кога неговата матична партија го најави неговото име.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ заборава дека времето на МВРО одамна заврши

Опсервер - 12.01.2020

Скопје, 12 јануари 2020 Времето на МВРО одамна заврши и не смее и нема да се дозволи контрола на партијата врз министерството за внатрешни работи, како што навикна ВМРО-ДПМНЕ за време на својот 11-годишен режим.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ заборава дека времето на МВРО одамна заврши

Локално - 12.01.2020

Соопштение за јавност – реакција на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ Времето на МВРО одамна заврши и не смее и нема да се дозволи контрола на партијата врз министерството за внатрешни работи, како што навикна ВМРО-ДПМНЕ за време на својот 11-годишниот ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ заборава дека времето на МВРО одамна заврши

MakPress - 12.01.2020

Времето на МВРО одамна заврши и не смее и нема да се дозволи контрола на партијата врз министерството за внатрешни работи, како што навикна ВМРО-ДПМНЕ за време на својот 11-годишен режим. ВМРО-ДПМНЕ повторно и упорно ја манипулира јавноста со лажни ...

Телеграмата на Чулев ја оставила еден час без обезбедување куќата на Спасовски?

24Инфо - 12.01.2020

Куќата во Куманово во која живее премиерот на техничката влада, Оливер Спасовски, вчера еден час останала без полицаец во стражарската куќичка, вели извор од полицијата за „360 степени“ . Случајот, според истиот извор, е последица на телеграмата што ...

Куќата на премиерот Спасовски еден час без обезбедување: Дали вината е во телеграмата на министерот Чулев?

Локално - 12.01.2020

Куќата во Куманово во која живее премиерот на техничката влада, Оливер Спасовски, вчера еден час останала без полицаец во стражарската куќичка, вели извор од полицијата за „360 степени“ . Случајот, според истиот извор, е последица на телеграмата што ...

Чулев бара и автомобил на Пендаровски, наследен од Иванов

24Инфо - 12.01.2020

Одземањето на околу 35 службени возила кои премиерот Спасовски ги имаше распределено во повеќе институции ги заостри веќе затегнатите односи помеѓу Чулев и Петровска. Додека двете партии меѓусебно се обвинуваат едно од возилата кои треба да се ...