TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

САД: Нов корона-рекорд спроти Денот на независноста

Deutsche Welle - 03.07.2020

Токму пред националниот празник- 4 јули, во САД е регистриран нов рекорд на нови случаи на Ковид-19. Со оглед на ова бројни американски сојузни држави повторно воведоа рестрикции за продолжениот празничен викенд.

Во Бугарија почина лекар од коронавирус

А1 On - 03.07.2020

Лекар од Центарот за итна помош во Софија почина од коронавирус, јавија бугарските медиуми. 42-годишниот лекар Јулијан Стамов се заразил во присуство на лице заболено со коронавирус кое било во тешка здравствена состојба.

13 туристи во Грција позитивни на корона вирусот

еМагазин - 03.07.2020

Националната организација за јавно здравје на Грција соопшти дека се регистрирани 28 нови случаи од ковид-19, од кои 13 се од направените тестови на посетителите во Грција. Тестирањето на туристите, според најавите од Грција, е според случаен избор.

13 туристи во Грција позитивни на коронавирус

+инфо - 03.07.2020

Според последните податоци, во светот до сега се регистрирани 11.072.007 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починале 525.954, а оздравеле 6.205.727 луѓе. – Албанија во последното деноноќие забелажа нов негативен рекорд во однос на бројот на ...

Се разгорува епидемијата на Балканот, за епидемиолозите ситуацијата e загрижувачка

А1 On - 03.07.2020

Порастот на бројот на новозаразени со коронавирус во регионот не запира, а повеќето балкански држави деновиве бележат дневни рекорди на новозаразени и починати од вирусот, а епидемилозите предупредуваат дека ситуацијата е загрижувачка.

Црна Гора од почетокот на јуни регистрирала 339 заразени со корона

Република - 03.07.2020

Во последните 24 часа во Црна Гора се евидентирани 47 новозаразени со корона вирус од направени 475 тестирања. Од нив, 28 лица се контакти со претходно потврдени случаи додека кај 17 заразени се трага по изворот на инфекција, се наведува во ...

Нови 165 случаи на Ковид – 19, седуммина починати, 128 оздравени

Канал5 - 03.07.2020

Нешто подобар здравствен билтен од вчера, но се уште бројки кои не влеваат оптимизам.. Нови 165 позитивни случаи на Ковид-19 и седуммина починати во последното деноноќие.. Повеќе информации има Тамара Стојкова која е пред Владата.

Коронавирусот и натаму во галоп, границите остануваат отворени

Deutsche Welle - 03.07.2020

Судејќи и според денешните бројки нема назнаки дека епидемијата на Ковид-19 во земјата стивнува. Од друга страна, македонските граници со Србија и Косово остануваат отворени и покрај влошената епидемиoлошка состојба таму Македонското министерство за ...

Денеска оздравени 128 пациенти, потврдени 165 нови случаи со Ковид-19

Алсат-М - 03.07.2020

165 заразени, 7 починати и 128 излечени е билансот на Ковид-19 за 24 часа во земјата. Најголем број заразени лица има во Скопје, додека голем број случаи се регистрирани во Тетово, Куманово, Гостивар, Штип и Охрид.

Црна Гора забележа нови 47 заразени со Ковид-19, едно лице почина

Независен - 03.07.2020

Во лабораториите на институтот за јавно здравје во Црна Гора во последните 24 часа анализирани се 475 примерови, а од нив 47 биле позитивни на корона вирус. Повторно најмногу се од Рожаје (17), каде има и најмногу активни случаи – 94.

Преглед на вести во 18 часот: Нови 165 случаи на Ковид-19, план Б во штипската Инфективна, просто споредување на бројки ...

Frontline - 03.07.2020

ФИЛИПЧЕ : Нови 165 случаи на коронавирус денес, 128 оздравени. ЗАЕВ : Реконструиран е мостот на Вардар кај Удов о, сега е побезбеден и обезбедува побрз сообраќај. ШТИПСКОТО Инфективно одделение преполно со пациенти , стапува на сила планот Б.

По подолго време, падна бројот на активни случаи од ковид-19 во Скопје

360 степени - 03.07.2020

Доколку се споредат последните две публикации на податоци на Министерството за здравство за бројот на активни случаи по општини во скопскиот регион, вкупниот број на заболени паднал од 2 050 на 1 983 за два дена.

Во Скопје речиси 2.000 активни случаи, во Чаир над 400

Фокус - 03.07.2020

Од вкупно 3.583 активни случаи во земјава, најмногу заразени од новиот вирус Ковид-19 се уште се во Скопје, каде бројката на активни случаи е речиси 2.000, односно 1983 случаи. Од скопските општини на врвот е Чаир со 424 заразени, потоа следува Гази ...

Во Скопје 71 новозаразен со коронавирус, најмногу активни случаи во Чаир – 424

А1 On - 03.07.2020

Од регистрираните нови 165 случаи на Ковид-19 во Македонија во изминатите 24 часа, најголем број – 71, се од Скопје, покажуваат податоците на Институтот за јавно здравје, Според статистиката на Министерството за здравство, во главниот град активни ...

Во Србија најголем број починати во еден ден од почетокот на епидемијата , над 300 новозаразени со ковид-19

Канал5 - 03.07.2020

Во Србија, потврдени се уште 309 случаи на коронавирус во последните 24 часа, а тестирани биле 8.102 лица. Починале дури 11 лица. Тоа е најголем број смртни случаи во таа земја од почетокот на епидемијата.

Двајца новозаболени од ковид-19 во Кичево

Н.Македонија - 03.07.2020

Бројката на инфицирани од ковид-19 во Кичево е во благ пораст. Денес се регистрирани двајца новозаболени од коронавирус, по што вкупниот број порасна на 40. Од оваа бројка 34 се активни случаи, петмина граѓани се излекувани, додека едно лице почина.

Во САД започнува да се прославува Денот на независноста

Глас на Америка - 03.07.2020

Претседателот Доналд Трамп замина во посета на Монт Рашмор во Јужна Дакота по повод раната прослава на Денот на независноста на која се очекува да присуствуваат илјадници луѓе. САД во четвртокот објавија повеќе од 50.000 нови случаи.

Активни случаи има во 17 скопски општини, најмногу во Чаир, во 9 бројката е над 100

360 степени - 03.07.2020

Од вкупно активни 3 583 случаи со ковид-19 во земјава, најмногу – 1 983 се во Скопје. Според овие податоци, и натаму општина со најголем број активни случаи е Чаир – 424, по што следуваат Гази Баба 193, Карпош 167, Бутел 163, Аеродром – 154, Сарај – ...

Во Србија денеска 309 заразени, 11 починати, 85 лица се на респиратор

Независен - 03.07.2020

Во последните 24 часа во Србија починаа уште 11 лица како резултат на корона вирусот, соопшти Министерството за здравство. Официјалниот број на починатите е 298, според веб-страницата covid19.rs.

Хрватска со најголем дневен пораст на заразени со коронавирус

А1 On - 03.07.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 96 нови случаи на заразени со коронавирус, а двајца пациенти починале, соопшти денеска Националниот штаб за цивилна заштита во земјата. Тоа е досега најголем број на заболени во еден ден, односно како и ...

Најголем број на заболени со ковид-19 во Хрватска од 1 април

+инфо - 03.07.2020

Тоа е досега најголем број на заболени во еден ден, односно како и на 1 април, кога, исто така, биле регистрирани 96 случаи. Во Хрватска во последните 24 часа се потврдени 96 нови случаи на зараза со коронавирус, а двајца пациенти починале, соопшти ...

Најголем број на смртни случаи во Србија за еден ден: 11 починати, 309 лица позитивни

Макфакс - 03.07.2020

Од последниот извештај во Србија тестирани се примероци од 8.102 лица, од кои 309 се позитивни на коронавирус. Единаесет лица починаа, а 81 е на респиратор. Според денешните податоци, од вкупниот број починати, петмина починале во Нови Пазар, тројца ...

Од новите 165 случаи на КОВИД-19, 71 заразен во Скопје

Опсервер - 03.07.2020

Скопје, 3 јули 2020 () – Од регистрираните нови 165 случаи на КОВИД-19 во државата, согласно денешните податоци на Институтот за јавно здравје, најголемиот број, 71, се од Скопје. Според статистиката на Министерството за здравство, во главниот град ...

Чаир, Гази Баба, Бутел, Карпош, Аеродром, Сарај, Центар се уште со голем број на активни случаи со корона вирусот

еМагазин - 03.07.2020

Министерство за здравство информираше дека во изминатото деноноќие се регистрирани нови 165 случаи на заболени со корона вирусот, од кои 71 се од Скопје. Активни случаи по општините во Скопје изгледа вака: • Чаир – 424 • Аеродром – 154 • Бутел – 163 ...

Во Скопје 1983 активни случаи од нив 424 во Чаир, 193 во Гази Баба, 167 во Карпош...

MakPress - 03.07.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6787, бројката на оздравени пациенти е 2876, на починати е 328, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3583.

Во Босна, 173 нови случаи на заразени од коронавирус

Либертас - 03.07.2020

Во Босна и Херцеговина, денес се потврдени 173 нови случаи на зарзени со коронавирус, соопштија институциите за јавно здравје во текот на денот. Со тестирање на нешто помалку од две илјади примероци во изминатите 24 часа, вирусот е потврден кај 94 ...

Ковид-19 во Албанија: Демократското владеење ставено на тест

МКД - 03.07.2020

„Новото нормално“ неизбежно со себе ќе носи неизвесност и страв бидејќи заканата од вирусот наѕира во позадина и не може да се искорени. Албанската влада брзо реагираше на појавата на КОВИД-19, меѓутоа, се отворија можности за извршната власт да ја ...

Три нови случаи на коронавириус во Битола

Тера - 03.07.2020

Во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 71 -Куманово 15 -Дебар 1 -Штип 10 -Прилеп 5 -Тетово 20 -Струга 3 -Велес 1 -Битола 3 -Охрид 10 -Гостивар 14 -Пробиштип 4 -Македонски Брод 1 ...

Филипче: Нови 165 случаи на коронавирус денес, 128 оздравени

Frontline - 03.07.2020

Досега во земјата се направени вкупно 64.837 тестирања на Kовид-19, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.583. Во последните 24 часа се направени 1.454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на ...

Во Србија 11 лица почнаа од коронавирус во последниве 24 часа

Локално - 03.07.2020

Во Србија во последните 24 часа, од коронавирусот починале уште 11 лица, додека бројот на новозаразени изнесува 309, објави „Нова“. Тестирани се 8.102 лица. Вкупниот број на жртви се искачи на 298. Во моментов има 85 пациенти на респиратори.

11 починати и 309 новозаразени во Србија

24Инфо - 03.07.2020

Во последните 24 часа, во Србија се регистрирани 309 случаи позитивни на коронавирус, а тестирани се 8.102 лица. Починаа 11 лица. До овој пресек, има 81 лице на респиратори во цела ...

Се намалува бројот на заболени од коронавирус во МВР

А1 On - 03.07.2020

По седум дена, бројот на заболени вработени во Министерството за внатрешни работи почна да се намалува. Од вкупно евидентирани 91 заболен во целото министерство, и натаму се лекуваат 74 од нив, потврдуваат оттаму за „А1он“.

Уште 172 новозаболени во БиХ

Независен - 03.07.2020

Во последните 24 часа во биХ регистрирани се 172 нови случаи на заразени со корона вирсу. Од тој број 94 се во Федерацијата, а 78 во република Српска. Во БиХ тестирани се 1.383 примероци, а вкупно 58.59.

Тројца новозаболени, двајца оздравени во Битола од ковид-19, денес нови 165 случаи

Битола Њуз - 03.07.2020

Според информации на Министерството за здравство објавени на нивната официјална веб страница во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на ковид-19.

Во Индија регистрирани рекордни 20.000 позитивни случаи на Ковид-19

Независен - 03.07.2020

Индија Во Индија денеска се регистрирани 20.000 заразени лица со новиот коронавирус, што е рекорден број на инфицирани во еден ден. Во последните 24 часа во Индија се потврдени 20.903 позитивни случаи, а починале 397 лица.

Во Словенија уште 16 заразени со Ковид-19

Независен - 03.07.2020

Во Словенија во минатите 24 часа тестирани се 1.274 лица, од кои 16 биле позитивни на корона вирус. Еден од новозаболените е во болница, наведе СТА, Од почетокот на епидемијата во Словенија вкупно се заразија 1.649 лица, а починаа 111.

Македонија за 2 дена веќе има 293 новозаразени со Ковид-19, а ЕУ за да ни ја отвори границата бара под 400 за 14 дена

еМагазин - 03.07.2020

Како што е познато, Македонија од 1 јули не се најде на преодната листа на Европската Унија за влез во земјите членки на ЕУ, која се однесува на трети земји, во која група е нашата земја. За да по 14 дена македонските државјани може да патуваат во ...

Во Србија 11 починати и 309 нови случаи на Ковид 19

AKO - 03.07.2020

Во Србија расте бројот на починати и заразени од Ковид 19. За едно деноноќие се регистрирани 11 починати пациенти и 309 нови случаи. Најкритично е сѐ уште во Санџак, Нови Пазаар , Тутин и во други места, но се отвораат и нови жаришта.

Ковид-19: Бројот на откриени случаи во светот надмина 11 милиони

ММС - 03.07.2020

Бројот на откриени случаи со новиот вид коронавирус (Ковид-19) во светот надмина 11 милиони, пренесува агенцијата Анадолија. Според интернет-страницата „Worldometer“, досега во светот со Ковид-19 се заразени 11.001.023 лица.

Во Прилеп четири нови случаи од Ковид-19, по еден и во Крушево и Македонски Брод

Frontline - 03.07.2020

Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 4 случаи на коронавирус, а две лица оздравеле од заразната болест. По еден случај на новозаболен од КОВИД-19 е регистриран во општините Крушево и Македонски Брод.

Јапонија нема да воведе вонредна состојба поради коронавирусот

Макфакс - 03.07.2020

Јапонија нема да воведе вонредна состојба поради коронавирусот, изјави владиниот портпарол, додека во Токио е забележано најголемо дневно зголемување на бројот на заразени во последните два месеци, за што причина се случаите поврзани со ноќните ...

Пак рекорден пораст на новозаразените во САД: 55.000 во еден ден

МКД - 03.07.2020

Соединетите Американски Држави вчера имаа над 55.000 нови случаи на ковид-19, најголемото дневно зголемување досега забележано од која било држава. Поради наглото зголемување на бројот на случаите на коронавирус во САД во текот на изминатата недела, ...

САД забележаа светски рекорд по заразени во еден еден, Трамп вели дека тоа е поради масовното тестирање

360 степени - 03.07.2020

САД вчера регистрирале повеќе од 55 000 нови случаи со ковид-19, што е нов светски рекорд по бројот на заразени во еден ден, пишува „Ројтерс“ . Дневниот билтен за бројката на заразени на вчерашниот датум изнесува 55 274.

Рекорден број на заболени од коронавирус во Aлбанија

Либертас - 03.07.2020

Во последните 24 часа во Албанија забележан е рекорден број на позитивни лица на вирусот Ковид 19. Регистрирани се 90 новозаболени лица во едно денoноќие од вкупно 362 тестирани лица. Според албаското министерство за здравство и социјална политика ...

Нови случаи во Прилеп, Крушево и Македонски брод

Тера - 03.07.2020

Од Центарот а јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 3 случаи на коронавирус, а по еден случај е регистриран и во општините Крушево и Македонски Брод; Бројот на активни случаи изнесува 46, од кои 37 се наоаѓаат на домашно, а 9 ...

Бројките вртоглаво растат – 10,53 милиони заболени во светот и 176 илјади новозаразени со коронавирус за еден ден

Макфакс - 03.07.2020

Во светот се регистрирани повеќе од 176,000 нови случаи на коронавирус, а вкупниот број заразени надмина 10,53 милиони. Според Светската здравствена организација, најголем број на новозаразени во светот за еден ден се забележани на 29 јуни, кога ...

Јапонија нема повторно да воведе вонредна состојба

Опсервер - 03.07.2020

Токио, 3 јули 2020 () – Јапонија нема повторно да воведе вонредна состојба иако се зголемува бројот на новозаразени лица со Ковид-19, изјави портпарол на јапонската Влада. Во главниот град Токио денеска се потврдени 124 нови случаи на зараза, што е ...

Европа: Во Германија бројот на починати од корона надмина 9.000

Локално - 03.07.2020

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Германија се зголеми за 446, на 195.674, објави Институтот за заразни болести Роберт Кох. Бројот на починати се зголеми за девет, објави „Ројтерс“.

Што не чека во наредните денови, уште колку лица ќе се разболат и починат од КОВИД-19 во земјава? Вака тоа го ...

Panacea.mk - 03.07.2020

Швајцарскиот Институт за глобално здравје секојдневно објавува прогнози темелни на податоците на Европскиот центар за превенција и контрола на болести, како и Универзитетот Џон Хопкинс во САД.

Во Германија над 9.000 луѓе починале од последици од Ковид-19

Опсервер - 03.07.2020

Берлин, 3 јули 2020 () – Бројот на инфицирани лица со новиот коронавирус во Германија во изминатото деноноќие забележа раст од 446, соопшти германскиот Институт за заразни болести Роберт Кох. Во Германија вкупно 195.674 се инфицирале со Ковид-19.