TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Анализа: Дали зачестените посети и притисоци ќе ја сменат одлуката на опозицијата?

Сител - 23.03.2023

Тет-а-тет средба на лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски со германската министерка Бербок за уставните измени. Притисокот од европските дипломати кон опозицијата се посилен. Сепак, средбата без резултат - уставни измени под бугарски диктат ...

Османи - Бербок: Прво уставни измени, потоа преговарачките кластери

24 Вести

Бербок: Мора да се седи на иста маса со опозицијата

Телма

Уставните измени наместо партиските интереси – германската министерка Бербок со порака да се продолжи со процесот за ЕУ

ТВ21

Мицкоски на средба со Бербок: Уставни измени нема да има – актуелниот парламентарен состав нема мандат за тој процес

360 степени

Бербок - ЕУ ќе си остане на зборот, но Уставот мора да се смени

Р.С.Европа

Германската министерка за надворешни во Скопје со порака за Уставот

Сител

360 степени Глас на Америка Канал5 Deutsche Welle Сакам да кажам 360 степени Алсат-М 24 Вести

Бербок од Скопје: Промената на Уставот да не стане политичко јаболко на раздорот

Р.С.Европа - 23.03.2023

Шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок, која денеска е во официјална посета на Скопје, изрази задоволство од евроинтеграциите во земјава и порача дека треба да се искористат сите расположливи средства за тие да продолжат.

Бербок: Ако не сакате сите млади да одат во Европа, тогаш Европа треба да ја донесете овде

Бизнис Вести

Бербок: Знаеме какви отстапки направи С. Македонија, договорот со Бугарија не беше лесен

Локално

Бербок: Ако не сакате сите млади да одат во Европа, тогаш Европа треба да ја донесете овде

Опсервер

Бербок: Ако не сакате сите млади да одат во Европа, тогаш Европа треба да ја донесете овде

Алсат-М

Бербок: Ако не сакате сите млади да одат во Европа, тогаш Европа треба да ја донесете овде

Frontline

Бербок: Ако не сакате сите млади да одат во Европа, тогаш Европа треба да ја донесете овде

Сител

Либертас Канал5 CivilMedia ТВ21 МКД Слободен Печат Република Фокус

Мицкоски оствари средба со Бербок: Уставни измени под бугарски диктат нема да има, овој парламентарен состав нема ...

Курир - 23.03.2023

Денес претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со потпретседателите Александар Николоски, Гордана Кочоска Димитриевска и Тимчо Муцунски, како и членот на ИК Антонијо Милошоски оствари средба со министерката за надворешни работи на ...

Мицкоски-Бербок: Уставни измени под бугарски диктат нема да има, овој парламентарен состав нема мандат за тоа

Макфакс

Мицкоски на средба со германската министерка Бербок: “Уставни измени под бугарски диктат нема да има“

Во Центар

МИЦКОСКИ НА СРЕДБАТА СО БЕРБОК: Уставни измени под бугарски диктат нема да има

Денешен

Мицкоски на средба со Бербок: Немаме мандат добиен од граѓаните да учествуваме во уставни измени

Република

Мицкоски оствари средба со Бербок: Уставни измени под бугарски диктат нема да има, овој парламентарен состав нема мандат за тоа

Lider

Мицкоски-Бербок: Уставни измени под бугарски диктат нема да има, овој парламентарен состав нема мандат за тоа

MTM

+инфо Нетпрес МКД MakPress Канал5 Точка 365 Press24

Бербок: Не смееме да ги изневериме Македонките и Македонците

Deutsche Welle - 23.03.2023

Шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок пред пристигнувањето во Скопје порача дека очекува широка поддршка во парламентот за уставните измени и тргање настрана на партиските интереси.

Да се тргнат настрана партиските калкулации при одлуката за уставните измени – Барбок со порака до македонските политичари пред денешната посета на Скопје

Телма

Бербок: Не смееме да ги изневериме Македонките и Македонците

Frontline

Бербок: Не смееме да ги изневериме Македонките и Македонците

Сител

Бербок: Не смееме да ги изневериме Македонките и Македонците

Опсервер

Шефицата на германската дипломатија во посета на Македонија: Местото ви е во ЕУ!

Фокус

Доаѓа за промена на Уставот: На германската министерка полна ѝ е устата со зборовите Македонка и Македонец

Република

CivilMedia МКД Либертас 360 степени Канал5 Бриф Независен Кајгана