TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицкоски: Се удира по пазарџиите, а следни на удар се пензионерите, ќе им се скрати законското зголемување на пензиите

Курир - 20.01.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за порталот Press24 порачува дека откако владата удри по пазарџиите, следни на удар се пензионерите на кои ќе им се скрати законското зголемување на пензиите.

И делчевските тезги полупразни: Пазарџиите не знаат како ќе преживеат ако не се повлече законот

Фактор - 20.01.2019

Новиот закон ги остави полупразни и тезгите на градскиот пазар во Делчево. Пазарџиите во општината која стана „Гевгелија на Истокот“ не знаат што ќе прават и како ќе преживеат ако надлежните не го повлечат законот кој во главниот град на протести ...

На повидок е решение за проблемот со пазарџиите

Канал5 - 19.01.2019

Од СДСМ побараа одложување на спроведувањето на измените се додека засегнатите страни ќе изнајдат заедничко решение. Од партијата им порачаа на земјоделците, пензионерите и сите пазарџии да бидат спокојни.

Пазарџиите ги повикаа функционерите еден ден тие да застанат на тезгите

24 Вести - 19.01.2019

Пазарџиите се вратија на тезгите поради секојдневната егзистенција. На Владата и даваат рок од една недела да ги прифати нивните барања - во спротивно најавија масовни протести и блокади низ Македонија.

Долек: Зад протестот на пазарџиите стои Скопски пазар

Телма - 19.01.2019

Комората на трговци ги обвинува организаторите на пазарите дека манипулираат со пазарџиите.Претседателот Екрем Долек тврди дека луѓето кои изнајмуваат тезга се задоволни од законот и дека за нив не е проблем цената на лиценцата.Причината за ...

СДСМ ќе бара од ДУИ поддршка за одложување на изменетите правила за пазарџиите

Сител - 19.01.2019

Пратеничката група на СДСМ ќе бара одложување на спроведувањето на Законот за пазари, откако пазарџиите вчера ги оставија празни тезгите. До носењето на новите законски измени владејачката партија ќе бара пазарите да работат по стариот систем.

И СДСМ ќе се заложи да се одложи законот за пазарџиите

+инфо - 19.01.2019

СДСМ со внимание ги следи реакциите кои произлегоа од законските измени што ги засегаат граѓаните кои остваруваат трговска дејност на пазарите. Затоа, пратеничката група на СДСМ ќе бара и ќе се залага за одложување на спроведувањето на измените, со ...

Власта се повлече од законот за пазарџиите, ќе се работи на нов

Фактор - 19.01.2019

Владеачкото мнозинство предводено од СДСМ се повлекува од актуелните измени на Законот за трговија со кој им се наметнаа лиценци на продавачите на зелените пазари и ограничувања за тоа кој се може да работи и да закупи тезга.

Пазарџиите со протест се изјаснија против новиот закон

Н.Македонија - 19.01.2019

Продавачите на пазарските тезги излегоа на протест, застанаа на улица и го блокираа Бит-пазар, а се собраа и пред Собранието на Република Македонија. Пазарџиите вчера рекоа дека се револтирани од она што им го наложува новиот закон, од ...

Пазарџиите протестираа против Законот за зелени пазари

Иновативност - 19.01.2019

Пазарџиите од Зелено пазарче утрово излегоа на протест пред Собрание. Револтирани се поради новиот Закон за зелени пазари кој стапи на сила од стартот на 2019 година и од нив, меѓу другото, бара да обезбедат лиценци за работа.

АПАСИЕВ: Законот за пазарџии е исклучиво во корист на прекупците

Пулс24 - 19.01.2019

Професорот Димитар Апасиев со статус на својот Фејсбик профил образложи што претставува, според него, новиот Закон за зелени пазари кој Владата се обидува да им го наметне на пазарџиите. – Законот за пазарџии е исклучиво во корист на КВАНТАШКАТА ...

Пазарџиите на бунт, бараат повлекување на законот, тезгите под клуч

Телма - 18.01.2019

Пазарџиите на бунт. Почнаа рано утрово секој пред својот пазар, на Зелениот и на Битпазар, потоа се споија пред Собранието и го блокираа сообраќајот. Тезгите ги оставија под клуч, во знак на протест против Законот за зелените пазари, од пратениците ...

Пазарџиите излегоа на протест - предлагачите најавија измени во законот за зелените пазари

Сител - 18.01.2019

Пазарџиите на протест. Наместо на тезгите, тие денеска беа пред Собранието. Закупците од двата најголеми пазари во Скопје, Зелениот и Битпазар, го искажаа својот револт од, како што велат, дискриминирачкиот закон.

Затворени пазарите во Скопје - Министерството за економија ненадлежно за новиот Закон

Канал5 - 18.01.2019

Затворени портите на Зелен пазар и Битпазар. Закупците на тезги утринава, ставија клуч на вратите и наместо на своите работни места, се преселија пред Собранието. Самоиницијативно, го кренаа гласот против новиот закон за зелени пазари.

Пазарџиите од Скопје и Куманово на протест, се најавуват блокади

24 Вести - 18.01.2019

Не оставате без леб, удирате по најсиромашните, онаму каде е најтенко - п азарџиите ставија клуч на тезгите и излегоа на протест. Велат новиот закон за зелените пазари со кој пензионерите, социјалните случаи и хонорарците нема да може да продаваат ...

Тезгаџиите децидни, не прифаќаат да плаќаат по 60 евра за лиценци

Канал5 - 18.01.2019

Во знак на протест против одлуката за плаќање по 60 евра за лиценци, тезгаџиите денеска блокираа повеќе крстосници во Скопје,а дел од тезгите на поголемите зелени пазари останаа празни. Но, имаше и штрајкбрејкери со тоа што додека едни пазари беа ...

Независната пратеничка група ќе оствари средба со пазарџиите

24 Вести - 18.01.2019

Осумтемина пратеници од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ испратија соопштение во кое истакнаа дека ги следат со загриженост реакциите на пазарџиите и најавија дека од понеделник ќе побарале средба со нивни претставници, на која ќе ги ...

Пазарите затворени, пазарџиите на протест со порака до власта: Ние сме луѓе, не сме животни

Алфа - 18.01.2019

Затворени вратите на пазарите, муштериите кои утринава дојдоа да купуваат на Зелениот пазар во Скопје ги дочека транспарент „Протест“. Наместо зад своите тезги, пазарџиите утринава се преселија пред Собранието, каде протестираат поради најновите ...

Независните пратеници од ВМРО-ДПМНЕ ќе се сретнат со пазарџиите

Либертас - 18.01.2019

Ги следиме и загрижени сме за реакциите на пазарџиите и најавуваме дека од понеделник ќе побараме средба со нивни преставници на која ќе ги разгледаме нивните барања. Луѓето се очигледно затекнати а наша должност е да им излеземе во пресрет, ...

И во Куманово пазарџиите протестираат

Независен - 18.01.2019

Пазарџиите на Зелениот пазар од Куманово излегоа на протест и побараа да не се воведе лиценцата, посочувајќи дека не можат да опстанат со сегашните и најавените давачки. Тие денеска ја блокираа едната сообраќајна лента од булеварот „Трета МУБ“ во ...

Независната пратеничка група ќе оствари средба со пазарџиите

Press24 - 18.01.2019

„Загрижени сме за пазарџиите, од понеделник ќе побараме средба“, најавија од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија. Пазарџиите од Зелен пазар утрово излегоа на протест пред Собрание, поради новиот закон, кој ...

„Независните“ ги бранат пазарџиите

Независен - 18.01.2019

Осумчлената независна пратеничка група е загрижена поради реакциите на пазарџиите и најавуваат дека од понеделник ќе побараат средби со нивни претставници. „Ќе ги разгледаме нивните барања.

Протест на пазарџиите, бараат да се укине новиот закон за зелени пазари

ТВ21 - 18.01.2019

Денеска тезгите на Зелениот пазар останаа празни. Пазарџиите излегоа на протест против новиот закон за лиценци. Неколкумина се собраа пред Собранието, други пак на Бит Пазар. “Не, лиценци немаме и не сакаме да земеме.

Ако не се освести Заев, одиме со Мицкоски, порачаа пазарџиите

Република - 18.01.2019

Ако не се сврти кон народот, како што вети Заев, ние ќе се приклучивме кон другите, ќе одиме со Мицкоски – изјави еден од пазарџиите што протестира пред Собранието против новиот закон со кој се предвидува тезгаџиите да платат лиценци.

Независната пратеничка група ќе оствари средба со пазарџиите

ТВ21 - 18.01.2019

Загрижени сме за пазарџиите, од понеделник ќе побараме средба, најавија од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија. Пазарџиите денеска незадоволни од новиот закон, изглегоа на протест пред Собранието.

Пазарџиите бараат целосно укинување на новиот Закон за зелените пазари

MTM - 18.01.2019

Револтирани од новиот Закон за зелените пазари, кој стапи на сила од 1 јануари оваа година, денеска пазарџиите од Зелен пазар и Бит пазар излегоа на протест пред Собранието. Новиот Закон предвидува пензионерите, вработените или пак луѓе кои ...

Бектеши: За укинување или одложено дејство на Законот за трговија на зелените пазари е надлежно Собранието

Опсервер - 18.01.2019

Состојбите со протестите на пазарџиите во Скопје околу примената на Законот за трговија на зелените пазари може да се разрешат со меѓусебни разговори, но и вклучување и на други институци во процесот, изјави денеска министерот за економија Крешник ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Енормно загадување, оспорен закон за јазици, пазарџиски револт

Фактор - 18.01.2019

Високо загадување последните два дена во главниот град, но и во Велес, Битола, Тетово и Куманово. Се уриваат рекорди а надлежните остануваат само на препораките кои не се доволни да ги заштитат граѓаните од воздухот.

(Видео) СДСМ ќе бара одложување на законските измени за пазарџиите

Макфакс - 19.01.2019

По протестот на пазарџиите што се одржа вчера пред Собранието, СДСМ соопшти дека ќе бара одложување на законските измени за пазарџиите. „Пратеничката група на СДСМ ќе бара и ќе се залага за одложување на спроведувањето на измените, со цел да се ...

СДСМ ти ја затвора фабриката и стануваш стечаец, по 12 години повторно СДСМ носи закон дека стечаец не може да продава ...

Република - 19.01.2019

Социјалните мрежи денеска исполнети со коментари, постови и твитови поради протестот на пазарџиите во Скопје и во Куманово. -Замисли работиш во фабрика и доаѓа СДСМ на власт ти ја затвора фабриката и остануваш стечаец со минимални примања.

Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ побара средба со пазарџиите: Наша должност е да им излеземе во пресрет

Фокус - 18.01.2019

Осумтемина пратеници од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ испратија соопштение во кое истакнаа дека ги следат со загриженост реакциите на пазарџиите и најавија дека од понеделник ќе побарале средба со нивни претставници, на која ќе ги ...

Независната пратеничка група на ВМРО ќе ги разгледа барањата на пазарџиите

Алсат-М - 18.01.2019

„Ги следиме и загрижени сме за реакциите на пазарџиите и хајавуваме дека од понеделник ќе побараме средба со нивните прставници на која же ги разгледаме нивните барања. Луѓето се очигледно затекнати а насша должност е да им излеземе на пресрет„ се ...

Протест на пазарџиите, бараат да се укине новиот закон за зелени пазари

4NEWS - 18.01.2019

Денеска тезгите на Зелениот пазар останаа празни. Пазарџиите излегоа на протест против новиот закон за лиценци. Неколкумина се собраа пред Собранието, други пак на Бит Пазар. “Не, лиценци немаме и не сакаме да земеме.

(ВИДЕО) Пазарџиите со порака до Заев: Освести се, одиме со Мицкоски!

Курир - 18.01.2019

Пазарџиите од скоро сите скопски пазари, ги заклучија тезгите и излегоа на протест пред Собранието. Извикувајќи „Уа Бектеши“, „Доле Влада, го соголивте народот“ порачаа дека нема да работат, се додека нивниот глас не допре до надлежните и се укине ...

Независната пратеничка група ќе оствари средба со пазарџиите

4NEWS - 18.01.2019

„Загрижени сме за пазарџиите, од понеделник ќе побараме средба“, најавија од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија. Пазарџиите денеска незадоволни од новиот закон, изглегоа на протест пред Собранието.

Бектеши: За укинување или одложување на Законот за трговија на зелените пазари е надлежно Собранието

1tv - 18.01.2019

Состојбите со протестите на пазарџиите во Скопје околу примената на Законот за трговија на зелените пазари може да се разрешат со меѓусебни разговори, но и вклучување и на други институци во процесот, изјави денеска министерот за економија Крешник ...

СДСМ се премисли, ќе бара одложување на Законот за зелените пазари

Слободен Печат - 19.01.2019

Пратеничката група на СДСМ и колацијата најавува дека ќе бара да се одложи стапувањето на сила законските измени кои се однесуваат на зелените пазари. Пратеничката група на СДСМ и колацијата најавува дека ќе бара да се одложи стапувањето на сила ...

Пазарџиите му порачаа на Заев да се освести, оти ќе го поддржат Мицкоски

Нетпрес - 18.01.2019

Пазарџиите од скоро сите скопски пазари, ги заклучија тезгите и излегоа на протест пред Собранието. Извикувајќи „Уа Бектеши“, „Доле Влада, го соголивте народот“ порачаа дека нема да работат, се додека нивниот глас не допре до надлежните и се укине ...

Бектеши: За укинување или одложено дејство на Законот за трговија на зелените пазари е надлежно Собранието

А1 On - 18.01.2019

Состојбите со протестите на пазарџиите во Скопје околу примената на Законот за трговија на зелените пазари може да се разрешат со меѓусебни разговори, но и вклучување и на други институци во процесот, изјави денеска министерот за економија Крешник ...

(ВИДЕО) Велковски: Пратеничката група на СДСМ ќе бара одложување на законските измени за пазарџиите

А1 On - 19.01.2019

„СДСМ со внимание ги следи реакциите кои произлегоа од законските измени што ги засегаат граѓаните кои остваруваат трговска дејност на пазарите. Затоа, пратеничката група на СДСМ ќе бара и ќе се залага за одложување на спроведувањето на измените, со ...

Бектеши: За укинување или одложено дејство на Законот за трговија на зелените пазари е надлежно Собранието

Слободен Печат - 18.01.2019

Состојбите со протестите на пазарџиите во Скопје околу примената на Законот за трговија на зелените пазари може да се разрешат со меѓусебни разговори, но и вклучување и на други институции во процесот, изјави денеска министерот за економија Крешник ...

Велковски: Пратеничката група на СДСМ ќе бара одложување на Законот за пазарџии

MTM - 19.01.2019

СДСМ со внимание ги следи реакциите кои произлегоа од законските измени што ги засегаат граѓаните кои остваруваат трговска дејност на пазарите. Затоа, пратеничката група на СДСМ ќе бара и ќе се залага за одложување на спроведувањето на измените, со ...

Бектеши до пазарџиите: Собранието може да го укине Законот за зелените пазари

+инфо - 18.01.2019

Бектеши посочи дека се сретнал со дел од пазарџиите и организаторите на продажбата на зелените пазари и засега немаат добиено барање од нивна страна во нивниот опсег на работа како Министерство.

СДСМ ќе бара одложување на Законот за пазарџиите

Р.С.Европа - 19.01.2019

Пратеникот Диме Велковски изјави дека неговиот СДСМ со внимание ги следи реакциите кои произлегоа од законските измени што ги засегаат граѓаните кои остваруваат трговска дејност на пазарите и дека пратеничката група на СДСМ ќе бара и ќе се залага за ...

Пазарџиите се вратија на тезгите, влата го одложи Законот за зелени пазари

Вечер - 19.01.2019

Од владејачката СДСМ изјавија дека измените во Законот за зелените пазари со кој пензионерите, социјалците, стечајците и хонорарците, нема да можат да работат, а секој закупец на тезга треба да плаќа годишна лиценца од 60 евра, а за секоја ...

Бектеши: За Законот за трговија на зелените парази е надлежно Собранието

Фокус - 18.01.2019

Состојбите со протестите на пазарџиите во Скопје околу примената на Законот за трговија на зелените пазари може да се разрешат со меѓусебни разговори, но и вклучување и на други институции во процесот, изјави денеска министерот за економија, Крешник ...

(Видео) СДСМ ќе бара одложување на законските измени за пазарџиите

Centar - 19.01.2019

По протестот на пазарџиите што се одржа вчера пред Собранието, СДСМ соопшти дека ќе бара одложување на законските измени за пазарџиите. „Пратеничката група на СДСМ ќе бара и ќе се залага за одложување на спроведувањето на измените, со цел да се ...

Бектеши: За укинување или одложено дејство на Законот за трговија на зелените пазари е надлежно Собранието

Локално - 18.01.2019

Состојбите со протестите на пазарџиите во Скопје околу примената на Законот за трговија на зелените пазари може да се разрешат со меѓусебни разговори, но и вклучување и на други институци во процесот, изјави денеска министерот за економија Крешник ...

СДСМ ќе бара одложување на Законот за пазарџии

Независен - 19.01.2019

Пратеничката групана СДСМ ќе бара одложување на Законот за пазарџии. Од владејачката партија велат дека се залагаат за одложување на спроведувањето на измените, со цел да се овозможи време засегнатите страни да дојдат до заедничко решение.

Бектеши за протестот: За примената на Законот ќе разговараме со пазарџиите

Нова ТВ - 18.01.2019

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска во Тетово изјави дека состојбите со протестите на пазарџиите во Скопје околу примената на Законот за трговија на зелените пазари може да се разрешат со меѓусебни разговори, но и вклучување и на други ...