TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Граѓаните против извршителите! Се бара ревизија на нивното работење

Алсат-М - 19.11.2019

Десетици поплаки против извршителите група граѓани денеска доставија во Министерството за правда. Судбините им се различни, но долговите на сите им се неколкукратно повисоки откако стигнале до извршител.

Граѓаните бараат поголема контрола над работата на извршителите

Канал5 - 19.11.2019

Институциите да ги решаваат поплаките од извршителите, побараа граѓани на протест пред Министерството за правда. Обвинија дека незаконски се блокирани илјадници трансакциски сметки, а властите заборавиле дека Македонија е социјална држава и ...

(ВИДЕО) Протест против извршителите: „Запрете со драконските казни или народот ќе си ја земе правдата во свои раце“

А1 On - 19.11.2019

„Нема правда нема мир“, „Мафија, мафија“ „Лопови“, „Доста го дерете народот“, извикуваа револтираните граѓани на протестот пред Министерството за правда против извршителите, кои и понатаму, како што велат, вадат стари сметки за наплата и инкасираат ...

Стоп за извршителите - симнете ни ја јамката околу вратот

Р.С.Европа - 19.11.2019

Организацијата Стоп за извршителите бара промени во Законот за извршување за да им се симне „јамката околу вратот“ на граѓаните. Ако државата не ги заштити, се закануваат дека ќе ја земат правдата во свои раце.

Мирен протест против законот за извршување

Курир - 18.11.2019

Неформалната организација СТОП ЗА ИЗВРШИТЕЛИТЕ на 19.11 2019 година ќе организира мирен протест против законот за извршување. Протестот ќе започне во 11 : 30 и ќе трае до 12:30 часот пред Министерство за ...

Протест пред правда: Граѓаните против извршителите, бараат ревизија на нивното работење

Алфа - 19.11.2019

Комплетно нов Закон за извршување, отпис на старите долгови, како и замрзнување на извршни одлуки за физички лица, бараат граѓански здруженија кои излегоа на улица незадоволни од работата на извршителите.

Протест: Извршителите ги казнуваат сиромашните граѓани поради тоа што се сиромашни

Локално - 19.11.2019

Незаконски се блокирани илјадници трансакциски сметки, а властите заборавиле дека Македонија е социјална држава и продолжува да штити стотина извршители, обвинија граѓани на денешниот протест пред Министерството за правда.

Граѓаните се кренаа против извршителите: Бараат ревизија на нивното работење

PressingTV - 19.11.2019

Група граѓани денеска до Министерството за правда доставија десетици поплаки против извршителите. Велат дека долговите на сите им се неколкукратно повисоки откако стигнале до извршител. Затоа, од иницијативата „Стоп за извршителите“ бараат промени ...

Се редат поплаки против извршителите

360 степени - 19.11.2019

Од Иницијативата „Стоп за извршителите“ велат дека во моментов блокирани се 130 000 трансакциски сметки, од кои повеќето се на физички лица Граѓаните продолжуваат да доставуваат поплаки против извршителите во Министерството за правда.