TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Новороденчињата во Тајланд носат визир маски како заштита од коронавирусот

Кајгана - 08.04.2020

Коронавирусот целосно го промени нашето секојдневие во сите сфери на живеење, не само за возрасните туку и за најмалите кои се штотуку пристигнати на овој свет. Во Тајланд докторите ги штитат новороденчињата во болниците со визир маски специјално ...

Кумановци изработија 1.000 визири за здравствените работници во регионот

Сакам да кажам - 08.04.2020

Над 1.000 визири доби медицинскиот персонал во Североисточниот Регион од група ентузијасти од Куманово. Станува збор за тим од 12 млади луѓе, кои со 3-Д печатење веќе 15 дена неуморно изработуваат заштитна опрема за потребите на здравствените ...

Кумановци изработија 1000 визири за здравствените работници во регионот

Kumanovo News - 08.04.2020

Станува збор за тим од 12 млади луѓе, кои со 12 машини за 3Д печатење веќе 15 дена неуморно работи и изработуваат заштитна опрема за потребите на здравствените установи во нашата и соседните општини.

Лекарите смислија начин како да ги заштитат бебињата од коронавирусот ФОТО

+инфо - 08.04.2020

Коронавирусот можеби е најопасен за старите луѓе, но информациите кои секојдневно пристигнуваат од светот покажуваат дека и најмладите не се имуни на заразата. Доказ за тоа е случајот во Илиноис, каде што 6-месечно бебе почина како резултат на ...

Група од 12 кумановци досега направија 1.000 визири за здравствените работници (ФОТО)

Кумановски м. - 07.04.2020

На иницијатива на лекари од болницата „8ми Септември“, од Скопје, пред околу половина месец започна принтањето со 3Д технологија на заштитна опрема за медицински персонал. Иницијативата многу брзо се рашири низ целата држава, па така се направи и ...

Фото на денот: Новородени бебиња со мини визири за заштита од корона вирусот

Црнобело - 07.04.2020

Во овие тешки времиња, добро е да се фокусираме на позитивните работи – болница во Тајланд ги штити новородените бебиња од корона вирусот со мини визири. Новородените бебиња не се виновни за ништо и не заслужуваат да страдаат од моментот кога ќе ...

Пандемиски херои од сенка: Не уплаќајте веќе, имаме доволно за визири за сиот медицински персонал

Женски магазин - 07.04.2020

Ентузијастите, кои од почетокот на корона-кризата изработуват бесплатно заштитни визири со 3Д принт технологија, деновиве преку својот ФБ профил повикаа: „Ве молиме, најдругарски, од срце, не уплаќајте повеќе, ако треба ќе повикаме“.

Докторите на Тајланд ги заштитуваат новороденчињата од Ковид-19 со визири

Сител - 06.04.2020

Коронавирусот можеби е најопасен по постарите лица, но вестите кои секојдневно доаѓаат од целиот свет покажуваат дека ни најмладите не се поштедени. Во американската држава Илионоис, бебе на возраст од само шест месеци починало од коронавирус.

Како лекарите се обидуваат да заштитат новородени бебиња од коронавирус

Република - 06.04.2020

Коронавирусот можеби е најопасен по постарите лица, но вестите кои секојдневно доаѓаат од целиот свет покажуваат дека ни најмладите не се поштедени. Во американската држава Илионоис, бебе на возраст од само шест месеци починало од коронавирус.