TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дескоска: Оценката на владината уредба за изборите како нелегитимна не држи вода

Press24 - 22.05.2020

Било каква оценка на уредбата како нелигитимна, јас слушнав и други различни квалификации, се само голи политички аргументи, без никакви вистински аргументи. Тоа се квалификации кои апсолутно не држат вода, кажа министерката за правда Рената ...

Дескоска: Според Уставот, избори мора да има 22 дена по завршување на вонредната состоја

+инфо - 22.05.2020

Според Уставот, изборите мора да се одржат 22 дена по завршувањето на вонредната состојба, изјави министерката за правда Рената Дескоска во интервју за Канал 5. Според министерката, изборните дејствија се веќе започнати од страна на институциите, ...

Дескоска: Оценката на владината уредба за изборите како нелегитимна не држи вода

Канал5 - 22.05.2020

За ставовите околу владината уредба за изборите, составот на Државната изборна комисија и вонредната состојба, Тамара Стојкова разговараше со министерката за правда Рената Тренеска Дескоска.

Северна Македонија: „Брзи избори“ - вели власта, „не прифаќаме ултиматуми“ – возвраќа опозицијата

Глас на Америка - 22.05.2020

СДСМ и ВМРО ДПМНЕ на различни страни за изборите СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се уште далеку од можен компромис за датумот на парламентарните избори. Мицкоски денеска порача дека денот на гласање не може да биде 2 месеца по евентуалното прекинување на ...

Опозицијата остава простор за компромис за изборен датум, но не прифаќа ултиматум од Заев

Алфа - 22.05.2020

Опозицијата не прифаќа ултиматуми за изборен датум. Останува на позициите за термини за избори од последната лидерска средба за крајот на авгуист и почетокот на септември. Мицкоски смета дека уредбата на владата врз основа на која СДСМ тврди дека ...

Ќе има ли договор за брзи избори?

Слободен Печат - 22.05.2020

Изборниот датум за Мицкоски е квиз, а за Спасовски реалност во Уредбата. Додека власта се подготвува за избори од опозициската ВМРО-ДПМНЕ со став дека се подготвени за компромис, но само доколку СДСМ понуди нови аргументи.

Ќе има ли договор за избори во јули?

24 Вести - 22.05.2020

Нова лидерска средба најверојатно на почетокот на следната недела – дотогаш Зоран Заев и Христијан Мицкоски со дипломатски посредници ќе се обидат да ги доближат позициите. Неофицијално според дипломатски извори на маса е првата недела од јули, ...

Власта и опозицијата се уште далеку од договор за изборен датум

Сител - 22.05.2020

По завршување на вонредната состојба потребни се избори на 21 јуни .... Избори е можно да се одржат 60 дена од завршувањето на вонредната состојба на 30 јули, а најдобро крајот на август..

Власта и опозицијата далеку од договор за датумот за предвремени парламентарни избори

Канал5 - 22.05.2020

За власта нема дилеми датумот за избори е одреден, додека опозицијата останува на ставот избори во јуни не може да има. Иако и двете страни не ја отфрлаат можност за договор за изборниот датум, сепак најава за нова лидерска средба се уште нема иако ...

Спасовски: Изборите треба да се одржат 22 дена по завршувањето на вонредната состојба

Сител - 22.05.2020

Во оној момент кога ќе заврши вонредната состојба, за 22 дена треба да се одржат избоири во Република Северна Македонија. Жалам што сме единствена држава во светот каде што немаме функционален парламент, истакна денеска премиерот Оливер Спасовски ...

Мицкоски: Немам информации дека има какви било мешања на претставници на меѓународната заедница

Република - 22.05.2020

Во однос на раговорите за парламентарните избори, Мицкоски рече дека тие ги соопштиле датумите за кои сметаат дека се најдобри за избори и дека се подготвени за компромис. -Нашите позиции се јасни.

Мицкоски не го признава легитимитетот на Уредбата на Владата на Спасовски за изборите

360 степени - 22.05.2020

Во однос на избирниот датум, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вели дека е за компромис, но дека не прифаќа ултиматуми Не е легитимна Уредбата на Владата, врз основа на која СДСМ тврди дека треба да се одржат избори на 21 јуни , доколку не биде продолжена ...

Спасовски не знае за лидерска средба, ама знае дека 22 дена по вонредната состојба треба да има избори

МКД - 22.05.2020

Дали ќе има нова лидерска средба за одредување датум за избори не знам, но датумот е одреден со Уредба со законска сила до завршување на вонредната состојба. Потоа за 22 дена треба да се одржат избори, рече денеска премиерот Оливер Спасовски.

Манчевски: Голем е ризикот за избори на есен, после вонредната да продолжи процесот каде што застана

Frontline - 21.05.2020

Ако завршува вонредната состојба на 30 –ти и не ја продолжиме, избори сакале нејќеле треба да има на 21 јуни, толку нема дебата тука, закон е тука нема што“, дополни Манчевски. Потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски на гостувањето на телевизија ...

Манчевски : Можноста за консензус постои додека трае вонредната состојба, течат законските рокови за избори

Centar - 21.05.2020

Вашето барање за намалување на рестрикциите, а од друга страна тврдо да стоите дека нема услови за избори е контрадикторна. Не сме само ние, Хрватска и Србија закажаа избори. Крајот на август или септември кога сите очекуваат нов бран на ...

Манчевски: Преголем е ризикот за избори наесен, по вонредната состојба процесот да продолжи каде што застана

Опсервер - 21.05.2020

Скопје, 21 мај 2020 () – Парламентарните избори треба да се одржат кон крајот на јуни, поточно на 21 јуни, а нивното пролонгирање за наесен би преставувал преголем ризик за државата, смета министерот за информатичко општество и потпретседател на ...

Манчевски: Преголем е ризикот за избори на есен, по вонредната состојба процесот да продолжи каде што застана

Независен - 21.05.2020

Фото: Б. Грданоски Парламентарните избори треба да се одржат кон крајот на јуни, поточно на 21 јуни, а нивното пролонгирање за наесен би преставувал преголем ризик за државата, смета министерот за информатичко општество и потпретседател на СДСМ, ...

Манчевски: Преголем е ризикот за избори на есен, по вонредната состојба процесот да продолжи каде што застана

CivilMedia - 21.05.2020

Парламентарните избори треба да се одржат кон крајот на јуни, поточно на 21 јуни, а нивното пролонгирање за наесен би преставувал преголем ризик за државата, смета министерот за информатичко општество и потпретседател на СДСМ, Дамјан Манчевски.

Манчевски: Голем е ризикот за избори на есен, да продолжи процесот каде што застана

Нова ТВ - 21.05.2020

Потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски на гостувањето на телевизија 24 зборуваше за значењето на терминот за одржување на изборите. Тој уште еднаш го повтори ставот дека парламентарните избори е неопходно да се одржат кон крајот на јуни, поточно ...

Манчевски: Пролонгирањето на изборите за наесен би преставувал преголем ризик за државата

Слободен Печат - 21.05.2020

Вели дека ако постои согласност дека треба да има олабавување на мерките, тогаш е контрадикторно да се зборува дека нема услови за избори. Парламентарните избори треба да се одржат кон крајот на јуни, поточно на 21 јуни, а нивното пролонгирање за ...

Манчевски: Преголем е ризикот за избори на есен

iPortal - 21.05.2020

Парламентарните избори треба да се одржат кон крајот на јуни, поточно на 21 јуни, а нивното пролонгирање за наесен би преставувал преголем ризик за државата, смета министерот за информатичко општество и потпретседател на СДСМ, Дамјан Манчевски.

Манчевски: Преголем е ризикот за избори наесен, по вонредната состојба процесот да продолжи каде што застана

Либертас - 21.05.2020

Парламентарните избори треба да се одржат кон крајот на јуни, поточно на 21 јуни, а нивното пролонгирање за наесен би преставувал преголем ризик за државата, смета министерот за информатичко општество и потпретседател на СДСМ, Дамјан Манчевски.

Манчевски на ТВ 24: Голем е ризикот за избори на есен, после вонредната да продолжи процесот каде што застана

Centar - 21.05.2020

Потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски на гостувањето на телевизија 24 зборуваше за значењето на терминот за одржување на изборите. Тој уште еднаш го повтори ставот дека парламентарните избори е неопходно да се одржат кон крајот на јуни, поточно ...

Манчевски: Можноста за консензус постои додека трае вонредната состојба, течат законските рокови за избори

24Инфо - 21.05.2020

Вашето барање за намалување на рестрикциите, а од друга страна тврдо да стоите дека нема услови за избори е контрадикторна. Не сме само ние, Хрватска и Србија закажаа избори. Крајот на август или септември кога сите очекуваат нов бран на ...

Манчевски: Преголем е ризикот за избори на есен

МКД - 21.05.2020

Парламентарните избори треба да се одржат кон крајот на јуни, поточно на 21 јуни, а нивното пролонгирање за наесен би преставувал преголем ризик за државата, смета министерот за информатичко општество и потпретседател на СДСМ, Дамјан Манчевски.

Манчевски: Ако завршува вонредната состојба на 30 –ти и не ја продолжиме, избори сакале нејќеле треба да има на 21 јуни

Бриф - 21.05.2020

Потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски на гостувањето на телевизија 24 зборуваше за значењето на терминот за одржување на изборите. Тој уште еднаш го повтори ставот дека парламентарните избори е неопходно да се одржат кон крајот на јуни, поточно ...

Мицкоски: Уредбата на Владата за избори на 21 јуни е нелигитимна

Р.С.Европа - 22.05.2020

Не е легитимна Уредбата на Владата, врз основа на која СДСМ тврди дека треба да се одржат избори на 21 јуни, доколку не биде продолжена вонредната состојба, која завршува на 30 мај, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на денешната ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ е за компромис, но не прифаќа ултиматуми

Вечер - 22.05.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес го повтори ставот на партијата дека по завршувањето на вонредната состојба, што тој очекува да се случи на 30 мај, треба да поминат 60 дена до одржување на изборите, што се совпаѓа со термините ...

Мицкоски: Изборите можат да се одржат 60 дена по вонредната состојба

Фокус - 22.05.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес конференција истакна дека за него не е легитимна уредбата на Владата, врз основа на која СДСМ тврди дека треба да се одржат избори на 21 јуни, доколку не биде продолжена вонредната ...

Уредбата на Владата за изборите според Мицкоски е нелeгитимна

+инфо - 22.05.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес-конференција одговарајќи на новинарско прашање поврзано со изборниот датум, рече дека е за компромис, но дека не прифаќа ултиматуми.

Мицкоски порача дека е за компромис, но не прифаќа ултиматуми

Нетпрес - 22.05.2020

Не е легитимна уредбата на Владата, врз основа на којашто СДСМ тврди дека треба да се одржат избори на 21-ви јуни, доколку не биде продолжена вонредната состојба, која завршува на 30-ти мај, одговори на новинарско прашање во петокот челникот на ...

Мицкоски: Избори 60 дена по завршување на вонредната состојба

МКД - 22.05.2020

Јас сум завкомпромис, ама не прифаќам ултиматуми каков што е ултиматумот на Зоран Заев за избори на 21 јуни. По завршувањето на вонредната состојба, што очекувам да се случи на 30 мај, треба да поминат 60 дена до одржување на изборите, што се ...

Спасовски останува на ставот дека избори треба да има 22 дена по завршување на вонредната состојба

Слободен Печат - 22.05.2020

Во оној момент кога ќе заврши вонредната состојба, за 22 дена треба да се одржат избоири во Република Северна Македонија. Жалам што сме единствена држава во светот каде што немаме функционален парламент, истакна денеска премиерот Оливер Спасовски ...

Спасовски: Изборите треба да се одржат 22 дена по завршувањето на вонредната состојба

Канал5 - 22.05.2020

Во оној момент кога ќе заврши вонредната состојба, за 22 дена треба да се одржат избори во Македонија. Жалам што сме единствена држава во светот каде што немаме функционален парламент, истакна денеска премиерот Оливер Спасовски пред Клиниката за ...

СПАСОВСКИ: Жалам што ние сме  единствена држава во светот без функционален парламент

Денешен - 22.05.2020

Во оној момент кога ќе заврши вонредната состојба, за 22 дена треба да се одржат избори во РС Македонија. Жалам што сме единствена држава во светот каде што немаме функционален парламент, истакна денеска премиерот Оливер Спасовски пред Клиниката за ...

Спасовски: Изборите треба да се одржат 22 дена по завршувањето на вонредната состојба

Press24 - 22.05.2020

Во оној момент кога ќе заврши вонредната состојба, за 22 дена треба да се одржат избоири во Република Македонија. Жалам што сме единствена држава во светот каде што немаме функционален парламент, истакна денеска премиерот Оливер Спасовски пред ...

Спасовски: Изборите треба да се одржат 22 дена по завршувањето на вонредната состојба

Опсервер - 22.05.2020

Скопје, 22 мај 2020 () – Во оној момент кога ќе заврши вонредната состојба, за 22 дена треба да се одржат избоири во Република Северна Македонија. Жалам што сме единствена држава во светот каде што немаме функционален парламент, истакна денеска ...

Спасовски: Изборите треба да се одржат 22 дена по завршувањето на вонредната состојба

Локално - 22.05.2020

Во оној момент кога ќе заврши вонредната состојба, за 22 дена треба да се одржат избоири во Република Северна Македонија. Жалам што сме единствена држава во светот каде што немаме функционален парламент, истакна денеска премиерот Оливер Спасовски ...

Спасовски: Изборите треба да се одржат 22 дена по завршувањето на вонредната состојба

24Инфо - 22.05.2020

Во оној момент кога ќе заврши вонредната состојба, за 22 дена треба да се одржат избоири во Република Северна Македонија. Жалам што сме единствена држава во светот каде што немаме функционален парламент, истакна денеска премиерот Оливер Спасовски ...

Спасовски: Изборите треба да се одржат 22 дена по завршувањето на вонредната состојба

А1 On - 22.05.2020

Во оној момент кога ќе заврши вонредната состојба, за 22 дена треба да се одржат избоири во Република Северна Македонија. Жалам што сме единствена држава во светот каде што немаме функционален парламент, истакна денеска премиерот Оливер Спасовски ...

(ВИДЕО) Спасовски: Дали ќе има нова лидерска не знам, но знам дека датумот е детирминиран со Уредбата со законска сила

Либертас - 22.05.2020

„Дали ќе има нова лидерска не знам, но знам дека датумот е детирминиран со Уредбата со законска сила која има важење до завршување на вонредната состојба. Во оној момент кога ќе заврши вонредната состојба, за 22 дена треба да се одржат избори во ...

Спасовски: Изборите треба да се одржат 22 дена по завршувањето на вонредната состојба

4NEWS - 22.05.2020

Во оној момент кога ќе заврши вонредната состојба, за 22 дена треба да се одржат избоири во Република Северна Македонија. Жалам што сме единствена држава во светот каде што немаме функционален парламент, истакна денеска премиерот Оливер Спасовски ...

Спасовски: Изборите треба да се одржат 22 дена по завршувањето на вонредната состојба

iPortal - 22.05.2020

Во оној момент кога ќе заврши вонредната состојба, за 22 дена треба да се одржат избоири во Република Северна Македонија. Жалам што сме единствена држава во светот каде што немаме функционален парламент, истакна денеска премиерот Оливер Спасовски ...

Власта за избори на 21 јуни, опозицијата против

Кајгана - 22.05.2020

Скопје, 23 мај 2020 (МИА) – Техничкиот премиер Оливер Спасовски, кој е од редовите на СДСМ, смета дека парлементарните избори треба да се одржат за 22 дена по завршувањето на вонредната состојба, нагласувајќи дека доколку имавме функционален ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ е отворена за компромис, но не прифаќа ултиматуми

24 Вести - 22.05.2020

Не е легитимна уредбата на владата, врз основа на која сдсм тврди дека треба да се одржат избори на 21 јуни, доколку не биде продолжена вонредната состојба, која завршува на 30 мај – ова е ставот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој на ...

Датум уште нема, но кампањата веќе почна

Независен - 22.05.2020

Иако има некакво затишје во однос на разговорите за одредувањето на датумот за изборите, кампањата на одреден начин почна. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку спотовите за летовање во Македонија наредните месеци на одреден начин промовира едно од ...

И Филипче смета дека изборите треба да се одржат сега, но истовремено вели дека е рано да се отворат границите

MakPress - 22.05.2020

Во оној момент кога ќе заврши вонредната состојба, за 22 дена треба да се одржат избоири во Република Македонија. Жалам што сме единствена држава во светот каде што немаме функционален парламент, истакна денеска премиерот Оливер Спасовски пред ...

ВМРО ДПМНЕ подготвен за компромис околу датумот за избори но не прифаќа ултиматум

Нова ТВ - 22.05.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, вели дека неговата партија не подлегнува на ултиматумите од Заев, но додава дека опозицијата е подготвена за компромис. „Нашите позиции се јасни. Доколку има аргументи кои ние би можеле да ги прифатиме, ние сме тука и ...

Опозицијата не прифаќа ултиматум од Заев за изборен датум, но постои простор за компромис

Република - 22.05.2020

Опозицијата не прифаќа ултиматуми за изборен датум. Останува на позициите за термини за избори од последната лидерска средба за крајот на авгуист и почетокот на септември. Мицкоски смета дека уредбата на владата врз основа на која СДСМ тврди дека ...

Дескоска: Според Уставот, избори мора да има 22 дена по завршување на вонредната состојба

24Инфо - 22.05.2020

Според Уставот, изборите мора да се одржат дваесет и два дена по завршувањето на вонредната состојба, изјави вечерва министерката за правда Рената Дескоска во интервју за Канал 5, во кое ја елаборираше за владината уредба која се однесува на ...