TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Појасот Газа пристигнаа 120 камиони со хуманитарна помош

Нова ТВ - 01.03.2024

Вкупно 120 камиони со хуманитарна помош денеска пристигна во Појасот Газа преку контролниот пункт Рафах, соопштија египетските гранични власти. Во спротивна насока, од Појасот Газа кон Египет, пропуштени се 43 ранети Палестинци и нивните придружници.

Повеќе од 100 Палестинци убиени – голем број повредени при дистрибуција на храна во Газа

Глас на Америка

Мртви при распределбата на помош во Газа: барања за истрага и прекин на огнот

Deutsche Welle

Јордански воени авиони доставија хуманитарна помош за 6.000 луѓе во северна Газа

Бизнис Вести

Германската влада ја зголемува хуманитарната помош за Газа за 20 милиони евра

Бизнис Вести

Американските и британските изданија коментираат за смртните случаи во Газа при дистрибуција на помош вчера

4NEWS

САД размислуваат за воздушен транспорт на хуманитарна помош во Газа

Бизнис Вести

MakPress Слободен Печат 360 степени Локално 365 Либертас +инфо 24 Вести

САД се за создавање демилитаризирана палестинска држава, Израел негодува

Глас на Америка - 01.03.2024

Повеќе прикажано Show less Со оглед на тоа што Израелците сè уште се трауматизирани од масакрот на Хамас на 7 октомври, израелскиот парламент со големо мнозинство гласаше за отфрлање на едностраното признавање на палестинската држава.

Макрон бара да се утврди вистината за улогата на Израел во убиството на 100 Палестинци

Макфакс

Хамас го обвини Израел дека шири измама и лажни информации за нападот врз луѓето кои чекаат помош во Газа

Centar

Германија побара објаснување од Израел за нападот врз Палестинците кои чекаа помош

Во Центар

Макрон го осуди нападот во Газа и повика на итно постигнување договор за примирје меѓу Израел и Хамас

Бизнис Вести

Се понеизвесен договорот за привремен прекин на огнот во Газа – Нетанјаху вели: „премногу е рано “ да се зборува за договор

Слободен Печат

Нетанјаху: Расте притисокот да се запре војната, но јас ќе се спротивставам

24Инфо

Бизнис Вести MakPress Точка Н.Македонија Либертас Вечер Прес Бизнис Вести Курир

ЕУ одвои дополнителни 68 милиони евра помош за Палестинците

Рацин - 01.03.2024

Европската комисија одлучи да одвои дополнителни 68 милиони евра за поддршка на Палестинците во регионот на Блискиот Исток, кои ќе бидат дистрибуирани преку меѓународните партнери на ЕУ, како што е Меѓународниот комитет на Црвениот крст и Црвената ...

ЕК ќе обезбеди 68 милони евра за поддршка на Палестинците и уште 50 милиони евра за УНРВА

Рацин

ЕУ одвои дополнителни 68 милиони евра помош за Палестинците

Р.С.Европа

ЕУ одвои дополнителни 68 милиони евра помош за Палестинците

Алсат-М

Израелските сили убија најмалку 104 Палестинци кои чекале ред за храна

Радио МОФ - 01.03.2024

Властите во Газа соопштија дека најмалку 104 Палестинци се убиени во напад на израелските сили врз луѓе кои чекале ред за да добијат хуманитарна помош, додека најмалку 760 се повредени, пренесува Н1 .

Хамас: Повеќе од 112 лица се убиени додека чекале ред за хуманитарна помош

Алфа

Кога сите чекаа крај на војната Израелците убија над 100 Палестинци додека чекале хуманитарна помош

Република

Израелци пукале во Палестинци кои чекале хуманитарна помош, убиени повеќе од 100 луѓе (ВИДЕО)

МКД

(ВИДЕО) Најмалку 112 загинати и над 760 повредени во инцидент при делење на хуманитарна помош во Газа

360 степени

Се понеизвесен договорот за привремен прекин на огнот во Пoјасот Газа

Либертас

(Видео) Убиени над 100 луѓе, повредени над 700 – Израелците пукаа кон толпа гладни Палестинци кои чекаа храна

Телма

Фактор Курир А1 On 4NEWS А1 On МКД Zoom 365

Осуда на Израел и повици за истрага по убиството на цивили кои чекаа помош во Газа

Р.С.Европа - 01.03.2024

Турција во петок (1 март) им се придружи на Саудиска Арабија, Египет и Јордан во осуда на израелските сили кои пукаат врз Палестинците кои чекале испорака на помош во северниот дел на Појасот Газа.

Не стивнуваат реакциите за масакрот во Газа, сведок вели дека камиони со храна газеле луѓе

360 степени

Израел ќе ги награди израелските војници со земја по завршувањето на војната со Хамас

Во Центар

„Советот за безбедност на ОН мора да каже доста“

Кумановски м.

(Вознемирувачки видеа) Убиени над 100 Палестинци додека чекале храна, светот згрозен

еМагазин

„Гнасен масакр“: во израелскиот напад убиени најмалку 112 луѓе што чекале хуманитарна помош (ВИДЕО)

МКД

Итна вонреден состанок на СБ поради масакрот врз Палестинците

Вечер Прес

Независен Р.С.Европа Вечер Прес А1 On Сакам да кажам 24Инфо Вечер Прес Слободен Печат

Речиси 200 луѓе загинаа во Газа во последните 24 часа, според локалните власти под контрола на Хамас.

Рацин - 01.03.2024

Речиси 200 луѓе загинаа во Појасот Газа во изминатите 24 часа, според локалните власти на палестинската територија контролирана од исламистичкото движење „Хамас“. Бројките, кои не се независно потврдени, беа објавени по палестинските тврдења за ...

Повеќе од 30.000 починати во Газа, најголем дел се жени и деца

Мета

Шефот на Хамас е задоволен од напредокот на конфликтот во Газа

Нетпрес

Високи претставници на ОН: Повеќе од 30.000 загинати во војната во Газа

Нетпрес

Бројот на убиени во Газа надмина 30 илјади

Мета

Близу 30.000 загинати во Газа, ОН предупредуваат на „неизбежен“ глад

Р.С.Европа

Хамас: Во Појасот Газа над 30.000 загинати, само ноќеска 79

Бизнис Вести

MakPress Независен Слободен Печат Курир Сител Нетпрес Локално Канал5

САД ја блокираа изјавата во СБ на ОН со која Израел се обвинува за смртта на Палестинците во Газа

Бизнис Вести - 01.03.2024

– САД ноќеска ја блокираа изјавата на Советот за безбедност на ОН, предложена од Алжир и поддржана од арапските земји, со која се посочува дека израелските сили се одговорни за отворање оган врз Палестинците кои чекале да им се достави храна и друга ...

Итна седница на Советот за безбедност на ОН поради масакрот во Газа

А1 On

Итен состанок на Советот за безбедност на ОН по масакрот во градот Газа

Слободен Печат

Советот за безбедност на ОН вечерва ќе одржи состанок по загинувањето на стотина Палестинци во денешниот напад

Либертас

Советот за безбедност на ОН вечерва ќе одржи состанок по загинувањето на стотина Палестинци во денешниот напад во Газа

Курир

Советот за безбедност на ОН ќе одржи состанок по загинувањето на стотина Палестинци во нападoт во Газа

Н.Македонија

Советот за безбедност на ОН на итен состанок по загинувањето на стотина Палестинци во Газа

Канал5

Сител Независен А1 On Локално 24Инфо Сител 24 Вести CivilMedia

Гутереш: Убиството на над 100 Палестинци во Газа бара ефикасна и независна истрага

Бизнис Вести - 01.03.2024

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш денеска изјави дека убиството на повеќе од 100 лица, кои чекале хуманитарна помош во Газа, е ситуација која бара ефикасна и независна истрага.

Гутереш го осуди денешниот напад во северниот дел на Газа во кој загинаа најмалку 100 луѓе

Слободен Печат

Гутереш го осуди израелскиот напад над цивилите во Газа, кои загинаа додека чекаа храна

Канал5

Шефот на ОН го осуди смртоносниот инцидент при испораката на помош во Газа

Нетпрес

ОН ја осудуваат смртта на Палестинците во Газа кои чекаат „помош за спасување на животот“

4NEWS

Гутереш го осуди израелскиот напад над цивилите во Газа, кои загинаа додека чекаа храна

Денешен

Гутереш го осуди нападот во северниот дел на Газа

Бриф

360 степени Рацин Слободен Печат Локално Сител А1 On 24 Вести CivilMedia

Борел: Згрозен сум од масакрот на цивилите кои чекаа храна на северот на Газа

А1 On - 01.03.2024

Високиот претставник на Европската Унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел денеска изјави дека е „згрозен од веста за уште еден масакр“ на северот на Газа во кој загинаа Палестинците кои чекаа ред за храна.

Борел: Згрозен сум од масакрот на цивилите кои чекаа храна на северот на Газа

Бизнис Вести

Борел: Згрозен сум од масакрот на цивилите кои чекаа храна на северот на Газа

Сител

Борел згрозен од масакрот во Газа:„Овие смртни случаи се целосно неприфатливи“

Фокус

„ЗГРОЗЕН СУМ ОД ВЕСТА ЗА УШТЕ ЕДЕН МАСАКР“ Реакција на Борел по пукањето врз Палестинците кои чекаа ред за храна

+инфо

Борел: Згрозен сум од масакрот на цивилите кои чекаа храна на северот на Газа

Либертас

БОРЕЛ: Ужаснат сум од веста за уште еден масакр на цивили во Газа кои очајно бараат хуманитарна помош

Денешен

Frontline Кумановски м.

Можен ли е договор за прекин на огнот меѓу Израел и Хамас?

Кумановски м. - 01.03.2024

Во пресрет на Рамазан, најсветиот месец во исламот, се повеќе се зборува за привремено примирје во Појасот Газа. По последниот инцидент во градот Газа, Хамас предупредува дека може да ги прекине преговорите за ослободување на заложниците.

Бајден разговарал за „трагичниот инцидент“ во Газа со лидерите на Египет и Катар

Р.С.Европа

Бајден разговарал со претседателот на Египет и емирот на Катар за војната во Газа

24Инфо

САД: Привремениот прекин на огнот во Газа ќе ги реши предизвиците со хуманитарната помош

Телма

Израел, Хамас и Катар го минимизираат оптимизмот на Бајден за можниот прекин на огнот во Газа

Глас на Америка

Семејствата на заложниците држени во Газа започнуваат марш барајќи нивно ослободување

Курир

По Бајден и египетскиот претседател се надева на прекин на огнот во Газа за неколку дена

Слободен Печат

Lider MakPress Локално Либертас +инфо Нетпрес MakPress MakPress

Нетанјаху: Ќе најдам начин да ги натерам ултраортодоксните Евреи да служат во Армијата

Frontline - 01.03.2024

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека неговата влада ќе најде начин да го отстрани ослободувањето на ултраортодоксните Евреи од задолжителна воена служба. Премиерот ја даде изјавата во услови на политичка тензија околу ова прашање, ...

Галант против ослободување од воена служба на ултраортодоксните Евреи: Тоа е најважно прашање на националната безбедност

Локално

Галант: Поради потребата од работна сила, секој мора да служи воен рок

Кумановски м.

Галант против ослободување од воена служба на ултраортодоксните Евреи: Тоа е најважно прашање на националната безбедност

24Инфо

Галант против одлободување од воена служба на ултраортодоксните Евреи: Тоа е најважно прашање на националната безбедност

MakPress

Нетанјаху бара начин како да ги натера ултраортодоксните Евреи да служат во Армијата

Слободен Печат

Ал Малики: Хамас ќе поддржи технократска влада

Телма - 29.02.2024

Палестинскиот министер за надворешни работи верува дека Хамас го поддржува создавањето на технократска влада. Според него, милитантната група засега не треба да биде вклучена во ниту една коалициска влада.

Палестинска самоуправа: Хамас нема да биде дел од владата на палестинските територии

24 Вести

Палестинска самоуправа: Хамас нема да биде дел од владата на палестинските територии

365

Палестинска самоуправа: Хамас нема да биде дел од владата на палестинските територии

Курир

Палестинска самоуправа: Хамас нема да биде дел од владата на палестинските територии

Zoom

Палестинска самоуправа – Хамас нема да биде дел од владата на палестинските територии

Нетпрес

Палестинска самоуправа: Хамас нема да биде дел од владата на палестинските територии

Локално

Н.Македонија 24Инфо Рацин MakPress

Новинарите од светските медиуми со отворено писмо бараат од Израел и Египет да им дозволат пристап во Газа

Слободен Печат - 28.02.2024

Повеќе од 50 новинари испратија отворено писмо во кое ги повикуваат Израел и Египет да обезбедат слободен и неограничен пристап до Газа за сите странски медиуми, пишува Би-би-си. Писмото е потпишано од дописници и презентери за радиодифузери со бази ...

Новинари во отворено писмо бараат од Израел пристап до Појасот Газа

Локално

Новинари во отворено писмо бараат од Израел пристап до Појасот Газа

Курир

Група од 55 новинари во отворено писмо бараат од Израел пристап до Појасот Газа

Нетпрес

Новинари во отворено писмо бараат од Израел пристап до Појасот Газа

Рацин

Новинари од цел свет бараат од Израел пристап до Појасот Газа

Слободен Печат

Новинари во отворено писмо бараат од Израел пристап до Појасот Газа

MakPress

Хезболах тврди дека извршил напади врз израелски цели

Локално - 28.02.2024

Хезболах соопшти дека ги нападнал израелските позиции и војници во близина на Биркат Риш, Рамта и Самак, објави „Тајмс оф Израел“. Нападите следат по тие што ги изврши Хамас од јужен Либан врз две воени бази во северен Израел.

Хезболах тврди дека извршил напади врз израелски цели

Курир

Хезболах тврди дека извршил напади врз израелски цели

Нетпрес

Хезболах тврди дека извршил напади врз израелски цели

Рацин