TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кремаста зебра торта

Попара - 18.10.2018

Едноставниот рецепт и брзата подготовка ќе ве натера постојано да ја правите. Состојки: За кората: 2 јајца 2 лажици брашно 1 лажица какао 1/2 прашок за пециво 2 лажици масло 2 лажици млеко + млеко за прелевање За фил: 1л млеко 4 лажици густин 6 ...

Многу се вкусни: Њоки од тиква

МакМода - 18.10.2018

Многу се вкусни, а тиквата им дава посебна арома. Прелијте ги малку со маслиново масло, наросете ги со исечкан босилек и изрендан пармезан, и уживајте во секое залче. Потребни намирници – 1 кг печена и оладена тиква, 500 грама брашно, 2 цели јајца, ...

Тиква што е тиква па не јаде!!!

+инфо - 18.10.2018

Ако не сте пробале досега, сега е вистинското време да пробате сѐ од тиква. А дека е тиквата една од најпрекрасните намирници доволно зборува и она што често можете да го слушнете од повозрасните додека се чудат кога некој одбива да проба тиква: ...

Брзи бурек ролнички

Шеталиште - 18.10.2018

Брза и вкусна домашна пита … Потребно е: 1 пакување (500 гр) готови кори за пита 350 гр мелено месо 2 компири 1 главица кромид 1 чешне лук 50-100 мл масло сол, бибер Подготовка: – Во еден сад измешајте ги меленото месо, ситно сецканиот кромид и лук ...

Помалку маснотии, а подобар вкус: Пробајте ќофтиња од мисиркино месо

Убавина и Здравје - 18.10.2018

Вкусни, брзи, фантастични! Измешајте го меленото месо со исечканиот кромид, иситнетиот лук, прстофат цимет и соја сос. Ако сосот не е доволно солен, слободно можете да му додадете уште сол.

Брзи и вкусни погачи со ким – утрото нека започне убаво

Gotvi.mk - 18.10.2018

Направете вкусни погачи со ким. Состојки: 1 маргарин 1 кг. брашно 3 мали шолји масло 3 мали шолји млеко 1 квасец 2 лажички шеќер 2 лажички сол 1 павлака 50 гр. ким Подготовка: Се растопува во млако млеко квасецот со шеќер, па се остава да се ...

Ручек готов за 15 минути

Gotvi.mk - 17.10.2018

Брз ручек – тестенини готови за 15 минути. Состојки: 400 гр тестенини 3 чешниња лук 1 домат 5 сушени домати во масло пармезан маслиново масло сол бибер Начин на подготовка: Во тава загрејте маслиново масло.

Помалку маснотии, уште подобар вкус: Ќофтиња од мисиркино месо

Gotvi.mk - 17.10.2018

Вкусни, брзи, фантастични… Состојки: 300 гр мелено мисиркино месо 1 помала главица кромид 1 чешне лук малку цимет соја сос билно или кокосово масло Начин на подготовка: Меленото месо измешајте го со сечкан кромид, иситнет лук, прстофат цимет и соја ...

Домашна зимница: Кисели пиперки со сирење

Gotvi.mk - 17.10.2018

Вкусна домашна зимница… Состојки: 1,5 кг ситни пиперки бабури 1,5 кг младо сирење 3 л млеко 3 лажици сол Начин на подготовка: Пиперките исчистете ги и тргнете ги капаците. Наполнете ги со сирење и наредете ги исправено во тегли.

Лесна, кремаста салата од компири (видео)

Курир - 17.10.2018

Направете сочна и кремаста салата од компири која се прави за максимум 10 минути. Потребни состојки: Малку повеќе од килограм млади компири 1 ½ шолја мајонез Убаво исечкан виолетов кромид 1 лажичка сенф 1 лажичка сок од лимон ¼ шолја ситно исечкани ...

Гурманска супа за здрави денови

Gotvi.mk - 17.10.2018

Направете гурманска супа полна витамини и здравје. Состојки: 200 гр. компир 1 морков 1 црвен кромид 50 гр. сланина 1 лажица маслиново масло 500 мл. бујон од зеленчук 200 гр. грашок 3 лажици магдонос сол и бибер Подготовка: Компирот се лупи со ...

Видео рецепт: Пита со тиква, се топи во уста

Gotvi.mk - 17.10.2018

Едноставен рецепт за пита со тиква која се топи во уста. Состојки: 500 гр. тенки кори за пита 1 кг, рендана тиква 4 јајца 200 гр. шеќер 2 дл. масло 1,5 дл. млеко ½ кеси прашок за пециво 1 ванилин шеќер малку рендана кора од лимон 1 кесе цимет 4 ...

Рецепт за вистинска торта: Традиционална торта од ореви

Убавина и Здравје - 17.10.2018

Оваа торта е посебна поради вкусот на путерот За 2 кори За филот За корите: Се прават 2 кори кои се печат во тркалезен плех. Изматете 6 белки и 6 лажици вода. Кога ќе добиете цврст снег, додајте 12 лажици шеќер, 6 лажици брашно, 6 лажици ореви и ½ ...

Лесна салата: Печени пиперки со фета сирење и магдонос

Убавина и Здравје - 17.10.2018

Збогатете ја вашата трпеза со едно од највкусните предјадења од традиционалната кујна Излупете ги печените пиперки, па измијте ги со ладна вода. Излупете го лукот, измијте го и ситно исечкајте го. Измијте го листот од магдонос, па исечкајте го ситно.

Здрав сендвич за на работа што се прави за 10 минути

Кајгана - 16.10.2018

Комбинацијата на состојки за овој сендвич е полн погодок бидејќи сите заедно го забрзуваат метаболизмот, а ви даваат долго чувство на ситост. Ако мислите дека сендвичите не може да бидат здрави, се лажете.

Чоколадни мафини со мед

Мои рецепти - 16.10.2018

Пенасто разматете путер, шеќер, ванилин шеќер и медот, а потоа додавајте едно по едно јајце и растопено чоколадо. На смесата постепено додавајте млеко со постојано матење. Потоа постепено додајте ги сувите состојки исто така со матење.

Мармалад од тиква

+инфо - 16.10.2018

Направивте ајвар, лутеница и кисели краставички, ама нели треба да се подготви и нешто благо за зимница? Овој мармалад од тиква се подготвува едноставно и не бара долго варење. Најдобро е да го чувате во стаклени теглички во фрижидер, а ако сакате ...

Сочен брз чоколаден колач

Мои рецепти - 16.10.2018

Подготовка. Јајцата заедно со шеќерот ги матиме со миксер. Во кремот ги додаваме следниве состојки медот, ванилата, млекото, растопеното чоколадото, растопениот путер, пецивото, какаото и постепено матејќи со рачна маталка го додаваме брашното.

Паприкаш со ќофтиња: Неодоливо јадење на лажица

Gotvi.mk - 16.10.2018

Вкусен ручек за целото семејство! Состојки: 250-300 гр мелено месо (мешано свинско и јунешко) 1/2 кг компири 1 главица кромид 1 зелена пиперка 1 помал домат масло сол бибер 1-2 чешниња лук 1 морков магдонос ловоров лист 1 лажичка брашно мелена пипер ...

Совршен ручек: Пилешко во млеко

Gotvi.mk - 16.10.2018

Пилешко во млеко – идеална комбинација за совршен ручек! Состојки: 1 цело пиле (околу 1,5 кг) морска сол свежо мелен црн бибер 1 лажичка цимет 1 веза свежа жалфија кора од два лимони 10 чешниња лук 500 мл млеко Начин на подготовка: Загрејте ја ...

Баварски кифли

Gotvi.mk - 16.10.2018

Вкусни и едноставни – подгответе неодоливи баварски кифли. Состојки: 20 гр свеж квасец 0,5 млака вода 4,5 чаши (од 2,5 дл) глатко брашно 2 лажички сол 2 лажички шеќер 3 лажици путер 1 л вода 3 лажици сода бикарбона Начин на подготовка: Замесете ...

Гурмански ќебапи

Gotvi.mk - 16.10.2018

Вкусни гурмански ќебапи, кога еднаш ќе ги пробате ќе ги правите постојано. Состојки: 1 кг мелено јунешко месо 1-2 лути свежи пиперки мелена лута пиперка сирење сол кромид Начин на подготовка: Ситно исечкајте го сирењето, пиперката и кромидот.

Поховани печурки – мезе за цел ден, супер за со тартар и пиво

Gotvi.mk - 16.10.2018

Вкусни поховани печурки за сите сетила. Состојки: 400 гр. презла 100 гр. брашно 150 мл. млеко 1 лажица лимонов сок 200 гр. шампињони масло и зачини по избор Подготовка: Се става брашно во еден сад, во друг млеко со лимонов сок и презла во трет.

Поховани јаболки по најдобар рецепт стар со генерации

Gotvi.mk - 16.10.2018

Направете вкусни поховани јаболки за десерт. Состојки: 100 мл. масло 4 јаболки 1 лимон 150 гр. брашно 3 лажици масло 175 мл. бело вино 3 јајца малку кора од лимон Подготовка: Се двојат белките од жолчките и се прави снег од белки, па се додаваат и ...

Ако го направите компирот по овој рецепт сите ќе бараат чинија плус

Gotvi.mk - 16.10.2018

Ако го направите по овој рецепт сите ќе го сакаат компирот и ќе бараат чинија плус. Состојки: 2 кг. компири сол, бибер и вегета 2 лажици маргарин масло и сусам Подготовка: Се вари компирот со лушпа, се цеди у лупи, па се става во огноотпорен сад со ...

Совршен појадок за љубителите на тиква: Палачинки од тиква

Курир - 16.10.2018

Есента е период на тиквата, а имаме милион опции таа да биде дел од нашата исхрана. Ова се едноставни палачинки со тиква, чиј вкус веднаш ќе го засакате. Потребни состојки: 2 јајца 2 шолји брашно 1 шолја пире од тиква 3 големи лажици масло 4 големи ...

Мафини со боровинки

Репортер - 16.10.2018

Потребни состојки за 12 мафини: 1 шолја млеко 1 шоља интегрално брашно 2 лажички прашок за пециво ½ лажичка сода бикарбона ¼ лажичка сол 1 лажичка цимет 1 лажичка екстракт од ванила 1/3 шолја масло 1/3 шолја кафеав шеќер 1 ½ шољи делумно замрзнати ...

[РЕЦЕПТ] Салата со киноа, наут и свеж зеленчук

Локално - 16.10.2018

Производи: 200 гр варено киноа 1 мала конзерва грав 1 мала конзерва на наут 1 краставица неколку шери домати 10 маслинки без камења неколку врски магдонос 2 црвени пиперки 1 кромид црвен кромид За дресингот: 5 лажици маслиново масло толчен лук 3 ...

Рецепт на денот: Печени домати со спанаќ и сирење

4NEWS - 16.10.2018

Одлична идеја за ручек или вечера, а особено ќе им се допадне на вегетаријанците! Потребни состојки: 1 килограм домати 200 грама спанаќ 400 грама сирење 40 грама лебни трошки 60 милилитри маслиново масло 1/2 чешне лук Сол Начин на подготовка: ...

Лесна, кремаста салата од компири

Пулс24 - 17.10.2018

Направете сочна и кремаста салата од компири која се прави за максимум 10 минути. Потребни состојки: Малку повеќе од килограм млади компири 1 ½ шолја мајонез Убаво исечкан виолетов кромид 1 лажичка сенф 1 лажичка сок од лимон ¼ шолја ситно исечкани ...

Пита со тиква и цимет

Репортер - 17.10.2018

Потребни состојки: 500 гр. тенки кори за пита 1 кг. рендана тиква 4 јајца 200 гр. шеќер 2 дл. масло 1,5 дл. млеко ½ кеси прашок за пециво 1 ванилин шеќер малку рендана кора од лимон 1 кесичка цимет 4 лажици брашно Начин на подготовка: Тиквата ...

Здрав сендвич за на работа што се прави за 10 минути

24Инфо - 17.10.2018

Комбинацијата на состојки за овој сендвич е полн погодок бидејќи сите заедно го забрзуваат метаболизмот, а ви даваат долго чувство на ситост. Ако мислите дека сендвичите не може да бидат здрави, се лажете.

Поховани јаболки по најдобар рецепт стар со генерации

Скопје24 - 16.10.2018

Направете вкусни поховани јаболки за десерт. СОСТОЈКИ: 100 мл. масло 4 јаболки 1 лимон 150 гр. брашно 3 лажици масло 175 мл. бело вино 3 јајца малку кора од лимон ПОДГОТОВКА: Се двојат белките од жолчките и се прави снег од белки, па се додаваат и ...

Совршен појадок за љубителите на тиква: Палачинки од тиква

Пулс24 - 16.10.2018

Есента е период на тиквата, а имаме милион опции таа да биде дел од нашата исхрана. Ова се едноставни палачинки со тиква, чиј вкус веднаш ќе го засакате. Потребни состојки: 2 јајца 2 шолји брашно 1 шолја пире од тиква 3 големи лажици масло 4 големи ...